آموزش علوم نهم فصل ششم

دانش آموزان و اولیای گرامی، دقت داشته باشید که علوم نهم از مهمترین دروس پایه ای برای دانش آموزان است و یکی از دروس مهم برای افزایش معدل و مهمتر از آن، موفقیت در سال های آینده و کنکور است. بنابراین بسیار مهم است که این درس را به خوبی یاد بگیرید. در این مطلب من، حامد حبیب زاده،  آموزش علوم نهم فصل ششم را برایتان آورده ام تا شما را با مفاهیم این فصل آشنا کنم.

آموزش علوم نهم فصل ششم زمین ساخت ورقه ای

آموزش علوم نهم فصل ششم

زمانی که از نواحی کوهستانی عبور می کنید با پدیده های مختلف زمین شناسی رو به رو می شوید مانند شکستگی ها، چین خوردگی های کوچک و بزرگ. هنگام دیدن این پدیده ها شاید سوال هایی در ذهن شما به وجود بیاید که این رشته کوه ها چگونه به وجود آمده اند؟ با علت به وجود آمدن آن ها چیست؟

فیلم آموزش علوم نهم زمین ساخت ورقه ای

در این فیلم آموزش بخش زمین ساخت ورقه ای علوم نهم را از مجموعه آموزش های بی نظیر حرف آخر علوم نهم برایتان آورده ام تا هم با آموزش های فوق العاده و جذاب آقای منتظری، دبیر زمین شناسی حرف آخر آشنا شوید و هم مبحث زمین ساخت ورقه ای را به بهترین شکل یاد بگیرید. در فیلم زیر ادامه آموزش زمین ساخت ورقه ای علوم نهم را هم مشاهده می کنید.

فیلم  آموزش زمین ساخت ورقه ای علوم نهم قسمت دوم

آموزش قاره های متحرک علوم نهم

در درس علوم سال قبل آموختید که ورقه های سنگ کره بر روی سست کره در حال حرکت هستند. سست کره نیز حالت خمیری دارد و نیمه مذاب است. مطالعاتی در زمین شناسی انجام شده است که با توجه به این مطالعات متوجه این جریان می شویم که حدود 200 میلیون سال پیش سطح کره زمین پوشیده شده از یک خشکی بزرگ بود و در اطراف آن نیز یک اقیانوس بزرگ قرار داشت.

آموزش علوم نهم پانگه آ

با گذشت سال های بسیار  این خشکی که نامش پانگه آ بود به دو خشکی کوچکتر به نام های لورازیا و گندوانا تقسیم شد و دریای تتیس در بین آن ها قرار گرفت. اکنون که دریاچه خزر در شمال کشور ایران قرار دارد باقیمانده همان دریای تتیس است.

موقعیت خشکی ها

با گذشت زمان خشکی های لورازیا و گندوانا هرکدام به فطعات کوچم تر تقسیم شدند و قاره های امروزی را به وجود آوردند. شکل گیری قاره ها را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

آموزش قاره ها علوم نهم فصل ششم

وگنر دانشمند آلمانی با مطالعه کردن پدیده های زمین شناسی اثبات کرد که قاره در گذشته به یکدیگر متصل بودند ولی بعد ها در اثر جابه جایی از هم جدا شده اند.

مژده مژده: متفاوت ترین و بهترین آموزش های دروس متوسطه اول و دوم در حرف آخر

اساتید کارآزموده در موسسه حرف آخر گرد هم آمده اند تا بهترین آموزش ها را با فیلم ها و انیمشن های جذاب  وکاملا گویا در اختیار دانش آموزان قرار دهند تا درس خواندن تبدیل به یکی از جذاب ترین کارها برای دانش آموزان شود. با این آموزش ها 20 گرفتن و موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی ساده ترین کار ممکن برای شما می شود. برای آشنایی با این آموزش ها، حرف آخر 20 درصد کل مطالب آمورشی را رایگان و به صورت هده در اختیار شما عزیزان قرار داده است. همین الان فرم زیر را پر کنید تا جذاب ترین آموزش ها را دریافت کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

آموزش زمین ساخت ورقه ای علوم نهم

همانطور که قبلا هم آموخته اید بخشی از گوشته زمین که حالت خمیری دارد سست کره نام گرفته و سنگ کره نیز بر روی آن قرار گرفته است. بر اساس نظربه زمین ساخت ورقه ای سنگ کره از ورقه های کوچک و بزرگ تشکیل شده اند. این ورقه ها در حال حرکت هستند و گاهی به هم نزدیک و گاهی از هم دور می شوند.

آموزش علوم نهم ورقه های سنگ کره

همانطور که گفته شد ورقه های سنگ کره در حال حرکت هستند و دانشمندان نیز علت این حرکت را جریان های همرفتی سست کره می دانند. علت خمیری بودن سست کره شرایط دما و فشار است. قسمت پایینی سست کره دمای زیاد و چگالی کمتری نسبت به قسمت بالایی آن دارد. به دلیل اختلاف دما در قسمت های پایینی و بالایی سست کره و همچنین تفاوت چگالی، پدیده همرفت به وجود می آید. در اثر این پدیده مواد خمیری به طرف بالا حرکت می کنند و از شکاف بین ورقه ها به سطح زمین می رسد و همین جریان باعث جابه جایی و حرکت ورقه ها می شوند.

آموزش جریان همرفتی علوم نهم

برخی مواقع ورقه سنگ کره در زیر اقیانوس و گاهی در محل قاره ها قرار دارد. اگر ورقه سنگ کره در زیر اقیانوس قرار گرفته باشد به آن ورقه اقیانوسی و اگر در محل قاره ها باشد آن را ورقه قاره ای می نامند.

آموزش علوم نهم فصل ششم گسترش بستر اقیانوس ها

فرضیه گسترش بستر اقیانوس ها را برای اولین بار دانشمندی به نام هِری هِس مطرح کرد. بر اساس این نظریه می فهمیم مواد مذابی که از سست کره جریان می گیرند  به بستر اقیانوس ها صعود می کنند و بعد از اینکه به حالت انجماد در می آیند ورقه اقیانوسی جدیدی را به وجود می آورند. این ورقه ها برای جبران افزوده شدن با سرعت تقریبی 5 سانتی متر در سال، از وسط اقیانوس به سمت ساحل حرکت می کنند و با ورقه قاره ای برمی خورند. بعد از این حرکت ها ورقه اقیانوسی به زیر ورقه قاره ای فرو می رود. در شکل زیر فرضبه گسترش بستر اقیانوس را مشاهده می کنید.

آموزش علوم نهم فصل ششم

آموزش صفحه 69 علوم حرکت ورقه های سنگ کره

در ادامه آموزش علوم نهم فصل ششم به حرکت ورقه های سنگ کره می پردازیم. ورقه های سنگ کره در حال حرکت هستند و گاهی از هم دور می شوند. در محل دور شدن این ورقه ها مواد مذاب گوشته به سمت بالا می آیند و ورقه های جدیدی را به وجود می آورند. در این نواحی آتشفشان ها و زمین لرزه های تعددی روی می دهد.

آموزش حرکت ورقه ها علوم نهم

در برخی نواحی کره زمین که ورقه ها حرکت می کنند بعد از گذشت میلیون ها سال ممکن است با هم برخورد کنند. در اثر این برخورد ها ممکت است پدیده هایی مانند رشته کوه ها، چین خوردگی ها، گسل و حوادثی مانند زمین لرزه و آتشفشان به وجود بیایند. گاهی نیز ممکن است ورقه ها نه از هم دور شوند  نه به هم نزدیک شوند بلکه در کنار هم می لغزند. این حرکت اکثرا در بستر اقیانوس ها رخ می دهد و زمین لرزه هایی به وجود می آیند. در شکل زیر لغزش ورقه ها و ایجاد زمین لرزه ها را مشاهده می کنید.

آموزش لغزش سنگ کره علوم نهم

آموزش پیامدهای حرکت ورقه ها در سنگ کره علوم نهم

بر اساس حرکت ورقه های سنگ کره چین خوردگی ها و رشته کوه ها به وجود می آیند. لایه های رسوبی در در دریاها ته نشین می شوند و پس از زیاد شدن رسوبات با برخورد ورقه های سنگ کره رسوبات از جالت افقی خود در کف دریاها به صورت چین خوردگی در می آیند و باعث به وجود آمدن رشته کوه ها و چین خوردگی ها می شوند. رشته کوه های زاگرس و چین خوردگی آ را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

زاگرس علوم نهم

با حرکت ورقه های سنگ کره پدیده های زمین شناسی روی می دهند. با برخورد ورقه عربستان و ایران رشته کوه زاگرس به وجود آمده است.

نکته: زمانی که در بستر اقیانوس ها زمین لرزه یا آتش فشان روی دهد، ممکن است سونامی ایجاد شود. سونامی ممکن است آثار زیان باری به جای بگذارد. در برخی اوقات هم حرکت ورقه ها در سنگ کره باعث شکستن سنگ های پوسته زمین می شود. با جابه جا شدن سنگ های دو طرف شکستگی گسل به وجود می آید و اگر این سنگ ها جابه جا نشوند، درزه به وجود می آید.

آموزش گسل علوم نهم

مشاوره رایگان آموزشی حرف آخر

مشاورین ارشد حرف آخر برای کمک به شما دانش آموزان عزیز، به صورت رایگان مشاوره آموزشی در اختیارتان قرارا می دهند. کافی است مشخصات خود را در فرم زیر پر کنید تا در اسرع وقت مشاورین موسسه حرف آخر با شما تماس بگیرند و نکات لازم برای خوب درس خواندن و موفقیت را به شما آموزش دهند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!