آموزش علوم نهم فصل هشتم

بخش های مربوط به فیزیک و از جمله آموزش علوم نهم فصل هشتم از مهمترین مباحث علوم پایه نهم است. با توجه به این که در سال های بعد و در کنکور این مباحث بسیار مورد استفاده قرار خواهند گرفت، بنابراین بسیار مهم است که دانش آموزان علوم پایه نهم را خوب یاد بگیرند. در این مطلب با آموزش علوم نهم فصل هشتم در خدمت شما عزیزان هستیم. حدود 15 دقیقه با ما همراه باشید تا مباحث موجود در کتاب را به زیان ساده برایتان بیان کنیم.

آموزش فشار و آثار آن علوم نهم فصل 8

آموزش علوم نهم فصل هشتم

ما در انجام بسیاری از کارهای روزمره خود با مفهوم فشار در ارتباط هستیم. کارهایی مانند هوایی که آن را تنفس می کنیم، کفشی که می پوشیم و یا آبی که از دوش حمام می آید و با آن استحمام می کنیم همه و همه با فشار در ارتباط هستند. در این فصل از علوم نهم با معنی فشار آشنا می شویم تا شناخت بهتری از پدیده ها را به دست بیاوریم. در ادامه آموزش علوم نهم فصل هشتم به آموزش نیرو و فشار مایعات می رسیم.

آموزش علوم نهم فصل هشتم نیرو و فشار

ممکن است در طول روز از واژه هایی مانند فشار و نیرو استفاده کنیم ولی معنی آن در علوم متفاوت است. فشار برابر است با اندازه نیرو تقسیم بر سطحی که به آن نیرو وارد می شود و از فرمول زیر برای اندازه گیری آن استفاده می کنند.

آموزش فرمول فشار علوم نهم

در علوم واحد اندازه گیری فشار پاسکال (Pa) است و هر پاسکال برابر است با یک نیوتون بر متر مربع(1N/m2). در تصویر زیر مشاهده می کنید که هرگاه نیروی معینی را به دو سطح متفاوت وارد کنیم، فشار وارد شده بر آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

آموزش فشار علوم نهم

قبل از ادامه آموزش علوم نهم فصل هشتم یک مژده ویژه برایتان دارم.

مژده برای دانش آموزان پایه نهم

 اولیای گرامی و دوستان عزیز، همانطور که می دانید علوم نهم از دروس مهمی است که در افزایش معدل سال نهم در آینده و کنکور دانش آموز اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین بهتر است از بهترین منابع موود برای این آموزش علوم نهم استفاده کنید تا هم در کلاس و مدرسه جزو برترین ها باشید و هم در سال های بعدی با مشکل مواجه نشوید. موسسه حرف آخر بزرگترین و بهترین گروه آموزشی برای پایه های متوسطه اول و دوم و کنکور است. باتجربه ترین دبیران کنکور در این مجموهع گرد هم آمده اند تا با تهیه فیلم ها و انیمیشن های جذاب و کاربردی، دروس مختلف را برای دانش آموزان به شکلی کاملا مفهومی و جذاب آموزش دهند. با استفاده از آموزش های حرف آخر هیچ مطلب درسی و نکته تستی برای شما ناگفته نمی ماند و همیشه یک قدم از همکلاسی های خود جلوتر خواهید بود. برای آشنایی با آموزش های این موسسه و مشاهده نمونه آموزش های حرف آخر، کافی است همین الان فرم زیر را پر نمایید تا در سریع ترین زمان 20 درصد کل مطالب آموزشی پایه نهم را به رایگان و به صورت هدیه از این موسسه دریافت کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

آموزش صفحه 87 علوم نهم فصل هشتم

در این بخش از آموزش علوم نهم فصل هشتم می خواهیم در مورد فشار در مایع ها توضیحاتی دهیم. می توانید فشار آب را با گرفتن انگشتتان در مقابل شلنگ آب احساس کنید و یا وقتی که به استخر می روید فشار آب را روی بدن خود حس می کنید.

آموزش علوم نهم فصل هشتم فشار

می توانید یک بطری یک ونیم لیتری را انتخاب کنید و روی آن سه سوراخ ایجاد کنیدو بعد روی سوراخ ها را با نوار چسب کاغذی یپوشانید. بعد بطری را از آب پر کنید و یک ظرف خالی در زیر بطری قرار دهید. درپوش بطری را باز کنید و توار چسب ها را از روی بطری جدا کنید. این یک آزمایشی است که برای بررسی فشار مایعات می توانید انجام دهید. همین آزمایش را دوباره با دو بطری یک و نیم لیتری و دو لیتری انجام دهید و سوراخ های رو بطری را در ارتفاع یکسان روی دو بطری ایجاد کنید و سعی کنید که سطح آب در دو بطری به یک اندازه باشد مانند تصویر زیر.

آزمایش بطری فصل هشتم علوم نهم

علوم نهم فشار در بطری

با انجام این آزمایش می فهمید که فشار آب در یک عمق مشخص بدون در نظر گرفتن اندازه بطری ها، یکسان است. همچنین با مشاهده تصویر زیر نیز به این نتیجه می رسید که اگر مایعی را در یکی از بخش های ظرف بریزید مایع درون ظرف های دیگر نیز جریان پیدا می کند تا اینکه میزان مابع در تمامی بخش های ظرف به یک اندازه باشد.

فشار یکسان در ظرف ها علوم نهم فصل 8

درضمن درجریان هم هستید که امسال شما با انتخاب رشته نهم بسیار حائز اهمیت است سر و کار دارید، اگر به دنبال آموزش کامل این بحث هستید که یک انتخاب تضمینی و صحیح را داشته باشید توصیه می‌کنم مقاله مربوط به تعیین رشته نهم را بخوانید و با خیال راحت انتخاب رشته خود را انجام دهید.

آموزش اصل پاسکال علوم نهم

یکی دیگر از ویژگی های مهم درباره مایعات و فشار آن ها را در ادامه آموزش علوم نهم فصل هشتم بررسی می کنیم. در این بخش می آموزیم این است که اگر به بخش از مایع که در درون ظرفی قرار دارد بخواهیم فشار وارد کنیم، همین فشار بر دیگر بخش های مایع و دیواره های ظرف انتقال پیدا می کند. این ویژگی را در مایع اصل پاسکال می نامند. شکل زیر اجزای تشکیل دهنده ترمز هیدرولیکی را نشان می دهد که بر مبنای اصل پاسکال کار می کند.

ترمز هیدرولیکی علوم نهم فصل 8

توضیح تصویر بالا: زمانی که راننده پدال ترمز را فشار دهد، این فشار توسط روغن ترمز به پیستون ها، کفشک ها و بالشتک ها منتقل می شود. در مرحله بعد کفشک ها به کاسه ترمز عقب و بالشتک ها به صفحه ای که به چرخ جلو وصل است نیرو وارد می کند و در آخر سرعت خودرو توسط این فعالیت ها کاهش می یابد.

آموزش علوم نهم فصل 8 فشار در گازها

برای فشار گاز ها می توان یک مثال ساده را توضیح داد. وقتی می خواهید بادکنکتان را باد کنید اگر بیش از حد مجاز به آن هوا وارد کنید، بادکنک میترکد. همین مثال نشانگر این است که گاز ها هم مانند مایعات فشار وارد می کنند. در سطح زمین و تا ارتفاع بالاتر از آن نیز هوا وجود دارد. تصویر زیر یک ستون از مولکول های هوا را نشان می دهد که هرچقدر از سطح زمین فاصله می گیرد فشار هوا در آن کم می شود. به همبن دلیل است که در مناطق کوهستانی فشار هوا نسبت به مناطق ساحلی کمتر است.

آموزش فشار هوا علوم نهم فصل هشتم

آموزش علوم نهم حرف آخر

اگر به دنبال یک آموزش کامل برای تمام مطالب درسی و نکات و سوالات علوم نهم هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. در این آموزش اساتید باتجربه حرف آخر تمام مباحث بخش های مختلف علوم نهم را به صورت کامل و با استفاده از حدید ترین روش های آموزشی به صورت فیلم، جل سوالات، تمرین و نکات تستی آموزش داده اند. با این آموزش نیازی به کتاب ها و کلاس های خصوصی مختلف نخواهید داشت و درس خواندن برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

مشاوره رایگان آموزشی حرف آخر

دانش آموزان عزیز و اولیای گرامی، مشاورین ارشد موسسه حرف آخر به صورت رایگان برای دانش آموزان عزیز مشاوره تحصیلی ارائه می دهند. برای دریافت نکات لازم و برنامه ریزی های تحصیلی برای خوب درس خواندن و موفق شدن، کافی است از طریق فرم زیر درخواست مشاوره رایگان را ارسال کنید تا مشاورین این موسسه با شما تماس بگیرند و به صورت رایگان تمام نکات لازم برای موفقیت را به شما ارائه دهند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

دانش آموزان عزیز آموزش تمام فصول علوم نهم را در سایت قرار داده ام، برای مشاهده آموزش فصل 9 نیز می توانید به آموزش علوم نهم فصل نهم مراجعه کنید.

3.7/5 - (11 امتیاز)
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!