آموزش علوم نهم فصل هفتم

با آموزش علوم نهم فصل هفتم در خدمت شما دانش آموزان عزیز هستیم. با توجه به این که علوم نهم یکی از مهمترین دروس برای افزایش معدل است و مهمتر از آن در سال های آینده از مباحث موجود در این کتاب استفاده خواهد شد و در کنکور نیز اهمیت دارد، بنابراین بسیار مهم است که این درس را به خوبی فرا بگیریم و از منابع خوب آن را مطالعه کنیم. در ادامه مطالب درس 7 این کتاب را آموزش می دهیم.

آموزش علوم نهم فصل هفتم آثاری از گذشته زمین

آموزش علوم نهم فصل هفتم

با اندکی تامل در محیط اطراف خود و توجه به تغییرات در آن با برخی سوال ها رو به رو می شوید. آیا زمین از ابتدا به همین شکل بوده یا دچار تغییراتی شده است؟ چگونه می توان از تغییر های زمین مطلع شد؟ در این فصل به سوالات شما پاسخ داده می شود.

با تعریف کلمه فسیل در سال های قبل آشنا شده اید و می دانید که جانداران با گذشت زمان دچار تغییر شده اند و برخی از آن ها مانند دایناسورها منقرض شده اند. تصویر فسیل دایناسور را در زیر مشاهده می کنید.

آموزش علوم نهم فصل هفتم فسیل

در گذشته بخش وسیعی از سطح زمین را آب ها تشکیل می دادند و جانوران آبزی در آن زمان فراوان بودند. سطح خشکی ها فرسایش پیدا می کنند و به داخل دریاها منتقل می شوند. این ذرات در سطح دریا ته نشین می شوند و به صورت لایه لایه در می آیند. این لایه ها نیز باعث به وجود آمدن رسوبات می شوند و هم زمان با رسوب گذاری این لایه ها جسد های موجوداتی که در آن لایه ها دفن بودند به مرور زمان به سنگ های رسوبی فسیل دار تبدیل می شوند. لایه لایه بودن سنگ های رسوبی و وجود فسیل ها در داخل آن لایه ها بر اهمیت مطالعه تاریخچه زمین افزوده است. بهتر است بدانید که بخش زیادی از سطج کره زمین را سنگ های رسوبی تشکیل داده اند. فسیل ها آثار و بقایای جانداران قدیمی هستند که در بین رسوبات و لایه های رسوبی  وجود دارند. فسیل شناسان نیر از آن ها برای تفسیر و بازسازی تاریخچه زمین استفاده می کنند. در تصویر زیر فسیل بعضی از جانداران دیده می شود.

فسیل جانوران علوم نهم

چه شرایطی برای به وجود آمدن فسیل ها لازم است؟ علوم نهم

فسیل شناسان با مطالعاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که جاندارانی که دارای قسمت های سختی در بدن خود هستند نسبت به جاندارانی که این اجزاء سخت را ندارند بیشتر تبدیل به فسیل شده اند. همچنین شرایط آب و هوایی نیز در شکل گرفتن فسیل ها اهمیت دارند. عواملی مانند اکسیژن هوا، آب، گرما، باکتری ها و … با توجه به این عوامل جسد برخی از جانداران تبدیل به فسیل می شود ولی برخی دیگر تحت عوامل تجزیه کننده از بین می روند. ممکن است شرایط لازم برای به وجود امدن فسیل ها در همه محیط ها نباشد. شرایط لازم در محیط های دریایی بهتر از خشکی ها است و به همین دلیل اغلب فسیل ها در دریا ها و اقیانوس ها به وجود می آیند. گاهی نیز ممکن است فسیل ها در محیط هایی به دور از دریا ها مانند خاکسترهای آتشفشانی، صمغ گیاهان، مواد نفتی، مرداب ها، باتلاق ها و معادن نمک به وجود بیایند.

تصاویر فسیل ها علوم نهم فصل هفتم

اگر خواندن کتاب ها و منابع گوناگون برایتان خسته کننده شده است و مطالب پیچیده علوم را به طور کامل یاد نگرفته اید، من یک روش ساده برایتان پیشنهاد می کنم؛ حرف آخر

حرف آخر قوی ترین و باتجربه ترین موسسه آموزشی دروس متوسطه اول و دوم است که در یک اقدام فوق العاده جذاب، تمام مطالب درسی دروس و پایه های مختلف را به شکل فیلم های آموزشی ارائه داده است. فیلم ها و انیمیشن های حذاب و کاملا گویا که با مشاهده آن ها ساعت ها غرق در درس خواندن می شوید، بدون این که خسته شوید و یا مطلبی برایتان ناگفته بماند. برای آشنایی با این فیلم های آموزشی می توانید هدیه  فوق العاده ارزشمند حرف آخر را با پر کردن فرم زیر دریافت کنید. حرف آخر 20 درصد تمام مطالب آموزشی خود را به صورت رایگان به شما عزیزان هدیه می دهد. همین الان فرم زیر را پر کنید و با راخت ترین و جذای ترین روش درس خواندن و موفق شدن آشنا شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

آموزش راه های تشکیل فسیل علوم نهم فصل هفتم

شیوه های مختلفی وجود دارد تا فسیل ها به وجود بیایند. گاهی ممکن است اجزای نرم یک جسد توسط عامل تجزیه کننده از بین برود ولی قسمت های سخت مانند فلس و استخوان در برابر عوامل فساد مقاومت بیشتری دارند و قبل از اینکه از بین بروند در لای رسوبات باقی می مانند و به فسیل تبدیل می شوند. صدف چون سخت است راحت تر به فسیل تبدیل می شود و در تصویر زیر فسیل آن را مشاهده می کنید.

فسیل صدف علوم نهم

اگر جسد جاندار بعد از مرگ در محیطی باشد که عوامل تجزیه کننده در آن وجود نداشته باشد، به طور کامل تبدیل به فسیل می شود. اگر عوامل تجزیه کننده وجود نداشته باشند حتی قسمت های نرم بدن نیز به فسیل تبدیل می شود.

آموزش علوم نهم فصل هفتم فسیل عنکبوت

برخی مواقع ممکن است آب های زیر زمینی وارد رسوبات شوند و بخشی از جسد جاندار در آب حل شود. با حل شدن قسمت هایی از بدن جاندار در آب، مولکول هایی از مواد معدنی که در آب زیر زمینی وجود دارد، جایگزین آن بخش از جسد می شود. به این ترتیب بعد از گذشت مدت ها جید جاندار به طور کامل در آب حل می شود و جای آن را مواد معدنی که در آب وجود دارند می گیرند. به عبارت دیگر بدون اینکه تغییری ظاهری در قسمت های سخت جاندار به وجود بیاید، ترکیبات شیمیایی مواد تشکیل دهنده آن دچار تغییر می شود.

نکته: معمولا مواد معدنی جانشین شده از ترکیبات سیلیسی و آهکی است.

آموزش علوم نهم فصل هفتم فسیل تنه درخت

اگر شکل برجستگی ها و اجزای سطج خارجی جانداران در رسوبات بمانند و به فسیل تبدیل شوند، قالب خارجی تشکیل می شود و  اگر مواد نرم و رسوبات به داخل بدن جاندار نفوذ کند و آثار سطج داخلی بدن جاندار در رسوبات سخت شود، قالب داخلی به وجود می آید.

آموزش قالب داخلی و خارجی فسیل ها علوم نهم

آموزش صفحه 79 علوم نهم

در این بخش از آموزش عاوم نهم فصل هفتم در مورد کاربرد فسیل ها صحبت می کنیم.

یکی از کاربرد های فسیل برای شناسایی و اکتشاف نفت و گاز و ذخایر زغال سنگ است. ابتدا با استفاده از تصاویر ماهواره ای محل هایی که مستعد وجود ذخایر هستند را شناسایی می کنند و سپس با استفاده از امواج لرزه ای و برخی روش های دیگر آن ها را بررسی می کنند.

آموزش اکتشاف نفت علوم نهم

یکی دیگر از کاربرد فسیل ها این است که زمین شناسان با مطالعه فسیل ها می توانند جابه جایی قاره ها را ثابت کنند. همچنین می توانند سن لایه های تشکیل دهنده پوسته زمین را تشخیص دهند. تعیین نوع آب و هوای گذشته زمین و عمق حوضه های دریایی یکی دیگر از کاربرد فسیل ها است.

دانشمندان و فسیل شناسان با استفاده از از فسیل ها توانستند نظمی را که خداوند در آفرینش جهان به کار برده کشف کنند. به این ترتیب آموزش علوم نهم فصل هفتم به اتمام می رسد. در ادمه یک مژده فوق العاده برایتان دارم.

آموزش علوم نهم حرف آخر

اگر به دنبال یک آموزش کامل برای تمام مطالب درسی و نکات و سوالات علوم نهم هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. در این آموزش اساتید باتجربه حرف آخر تمام مباحث بخش های مختلف علوم نهم را به صورت کامل و با استفاده از حدید ترین روش های آموزشی به صورت فیلم، جل سوالات، تمرین و نکات تستی آموزش داده اند. با این آموزش نیازی به کتاب ها و کلاس های خصوصی مختلف نخواهید داشت و درس خواندن برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

مشاوره رایگان آموزشی برای پایه نهم

دانستن روش های صحیح درس خواندن و داشتن یک برنامه خوب و منظم برای درس خواندن و دانستن نکات لازم برای موفقیت به اندازه خود درس خواندن اهمیت دارد. با مشاوره های رایگان آموزشی حرف آخر تمام آنچه را که برای موفقیت و خوب درس خواندن نیاز دارید فرا بگیرید و از درس خواندن لذت ببرید. برای دریفات مشاوه رایگان کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا مشاورین ارشد حرف آخر در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

امتیاز بدهید.
guest
9 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!