تغذیه 180x180 - تغذیه یک کنکوری ، باید ها و نباید ها

تغذیه یک کنکوری ، باید ها و نباید ها

تغذیه یک کنکوری ، باید ها و نباید هاReviewed by ابوالفضل نجف زاده on Apr 26Rating: 5.0تغذیه یک کنکوری میتونه دغدغه اصلی والدینش و خوده کنکوری باشه پس ببینیم باید چیکار کردتغذیه یک کنکوری جدای از نحوه مطالعه اهمیت بالایی داره ، تغذیه نادرست میتونه باعث افزایش استرس ، کاهش یادگیری ، تنبلی ، سستی و ... میشه برای همین لازم دیدیم یک مقاله در مورد تذیه درست براتون بنویسم تا از تغذیه ی اشتباه خودداری کنید.

تغذیه یک کنکوری میتونه دغدغه اصلی والدینش باشه و حتی خوده کنکوری باشه پس ببینیم بلاید چیکار کرد.

تغذیه یک کنکوری جدای از نحوه مطالعه اهمیت بالایی داره ، تغذیه نادرست میتونه باعث افزایش استرس ، کاهش یادگیری ، تنبلی ، سستی و … میشه برای همین لازم دیدیم یک مقاله در مورد تذیه درست براتون بنویسم تا از تغذیه ی اشتباه خودداری کنید تا باعث بهتر شدن نحوه مطالعه و جمع بندی شما بشه.

این خوراکی ها به تقویت حافظه شما کمک می کند

پیروی از یک الگوی صحیح تغذیه ای بر بهبود عملکرد تمام ارگان های بدن تاثیر بسزایی داره و با نزدیک شدن به زمان امتحانات به ویژه کنکور، عملکرد سیستم مغزی و تقویت حافظه از یک سو و کاهش اضطراب از سوی دیگر، اهمیت بیشتری پیدا می کنه. مامثل تمام روزهای سال، خوردن صبحانه اثر اثر خیلی زیادی روی حافظه و یادگیری دروس داره. استفاده از کربوهیدرات های پیچیده مثل نان و غلات به خصوص انواع سبوس دار اونا تو وعده ی صبحانه، موجب آزادسازی تدریجی قند خون و ثبات نسبی اون در طول روز میشه و کارایی سامانه حافظه ای رو ارتقا میده. همچنین وجود پروتئین در این وعده مثل شیر و پنیر میتونه فراگیری شمارو را افزایش بده. مصرف مغزها (مثل مغز گردو) و آبمیوه هم تو صبحونه میتونه تو این امر موثر باشه.

به طور کلی شما باید در همه زمان ها تغذیه مناسب داشته باشید تا در زمان های خاص نیازی نباشد که عادات غذایی خود را تغییر بدین. رعایت هرم غذایی استاندارد و استفاده از همه گروه های غذایی متنوع و متناسب به شکل متعادل، میتونه تمام نیاز های بدن رو تامین کنه. یعنی با استفاده از گروه نان، غلات، گوشت و جانشین های اون ، لبنیات، میوه ها و سبزیجات به میزان کافی، تمام نیاز های فیزیولوژیک شما برآورده میشه.

تغذیه یک کنکوری

اما یک روش بسیار رایج و در عین حال اشتباهی که بین افراد وجود دارد، استفاده از مکمل هاست. بیشتر این مکمل ها نه تنها سودی برای شما نداره بلکه تو برخی موارد، مواد نگهدارنده به کار رفته در این مواد میتونه اثرات سوء مستقیم و غیرمستقیم تو فرایند یادگیری و تمرکز شما داشته باشه.

در روزهای کنکور از خوردن این مواد غذایی خوداری کنید

در تغذیه یک کنکوری پرهیز در استفاده از قندهای ساده مانند قند، شکر، مربا، نوشابه و شکلات نیز در حفظ آرامش و تمرکز شما تاثیر داره. مصرف اینگونه مواد سبب بالا رفتن ناگهانی قند خون میشه که با بالارفتن سطح انسولین متعاقب اون افت قند خون، خستگی، بی حوصلگی و سردرد رو در پی داره که برای داوطلبای کنکور مصرف اونا توصیه نمیشه و به جای اون مواد حاوی فیبر مانند خرما به عنوان یک منبع مناسب تأمین قند خون توصیه میشه.

البته ممکن هست در مورد شکلات تلخ برای افراد سؤالاتی ایجاد بشه که توضیح من در این باره اینه که خوردن شکلات تلخ در صورتی که شخص در خوردن اون زیاده روی نکنه به اندازه مصرف انواع شکلات، مشکل ساز نیست. نکته حائز اهمیت در این مورد اینه که اولا این نوع شکلات عاری از مواد قندی نیست و در ثانی مانند سایر انواع شکلات در تهیه آن از کره و انواع چربی ها استفاده شده ، پس این تفکر غلط رو از ذهن خودتون دور کنید که شکلات تلخ فاقد کالری است یا حتی کالری کمتری داره چون اگه نگاهی به جدول کالری ها بندازید، متوجه میشین این شکلات ها نسبت به شکلات های دیگر کالری کمتری ندارن.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *