آموزش ریاضی هفتم فصل ۵ به صورت کامل و دقیق فقط در نیم ساعت!!

در این مقاله ما به آموزش ریاضی هفتم فصل ۵ خواهیم پرداخت. اگر در آموزش ریاضی هفتم فصل ۵ مشکل دارید این مطلب را بخوانید. اگر در آموزش ریاضی هفتم فصل ۵ هیچ مشکلی ندارید، بازهم این مطلب را تا آخر بخوانید.

در آموزش ریاضی هفتم فصل ۵ با مطالبی رو به رو می‌شویم که شاید برای برخی از شما تازگی داشته باشند. پس بالطبع نیاز به تمرین، تکرار و تلاش بیشتری خواهید داشت. اما بعد از خواندن این مطلب جای هیچ نگرانی نخواهد بود.

آموزش ریاضی هفتم فصل ۵ اعداد اول

آموزش ریاضی هفتم فصل 5

فصل پنجم ریاضی هفتم که شمارنده‌ها و اعداد اول نامگذاری شده است. و به ۴ بخش که هر کدام پیش نیاز بخش بعدی است تشکیل شده است. عدد اول، شمارنده اول، بزرگترین شمارنده مشترک و کوچکترین مضرب مشترک که اکثرا به ترتیب با نام‌های ب.م.م و ک.م.م شناخته شده‌اند در این فصل بحث شده‌اند.

آموزش ریاضی هفتم فصل 5

به عددی اول گویند که اولا فقط دو شمارنده داشته باشد و دوما بزرگتر از یک باشد. اولین شمارنده هر عددی یک است و آخرینش خود آن عدد است. امکان دارد تعریف شمارنده را فراموش کرده باشید. شمارنده که به آن مقسوم علیه هم گفته می‌شود، اعدادی است که عدد داده شده، بر آن قابل بخش پذیری باشد. تنها عدد زوج اول، ۲ است. در مقابل عدد اول، عدد مرکب را داریم که به اعداد طبیعی و بزرگتر از یک گفته می‌شود که بیش از دو شمارنده داشته باشند.

تعریف دیگری هم برای اعداد مرکب وجود دارد که می‌گوید هر عدد طبیعی که به جز یک، بتوان ضریب دیگری برایش در نظر گرفت، زیر مجموعه اعداد مرکب می‌شود. پس تمام اعداد زوج به جز ۲ که گفتیم اول است، مرکب هستند. جالب است بدانید که عدد ۱، نه اول است و نه مرکب چون فقط یک شمارنده دارد و آن هم خودش است. پس طبق جمله قبل، تمام اعداد طبیعی به غیر از ۱، حداقل یک شمارنده اول دارند.

شمارنده اول، قسمت دوم آموزش ریاضی هفتم فصل ۵

آموزش ریاضی هفتم فصل 5

شمارنده‌ اول, عدد اولی است که با کمک ضرب و تکرار آن، عددهای مختلفی به دست می‌دهد. اما چگونه شمارنده‌های یک عدد را بفهمیم؟ باید آن عدد را تجزیه کنیم. که با نمودار درختی خیلی ساده می‌توان این کار را انجام داد. به گونه‌ای که برای هر عدد یک ضرب بزرگتر از ۱ می‌نویسیم تا جایی که دیگر نتوانیم این کار را بکنیم. به اعدادی که نتوان برایشان ضربی نوشت، جز شمارنده‌های اول آن عدد هستند.

بزرگترین شمارنده مشترک یا ب.م.م

آموزش ریاضی هفتم فصل 5

برای ساده کردن کسرها می‌توان از بزرگترین شمارنده مشترک استفاده کرد. بزرگترین شمارنده مشترک هر عدد با خودش برابر همان عدد است و بزرگترین شمارنده مشترک هر عددی با ۱ مساوی با ۱ است. هم چنین بزرگترین شمارنده مشترک دو عدد اول یا دو عدد متوالی یا پشت سر هم، نیز برابر ۱ می‌شود. و اگر دو عدد بر یکدیگر قابل بخش کردن باشند، بزرگترین شمارنده مشترک آن‌ها برابر عدد کوچک خواهد بود.

روش به دست آوردن بزرگترین شمارنده مشترک دو عدد مختلف با روش تجزیه کردن:

  1. هر دو عدد را باید تجزیه کنید.
  2. اعداد را به صورت ضرب شمارنده‌های اول بنویسید.
  3. اعداد مشترکی که کمترین تکرار را دارند، در هم ضرب کنید.

برای این که ۲۰% از محتوای آموزشی دروس پایه خود را فقط با پرداخت ۲۰ هزار تومان هزینه پست در اختیار داشته باشی و از ساعت‌ها فیلم آموزشی درجه یک بهره مند شوی فقط کافیست فرم زیر را پر کنی تا این بسته هیجان انگیز را برایت ارسال کنیم.

اگر می‌خواهی همین ریاضی هفتم را همراه با اساتید مطرح کشور یاد بگیری و به بهترین روش‌های حل مسائل و سوالات مسلط شوی باید از محصولات باکیفیتی مثل پکیج‌های حرف آخر هفتم استفاده کنی. برای اطلاع از قیمت دیگر محصولات به پیوست لیست قیمت محصولات حرف آخر مراجعه کنید.

کوچکترین مضرب مشترک یا ک.م.م

آموزش ریاضی هفتم فصل 5

در مخرج مشترک گرفتن کسرها از کوچکترین مضرب مشترک استفاده می‌کنند. کوچکترین مضرب مشترک هر عدد با ۱، برابر با خودش می‌شود. و کوچکترین مضرب مشترک هر عددی با خود آن عدد، مساوی با همان عدد است. کوچکترین مضرب مشترک دو عدد مختلف با حاصل ضرب آن دو برابر خواهد بود. ولی اگر دو عدد را بتوان بر یکدیگر تقسیم کرد، آن وقت کوچکترین مضرب مشترک، عدد بزرگتر خواهد شد.

برای مشاهده و خرید محصولات به صفحه فروشگاه حرف آخر بروید.

چگونه می‌توان با تجزیه به کوچکترین مضرب مشترک رسید؟

  1. اول دو عدد را تجزیه می‌کنیم.
  2. بعد اعداد را به صورت ضرب مقسوم علیه ها می‌نویسیم.
  3. اعداد مشترک با بیشترین تکرار را در اعداد غیر مشترک ضرب می‌کنیم.

آموزش ریاضی هفتم فصل 5

همان طور که دیدید آموزش ریاضی هفتم فصل ۵ بسیار آسان و روان است و شما با حل چند تمرین کاملا به فصل ۵ ریاضی هفتم مسلط خواهید شد. اما برای راحتتر کردن کار، شما می‌توانید از محصولات باکیفیت و خوبی مثل ریاضی هفتم حرف آخر استفاده کنید که توسط استاد مهران قاسمی تدریس شده است و علاوه بر آموزش، حل تمرین و کتاب کمک آموزشی نیز دارد.

اگر واقعا می‌خواهید آینده تحصیلی خوبی داشته باشید و برای آزمون‌های مهم و بزرگی مثل تیزهوشان آماده شوید باید با یک مشاور کار بلد کمک بگیرید تا استعدادهای شما را بیابد و مشکلات درسی شما را حل نمایید و راه درست را به شما نشان دهد. برای همین می‌توانید با تکمیل فرم زیر از جلسات مشاوره رایگان حرف آخر بهره مند شوید.

در آخر برای ما نظرات خود را درمورد موسسه حرف آخر و مطالبش زیر همین مطلب بنویسید.

guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

کنکور 1400 رو تو 4 ماه تموم کن و 7 بار دوره کن!

به بالای صفحه بردن