آموزش علوم نهم فصل سوم

من، حامد حبیب زاده، در این مطلب به آموزش علوم نهم فصل سوم پرداخته ام. همه ما می دانیم که علوم نهم یکی از مهمترین دروس برای افزایش معدل و مهمتر از آن یکی از پایه ای ترین دروس برای موفقیت در سال های آینده و کنکور است. دانش آموزی که مطالب علوم نهم را به صورت کامل و مفهومی یاد بگیرد، مطمئنا در شیمی، فیزیک و زیست سال های آینده مشکل بزرگی نخواهد داشت. بنابراین توصیه می کنم که این درس را به شکل جدی و مهمتر از آن از منایع مورد اعتماد فرا بگیرید. در ادامه یک ربع با من همراه باشید تا مطالب فصل 3 کتاب درسی را به زبان ساده برایتان آموزش دهم.

آموزش علوم نهم محیط برای زندگی بهتر

آموزش علوم نهم فصل سوم

یکی از عواملی که بر چرخه طبیعی اثر می گذارد مصرف سوخت های فسیلی است. در آموزش علوم نهم فصل سوم تاثیرات این سوخت را مورد بررسی قرار می دهیم.

آموزش چرخه های طبیعی علوم نهم

در سال های قبل با چرخه آب و چرخه سنگ آشنا شده اید. چرخه های طبیعی دیگر نیز در کزه زمین وجود دارند مانند غذا، زندگی گیاهان و جانوران و… که این چرخه ها با یکدیگر در ارتباط هستند. اگر در یکی از این چرخه ها اختلالی به وجود بیاید و با تغییری ایجاد شود فعایت دیگر چرخه ها نیز دچار تغییر می شوند و در نتیجه این تعییرات توازن و هماهنگی در کره زمین به هم می خورد. در شکل زیر نمونه ای از چرخه طبیعی را مشاهده می کنید.

چرخه طبیعی علوم نهم فصل سوم

نکته: توازن در چرخه های طبیعی بر زندگی جانداران نیز اثر می گذارد.

آموزش چرخه کربن علوم نهم

یکی از مهمترین مباحث در آموزش علوم نهم فصل سوم یکی دیگر از انواع چرخه های طبیعی، یعنی چرخه کربن است. با تغییرات گوناگونی که در هواکره، سنگ کره و آب کره ایجاد می شود کربن به صورت کرین دی اکسید تولید می شود و یا به مصرف می رسد. در حالت کلی مقدار کربن در این تغییرات ثابت باقی می ماند. اما اگر تغییری در این چرخه به وجود بیاید مقدار کربن دی اکسید را در هوا تغییر می دهد و باعث بروز مشکلاتی می شود. زغال سنگ، نفت خام و گاز طبیعی جزو سوخت های فسیلی هستند و میلیون ها سال طول می کشد تا به وجود بیایند. در این فرایند تغییر های گوناگونی ایجاد می شود که این تغییرات بسیار آهسته هستند. سوخت های فسیلی همگی در ساختار خود کرین دارند که در اثر سوختن مقدار زیادی گاز CO2 به هواکره وارد میکند. در صورتی که اندازه کربن دی اکسید در هوا بیشتر شود دمای کره زمین نیز افزایش پیدا می کند. افزایش دمای کره زمین باعث ذوب شدن یخ های قطبی می شود و تغییراتی نیز در فصل ها به وجود می آورد.

مژده مژده: حرف آخر قوی ترین و باتجربه ترین موسسه آموزشی دروس متوسطه اول و دوم است که در یک اقدام فوق العاده جذاب، تمام مطالب درسی دروس و پایه های مختلف را به شکل فیلم های آموزشی ارائه داده است. فیلم ها و انیمیشن های حذاب و کاملا گویا که با مشاهده آن ها ساعت ها غرق در درس خواندن می شوید، بدون این که خسته شوید و یا مطلبی برایتان ناگفته بماند. برای آشنایی با این فیلم های آموزشی می توانید هدیه  فوق العاده ارزشمند حرف آخر را با پر کردن فرم زیر دریافت کنید. حرف آخر 20 درصد تمام مطالب آموزشی خود را به صورت رایگان به شما عزیزان هدیه می دهد. همین الان فرم زیر را پر کنید و با راخت ترین و جذای ترین روش درس خواندن و موفق شدن آشنا شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

نفت خام و زندگی امروز علوم نهم

نفت خام مایعی غلیظ و سیاه رنگ است. در ابتدا انسان ها تمایل زیادی نداشتند تا از آن استفاده کنند اما وقتی آن را بیشتر شناختند استفاده از آن بیشتر شد و بعد از مدت کوتاهی زندگی انسان ها تخت تاثیر نفت خام قرار گرفت؛ به طوری که به دنبال افزایش استفاده از این مایع سیاه رنگ صنعت حمل و نقل نیز متحول شد و با تولید برخی خودروها و هواپیماها مسافرت انسان ها نیز آسان تر و بیشتر شد. همچنین صنایع غذایی و دارویی هم رشد چشمگیری یافت. با رشد و پیشرفت صنایع دارویی بیشتر بیماری ها ریشه کن شدند و سطح سلامتی نیز در جامعه افزایش پیدا کرد. دست یافتن به این موفقیت ها شناخت و مورد استفاده قرار دادن نفت خام بود.

علوم نهم فصل سوم

آموزش  علوم نهم فصل سوم ترکیب های نفت خام

در این بخش از آموزش علوم نهم فصل سوم به نفت خام و ترکیبات آن می پردازم. نفت خام از صدها ترکیب به نام هیدروکربن به وجود آمده است و در ترکیب آن نیز نمک، آب و گوگرد نیز دیده می شود. مواد تشکیل دهنده هیدروکربن ها دو عنصر کربن و هیدروژن می باشد. در هر کدام از مولکول های هیدروکربن، اتم های هیدروژن و اتم های کربن تز طریق پیوند های اشتراکی به هم وصل شده اند. با تغییر تعداد اتم های سازنده در هیدروکربن ها ویژگی های آن ها نیز تغییر پیدا می کند. در جدول زیر برخی از هیدروکرین ها و نقطه جوش آن ها نشان داده شده است.

آموزش علوم نهم نقطه جوش

جداسازی اجزای تشکیل دهنده نفت خام علوم نهم

در تصویر زیر دستگاه تقطیر برای جداسازی مخلوط دو مایع را مشاهده می کنید. این دستگاه بر اساس نقطه جوش مایعات را از هم جدا می کند و با گرما دادن مایعی که نقطه جوش پایین تری دارد زود تر از دیگری بخار می شود و ار مخلوط جدا می شود. پس از به جوش آمدن مایع مولکول هایی که بخار می شوند از یک لوله سرد عبور می کنند و دوباره به مابع تبدیل می شوند. با این عمل از مخلوط دو مایع جدا می شوند.

آموزش تقطیر علوم نهم فصل سوم

در پالایشگاه های نفت نیز اجزای نفت خام به همین طریق از هم جدا می شوند با دستگاه های مختلف و پیشرفته به نام برج تقطیر. در برج تقطیر نیز به نفت خام گرما داده می شود و در اثر این گرما هیدروکربن ها بخار می شوند و به درون برج می روند و در قسمت های مختلف این دسنگاه از هم جدا می شوند.

آموزش علوم نهم فصل سوم تقطیر نفت

آموزش صفحه 33 علوم نهم فصل سوم

در این بخش از کتاب به توضیحاتی درباره نفت و منابع آن می پردازیم. در گذشته انسان ها داروها و افزودنی های غذایی خود را از مواد و منابع طبیعی به دست می آوردند اما امروزه کاربرد تازه ای پیدا کرده کرده اند. به عنوان نمونه اتیلن یکی از مواد است که به طور طبیعی به وسیله میوهایی رسیده ای مانند گوجه فرنگی و موز آزاد می شوند.

آموزش علوم نهم فصل سوم اتن

از همین گاز نیز در صنعت کشاورزی استفاده می شود به این صورت که گاز اتن را از نفت خام جدا می کنند و از آن برای تبدیل میوه های نارس به رسیده استفاده می کنند. همچنین می توان از گاز اتن فراورده های جدیدی به وجود آورد. به عنوان مثال پلاستیک را می توان نام برد. اگر گاز اتن را در درون یک ظرف در بسته گرما دهیم تغییر شیمیایی رخ می دهد و پلاستیک تولید می شود.

فراورده نفت علوم نهم فصل سوم

تاثیرات نفت خام روی زندگی انسان ها علوم نهم

همانطور که گفته شد نفت خام از مواد مهم در زندگی ما است و مصارف گوناگونی دارد. روزانه حجم زیادی از نفت خام و فراورده های آن را می سوزانند تا به وسیله سوختن آن گرما و انرژی تولید شود. با سوختن نفت خام کربن دی اکسید تولید می شود و مقدار این گاز در هواکره به میزان زیادی افزایش پیدا می کند.

آموزش دی اکسید کربن علوم نهم

گاهی ممکن است افزایش بی رویه کربن دی اکسید مشکلاتی را به وجود بیاورد و کره خاکی را به چالش بکشد.

پلاستیک های ماندگار علوم نهم فصل سوم

اغلب پلاستیک هایی که از نفت به وجود می آیند ارزان قیمت هستند و از استحکام بالایی برخوردارند. ماندگاری بالای پلاستیک ها سبب شده است که سبک زندگی مان بر اساس مصرف پلاستیک ها باشد. و این جریان نیز گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد و با انباشته شدن زباله های پلاستیکی مشکلاتی در طبیعت به وجود می آیدکه نمونه ای از آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

آموزش زباله های پلاستیکی علوم نهم

مشاوره رایگان آموزشی حرف آخر برای دانش آموان متوسطه اول

بدون شک داشتن یک راهنمای کار بلد که در امر آموزشی تجربه کافی داشته باشد، می تواند برای دانش آموزان بهترین نکات و درست ترین روش های درس خواندن را آموزش بدهد. مشاورین ارشد حرف آخر به چندین سال سابقه مشاوره در امر تدریس و مشاوره، اکنون به صورت رایگان اندوخته های خود را در اختیار دانش آموزان عزیر قرار می دهند. کافی است فرم زیر را پر کنید و در سریع ترین زمان به صورت رایگان از این مشاوره ها بهره مند شوید. نکات لازم برای درس خواندن صحیح و اصولی و هر آنچه که برای کسب نمرات 20 و رتبه های برتر در مدرسه و کنکور دارید به شما گفته خواهد شد. همین الان فرم را پر کنید و هدیه حرف آخر را دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش علوم نهم حرف آخر

اگر به دنبال یک آموزش کامل برای تمام مطالب درسی و نکات و سوالات علوم نهم هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. در این آموزش اساتید باتجربه حرف آخر تمام مباحث بخش های مختلف علوم نهم را به صورت کامل و با استفاده از حدید ترین روش های آموزشی به صورت فیلم، جل سوالات، تمرین و نکات تستی آموزش داده اند. با این آموزش نیازی به کتاب ها و کلاس های خصوصی مختلف نخواهید داشت و درس خواندن برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

4.7/5 - (3 امتیاز)
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!