آموزش علوم نهم فصل نهم

می دانیم که علوم یکی از مهمترین دروس پایه ای است که باید در همان سال های پایه به درستی آموزش داده شود تا در سال های بعد و کنکور، دانش آموزان با مشکل روبرو نشوند. من نیز سعی کرده ام مطالب درسی این کتاب را درس به درس در اختیار شما دانش آموزان عزیز قرار دهم و راهنمایی های لازم برای یادگیری این درس را به شما ارئه دهم. در ادامه با آموزش علوم نهم فصل نهم در خدمت شما عزیزان هستم. چند دقیقه با من همراه باشید تا مطالب این درس را فرا بگیرید و روش های یادگیری حرفه ای و نکات بیشتر این درس را نیز فرا بگیرید. در پایان مطلب نیز مشاوره رایگان آموزشی برای شما عزیزان قرار داده ام تا نکات و روش های صحیح درس خواندن به رایگان دریافت کنید. برای مشاهده آموزش تمام فصول علوم نهم از ابتدا می توانید به آموزش علوم نهم فصل اول مراجعه کنید.

آموزش علوم نهم ماشین ها

آموزش علوم نهم فصل نهم

امرزه با استفاده از ماشین ها انجام برخی کارها آسان تر شده است. کارهایی مانند حمل اجسام سنگین و بزرگ، پرتاب ماهواره ها به فضا، ساخت پل های چندکیلومتری و… همه و همه توسط ماشین های مخصوص انجام می گیرد. با پیشرفت علم و فناوری نیز انسان ها در ساخت ماشین های مختلف پیشرفت کرده اند و طراحی ماشین های هوشمند نیز بیشتر شده است. با ما همراه باشید تا در ادامه این درس با چگونگی کمک ماشین ها آشنا شوید.

ماشین ها چه کمک هایی به انسان ها می کنند؟ علوم نهم

نقش ماشین ها در زندگی انسان ها پررنگ تر شده و جزو لوازم اساسی در زندگی است. برای هرکاری ماشین های مخصوص طراحی و تولید شده است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است در مورد ورودی و خروجی ماشین فکر کنیم. همه کارهایی که انجام می دهیم تا ماشین حرکت کند به عنوان ورودی است و همه کارهایی که ماشین برای ما انجام می دهیم خروجی است. به عنوان مثال فرض کنید روی یک دوچرخه نشسته اید ورودی ماشین در این مثال نیرویی است که شما به دوچرخه وارد می کنید تا حرکت کند و حرکت دوچرخه خروجی آن است. ورودی یا خروجی ماشین ها را ممکن است بر اساس نیرو، گشتاور نیرو، توان یا انرژی بررسی کنند.

دوچرخه فصل 9 علوم نهم

ممکن است اجزای ساده تری ماشین ها را به وجود بیاورند که هر کدام از این اجزا اهداف مشخصی را دنبال می کنند. در تصویر زیر اجزای تشکیل دهنده یک دوچرخه را مشاهده می کنید که شامل اهرم، پیچ و مهره، چرخ دنده و … است. این اجزا نیروی وارد شده از سوی دوچرخه سوار را به انرژی جنبشی تبدیل می کند و دوچرخه به فرد دوچرخه سوار امکان حرکت با سرعت بیشتر . جابه جایی را میدهد.

آموزش اجزای دوچرخه علوم نهم فصل نه

مژده برای دانش آموزان پایه نهم

قبل از این که به آموزش ماشین ها بپردازیم، می خواهم شما را با یک موسسه فوق العاده که تمام مطالب درسی و از جمله کل علوم را به شکلی جذاب و کاملا مفهومی آموزش داده است آشنا کنم. موسسه حرف آخر برگترین و قوی ترین تیم آموزشی پایه های متوسطه اول و کنکور است. این موسسه از دبیران کارآزموده و باتجربه تشکیل شده است که به طور کامل با مهمترین نکات مورد نیاز برای دانش آموزان آشنا هستند و توانسته اند بهترین فیلم های آموزشی را برای پایه های مختلف تهیه نمایند. برای آشنایی با نحوه آموزش های جذاب این موسسه کافی است فرم زیر را پر کنید و 20 درصد تامم آموزش های نهم را به رایگان از حرف آخر هدیه بگیرید. همین الان فرم زیر را پر کنید و تفاوت های آموزش توسط حرف آخر را مشاهده نمایید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

آموزش علوم نهم فصل 9 ماشین ساده

با اختراع ماشین های ساده،تولیدخودرو، هواپیما، کشتی و ماهواره هم امکان پذیر شده است. اهرم نیز جرو ماشین های ساده است که وسیله ای است مکانیکی برای انجام فعالیت های مشکل. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید مرد با وارد کردن نیرو به دسته اهرم توانسته است جسم سنگین را حرکت دهد.

آموزش اهرم علوم نهم

آموزش گشتاور نیرو علوم نهم فصل 9

در سال های قبل اثر نیرو را بر روی جسم های مختلف بررسی کردیم، اکنون با دیگر اثر آن آشنا می شویم. چرخانندگی نیرو از دیگر آثار نیرو است. مثلا زمانی که پیچی را باز و بسته می کنید با وارد کردن نیرو بر دسته آچار این کار را انجام می دهید. اثر چرخانندگی یک نیرو را گشتاور نیرو می گویند. می توانید برای درک بهتر این موضوع خودتان در خانه آزمایشی را انجام دهید. برای این آزمایش به حلقه، تعدادی وزنه کوچک، خط کش و وزنه گیر نیاز دارید. خط کش را درون حلقه قرار دهید و بعد وزنه گیر را مطابق شکل قرار دهید. خط کش را به صورت افقی با دست خود نگه دارید و وزنه ها را به تدریج به وزنه گیر اضافه کنید. در مرحله بعدی فاصله  دستتان را با وزنه ها کم و زیاد کنید. چرخش را با دستتان احساس می کنید و باید با آن مقابله کنید تا خط کش به صوت افقی در دست شما نگه داشته شود. تاثیر این چرخش و مقابله شما با آن تاشی از گشتاور نیرویی است که وزنه ها به وجود آورده اند. در پایان این آزمایش به نتیجه ای می رسیم و آن هم این که اندازه نیرو و فاصله آن تا محور چرخش در گشتاور نیرو، تاثیر گذار است. اندازه گشتاور نیرو را از طریق فرمول زیر محاسبه می شود:

آموزش فرمول گشتار علوم نهم فصل 9

در ادامه بحث ماشین ها با آموزش اهرم آشنا می شویم.

آموزش صفحه 99 علوم نهم فصل نهم ، اهرم

اهرم ها انواع مختلفی دارند که ساده ترین آن ها الاکلنگ است. در وسط میله الاکلنگ تکیه گاهی وجود دارد که وقتی به یک طرف این اهرم نیرو وارد می شود طرف دیگر آن به سمت بالا می رود. همچنین می توانیم فاصله دو جسم را در هر دو طرف جوری تنظیم کنیم که اهرم در حالت تعادل قرار بگیرد. اگر اهرم در حالت تعادل قرار بگیرد اثر چرخشی هر یک از نیروها همدیگر را خنثی می کنند.

آموزش علوم نهم الاکلنگ

آموزش مزیت مکانیکی فصل 9 علوم نهم

در توضیحات بالا آموختیم که اگر الاکلنگ در حالت تعادل قرار بگیرد، هرچه بازوی محرک بزرگ تر باشد برای جابه جا کردن جسم سنگین به نیروی محرک کمتری نیاز داریم. به عنوان مثال اگر بازوی محرک 4 برابر بازوی مقاوم باشد، نیروی محرک نیز برای جابه جا کردن وزنه یک چهارم نیروی مقاوم است. در یک تعریف کلی می توان گفت مزیت مکانیکی یک ماشین در حالت تعادل، به صورت نسبت اندازه نیروی مقام به اندازه نیروی محرک، تعریف می شود:

آموزش مزیت اهرم علوم نهم فصل 9

آموزش علوم نهم حرف آخر

اگر به دنبال یک آموزش کامل برای تمام مطالب درسی و نکات و سوالات علوم نهم هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. در این آموزش اساتید باتجربه حرف آخر تمام مباحث بخش های مختلف علوم نهم را به صورت کامل و با استفاده از حدید ترین روش های آموزشی به صورت فیلم، جل سوالات، تمرین و نکات تستی آموزش داده اند. با این آموزش نیازی به کتاب ها و کلاس های خصوصی مختلف نخواهید داشت و درس خواندن برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

آموزش قرقره ها علوم نهم

در ادامه آموزش علوم نهم فصل نهم به بحث قرقره ها می پردازیم. می توانیم به واسطه طناب و قرقره نیز ماشین ساده درست کنیم. با استفاده از این ماشین های ساده می توانیم جسم های سنگین را از روی زمین بلند کنیم. در هر قرقره محوری قرار داده می شود که می تواند آزادانه بچرخد. در سکل زیر دو روش اصلی را در استفاده از قرقره ها مشاهده می کنید.

آموزش علوم نهم فصل نهم قرقره ها

اگر طناب سبکی را انتخاب کنیم و انتهای آن را به دیوار ببندیم و آن را با نیروی 5N بکشیم همین نیرو در تمام طول طناب برقرار می شود. یعنی نیروی کشش طناب در طول آن ثابت است.

در تصویر زیر برای جابه جایی جسم 150N نیروی کوچک تر از 50N به کار رفته است. یعنی با استفاده از نیروی کم جسم سنگین را به سمت بالا کشیده ایم. اما در این فرایند، جابه جایی طناب، 3 برابر جابه جایی وزنه سنگین است. به عبارت دیگر اندازه کار نیروی محرک با اندازه کار نیروی مقاوم به یک اندازه است. البته این در زمانی است که اصطکاک را در نظر نگیریم. با ما همراه باشید در ادامه آموزش علوم نهم با کارکرد چرخ دنده ها آشنا شویم. در اجزای ماشین هایی که می چرخند چرخ دنده به کار رفته است. دریل کوچک نیز در گروه ماشین ها است در سرعت بالا به نیروی کمی احتیاج دارد اما ماشینی مانند چرخ های بزرگ  پشت کشتی های بخار در سرعت کم به نیروی زیادی نیاز دارد. چگونگی حرکت در چرخ دنده ها به تعداد دندانه ها بستگی دارد.

آخرین مبحث آموزش علوم نهم فصل 9 سطح شیبدار است.

آموزش سطح شیبدار علوم نهم

برای توضیح این کار در ابتدا شما را با یک مثال ساده آشنا می کنیم. اسباب کشی یک خانه را در نظر بگیرید. برای حمل اسباب سنگین به داخل ماشین با مشکل مواجه می شویم زیرا به نیروی زیادی نیاز داریم. برای حل این مشکل می توانیم مطابق شکل زیر از یک سطح شیبدار استفاده کنیم. سطح شیدار نیز در گروه ماشین های ساده است و از گذشته مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزش سطح شیب دار علوم نهم فصل 9

با استفاده از سطح شیبدار می توانیم نیروی کمتری برای جابه جایی اجسام سنگین مصرف کنیم.

مثال: اگر فردی روی صندلی چرخدار بنشیند و بخواهد که به اندازه 1M بالا برود، می تواند از یک سطح شیبدار 10 متری استفاده کند و نیروی لازم برای بالا رفتن یک دهم برابر می شود. با توجه به این مثال مزیت سطح شیبدار برابر است با:

آموزش مثال مزیت مکانیکی علوم نهم فصل 9

مشاوره رایگان آموزشی حرف آخر برای دانش آموان پایه نهم

بدون شک داشتن یک راهنمای کار بلد که در امر آموزشی تجربه کافی داشته باشد، می تواند برای دانش آموزان بهترین نکات و درست ترین روش های درس خواندن را آموزش بدهد. مشاورین ارشد حرف آخر به چندین سال سابقه مشاوره در امر تدریس و مشاوره، اکنون به صورت رایگان اندوخته های خود را در اختیار دانش آموزان عزیر قرار می دهند. کافی است فرم زیر را پر کنید و در سریع ترین زمان به صورت رایگان از این مشاوره ها بهره مند شوید. نکات لازم برای درس خواندن صحیح و اصولی و هر آنچه که برای کسب نمرات 20 و رتبه های برتر در مدرسه و کنکودر دارید به شما گفته خواهد شد. همین الان فرم را پر کینید و هدیه حرف آخر را دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

 

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!