آموزش علوم نهم فصل دوازدهم

با یک فصل جدید و یک آموزش دیگر در خدمت دانش آموزان عزیز هستم. در این مطلب به آموزش علوم نهم فصل دوازدهم پداخته شده است. همه ما می دانیم که علوم نهم یکی از مهمترین دروس برای افزایش معدل و مهمتر از آن یکی از پایه ای ترین دروش برای موفقیت در سال های آینده و کنکور است. دانش آموزی که مطالب علوم نهم را به صورت کامل و مفهومی یاد بگیرد، مطمئنا در شیمی، فیزیک و زیست سال های آینده مشکل بزرگی نخواهد داشت. بنابراین توصیه می کنم که این درس را به شکل جدی و مهمتر از آن از منایع مورد اعتماد فرا بگیرید. در ادامه یک ربع با من همراه باشید تا مطالب فصل 12 کتاب درسی را به زبان ساده برایتان آموزش دهم.

آموزش فصل 12 علوم نهم

آموزش علوم نهم فصل دوازدهم

در آموزش علوم نهم فصل دوازدهم می خواهیم در مورد دنیای گیاهان صحبت کنیم. آیا می توانید بگویید که گیاهان در زندگی چه کاربردهایی دارند؟

بهتر است بدانیم که برخی از جانداران غذای خود را از طریق گیاهان تامین می کنند و انسان ها نیز در گذشته بدون این که شناختی از گیاهان داشته باشند از آن ها استفاده می کردند. در این بخش نیز شما را ویژگی های گیاهان آشنا می کنیم.

اکثر گیاهان دارای آوند هستند

یاخته های گیاهان برای زنده ماندن به مواد مغذی نیاز دارند. در خاک نیز موادی مانند آب و مواد معدنی وجود دارد. در اندام های سبز گیاهان و به ویژه در برگ گیاهان مولکول های کربوهیدرات وجود دارد. اکنون با این سوال روبه رو می شویم که آب و مواد معدنی موجود در خاک چگونه از ریشه گیاه به برگ های آن منتقل می شود؟ و این سوال که چگونه کروبوهیدرات موجود در گیاهان از برگ به ریشه گیاه می رود؟ در پاسخ این پرسش می فهمیم که آب و مواد مغذی در اکثر گیاهان از طریق بافت آوندی منتقل می شوند که اجزای لوله مانندی به نام آوند دارند. بافت آوندی شامل آوندهای چوبی و آبکشی است که نمونه ای از آن را در تصویر زیر هم می بینید.

رگبرگ فصل 12 علوم نهم

وظیفه آوندهای چوبی این است که آب و مواد معدنی موجود در خاک را از ریشه به اجزای دیگر گیاه می رساند. آوندهای آبکشی هم مواد ساخته شده در اندام های فتوسنتز کننده گیاه را به سراسر گیاه منتقل می کند. در دامه این درس چگونگی انتقال مواد از خاک را به گیاه توضیح می دهیم.

دانش آموزان عزیز، مژده مژده

اگر خواندن کتاب ها و منابع گوناگون برایتان خسته کننده شده است و مطالب پیچیده علوم را به طور کامل یاد نگرفته اید، من یک روش ساده برایتان پیشنهاد می کنم؛ حرف آخر

حرف آخر قوی ترین و باتجربه ترین موسسه آموزشی دروس متوسطه اول و دوم است که در یک اقدام فوق العاده جذاب، تمام مطالب درسی دروس و پایه های مختلف را به شکل فیلم های آموزشی ارائه داده است. فیلم ها و انیمیشن های حذاب و کاملا گویا که با مشاهده آن ها ساعت ها غرق در درس خواندن می شوید، بدون این که خسته شوید و یا مطلبی برایتان ناگفته بماند. برای آشنایی با این فیلم های آموزشی می توانید هدیه  فوق العاده ارزشمند حرف آخر را با پر کردن فرم زیر دریافت کنید. حرف آخر 20 درصد تمام مطالب آموزشی خود را به صورت رایگان به شما عزیزان هدیه می دهد. همین الان فرم زیر را پر کنید و با راخت ترین و جذای ترین روش درس خواندن و موفق شدن آشنا شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

از خاک تا گیاه

ریشه گیاهان وظیفه دارد تا آب و مواد معدنی را که در خاک وجود دارد به خود جذب کند و آن را به قسمت های دیگر گیاه انتقال دهد. رشته های ظریفی در ریشه گیاهان وجود دارند که نام آن ها تار کِشنده است که بسیار طویل هستند و کار انتقال مواد را انجام می دهند. هرتار کشنده در واقع یک یاخته طویل است و دیواره تار کشنده نازک است و به همین دلیل راحت می توانند آب و مواد معدنی را از تار کشنده عبور دهند تا وارد ریشه شود. بعد از این که آب و مواد معدنی وارد تار کشنده می شوند در عرض ریشه به حرکت در می آیند و وارد اوندهای چوبی موجود در گیاه می شوند. به این آب و مواد معدنی موجود در آوندهای چوبی شیره خام می گویند.

تارکشنده فصل 12 علوم نهم

بخشی از توضیحات بالا را در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید.

آموزش علوم نهم فصل دوازدهم

نکته: گیاهان همه آبی را که از خاک جذب می کنند مصرف نمی کنند بلکه بیشتر آن از طریق روزنه های برگ بخار می شود. با بخار شدن آب در برگ گیاهان نیروی مکشی ایجاد می شود. نیروی مکشی در گیاهان نیز تاثیر گذار هستند زیرا به حرکت رو به بالای آب در گیاهان کمک می کند.

به تصویر زیر توجه کنید. موادی که در برگ های گیاهان به وجود می آیند همراه با آب وارد آوندهای آبکشی می شوند که این مابع را شیره پرورده می گویند. در برخی گیاهان یاخته هایی که فتوسنتز نمی کنند مواد مغذی مورد نیاز خود را از طربق این شیره تامین می کنند. شیره پرورده دارای مقدار زیادی از کربوهیدرات است.

آموزش علوم نهم ساختار برگ

آموزش صفحه 135 علوم نهم ، گیاهان آوند دار

گروهی از گیاهان که دارای آوند هستند سرخس ها می باشند. این گیاه بیشتر در استان های شمالی ایران رشد می کند و اولین گروه از گیاهان آوند دار است که ساقه های زیر زمینی دارد. از این ساقه ها برگ هایی با دمبرگ های بلند به وجود می آید که ظاهر آن ها هشبیه به شاخه است. همانطور که در تصویر زیر هم مشاهده می کنید گاهی در پشت برگ های سرخس برآمدگی هایی به وجود می آید که به رنگ قهوه ای یا نارنجی هستند. این برآمدگی ها تعدادی هاگدان در خود دارند که در آن ها هاگ تشکیل می شود. هاگ ها بیشتر در جاهای مرطوب رشد می کنند و با رشد آن ها سرخس های جدیدی به وجود می آید.

هاگدان فصل 12 علوم نهم

گروهی دیگر از گیاهان آوند دار، بازدانگان هستند که گل ندارند اما دانه تولید می کنند. کاج و درخت سرو نیز در این گروه جای گرفته اند که دارای مخروط های نر و ماده هستند. دانه های این گیاهان درون میوه تشکیل نمی شوند بلکه روی پولک های مخروط های ماده به وجود می آیند.

مخروط ها فصل 12 علوم نهم

نهان دانگان نیز از گیاهانی هستند که اوند دارند. اکثر گیاهانی که در روی زمین رشد می کنند در دسته گیاهان گلدار هستند. این گیاهان از گوناگونی بالایی برخوردار هستند و در آب و هوای متفاوت می توانند رشد کنند. چون دانه های گیاهان گلدار در داخل میوه آن ها وجود دارد به همین دلیل به آن ها نهان دانه می گویند.

در دامه این آموزش با ما همراه باشید تا شما را با گیاهانی که اوند ندارند آشنا کنیم.

آموزش علوم نهم فصل دوازدهم ، گیاهان بدون آوند

از قدیمی ترین گیاهانی که در روی زمین وجود دارند و در گروه گیاهان بدون آوند قرار گرفته اند خزه ها هستند. خزه ها ارتفاع کمی دارند و پوشش مخملی مانند را روی زمین ایجاد می کنند. همچنین بهتر است بدانید که خزه ها ریشه ندارند و به جای ریشه اجزایی مانند ریشه سا دارند. ریشه سا در خزه ها از یک یا چند یاخته به وجود می آید و مانند سرخس ها با هاگ تکثیر می شوند. هاگ ها در جای مرطوب رشد می کنند و خزه جدیدی را به وجود می آورند. نوعی خزه در تصویر زیر به نمایش گذاشته شده است که آن را می بینید.

خزه فصل 12 علوم نهم

آموزش علوم نهم حرف آخر

اگر به دنبال یک آموزش کامل برای تمام مطالب درسی و نکات و سوالات علوم نهم هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. در این آموزش اساتید باتجربه حرف آخر تمام مباحث بخش های مختلف علوم نهم را به صورت کامل و با استفاده از حدید ترین روش های آموزشی به صورت فیلم، جل سوالات، تمرین و نکات تستی آموزش داده اند. با این آموزش نیازی به کتاب ها و کلاس های خصوصی مختلف نخواهید داشت و درس خواندن برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

گیاهان در زندگی ما

در ادامه آموزش علوم نهم فصل دوازدهم به بحث گیاهان می رسیم. گیاهان در زندگی ما نیز تاثیر بسزایی دارند. به عنوان مثال کاغذ های کتاب های درسی شما از طریق گیاهان به وجود می آیند. همچنین در پزشکی و دارو سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. گیاهی به نام گل انگشتانه که در داروهای بیماران قلبی به کار رفته است. تصاویر زیر گیاهانی موثری هستند که در زندگی ما کاربرد دارند.

در این مطلب به آموزش علوم نهم فصل دوازدهم پداخته شده است. همه ما می دانیم که علوم نهم یکی از مهمترین دروس برای افزایش معدل و مهمتر از آن یکی از پایه ای ترین دروش برای موفقیت در سال های آینده و کنکور است.

یکی دیگر از کابردهای گیاهان در زندگی ما از طریق فتوسنتز است. فتوسنتز هم غذای جانداران را تامین می کند و هم تولید اکسژن و کربن دی اکسید.

به این ترتیب آموزش درس 12 علوم نهم به اتام رسید. امیدوارم برایتان مفید بوده و توانسته باشید از آن استفاده کنید. اگر به دنبال یک آموزش جامع و کام برای آموزش علوم نهم هستید، پیشنهاد می کنم پکیج فوق العاده آموزش علوم نهم حرف آخر را از دست ندهید. در ادامه یک هدیه شگفت انگیز دیگر  ار حرف آخر برایتان دارم.

مشاوره رایگان آموزشی حرف آخر برای دانش آموان متوسطه اول

بدون شک داشتن یک راهنمای کار بلد که در امر آموزشی تجربه کافی داشته باشد، می تواند برای دانش آموزان بهترین نکات و درست ترین روش های درس خواندن را آموزش بدهد. مشاورین ارشد حرف آخر به چندین سال سابقه مشاوره در امر تدریس و مشاوره، اکنون به صورت رایگان اندوخته های خود را در اختیار دانش آموزان عزیر قرار می دهند. کافی است فرم زیر را پر کنید و در سریع ترین زمان به صورت رایگان از این مشاوره ها بهره مند شوید. نکات لازم برای درس خواندن صحیح و اصولی و هر آنچه که برای کسب نمرات 20 و رتبه های برتر در مدرسه و کنکور دارید به شما گفته خواهد شد. همین الان فرم را پر کنید و هدیه حرف آخر را دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!