آموزش علوم نهم فصل اول

علوم یکی از مهمترین دروس پایه نهم است و یادگیری کامل آن کمک بسیاری برای افزایش معدل و موفقیت تحصیلی دانش آموزان در سال های آینده و کنکور دارد. بنابراین آموزش رایگان تمام فصل های این کتاب را در سایت خواهیم گذاشت. در این مطلب نیز آموزش علوم نهم فصل اول ارائه شده است. تمام مطالب درسی این فصل به شکل کامل و مفهومی ارائه شده است تا شما دانش آموزان عزیز به سادگی بتوانید تمام مطالب این فصل را یاد بگیرید. کافی است 10 دقیقه با من همراه باشید تا ریزترین نکات این فصل را هم یاد بگیرید. برای مشاهده پاسخ فکر کنیدها نیز می توانید به جواب فکر کنیدهای علوم نهم مراجعه کنید. همچنین برای مشاهده این مطلب براساس آخرین تغیرات کتاب درسی کافیست از طریق بخش آموزش درس اول علوم نهم و همچنین برای دریافت پاسخ کل سوالات این فصل به صورت کاملا رایگان کافیست وارد بخش گام به گام فصل اول علوم نهم شوید.

آموزش درس اول علوم نهم

آموزش علوم نهم فصل اول

در آموزش درس اول علوم نهم با مواد مختلف و نقش آن ها در زندگی آشنا می شویم. اگر به چیزهایی که در زندگی از آن ها استفاده می کنید و روزانه آن ها را مشاهده می کنید دقت کنید،متوجه می شوید که همه آن ها از مواد مختلفی مانند سنگ، شیشه، آهن، چوب و … نشکیل شده اند. همچنین ممکن است بعضی از آن ها حالص باشد و بعضی دیگر ترکیبی از مواد مختلف. دسته بندی دیگ برای مواد، خالص و ناخالص بودن آن هاست. در ادامه این درس با انواع دسته بندی مواد مختلف آشنا می شویم.

آموزش علوم نهم حرف آخر دسته بندی مواد

فلزات و مواد ساخته شده از فلزات

در آموزش علوم هفتم با طبقه بندی هناصر به دو دسته فلز و نافلز آشنا شده ایم. فلزات دسته مهمی از مواد هستند که انسان ها از هزاران سال پیش از آن ها استفاده می کنند. کشف فلزات عامل بسیار مهمی در پیشرفت انسان و ساخت اشیا و لوازم گوناگون بوده است. در زندگی امروزی در ساخت وسایل و اشیایی مانند پل ها، خانه ها، زیورآلات، وسایل حمل و نقل(خودرو، هواپیما،کشتی و…) و… از فلزات استفاده زیادی می شود. در شکل بعضی از لوازمی که از فلزات ساخته می شوند را مشاهده می کنید.

اشیای فلزی علوم نهم

آموزش فلزات علوم نهم ، مس و کاربردهای آن

یک از مهمترین فلزات «مس» است. مس فلزی سرخ رنگ است و رسانای الکتریکی زیادی دارد. به همین دلیل در ساخت سیم های برق از ان استفاده زیادی می شود. علاوه بر آن مقاومت مس در برابر خوردگی زیاد است و قابلیت مفتول شدن نیز دارد. این ویژگی ها آن را تبدیل به یکی از پرکاربردترین فلزات در زندگی انسان ها کرده است. استفاده از سیم های مسی برای سیم کشی ساختمان و استفاده از ظروف مسی از جمله کاربردهای فلز مس است.

نکته: مس را از معادن مس استخراج می کنند. یکی از معادن معروف مس در ایران، معدن مس سرچشمه در کرمان است.

فلز مس آموزش علوم نهم

در ادامه آموزش علوم نهم فصل اول به واکنش پذیری فلزات می پردازیم.

آموزش واکنش پذیری فلزات علوم نهم

منظرو از واکنش، ترکیب شدن و نتیجه حاصل از این ترکیب شدن در فرایندهای شیمیایی است. فلزات نیز با مواد گوناگون ترکیب می شند و با آن ها واکنش نشان می دهند. یکی از معروفترین واکنش فلزات، واکنش آن ها با اکسیژن است. مثلا آهن به کندی با اکسیژن واگنش می دهد و زنگ آهن تولید می کند. مس نیز مانند آهن به کندی با اکسیژن واکنش نشان می دهد. معادله این واکنش به شکل زیر است.

مس اکسید → گاز اکسیژن + فلز مس 

اما واکنش پذیری همه فلزات به یک شکل نیست. مثلا منیزم فلزی است که اگر نوار آن را روی شعله چراغ بگیرید، به سرعت می سوزد و نور خیره کننده  نیز تولید می کند.

نکته: طلا بر خلاف آهن، مس و منیزم با اکسیژن ترکیب نمی شود.

نکته: سرعت زنگ زدن آهن بیشتر از مس است و سرعت واکنش منیزیم نیز بیشتر از آن هاست.

قبل از این که به آموزش نافلزات علوم نهم برسیم، برای شما دانش آموزان عزیز و والدین گرامی یک هدیه ویژه دارم. اگر به مشاوره تحصیلی نیاز دارید، اگر می خواهید برنامه ریزی منسجم و مفیدی داشته باشید که بتوانید به کمک آن همیشه و با یک برنامه دقیق تمام دروس خود را بخوانید و جزء شاگردان ممتاز کلاس باشید، توصیه می کنم حتما از مشاوره رایگان حرف آخر برای برنامه ریزی تحصیلی خود استفاده کنید. مشاورین باتجربه حرف آخر به صورت رایگان نکات لازم برای چگونه درس خواندن و برنامه ریزی موفق را به شما خواهد گفت و رسیدن به موفقیت را برایتان راحت تر و دلچسب تر خواهند کرد. کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید. مشاورین حرف آخر با شما تماس خواهند گرفت و به صورت رایگان به شما مشاوره خواهند داد.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش علوم نهم فصل اول ، نافلزها

برخی مواد نیز وجود دارند که در ترکیب آن ها نافلزات وجود دارند. مثلا هوا یکی ازترکیباتی است که از گازهای مختلف تشکیل شده است. مهمترین اجزای تشکیل دهنده هوا، گازهای نبتروژن و اکسیژن، آرگون، کربن دی اکسید و بخار آب است. گازهای دیگری نیز در هوا وجود دارد، اما درصد بسیار زیادی از هوا را گازهای گفته شده تشکیل می دهد. در ادامه آموزش درس اول علوم نهم با گازهای اکسیژن و نیتروژن آشنا می شویم.

آموزش صحفه 4 علوم نهم، اکسیژن و کاربردهای آن

اکسیين گازی است که به شکل مولکول های دو اتمی در طبیعت وجود دارد. شک دیگیری از این گاز نیز وجود دارد که به صورت مولکول های سه اتمی است. مولکول های سه اتمی اکسیژن(O3) را گاز اوزون می نامند. توزون در لایه های بالایی هوای اطراف زمین وجود دارد. این گاز از رسیدن پرتوهای خطرناک فرابنفش به زمین جلوگیری می کند.

کاربردهای گاز اکسیژن

گاز امسیژن علاوه بر این که برای تنفس به کار می رود، مصارف صنعتی مختلفی نیز دارد. در ترکیب هایی مانند سولفوریک اسید گاز اکسیژن به کار رفته است. از این ترکیب در تولید کودهای شیمیایی، تهیه رنگ ها، تولید چرم مصنوعی، تولید مواد شوینده، خودروسازی، تولید پلاستیک و … استفاده زیادی می شود.

کاربرد سولفوریک اسید علوم نهم

اگر به فرمول شیمیایی سولفوریک اسید(H2SO4) دقت کنید، علاوه بر اکسیژن و هیدروژن، عنصر دیگری به نام گوگرد(S) وجود دارد. گوگرد جامدی زرد رنگ است و در دهانه های آتشفشان ها وجود دارد.

در این بخش از آموزش علوم نهم فصل اول به آموزش صفحه 5 علوم نهم می پردازیم. هرچند پاسخ فکرکنیدها را در جواب فکر کنید های علوم نهم در سایت منتشر خواهیم کرد، اما به دلیل اهمیت بالای فکر کنید صفحه 5، آن را در این قسمت توضیح می دهیم.

آموزش صحفه 5 علوم نهم، فصل اول

اگر در مدل اتمی هست هاتم را در نظر نگیریم، مدل اتمی اکسیژن و گوگرد مانند شکل زیر خواهد بود. اگر دقت کنید متوجه می شوید که در هر دو عنصر تعداد الکترون های لایه آخر 6 عدد است. این شباهت باعث می شود که اکسیژن و گوگرد در جدول تناوبی در یک گروه قرار بگیرند.

آموزش مدل اتمی علوم نهم

در شکل بالا، مدل سمت چپ مربوط به اتم اکسیژن با 8 الکترون است و مدل اتمی سمت راست مربوط به اتم گوگرد به 16 الکترون است.

نیتروژن عنصر دیگر موجود در هوا

یکی دیگر از گازهای موجود در ترکیب هوا، گاز نیتروژن است. این گاز به شکل مولکول های دو اتمی(N2) در هو وجود دارد.

یکی از مهمترین مصارف نیتروژن استفاده از آن در تولید آمونیاک است. واکنش تولید آمونیاک را در معادله زیر مشاهده می کنید.

گاز آمونیاک → گاز هیدروژن + گاز نیترون 

نکته: آمونیاک در تولید کودهای شیمیایی و مواد منفجره به کار می رود.

شکل زیر مصارفی از گاز آمونیاک را نشان می دهد.

مصارف آمونیاک علوم نهم

دانش آموزان عزیز، قبل از این که ادامه آموزش فصل اول علوم نهم را به پیش ببریم، شما را با یک خبر ویژه شگفت زده می کنم.

خبر ویژه: حرف آخر 20 درصد مطالب آموزشی تمام دروس نهم را به صورت رایگان به شما هدیه می دهد. برا یآشنا شدن با آموزش های فوق العاده حرف آخر، همین الان فرم زیر را پر کنید و پکیج 20 درصد آموزش های نهم را به صورت رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال 20 هزار تومنی دریافت کنید. آموزش های تصویری به همراه فیلم ها و انیمیشن های گوناگون را با حرف آخر تجربه کنید. با مشاهده این پکیج رایگان، با حرف آخر، بزرگترین و بهتریم موسسه آموزش دروس متوسطه و کنکور آشنا خواهید شد و تفاوت آموزش با روش های مخصوص حرف آخر را مشاهده خواهید کرد.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

در ادامه آموزش چزخه نیتروژن را از حرف آخر مشاهده می کنید.

آموزش چرخه نیتروژن علوم نهم

 

از دیگر عناصر نافلز که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند فسفر و کربن است. در زیر تصویری از کاربرد کربن و فسفر به نمایش گذاشته شده است.

کاربردهای کربن آموزش علوم نهم

اگر به روی جلد خمیر دندان دقت کنید مواد تشکیل دهنده آن را می بینید. یکی از موادی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در آن استفاده می شود فلئور است.اتم عنصر فلوئور در مدار آخر خود دارای 7 الکترون است و اتم عنصر کلر نیز از نظر الکترون مدار آخر شبیه فلوئور است که در شکل زیر کاربردهای کلر و ترکیب آن را می بینید.

کاربرد کلر علوم نهم

طبقه بندی عنصر ها در آموزش علوم نهم فصل اول

دانشمندان عناصر را طبقه بندی کرده اند تا مطالعه آن ها آسان تر باشد. در این طبقه بندی عناصری که در یک طبقه قرار گرفته اند خواص مشابهی دارند. یکی از ویژگی هایی که به طبقه بندی عنصر ها کمک می کند تعداد الکترون های موجود در مدار آخر اتم آن عنصر ها است. در این طبقه بندی عنصر هایی که تعداد الکترون آن ها در مدار آخر برابر است در یک ستون قرار می گیرند. دانشمندان عناصر را از عدد اتمی 1 تا 18 در یک جدول هست ستونی طبقه بندی کرده اند که در زیر آن را مشاهده می کنید.

جدول آرایش الکترونی علوم نهم

بهتر است بدانیم که عنصر ها در فعالیت های بدنی انسان نیز تقش مهمی دارند. مانند آهن در هموگلوبین خون، سدیم و پتاسیم در فعالیت های قلب.

بسپارهای طبیعی و مصنوعی

در ادامه آموزش درس اول علوم نهم به توضیح بسپارهای طبیعی و مصنوعی می پردازیم. تا اینجای کتاب با گاز اکسیژن، گاز آمونیاک و سولفوریک اسید آشنا شده اید. در مولکول همه این مواد اتم هایی به تعداد محدود وجود دارد که این مولکول ها را به مولکول های کوچک مشهور کرده اند البته در برخی از مواد، تعداد اتم زیاد است. به عنوان مثال سلولز را می توان نام برد که از تعداد زیادی اتم های O، H، و C به وجود آمده است. مولکول های موجود در سلولز درشت است. همچنین مولکول چربی و هموگلوبین نیز درشت است. به این مواد درشت مولکول می گویند. گروهی از این درشت مولکول ها را بسپار نامیده اند. هر بسپار از زنجیرهای بلندی به وجود آمده است که از متصل شدن تعداد زیادی مولکول کوچک به دست آمده اند. در زیر مولکول های تشکیل دهنده روغن زیتون را مشاهده می کنید.

مولکول های تشکیل دهنده روغن زیتون

بسپارها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تشکیل شده اند. سلولز، نشاسته، پشم، ابریشم و پنیه را می توان در گروه بسپارهای طبیعی قرار داد. این بسپارها را از گیاهان و جانوران به دست می آورند. با بیشتر شدن جمعیت مصرف بسپارها نیز بیشتر می شود. این افزایش به صورتی است که فقط بسپارهای طبیعی نمی توانند پاسخگو باشند. برای تامین این بسپارها از نفت استفاده می کنند. از بسپارهای مصنوعی می توان پلاستیک را نام برد که در ساختن قطعات خودرو، بطری و وسایل شخصی به کار می رود.

نکته: پلاستیک ها در محیط زیست به راحتی قابل تجریه نیستند و برای مدتی در محیط باقی می مانند و چون سوزاندن آن ها بخارهای سمی تولید می کند به همین دلیل آن ها را بازگردانی می کنند.

آموزش علوم نهم حرف آخر

اگر به دنبال یک آموزش کامل برای تمام مطالب درسی و نکات و سوالات علوم نهم هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. در این آموزش اساتید باتجربه حرف آخر تمام مباحث بخش های مختلف علوم نهم را به صورت کامل و با استفاده از حدید ترین روش های آموزشی به صورت فیلم، جل سوالات، تمرین و نکات تستی آموزش داده اند. با این آموزش نیازی به کتاب ها و کلاس های خصوصی مختلف نخواهید داشت و درس خواندن برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!