آموزش ریاضی نهم فصل دوم

در این مقاله می‌خوانید:

در این مطلب که به آموزش ریاضی نهم فصل دوم اختصاص دارد، قرار است به عددهای گویا، عددهای حقیقی و قدر مطلق و محاسبه تقریبی بپردازیم. این فصل از آموزش ریاضی نهم خیلی مهم است و شما باید بتوانید آن را به خوبی یاد بگیرید. پس این مطلب را با دقت بخوانید چون ما آن را کامل نوشته ایم تا دیگر نیازی به دیگر جزوات و سایت ها نداشته باشید.

اعداد گویا آموزش ریاضی نهم فصل دوم

اعداد گویا آموزش ریاضی نهم فصل دوم

تعریف اعداد گویا: هر عددی که به کسر تبدیل شود عدد گویا نام دارد. (حتما باید صورت و مخرج عدد صحیح و مخرج مخالف صفر باشد). بین هر دو عدد گویا بی نهایت عدد گویا وجود دارد.

جمع و تفریق اعداد کسری: باید از کسرها مخرج مشترک بگیریم که بهترین مخرج مشترک همان ب . م. م مخرج ها است.

ضرب اعداد کسری: فقط در ضرب می‌توان قبل از جواب دادن صورت را با مخرج ساده کرد. سپس صورت‌ها در هم و مخرج‌ها در هم ضرب می‌شود.

تقسیم اعداد کسری: با ضرب کردن کسر اول در معکوس کسر دوم؛ تقسیم به ضرب تبدیل می‌شود.

مقایسه کسرها: از دو روش می توان برای مقایسه کسرها استفاده کرد :

  1.  هم مخرج کردن کسرها : ابتدا مخرج تمام کسرها را برابر کرده سپس کسرها را مقایسه می‌کنیم.
  2.  تبدیل کسرها به اعداد اعشار : صورت را بر مخرج تقسیم می‌کنیم و خارج قسمت را تا دو رقم اعشار ادامه می‌دهیم.

پیدا کردن کسرهای دبگر بین دو عدد کسری: چند روش وجود دارد که دو روش کاربردی آن به صورت زیر است:

  1. صورت‌ها را با هم و مخرج‌ها را نیز با هم جمع می‌کنیم .
  2. ابتدا مخرج مشترک گرفته سپس صورت و مخرج را در یک واحد بیشتر از تعداد خواسته شده ضرب کنیم.

روش تبدیل کسر به اعداد اعشاری:

  1. عددهای اعشاری متناهی یا مختوم: اگر باقیمانده صورت بر مخرج کسر صفر شود آن کسر را مختوم می‌نامند. اگر در تجزیه مخرج کسر عامل 2 و 5 نباشد، آن کسر مختوم است.
  2. عددهای اعشاری متناوب ساده: اگر در تقسیم صورت بر مخرج کسر در خارج قسمت عددی مرتب تکرار شود آن را متناوب ساده می گویند.
  3. عدد های اعشاری متناوب مرکب: اگر در تقسیم صورت بر مخرج کسر در خارج قسمت بعد از یک یا چند رقم اعشار به رقم‌های تکراری برسند به آن کسر متناوب مرکب می گویند.

برای این که بتوانید بهترین نتیجه را از عملکرد خود بگیرید، باید در مسیر درستی قدم بردارید. شناخت این مسیر کار هر کسی نیست و نیاز به تخصص خاص دارد. مشاوران ارشد حرف آخر قادرند استعداد ذاتی شما را شناسایی و پرورش دهند تا شما به آینده تحصیلی لایق خود برسید. اگر شما نیز برای انتخاب رشته یا دیگر موارد تحصیلی نیاز به راهنمایی یک کارشناس دلسوز دارید همین حالا فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند و به صورت رایگان مشکلات شما را حل کنند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

اعداد حقیقی آموزش ریاضی نهم فصل دوم

اعداد گنگ یا اصم: اعدادی که تعداد ارقام اعشاری آن‌ها نامتناهی و دارای دوره تناوب نباشند اعداد گنگ نام دارند. که این مجموعه را با Q نشان می‌دهند. بین دو عدد بی نهایت عدد گنگ وجود دارد.

اعداد حقیقی: اجتماع مجموعه اعداد گویا و اعداد گنگ مجموعه اعداد حقیقی را تشکیل می‌دهد. این مجموعه را با R نشان می‌دهند.

نمایش اعداد حقیقی روی محور: چون اعداد حقیقی شامل اعداد گویا و گنگ هستند پس نمایش این اعداد به صورت یک خط ممتد است. اگر علامت نامساوی سرکش داشته باشد دایره توپر و  برای علامت بدون سرکش دایره تو خالی قرار می دهیم.

حرف آخر نهم

همان طور که می دانید برای موفقیت در آزمون های مهمی مثل تیزهوشان و کنکور، به درصدهای بالا در تمام دروس به خصوص ریاضی نیاز دارید. در همین جهت، حرف آخر با کمک اساتید منتخب کشوری توانسته است بهترین پکیج های فیلم آموزشی را تولید کند. شما می توانید تمام این پکیج ها را در صفحه حرف آخر نهم مشاهده کنید. تمام این بسته ها دارای انیمیشن و تصویر سازی های جذاب هستند تا در ذهن شما ماندگار شوند.

گل سر سبد این پکیج ها، ریاضی نهم حرف آخر است که با روش تدریس بسیار عالی، موفقیت شما در این درس را تضمین می کند. اما اگر شرایط خرید هیچ کدام از این بسته های فوق العاده را ندارید، می توانید فرم زیر را پر کرده و به صورت رایگان صاحب فیلم آموزشی  20 % از محتوای کتب درسی پایه خود شوید. پس همین حالا فرم زیر را پر کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

قدر مطلق و محاسبه تقریبی در آموزش ریاضی نهم فصل دوم

قدرمطلق: فاصله نقطه نمایش یک عدد مانند a را از مبدا مختصات قدرمطلق a می‌نامیم و آن را به صورت |a| نشان می‌دهیم.

خواص قدر مطلق:

  1. قدر مطلق عدد مثبت برابر است با خود آن عدد.
  2. قدر مطلق صفر برابر با صفر است.
  3. قدر مطلق عدد منفی برابر با قرینه آن عدد است.

لطفا نظرات خود را در مورد آموزش ریاضی نهم فصل دوم در قسمت نظرات برای ما بنویسید. حتما لیست قیمت محصولات حرف آخر را مشاهده کنید تا از قیمت های اطلاع داشته باشید و سپس محصول مورد نظر خود را از فروشگاه حرف آخر خریداری نمایید.

5 1 رای
امتیاز این نوشته
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!