آموزش ریاضی نهم فصل پنجم

این مطلب که مختص آموزش ریاضی نهم فصل پنجم می باشد، مربوط به عبارت های جبری است و در طی آن، انواع و روش حل هر نوع را یاد خواهید گرفت. این مطلب برای آموزش آموزش فصل پنجم ریاضی نهم کافی و کامل است و برای تسلط بر این فصل مهم فقط کافیست این مطلب را به صورت دقیق مطالعه کنید.

آموزش ریاضی نهم فصل پنجم ، عبارت های جبری

آموزش ریاضی نهم فصل پنجم

در طی این فصل شما با مباحثی مثل عبارت‌های جبری و مفهوم اتحاد، اتحاد و تجزیه و کاربردهایش و در پایان با نابرابری و نامعادله آشنا خواهید شد. این فصل از فصل‌های ساده آموزش ریاضی نهم فصل به فصل است و با کمی دقت و حواس جمع، به سادگی آن را خواهید آموخت. پس با ما همراه باشید.

عبارت جبری: عبارتی است که از اعداد و متغیرهای مختلف تشکیل شده است.

تک جمله‌ای: عبارت جبری که از دو قسمت متغیر و عدد تشکیل شده است و بین آن‌ها علامتی نباشد را یک تک جمله‌ای می‌خوانند. هر عدد حقیقی به تنهایی یک جمله‌ای است. چون متغیر آن صفر است.

اگر درعبارتی حروف زیر رادیکال یا حروف در مخرج یا حروف توان منفی داشته باشند؛ آن عبارت یک جمله ای نیست.

درجه یک جمله‌ای: توان متغیر را درجه آن تک جمله‌ای می گویند.

یک جمله‌ای متشابه: یک جمله ای که متغیر و توان هر متغیر کاملا مثل هم باشند را تک جمله‌ای مشابه می‌نامند.

جمع و تفریق یک جمله‌ای‌های متشابه: ضرایب یک جمله‌ای را با هم جمع و تفریق می‌کنیم و متغیرها را کنار آن‌ها می‌نویسیم.

ضرب و تقسیم یک جمله‌ای: در ضرب، ضرایب در هم و متغیرها در هم ضرب می‌شوند و در تقسیم ضرایب نیز برهم و متغیرها برهم تقسیم می‌شوند.

درجه چند جمله‌ای: در آموزش ریاضی نهم فصل پنجم بزرگترین درجه نسبت به آن متغیر را به عنوان درجه چند جمله‌ای در نظر می گیریم.

حرف آخر نهم

ریاضی نهم مهمترین درس این پایه است که باید بتوانید آن را خوب یاد بگیرید. آموزش درست و کامل با محصولات کامل و اساتید منتخب صورت می گیرد که اطمینان از خوب بودن یک محصول برای بعضی دانش آموزان مشکل است. مژده ما به شما عزیزان این است که حرف آخر تولید کننده منحصر به فرد محصولات پایه نهم می باشد که شما می توانید در صفحه حرف آخر نهم به آن ها دسترسی پیدا کنید. تمام این پکیج ها با بهترین اساتید و بهترین روش تدریس ها پر شده اند و شما با خریداری این محصولات از ساعت ها فیلم آموزشی درجه یک بهره مند می شوید.

در راس همه این محصولات، محصول فوق العاده ریاضی نهم حرف آخر قرار دارد که شما با خرید و استفاده از این محصول، در هر سطحی که باشید قادر خواهید بود در آزمون های خود درصدهای بالا و نمرات 20 به دست آورید. اما پیشنهاد هیجان انگیز دیگری نیز برایتان داریم! اگر فعلا نمی توانید محصولات بالا را خریداری کنید، فرم زیر را پر کنید تا ما 20 درصد از محتوای آموزشی کتب درسی پایه شما را به صورت رایگان و در قالب فیلم آموزشی و همراه با تصویر سازی های جذاب برایتان ارسال کنیم. این بسته نیز توسط اساتید برگزیده ضبط شده است که قطعا عملکرد شما را بهبود خواهد داد. پس همین حالا این فرم را پر نمایید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

اتحاد و تجزیه فصل پنجم ریاضی نهم

اتحاد جبری : اگر دو عبارت جبری به گونه‌ای باشند که با ازای تمام مقادیر دلخواه برای متغیرها، مقدار یکسانی داشته باشد به تساوی جبری آن‌ ها اتحاد می‌گویند. شما باید اتحادها را از کتاب درسی پیدا کرده و حفظ کنید.

تجزیه عبارات جبری: نوشتن یک عبارت جبری به صورت حاصل ضرب چند عبارت دیگر را تجزیه می‌گویند.
روش‌های تجزیه: فاکتور گیری یا استفاده از اتحادها، از روش‌های تجزیه کردن هستند که در پایین توضیح داده می‌شوند.
فاکتور گیری: برای فاکتور گیری مراحل زیر را انجام می‌ دهیم:

  1. ب.م.م یا ضرایب را تعیین می‌کنیم.
  2. حروف مشترک با توان کمتر را انتخاب می‌کنیم.
  3. ب.م.م و حروف مشترک را به عنوان فاکتور می‌گیریم.
  4. تمام جملات را بر عامل فاکتور تقسیم کرده و جواب را داخل پرانتز می‌نویسیم.

تجزیه به کمک اتحاد مربع: در این روش باید تعداد جملات 3 تا باشد و جمله اول و جمله سوم جذر دقیق داشته باشند.

تجزیه به کمک اتحاد جمله مشترک: در این روش از تجزیه نیز تعداد جملات باید 3 جمله باشد اما جمله اول و جمله سوم جذر دقیق نداشته باشند.

تجزیه به کمک اتحاد مزدوج: در تجزیه به کمک اتحاد مزدوج، حتما باید تعداد جملات 2 جمله باشد و جملات اول و دوم جذر دقیق داشته باشند. همچنین بین جمالت علامت منفی باشد.

درضمن درجریان هم هستید که امسال شما با انتخاب رشته نهم بسیار حائز اهمیت است سر و کار دارید، در این بخش قصد دارم به شما یکی از مقالات پر بازدید با عنوان رشته انسانی را معرفی کنم که به صورت کامل تمامی موارد مربوط به این رشته که در جهت انتخاب رشته به شدت برایتان مفید است را توضیح داده است و از طریق لینک قبلی می‌توانید به آن دسترسی رایگان داشته باشید.

نامعادله و نابرابری از آموزش ریاضی نهم فصل پنجم

نامعادله: جواب‌های نامعادله مقادیری از متغیر هستند که به ازای آن‌ها نامساوی برقرار است. به همه جواب‌های نامعادله، مجموعه جواب آن گفته می‌شود. برای حل یک نامعادله باید به مواردی مثل نکات زیر تسلط داشته باشید:

اگر به طرفین یک نامساوی عدد اضافه یا عددی کم شود جهت نابرابری عوض نمی‌شود. اگر طرفین یک نامساوی در عدد مثبت ضرب یا بر عدد مثبت تقسیم کنیم جهت نابرابری عوض نمی‌شود. اگر طرفین یک نامساوی در عدد منفی ضرب یا بر عدد منفی تقسیم کنیم جهت نابرابری عوض می‌شود.

حل نامعادله: همانند یک معادله حل می شود؛ با این تفاوت که اگر در آخر نامعادله ضریب مجهول عدد منفی باشد جهت نامعادله عوض می‌شود. در مسائل مربوط به نابرابری به جای کلمه حداکثر از علامت ≥ و به جای کلمه حداقل از علامت ≤ استفاده می‌کنیم.

همان طور که ملاحظه کردید آموزش ریاضی نهم فصل پنجم بسیار ساده و در عین حال مهم بود. شما می‌توانید بهای هر محصول موسسه ما را در لینک لیست قیمت محصولات حرف آخر ببینید. لطفا نظر خود را درباره آموزش ریاضی نهم فصل پنجم در قسمت کامنت ها برای ما بنویسید.

3.8/5 - (14 امتیاز)
guest
12 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!