آموزش علوم نهم فصل سیزدهم

علوم نهم یکی از مهمترین و پایه ای ترین دروس برای دانش آموزان است. هم برای افزایش معدل و هم برای موفقیت در سال های آینده و کنکور، دانش آموزان باید به خوبی مفاهیم علوم نهم را یاد بگیرند. در این بخش سعی کرده ام به شکل کامل و به زبان ساده با آموزش علوم نهم فصل سیزدهم در خدمت شمت عزیزان باشم. کافی است 15 دقیقه با ما همراه باشید تا فصل سیزدهم این درس را به خوبی فرا بگیرید.

این فصل از علوم اختصاص یافته است به جانوران بدون مهره. شاید تصاویر این جانوران را قبلا دیده باشید. همانطور که می دانید جانوران به دو گره مهره داران و بی مهره تقسیم شده اند که در این فصل با برخی از مشخصات و ویزگی های جانوران بی مهره آشنا می شویم. برای مشاهده آمزش مربوط به جانوران مهره دارد می توانید به آموزش علوم نهم فصل چهاردهم مراجعه کنید.

گوناگونی جانوران

جانوران انواع گوناگونی دارند و دانشمندان آن ها در دو گره اصلی بی مهره ها و مهره داران طبقه بندی کرده اند. جانوران بدون مهره ستون مهره ندارند و به جای ان اسکلت خارجی دارند. برعکس این ها جانوران مهره دار ستون مهره و اسکلت داخلی دارند. در زیر طبقه بندی جانوران را در قالب یک جدول مشاهده می کنید. همانطور که می بینید اکثر جانوران بی مهره هستند. نمودار زیر را به طور کامل بررسی کنید تا در ادامه آموزش علوم نهم فصل سیزدهم به تک تک گروه های این نمودار بپردازیم.

آموزش علوم نهم فصل سیزدهم دسته بندی حانوران

اسفنج ها جانورانی با بدن سوراخ دار

اسفنج ها نوعی جانور دریازی هستندکه در بدن آن ها سوراخ های کوچکی وجود دارد که آب از طریق آن سوراخ ها وارد بدنشان می شود. این آب ها از سوراخ های بزرگی که در بالای پیکر اسفنج وجود دارد خارج می شوند. در دیواره های بدنی اسفنج ها یاخته های رشته ای وجود دارد که این یاخته در بدن آن ها حرکت می کند. با این حرکت آب هم در بدن اسفنج ها حرکت می کند. یکی دیگر از وظابف یاخته ها این است که مواد غذایی را از آب می گیرد و گوارش می کند. زمانی که آب در بدن اسفنج ها حرکت می کند مواد زائد را نیز دفع می کنند و تنفس را برای اسفنج ها راحت تر می کنند.

جریان آب در اسفنج ها علوم نهم

در ادمه آموزش علوم نهم فصل سیزدهم با برخی از جانورانی که بدن کیسه مانند دارند آشنا می شویم. اما قبل از ادامه آموزش یک مژده ویژه برای دانش آموزان عزیز و اولیای گرامی دارم.

درضمن درجریان هم هستید که امسال شما با انتخاب رشته نهم بسیار حائز اهمیت است سر و کار دارید، در این بخش قصد دارم به شما یکی از مقالات پر بازدید با عنوان زیر شاخه های رشته تجربی را معرفی کنم که به صورت کامل تمامی موارد مربوط به این رشته که در جهت انتخاب رشته به شدت برایتان مفید است را توضیح داده است و از طریق لینک قبلی می‌توانید به آن دسترسی رایگان داشته باشید.

آموزش علوم نهم فصل سیزدهم را با آموزش جانوان کیسه تن ادامه می دهیم.

جانورانی با بدن کیسه مانند

جانورانی مانند شقایق و عروس دریایی بدنی شبیه به کیسه دارند که دهانه کیسه در بدن این موجودات محل ورود و خروج مواد است که بازوهایی به آن وصل شده است. برخی از این جانوران بدون حرکت هستند مانند شقایق دریایی و برخی از آن ها در دریا شناورند مانند عروس دریایی که تصاویر آن ها را در زیر مشاهده می کنید. مرجان ها نیز از بزرگترین گروه جانوران کیسه مانند هستند که اسکلت آهکی دارند. از تجمع اسکلت مرجان ها شکل های مختلفی از مرجان ها به وجود می اید که در نهایت به آبسنگ و جزایر مرجانی تبدیل می شوند. مرجان ها در دریاها به عنوان موج شکن طبیعی هم عمل می کنند و انرژی امواج را به خود می گیرند و باعث می شوند که از فرسایش بیشتر سواحل جلوگیری شود. نوعی مرجان در تصویر زیر وجود دارد.

آموزش علوم نهم مرجان

آموزش صفحه 144 علوم نهم ، کرم های پهن

ساده ترین گروه کرم ها هستند که بدن این موجودات پهن است و دستگاه گوارشی و عصبی ساده دارند. این موجودات مانند کیسه تنان یک راه برای ورود دارند و خروج مواد از سطح بدنشان انجام می شود.

انواع کرم ها فصل 13 علوم نهم

برخی از کرم های پهن  در بدن انسان ها رشد می کنند و انگل اند. مانند کرم کدو. کرم های لوله ای یکی دیگر از انواع کرم های لوله ای هستند که دارای دستگاه گوارش دهان و مخرج هستند. انواع انگل آن مانند آسکاریس است که به کرمک و کرم قلاب دار معروف است و برخی دیگر بر خلاف این ها زندگی آزاد دارند. برخی از کرم های لوله ای در خاک زندگی می کنند که باعث می شوند گیاهان بهتر رشد کنند. چنانچه در مورد آموزش درس 13 علوم نهم سوالی دارید، می توانید آن را در بخش نظرات برای من ارسال نمایید تا در سریع ترین زمان به سوالات شما پاسخ دهم.

آموزش علوم نهم فصل سیزدهم کرم های حلقوی

همانطور که در تصویر زیر هم مشاهده می کنید کرم های حلقوی بدنی حلقه حلقه و نرم دارند. پوست این نوع از کرم ها همیشه مرطوب است و دارای مویرگ های زیادی می باشند. با اینکه اکثر کرم های حلقوی زندگی آزاد دارند ولی برخی از ان ها نیز انگل هستند. کرم خاکی نمونه  مشهور و معروفی از کرم های حلقوی است که در زمین های کشاورزی هم یافت می شوند. یک نمونه دیگر زالوها هستند که زندگی انگلی دارند و تغذیه این کرم ها ازخون جانوران دیگر است.

کرم خاکی و زالو فصل 13 علوم نهم

نرم تنان

نرم تنان برخلاف کرم ها بدنی بدون حلقه دارند. اکثر نرم تنان در آب زندگی می کنند و انواعی مانند حلزون، هشت پا، دوکفه ای، ده پا را شامل می شوند. نرم تنان در زندگی ما انسان ها نیز کاربرد زیادی دارند. از صدف این جانوران را ساخت ابزارهای زیتنی نیز استفاده می شود. در صنایع دارویی، بهداشتی، نخ بخیه نیز این جانوران نقش زیادی دارند. یک نمونه از ان را می تواند در زیر ببینید.

آموزش علوم نهم مروارید

جانورانی با اندام های حرکتی بندبند

زمانی که می گوییم جانورانی با بدن بندبند یعنی اندام های حرکتی این دسته از جانوران از قطعات و بندهایی به وجود آمده است و به همین دلیل آن ها را بندپایان می گویند. این جانوران دارای اسکلت خارجی هستند که سخت است و عضلات به آن وصل شده است و این ها از اندام های داخلی محافظت می کنند. اسکلت خارجی سخت باعث می شود تا جلوی رشد این جانوران گرفته شود. از این رو بسیاری از بندپایان پوست اندازی می کنند. در پوست اندازی، اسکلت فبلی بدن بندپا جدا می شود و یک اسکلت جدید به وجود می آید. با توجه در تصویر زیر پوست اندازی ملخ را که حیوانی است بندپا می بینید.

آموزش ملخ فصل 13 علوم نهم

 در میان بندپایان که گروه بزرگی از جانوران روی زمین هستند، حشرات از همه فراوان ترند. در ادامه آموشز علوم نهم فصل سیزدهم به توضیح حشرات می پردازیم.

آموزش علوم نهم فصل سیزدهم حشرات

حشرات نیز گروهی از بندپایان هستند و تعداد ان ها در طبیعت زیاد است. حشرات ضررهای زیادی می توانند داشته باشند ولی اهمیت آن ها بیشتر از ضرر های آن ها است. بهتر است بدانیم که اگر ما در دنیایی بدن حشره باشیم برخی از میوه ها و سبزی ها و محصولات کشاورزی تولید نمی شوند. علت آن هم این است که گرده افشانی صورت نمی گیرد و اگر گرده افشانی نباشد ابریشم و موم و عسل هم نخواهیم داشت.

بحث آخر در این درس جانورانی هستند که بدن خاردار دارند.

جانورانی با بدن خاردار

خارپوستان جانورانی هستند که برخی در روی سطح بدن و برخی دیگر در زیر پوستشان خار دارند. در بدن این موجودات دستگاه گردش آب وجود دارد که این دستگاه کار گردش خون، تنفس و دفع را در بدن این ها انجام می دهد.

نکته: همه خارپوستان دریازی هستند. و به عنوان مثال می توان ستاره دریایی، توتیا و سکه شنی را نام برد که تصاویر آن ها را در زیر می بینید.

آموزش علوم نهم جانوران خاردار

مشاوره رایگان حرف آخر برای متوسطه اول

حرف آخر علاوه بر هدیه رایگان 20 درصد مطالب آموزشی، هدیه ازشمند دیگری برای دانش آموزان و اولیای گرامی دارد. می توانید با ارسال مشخصات خود در فرم زیر، از مشاوره رایگان حرف آخر و مشاورین با تجربه آن بهره مند شوید. تمام نکات لازم برای هر آنچه یک دانش آموز برای کسب نمرات بالا و رتبه های ممتاز در مدرسه دارد، به شما گفته می شود و راهکارهای درست درس خواندن و موفقیت نیز به رایگان در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. توصیه میکنم همین الان از این هدیه با ارزش حرف آخر بهره مند شوید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

معرفی آموزش علوم نهم حرف آخر

در این فیلم با نحوه آموزش علوم نهم در حرف آخر آشنا می شوید. اگر به دنبال بهترین روش آموزش این درس هستید، حتما فیلم بالا را مشاهده کنید تا درس علم تبدیل به یکی از دروس مورد علاقه تان شود.

امتیاز بدهید.
guest
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!