آموزش علوم نهم فصل دهم

در این مطلب به آموزش علوم نهم فصل دهم پرداخته ایم. همه ما می دانیم که علوم نهم یکی از مهمترین دروس برای افزایش معدل و مهمتر از آن یکی از پایه ای ترین دروس برای موفقیت در سال های آینده و کنکور است. دانش آموزی که مطالب علوم نهم را به صورت کامل و مفهومی یاد بگیرد، مطمئنا در شیمی، فیزیک و زیست سال های آینده مشکل بزرگی نخواهد داشت. بنابراین توصیه می کنم که این درس را به شکل جدی و مهمتر از آن از منایع مورد اعتماد فرا بگیرید. در ادامه 10 دقیقه با من همراه باشید تا مطالب فصل 10 کتاب درسی را به زبان ساده برایتان آموزش دهم.

آموزش علوم نهم درس10

آموزش علوم نهم فصل دهم

در این فصل از علوم نهم می خواهیم درباره فضا و علم نجوم صحبت کنیم. زمانی که هنگام غروب به آسمان نگاه می کنید زیبایی های آن را می بینید. نقاط روشن، رنگ غروب و… ممکن است با دیدن آن ها با سوالاتی مواجه شوید که آیا این نقاط همه آن چیزی است که در آسمان وجود دارد؟ آیا آن ها در آسمان جابه جا می شوند یا در محل خود باقی می مانند؟ امروزه با پیشرفت علم و توسعه ابزار های مناسب برای مشاهده آسمان به راحتی می توانید آسمان را مشاهده کنید. همچنین افرادی برای مشاهده اجرام آسمانی و منظومه ها به فضا سفر می کنند و در پی کشف اسرار جهان هستند. در دامه آموزش علوم نهم درس 10 شما را با علم نجوم آشنا می کنیم.

آموزش علوم نهم فصل دهم علم نجوم

انسان ها از سال های اولیه زندگی به آسمان و ماه و خورشید و دیگر اجرامی که در آسمان وجود دارند توجه کرده اند. علم نجم با شکوفایی علم در جوامع اسلامی مورد توجه منجمان ایرانی و مسلمانان قرار گرفت. آن ها به مشاهده آسمان پرداختند و برخی از ابزار های نجومی را ساختند مانند اسطرلاب که برای تعیین زاویه ارتفاع ستارگان از آن استفاده می کردند، احداث برخی رصدخانه ها، و نوشتن حداول نجومی و مطالعه آن ها. این کار منجمان سبب توسعه علم نجوم شد. تصویر اسطرلاب و چگونگی استفاده از آن را در شکل زیر مشاهده می کنید.

اسطرلاب فصل 10 علوم نهم

تلاش مسلمانان در قرن هفتم در زمینه نجوم به اوج خود رسید و رصدخانه ی در مراغه به همت خواجه نصیر الدین طوسی بنا شد و آن رصدخانه محیطی شد برای ستاره شناسان تا در آن جا به مطالعات علمی بپردازند. همچنین این رصدخانه در مراغه سبب شد تا دیگر کشورهای جهان نیز به ساخت چنین مکانی بپردازند. و در حدود 400 سال پیش گالیله وسیله ای به نام تلسکوپ ساخت تا به وسیله آن به رصد کردن آسمان بپردازند و از این طریق پنجره جدیدی به سوی شناخت علم در جهان گشوده شد. بعدها ابزارهای دیگری توسط منجمان ساخته شدکه مطالعات را از منظومه شمسی به فضاهای کهکشانی سوق داد. از قرن 18 تا کنون را دوران کهکشانی یا همان کیهانی نامگذاری کرده اند.

ابزار نجومی فصل 10 علوم نهم

مژده مژده

اگر خواندن کتاب ها و منابع گوناگون برایتان خسته کننده شده است و مطالب پیچیده علوم را به طور کامل یاد نگرفته اید، من یک روش ساده برایتان پیشنهاد می کنم؛ حرف آخر

حرف آخر قوی ترین و باتجربه ترین موسسه آموزشی دروس متوسطه اول و دوم است که در یک اقدام فوق العاده جذاب، تمام مطالب درسی دروس و پایه های مختلف را به شکل فیلم های آموزشی ارائه داده است. فیلم ها و انیمیشن های حذاب و کاملا گویا که با مشاهده آن ها ساعت ها غرق در درس خواندن می شوید، بدون این که خسته شوید و یا مطلبی برایتان ناگفته بماند. برای آشنایی با این فیلم های آموزشی می توانید هدیه  فوق العاده ارزشمند حرف آخر را با پر کردن فرم زیر دریافت کنید. حرف آخر 20 درصد تمام مطالب آموزشی خود را به صورت رایگان به شما عزیزان هدیه می دهد. همین الان فرم زیر را پر کنید و با راخت ترین و جذای ترین روش درس خواندن و موفق شدن آشنا شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

آموزش صفحه 110 علوم نهم کهکشان

به مجموعه ای بزرگ از ستارگان، گازها، گردوغبار و فضای بین ستاره ها که تحت تاثیر نیروی جاذبه گرانشی متقابل قرار دارند و در کار یکدیگر جمع شده اند کهشکان می گویند. برخی از این اجرام آسمانی و ستارگان بدون استفاده از تلسکوپ قابل دیدن هستند و هنگام شب می توان ان ها را دید. شما نیز می توانید در هنگام شب یرخی از ستاره ها را در آسمان رویت کنید. بخش کوچکی از کهکشان راه شیری را منظومه شمسی می گویند. همچنین کهکشان ما نیز بخش بسیار کوچکی از کیهان یعنی کل جهان را تشکیل می دهد. بهتر است بدانید که کیهان هم از میلیارد ها کهکشان دیگر به وجود آمده است. در ادمه این درس شما را با کاربرد ستاره ها آشنا می کنیم.

آموزش علوم نهم ستارگان

همانطور که می دانید انسان ها برای زندگی کردن در این جهان به نور و گرما نیاز دارند. نور و گرمای ما را در روز خورشید تامین می کند. خورشید به عنوان تنها ستاره منظومه شمسی است که نور و گرما دارد. ستاره ها نیز مانند دیگر موجودات در جهان هستی در حال تغییر هستند و در یک زمانی متولد می شوند و در طول میلیاردها سال از بین می روند و میمیرند. نزدیک ترین ستاره ای که در کنار زمین وجود دارد خورشید است و فاصله آن تا زمین حدود یکصد و پنجاه میلیون کیلومتر است. به این فاصله بین خورشید و زمین یک واحد نجومی اطلاق می شود. همچنین در علم نجوم برای بیان کردن فاصله های خیلی دور از واحدی به نام سال نور استفاده می کنند. هرسال نوری برابر است با فاصله ای که نور در زمان یک سال طی می کند.

خورشید کره بسیار بزرگی است که از گازهای داغ تشکیل شده است و جرم آن چند صد برابر مجموع سیاره های منظومه شمسی است. خورشید از ترکیب هیدروژن و هلیم به وجود آمده است که در آن گاز هیدورژن به صورت به مداوم به هلیم تبدیل می شود. که در این تبدیل از جرم کاسته می شود و به انرژی افزوده می شود و به صورت نور و گرما در می آید. کاهش جرم در خورشید تا زمانی ادامه پبدا می کند که به پایان زنذگی خود برسد.

خورشید فصل 10 علوم نهم

صورت های فلکی

موقعیت ستاگان در آسمان به گونه ای است که وقتی به آن ها نگاه می کنیم ممکن است آن ها را به شکل اشیا و حیوانات مختلف ببینیم که به این ها صورت فلکی گفته می شود. بهتر است بدانیم که ما همیشه نمی توانیم این صورت های فلکی را در آسمان ببینیم بلکه در زمان هها و موقعیت های خاصی قابل رویت هستند. انسان ها در زمان قدیم  چون تقویم نبود از صورت های فلکی به عنوان تقویم استفاده می کردند و برای جهت یابی از ستارگان. امروزه در برخی از شهرهای بزرگ در کشورهای مختلف به دلیل وجود نور فراوان در شهر و استفاده از لامپ های روشنایی به راحتی نمی توان ستارگان را مشاهده نمود که به این پدیده آلودگی نوری گفته می شود. علاوه بر آلودگی نوری، آلودگی هوا و وجود ابرها نیز در دیده شدن ستاره ها و اجرام آسمانی موثر است. دب اکبر و دب اصغر از صورت های فلکی هستند که در تصویر زیر آن ها را می بینید.

آموزش علوم نهم فصل دهم صورت فلکی

نکته: علاوه بر شب در روز هم با استفاده از نور خورشید می توان از طربق ستارگان جهت یابی کرد.

در دامه آموزش علوم نهم درس 10  با منظومه شمسی آشنا می شنویم.

آموزش کامل علوم نهم در حرف آخر

اگر به دنبال آموزشی جامع و کامل با تمام نکات درسی و تستی هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین گزینه برای انتخاب است. در این بسته آموزشی تمام دروس با فیلم ها و انیمشن ها شبیه سازی شده اند و به طور کامل با مفاهیم درسی آشنا می شوید. همچنین نکات امتحانی و تستی نیز آموزش داده شده است تا برای آزمون های استعدادهای درخشان و امتحانات پایانی آمادگی کامل را داشته باشید.

منظومه شمسی

منظومه شمسی حجم بزرگی از فضا را اشغال می کند و شامل هشت سیاره و دویست قمر طبیعی، چند خرده سیاره و میلیون ها سیارک و اجسام سنگی است و همه این ها به دور خورشید می چرخند. اکثر ستاره شناسان عقیده دارند که اعضای منظومه شمسی از ابر عظیم و چرخانی که شامل گاز و غبار به نام سحابی خورشیدی است، تشکیل شده.

منظومه فصل 10 علوم نهم

در سال های گذشته آموختید که سیارات از خودشان نوری ندارند و دائما به دور یک ستاره می گردند و دارای یک یا چند قمر هستند. امروزه نظر دانشمندان بر این است که سیاره به یک جرمی گفته می شود که در مداری قرار گرفته و به دور خورشید در گردش است. آن ها می گویند سیاره دارای جرم کافی برای به وجود آوردن شکل کروی است و جذب اجرام کوچتر اطراف مدار خود می شود. سیارات را می توان در دو گروه کلی دسته بندی کرد که در این صورت گروه اول شامل سیاراتی به نام تیر(عطارد)، ناهید(زهره)، زمین(ارض) و بهرام(مریخ) است که همه این سیارات را سیاره های سنگی(درونی) می نامند و گروه دوم را سیاره های گازی(بیرونی) می نامند که شامل مشتری(برجیس)، کیوان(زحل)، اورانوس و نپتون است. در جدول زیر برخی از ویژگی های سیارات نوشته شده است.

جدول فصل 10 علوم نهم

قمر علوم نهم

به جرم آسمانی که تحت تاثیر نیروی گرانش وجود دارد و به دور یه سیاره در حال چرخش است، قمر گفته می شود و زمین هم یک قمر به نام ماه دارد. در ادامه این فصل توضیحی درباره سیارک ها و شهاب سنگ ها داده می شود.

در منظومه شمسی اجرام دیگری به نام سیارک ها وجود دارد که تعداد آن ها زیاد است و به میلیاردها جرم آسمانی می رسد که این اجرام به دور خورشید می چرخند. بیش از 90 درصد این سنگ های فضایی در ناحیه ای وجود دارد که این ناحیه بین مدار مریخ و مشتری قرار گرفته نام آن کمربند اصلی سیارک ها است.

آموزش صفحه 118 علوم نهم، شهاب سنگ ها

هرساله تعداد زیادی سنگ فضایی وارد زمین می شوند و به سطح زمین برخورد می کنند. این سنگ ها را شهاب سنگ یا شخانه می نامند. ممکن است بیشتر سنگ ها در اقیانوس ها سقوط کنند و تعداد اندکی از آن ها در مناطق مسکونی یا نزدیک به آن ها برخود کند. اگر یکی از این شهاب سنگ ها به ماهواره یا سفینه فضایی برخورد کند ممکن است فعالیت آن ها را دچار مشکل کند و یا آن ها را به طور کامل از بین ببرد.

شهاب فصل 10 علوم نهم

مشاوره رایگان آموزشی حرف آخر برای دانش آموان متوسطه اول

بدون شک داشتن یک راهنمای کار بلد که در امر آموزشی تجربه کافی داشته باشد، می تواند برای دانش آموزان بهترین نکات و درست ترین روش های درس خواندن را آموزش بدهد. مشاورین ارشد حرف آخر به چندین سال سابقه مشاوره در امر تدریس و مشاوره، اکنون به صورت رایگان اندوخته های خود را در اختیار دانش آموزان عزیر قرار می دهند. کافی است فرم زیر را پر کنید و در سریع ترین زمان به صورت رایگان از این مشاوره ها بهره مند شوید. نکات لازم برای درس خواندن صحیح و اصولی و هر آنچه که برای کسب نمرات 20 و رتبه های برتر در مدرسه و کنکودر دارید به شما گفته خواهد شد. همین الان فرم را پر کینید و هدیه حرف آخر را دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

 

 

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!