آموزش ریاضی هفتم فصل دوم

در این مقاله می‌خوانید:

امروز در این مطلب به آموزش ریاضی هفتم فصل دوم رسیده‌ایم و آن را به صورتی بررسی خواهیم کرد که شما با خواندن آن نیازی به خواندن دیگر مقالات و جزوات نخواهید داشت. پس با کمی دقت و تمرکز می‌توانید آموزش ریاضی هفتم فصل دوم را به سادگی فرا گیرید. این فصل بسیار ساده و در عین حال مهم و سوال خیز است و هیچ سهل انگاری نباید در مورد ریاضی هفتم فصل 2 صورت گیرد.

آموزش ریاضی هفتم فصل دوم

آموزش ریاضی هفتم فصل دوم

این فصل جز فصل های مهمی است که قرار است هم در ادامه سال تحصیلی جاری و هم در سال های بالاتر بسیار به دردتان بخورد. بنابراین تمام تمرکز خود را برای درک کامل آموزش ریاضی هفتم فصل دوم  تا آخر این مقاله حفظ کنید تا به سادگی تمام نکات ریز ریاضی هفتم فصل دوم و همچنین فصل سوم ریاضی هفتم را یاد بگیرید.

فصل دوم از ریاضی پایه هفتم سه بخش شده است که به ترتیب زیرند:

  • معرفی اعداد علامت‌دار
  • جمع و تفریق اعداد صحیح
  • ضرب و تقسیم اعداد صحیح

ما هم با همین ترتیب جزوه و آموزش ریاضی هفتم فصل دوم را برای شما در زیر می‌آوریم.

آموزش ریاضی هفتم فصل 8 به نحو کامل و دقیق فقط در وبسایت حرف آخر را با کلیک بر روی آن مطالعه کنید و به فصل سخت مثل یک استاد مسلط شوید.

ریاضی هفتم فصل دوم عدد های صحیح

ریاضی هفتم فصل دوم عدد های صحیح

در سال‌های قبل با اعداد طبیعی و اعداد حسابی آشنایی اجمالی داشتید و کتاب درسی، یادگیری اعداد صحیح را با فعالیتی شروع کرده است. اما برسیم به تعریف اعداد صحیح: اگر به مجموعه اعداد طبیعی، اعداد منفی و صفر را هم اضافه کنیم به مجموعه اعداد صحیح می‌رسیم. به عبارت دیگر، به اعداد مثبت، منفی و صفر، اعداد صحیح گفته می‌شود.

پس اعداد صحیح سه دسته می‌شوند:

  1. اعداد صحیح مثبت
  2. اعداد صحیح منفی
  3. عدد صفر، که نه مثبت است و نه منفی

همچنین در سال گذشته با مفهوم قرینگی آشنا شدید و می‌دانید با تغییر علامت عدد به قرینه‌اش می‌رسیم. پس قرینه هر عدد منفی، عددی مثبت و قرینه هر عدد مثبت، عددی منفی است. و قرینه صفر، خود صفر است. و بدیهی است که قرینه قرینه یک عدد، خود عدد می‌شود.

قسمت راست محور، بعد از صفر، متعلق به اعداد مثبت و اعداد منفی در قسمت چپ نوشته می‌شوند. روی محور هر چه به سمت راست حرکت کنیم، اعداد بزرگتر و بزرگتر می‌شوند و اگر در خلاف جهت، و به سمت چپ حرکت کنیم، اعداد پیوسته کوچک می‌شوند. از این جمله می‌توانیم نتیجه بگیریم که کوچکترین عدد مثبت 1+ و بزرگترین عدد منفی، 1- است.

برای مشاهده و خرید محصولات به صفحه فروشگاه حرف آخر مراجعه فرمایید.

آموزش ریاضی هفتم فصل دوم جمع و تفریق اعداد صحیح

آموزش ریاضی هفتم فصل دوم جمع و تفریق اعداد صحیح

روش اولی که برای جمع و تفریق اعداد صحیح آموخته ایم، استفاده از محور اعداد است.

اما چیزی که در فصل دوم ریاضی هفتم به دانسته‌های ما افزوده می‌شود این است که در جمع دو عدد صحیح، اگر اعداد با یکدیگر هم علامت باشند، بدون در نظر گرفتن علامت، اعداد را با هم جمع می‌کنیم و در نهایت علامت یکی از آن‌ها را پشت حاصل جمع قرار می‌دهیم.

اما اگر بخواهیم اعدادی که هم علامت نیستند را جمع کنیم باید اول بدون در نظر گرفتن علامت آن‌ها را از هم کم کنیم و سپس علامت عدد بزرگتر را پشت جواب می‌گذاریم. در هر دو حالت، اگر عددی علامت نداشته باشد آن را مثبت فرض می‌کنیم.

در تفریق اعداد صحیح، عدد اول را با قرینه عدد صحیح دوم، جمع می‌کنیم.

آموزش ریاضی هفتم فصل دوم

اصول کلی جمع و تفریق به صورتی است که در بالا گفته شد و برای حل این گونه سوالات، کتاب درسی روش های مختلفی که بر اساس همین اصول هستند بررسی کرده است. بنابراین شما با دانستن مواردی که در بالا آمده است، با هر کدام از روش ها که بخواهید می‌توانید به جواب برسید.

اگر می‌خواهید تمام دروس پایه خود را به صورت عالی و با تدریس اساتید برتر کشور یاد بگیرید باید از محصولات منتخبی مثل پکیج‌های حرف آخر هفتم استفاده کنید تا بتوانید آینده روشنی برای خود بسازید.

در مسیر ماراتن‌های علمی بزرگی مثل آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان باید از راهنمایی یک مشاور متخصص بهره بگیرید تا از مسیر درست منحرف نشوید و هوشمندانه قدم بردارید. برای این که موارد بالا را به دست آورید فقط باید فرم زیر را پر کنید تا با مشاوران ارشد موسسه حرف آخر مشاوره رایگان داشته باشید تا مشکلات درسی خود را رفع نمایید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

آموزش ریاضی هفتم فصل دوم ضرب و تقسیم

آموزش ریاضی هفتم فصل دوم ضرب و تقسیم

اصلی‌ترین و مهمترین موردی که باید در ضرب و تقسیم اعداد صحیح رعایت شود، تعیین علامت است. اگر این مرحله را به درستی انجام دهید، بقیه کار به روش ضرب و تقسیم معمولی اعداد طبیعی پیش می‌رود. برای تعیین علامت هم دو حالت وجود دارد که یا اعداد هم علامتند و یا غیر هم علامت.

در حالتی که هم علامت باشند، جواب نهایی عددی مثبت خواهد بود، ولی در صورتی که غیر هم علامت باشند، حاصل عددی منفی می‌شود. برای تسلط بیشتر باید به جدولی که در صفحه 23 کتاب درج شده است توجه زیادی داشته باشید.

در اینجا نکاتی هست که باید به آن‌ها توجه شود:

  • حاصل ضرب هر عدد در صفر، برابر صفر است.
  • حاصل ضرب هر عدد در یک، برابر خود عدد است.
  • حاصل ضرب هر عدد در 1- برابر قرینه آن عدد است.

برای این که 20% از مطالب کتب پایه خود را به صورت چندین ساعت محتوای آموزشی از ما به رایگان و با تدریس درجه یک اساتید مطرح کشور که به کمک تصویرسازی و انیمیشن ساخته شده اند تا گیرایی مطالب بیشتر شود، دریافت کنید فقط لازم است فرم زیر را پر کنید تا ما آن را برایتان ارسال کنیم. این بسته برای خیلی از دانش آموزان ممتاز سکوی پرش بوده است، شما نیز می توانید در این دسته قرار بگیرید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش ریاضی هفتم فصل دوم

خب، آموزش ریاضی هفتم فصل دوم به پایان رسید و اگر سوالی در این زمینه دارید برای ما زیر همین مقاله کامنت بگذارید تا در اسرع وقت جواب بدهیم.

چگونه در کمتر از نیم ساعت آموزش ریاضی هفتم فصل ششم را فراگیریم؟! اگر جوابی برای این سوال ندارید و می خواهید این فصل را مثل همین فصل دوم خوب یاد بگیرید فقط باید روی آن کلیک کنید.

برای یادگیری کامل و دقیق ریاضی هفتم همراه با استاد درجه یک، مهندس مهران قاسمی، و آماده کردن خودتان برای آزمون‌های مهمی مثل تیزهوشان و کنکور فقط کافیست به صفحه ریاضی هفتم حرف آخر بروید و این محصول باکیفیت را خریداری کنید. برای اطلاع از قیمت دیگر محصولات به لیست قیمت محصولات حرف آخر نگاه کنید.

4.8 4 رای
امتیاز این نوشته
guest
13 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!