آموزش علوم نهم فصل دوم

با یک فصل جدید و یک آموزش دیگر در خدمت دانش آموزان عزیز هستم. در این مطلب به آموزش علوم نهم فصل دوم پرداخته شده است. همه ما می دانیم که علوم نهم یکی از مهمترین دروس برای افزایش معدل و مهمتر از آن یکی از پایه ای ترین دروش برای موفقیت در سال های آینده و کنکور است. دانش آموزی که مطالب علوم نهم را به صورت کامل و مفهومی یاد بگیرد، مطمئنا در شیمی، فیزیک و زیست سال های آینده مشکل بزرگی نخواهد داشت.
بنابراین توصیه می کنم که این درس را به شکل جدی و مهمتر از آن از منابع مورد اعتماد فرا بگیرید. در ادامه یک ربع با من همراه باشید تا مطالب فصل 2 کتاب درسی را به زبان ساده برایتان آموزش دهم. برای مشاهده آموزش فصل های قبل و بعد نیز به آموزش علوم نهم فصل اول و آموزش علوم نهم فصل سوم مراجعه کنید.

آموزش علوم نهم فصل دوم رفتار اتم ها با یکدیگر

آومزش علوم نهم فصل2

آموزش علوم نهم فصل دوم را با بررسی حالت های مواد که با آن ها آشنا هستید شروع می کنم. همه موادی که در اطراف ما وجود دارند از حالت های گوناگون جامد، مایع و گاز تشکیل شده اند. همه این ها از اتم ها ساخته شده اند. اتم ها به روش های مختلفی با هم ترکیب می شوند و یون ها و مولکول ها را به وجود می آوردند. در اموزش علوم نهم فصل دوم در مورد رفتار اتم ها با یکدیگر و خواص ترکیب های یونی و مولکولی آشنا می شویم.

آموزش ذره های سازنده مواد علوم نهم

در سال گذشته یاد گرفتید که اکثر عنصرها در طبعیت و اطراف ما به حالت آزاد پیدا نمی شوند بلکه آن ها به حالت ترکیبی وجود دارند. برای مثال ترکیب های شیمیایی می توان آب، شکر، آمونیاک، ضد یخ، کات کبود و کلسیم را نام برد. در شکل زیر نمونه ای از این ترکیب ها نشان داده شده است.

ترکیب های شیمیایی علوم نهم

این ترکیب ها از یون و مولکول ساخته شده اند. به عنوان مثال می توان گفت که شکر از مولکول های چند اتمی به وجود آمده و نمک از ترکیب یون ها. با توجه به این که ذره های سازنده این مواد یکدیگر متفاوت است ویژگی های آنها نیز با یکدیگر فرق دارد. پس نتیجه می گیریم که ویژگی مواد مختلف به نوع ذره های سازنده آن ها بستگی دارد.

یون ها از ذره هایی با بار الکتریکی مثبت و منفی تشکیل شده اند. این ذره ها در محلول حرکت می کنند و جریان های الکتریکی را به وجود می آوردند. به همین دلیل اگر بخواهیم یک ترکیب یونی را در آب حل کنیم یون های سازنده آن در کل آب پخش می شوند و جریان الکتریکی به وجود می آورند. اما بهتر است بدانیم که مولکول ها بار الکتریکی ندارند و جریان الکتریکی به وجود نمی آورند. برای مثال محلول شکر و اتیلن گیلکول رسانای جریان الکتریکی نیستند. در ادامه آموزش علوم نهم فصل دوم نمونه ای از یک رسانای جریان الکتریکی آورده شده است.

محلول رسانای الکتریکی علوم نهم

آموزش صفحه 17 علوم نهم

در این بخش از آموزش علوم نهم فصل دوم  توضیحاتی در مورد داد و ستد الکترون و پیوند یونی داده شده است. اگر اتم ها بتوانند در شرایط مناسبی در کنار هم قرار بگیرند یک واکنش شیمیایی در بین آن ها به وجود می آید که این واکنش باعث به وجود آمدن مواد جدیدی می شوند. در این مواد خواص فراورده ها با واکنش دهنده ها متفاوت است. در تصویر زیر واکنش فلز سدیم  و گاز کلر را مشاهده می کنید.

واکنش سدیم و کلر علوم نهم

در شکل گرفتن یک ترکیب یونی مانند سدیم کلرید، بعضی از اتم ها الکترون خود را از دست می دهند و به کاتیون یعنی یون مثبت تبدیل می شوند و برخی از اتم ها نیز با گرفتن الکترون به آنیون یعنی یون منفی تبدیل می شوند.

نکته: زمانی که اتم های فلز در کنار اتم ها نافلز قرار می گیرند، اتم های فلز الکترون خود را از دست می دهند و به کاتیون تبدیل می شوند و همچنین اتم های نافلز با گرفتن الکترون به آنیون تغییر می یایند.

مژده برای نهمی ها

اگر خواندن کتاب ها و منابع گوناگون برایتان خسته کننده شده است و مطالب پیچیده علوم را به طور کامل یاد نگرفته اید، من یک روش ساده برایتان پیشنهاد می کنم؛ حرف آخر
حرف آخر قوی ترین و باتجربه ترین موسسه آموزشی دروس متوسطه اول و دوم است که در یک اقدام فوق العاده جذاب، تمام مطالب درسی دروس و پایه های مختلف را به شکل فیلم های آموزشی ارائه داده است. فیلم ها و انیمیشن های حذاب و کاملا گویا که با مشاهده آن ها ساعت ها غرق در درس خواندن می شوید، بدون این که خسته شوید و یا مطلبی برایتان ناگفته بماند.
برای آشنایی با این فیلم های آموزشی می توانید هدیه  فوق العاده ارزشمند حرف آخر را با پر کردن فرم زیر دریافت کنید. حرف آخر 20 درصد تمام مطالب آموزشی خود را به صورت رایگان به شما عزیزان هدیه می دهد. همین الان فرم زیر را پر کنید و با راخت ترین و جذای ترین روش درس خواندن و موفق شدن آشنا شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

آموزش یون ها در بدن ما علوم نهم

آموزش علوم نهم فصل دوم را با بررسی یون ها و نقش آن ها در بدن ادامه می دهیم. بدن ما برای تنظیم فعالیت های خود به یون ها نیاز دارد. یکی از مهم ترین یون ها برای یدن انسان یون سدیم می باشد. مقدار یون سدیم در خون ما از کاتیون های دیر بیشتر است و اگر یون سدیم را دز آب حل کنیم جربان الکتریکی به وجود می آید. همانطور که گفته شد وجود این یون در بدن ضروری است زیرا در مغز و اعصاب و ماهیچه های بدن یه ویژه قلب جریان الکتریکی ایجاد می کند.

می توان با خوردن نمک خوراکی یون سدیم را برای بدن تامین کرد. همانطور که می دانید نمک خوراکی از یون های (Na) و کلرید(Cl) به وجود آمده است. حال این سال پیش می آید که در طول روز چه مقدار نمک لازم است تا مصرف شود؟ ما در طول شبانه روز مواد مختلفی مانند انواع غذاها، میوه ها و نوشیدنی ها را مصرف می کنیم و با خوردن آن ها مقداری نمک خوراکی وارد بدن ما می شود. در تصویر زیر برخی از مواد غذایی را که دارای نمک هستند، مشاهده می کنید.

آموزش مواد غذایی علوم نهم

توجه داشته باشید اگر نمک استفاده شده در مواد غذایی کاهش یا افزایش پیدا کند در فعالیت های بدن اختلال ایجاد می کند به همین دلیل باید سعی داست تا مقدار مصرفی در غذاها کنترل شوند.

نکته: افراد بالای 50 سال، بیماران قلبی و بیماران فشارخون باید از رژیم غذایی کم نمک استفاده کنند تا فعالیت های یاخته بدنشان دچار اختلال نشود.

یکی دیگر از یون های مهم و مورد نیاز برای بدن انسان، یون آهن است. این یون دارای 2 بار مثیت است که وجود آن در بدن انسان ضروری است. در ساختار آهن هموگلوبین نیز وجود دارد . همانطور که قبلا آموخته اید هموگلوبین درشت مولکول است و وجود آهن در گلبول های قرمز خون گاز اکسیژن را از شش ها در بدن انسان می گیرد و به آن را به همه یاخته های بدن می رساند و همچنین گار کربن دی اکیبد تولید شده را از یاخته های بدن به شش ها می رساند.
بدن انسان برای ساختن هموگلوبین های مورد نیاز به یون آهن نیاز دارد. در مواردی مانند گوشت، جگر، سویا، خرما، گوشت و همچنین موادی دیگر آهن وجود دارد و ما می توانیم با خوردن ای موارد غذایی آهن مورد نیاز بدنمان را تامین کنیم. در برخی مواقع با تشخیص پزشک برای تامین آهن بیشتر مجبور می شویم از قرص های آهن استفاده کنیم و این بیشتر در دوران بارداری، شیردهی و یا دوران رشد و نوجوانی است که خون زیادی از بدن می رود.

قرص آهن علم نهم

آموزش کامل علوم نهم در حرف آخر

اگر به دنبال آموزشی جامع و کامل با تمام نکات درسی و تستی هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین گزینه برای انتخاب است. در این بسته آموزشی تمام دروس با فیلم ها و انیمشن ها شبیه سازی شده اند و به طور کامل با مفاهیم درسی آشنا می شوید. همچنین نکات امتحانی و تستی نیز آموزش داده شده است تا برای آزمون های استعدادهای درخشان و امتحانات پایانی آمادگی کامل را داشته باشید.

 آموزش ویژگی های ترکیب یونی

در این قسمت از آموزش علوم نهم فصل دوم می خواهیم در مورد چگونگی به وجود آمدن ترکیب های یونی صحبت کنیم. زمانی که یون های مثبت و منفی در کنار هم قرار بگیرند یک ترکیب یونی را به وجود می آورند. یون هایی که بار مخالف دارند یکدیگر را می ربایند. ترکیب های یونی از نظر بار الکتریکی حالت خنثی دارند. اگه ضربه ای به ترکیب های یونی وارد شود خرد می شوند. در این ترکیبات در حالت جامد رسانای جریان الکتریکی نیستند. بیشتر ترکیب های یونی مانند سدیم کلرید در آب حل می شوند و همانطور که می دانید سدیم کلرید در آب دریاها نیز وجود دارد.

آموزش اشتراک الکترون ها و پیوند اشتراکی

مولکول آب از اتم های اکسیژن و هیدروژن به وجود آمده است و آب دریاها، رودخانه ها، دانه های سفید برف، بخار آب، قطره های ریز باران همه دارای مولکول های آب هستند. بهتر است بدانیم که مولکول های آب بار الکتریکی ندارند و به همین دلیل رسانای جریان الکتریکی نیست. چگونه اتم ها با یکدیگر واکنش داده اند؟
زمانی که مولکول ها در حال شکل گیری هستند اتم ها با یکدیگر الکترون به اشتراک می گذارند و این اشتراک به گونه ای است که اتم ها هیج الکترونی را از دست نمی دهند و همچنین الکترونی هم به دست نمی آوردند بلکه تعدادی از الکترون های خود را به یکدیگر به اشتراک می گذارند. در شکل زیر اشتراک الکترون های اتم های هیدروژن و اکسیژن را در آب مشاهده می کنید.

اشتراک گذاری الکترون علوم نهم

تعریف پیوند اشتراکی علوم نهم

زمانی که اتم های دو نافلز در کنار یکدیگر قرار بگیرند در بین آن ها اشتراک الکترونی به وجود می آید. در این حالت اتم ها با یکدیگر ترکیب می شوند و پیوند اشتراکی به وجود می آوردند. به عنوان مثال در مولکول آب هم پیوند اشتراکی وجود دارد. این پیوند اشتراکی دارای دو الکترون است که هر کدام از اتم های هیدروژن و اکسیژن در مولکول آب یک الکترون را به اشتراک گذاشته اند.
این پیوند یکی از مهمترین بخش های آموزش فصل 2 علوم نهم است. هرچند این پیوند را به شکل خلاصه می خوانیم، اما در سال های بعد نیز از مفاهیم این پیوند در درس شیمی استفاده خواهیم کرد.

آموزش اشتراک الکترونی گسترده تر

در شکل گرفتن پیوند های اشتراکی بعضی از اتم ها با پیوند های اشتراکی زیادی به هم وصل می شوند. به عنوان مثال در مولکول اکسیژن، اتم های اکسیژن با دو پیوند به یکدیگر متصل شده اند. کربن و نیتروژن و اکسیژن نیز می توانند بیش از یک پیوند را نشکیل دهند.

دوستان عزیز آموزش علوم نهم فصل دوم در این بخش به اتمام رسید. حال برای بررسی فعالیت ها و فکرکنیدهای این درس به جواب فعالیت های علوم نهم، جواب فکر کنیدهای علوم نهم مراجعه کنید.
همچنین من، حامد جبیب زاده، پاسخ آزمایش کنیدهای این درس و بقیه درس های کتاب را نیز در مقاله جواب آزمایش کنیدهای علوم نهم قرار داده ام. نظرات و اشکالات درسی خود را می توانید در قسمت نظرات پایین صفحه با بنده در میان بگذارید. در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهم داد. در ادامه یک هدیه دیگر از حرف آخر برایتان دارم.

مشاوره رایگان آموزشی حرف آخر برای دانش آموان متوسطه اول

بدون شک داشتن یک راهنمای کار بلد که در امر آموزشی تجربه کافی داشته باشد، می تواند برای دانش آموزان بهترین نکات و درست ترین روش های درس خواندن را آموزش بدهد. مشاورین ارشد حرف آخر به چندین سال سابقه مشاوره در امر تدریس و مشاوره، اکنون به صورت رایگان اندوخته های خود را در اختیار دانش آموزان عزیر قرار می دهند. کافی است فرم زیر را پر کنید و در سریع ترین زمان به صورت رایگان از این مشاوره ها بهره مند شوید.
نکات لازم برای درس خواندن صحیح و اصولی و هر آنچه که برای کسب نمرات 20 و رتبه های برتر در مدرسه و کنکودر دارید به شما گفته خواهد شد. همین الان فرم را پر کینید و هدیه حرف آخر را دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش علوم نهم حرف آخر

اگر به دنبال یک آموزش کامل برای تمام مطالب درسی و نکات و سوالات علوم نهم هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. در این آموزش اساتید باتجربه حرف آخر تمام مباحث بخش های مختلف علوم نهم را به صورت کامل و با استفاده از حدید ترین روش های آموزشی به صورت فیلم، جل سوالات، تمرین و نکات تستی آموزش داده اند. با این آموزش نیازی به کتاب ها و کلاس های خصوصی مختلف نخواهید داشت و درس خواندن برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!