آموزش علوم نهم فصل پانزدهم

در این مطلب به آموزش علوم نهم فصل پانزدهم پرداخته ایم. همانطور که می دانید، علوم نهم یکی از مهمترین دروس برای افزایش معدل و مهمتر از آن یکی از پایه ای ترین دروس برای موفقیت در سال های آینده و کنکور است. دانش آموزی که مطالب علوم نهم را به صورت کامل و مفهومی یاد بگیرد، مطمئنا در شیمی، فیزیک و زیست سال های آینده مشکل بزرگی نخواهد داشت. بنابراین توصیه می کنم که این درس را به شکل جدی و مهمتر از آن از منایع مورد اعتماد فرا بگیرید. در ادامه 10 دقیقه با من همراه باشید تا مطالب فصل آخر کتاب درسی را به زبان ساده برایتان آموزش دهم.

آموزش علوم نهم باهم زیستن

آموزش علوم نهم فصل پانزدهم

در فصل آخر از علوم نهم می خواهیم در مورد همزیستی جانوران زنده بحث کنیم. در اولین بخش از این بحث با بوم سازگان آشنا می شویم.

آموزش علوم نهم ، بوم سازگان

هیچ کدام از جانداران در محل زندگی خود به تنهایی زندگی نمی کنند. به عنوان مثال در محیط زندگی یک زنبور خوار جانداران و عوامل غیر زنده مانند آب و هوا و دما هم وجود دارد. همه این عوامل بر روی هم اثر می گذارند و این تاثیرات را سامانه ای به نام بوم سازگان نام گذاری کرده اند. بوم سازگان انواع متفاوتی دارند بخشی از آن ها در خشکی، بخشی در آب و بخشی در خشکی- آب توانایی زندگی کردن را دارند. جنگل گلستان نمونه ای است برای بوم سازگان خشکی.

بوم سازگان در انواع و اندازه های متفاوتی دارند و دو فرایند در زندگی آن ها به وجود می آید؛ یکی انتقال انرژی و دیگری چرخه مواد.

از تولید کننده تا مصرف کننده

یکی از مهمترین بخش ها در آموزش علوم نهم فصل پانزدهم بحث زنحیره غایی است. در سال های قبل نیز آموختید که هر زنجیره غذایی از تعداد و انواع مختلف جانداران تشکیل شده است که اولین حلقه در آن جاندارانی هستند که از مواد معدنی، مواد آلی می سازند. حلقه دوم در این زنجیره مصرف کننده ها هستند و توانایی این کار ندارند تا مواد آلی را به وجود بیاورند. این گروه از جاندران یعنی مصرف کنندگان وابسته به تولید کنندگان هستند تا بتوانند غذا و انرژی مورد نیاز خود را فراهم کنند. در تصویر زیر نیز این زنجیره را مشاهده می کنید.

آموزش علوم نهم زنجیره غذایی فصل 15 علوم نهم

برخی از مصرف کنندگان در بوم سازگان نقش تجزیه کنندگی دارند و انرژی لازم برای بقای خود را از بقایای دیگر جانداران به دست می آورند. برای مثال می توان انواع قارچ ها و باکتری ها را نام برد که مولکول های آلی را به حدی تجزیه می کنند که به مولکول های ساده می رسانند و باعث می شوند تا مواد به خاک و آب و هوا وارد شود.

 فصل 15 علوم نهم قارچ

مژده مژده

اگر خواندن کتاب ها و منابع گوناگون برایتان خسته کننده شده است و مطالب پیچیده علوم را به طور کامل یاد نگرفته اید، من یک روش ساده برایتان پیشنهاد می کنم؛ حرف آخر

حرف آخر قوی ترین و باتجربه ترین موسسه آموزشی دروس متوسطه اول و دوم است که در یک اقدام فوق العاده جذاب، تمام مطالب درسی دروس و پایه های مختلف را به شکل فیلم های آموزشی ارائه داده است. فیلم ها و انیمیشن های حذاب و کاملا گویا که با مشاهده آن ها ساعت ها غرق در درس خواندن می شوید، بدون این که خسته شوید و یا مطلبی برایتان ناگفته بماند. برای آشنایی با این فیلم های آموزشی می توانید هدیه  فوق العاده ارزشمند حرف آخر را با پر کردن فرم زیر دریافت کنید. حرف آخر 20 درصد تمام مطالب آموزشی خود را به صورت رایگان به شما عزیزان هدیه می دهد. همین الان فرم زیر را پر کنید و با آسان ترین و جذاب ترین روش درس خواندن و موفق شدن آشنا شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

آموزش صفحه 166 علوم نهم، روابط بین جانداران

در هر بوم سازگان روابطی بین جانداران وجود دارد که شامل ارتباط همزیستی، شکار و شکارچی می باشد. در ادامه آموزش علوم نهم فصل پانزدهم هر کدام از این روابط را برای شما توضیح می دهیم.

همزیستی فصل 15 علوم نهم

ارتباط نخست در بین بوم سازگان ارتباط همزیستی است. این ارتباط نیز به سه بخش همسفرگی، همیاری و انگلی تقسیم می شود. در همسفرگی یک جاندار سود می برد و جاندار دیگر سودی نمی برد. در ارتباط نوع دوم یعنی همیاری هر دو جاندار سود می برند و در ارتباط سوم یعنی انگلی میزبان زیان می برد و جاندار دیگر که انگل نام دارد سود می برد.

در برخی مواقع ممکن است در رابطه همزیستی بین دو جاندار یک جاندار جدید به وجود بیاید مانند گلسنگ که از رابطه همزیستی بین قارچ و جلبک به وجود می آید.

گلسنگ فصل 15 علوم نهم

آموزش شکار و شکارچی علوم نهم

جانوران گوشت خوار غذای خود را از راه شکار تامین می کنند. این جانوران نیز به دو گروه هستند. گروهی که برای شکار طعمه خود به دنبال آن می دوند مانند شیر و گروهی که در جای خود ثابت می ماند و شکار می کند می کند مانند شقایق دریایی.

شکار فصل 15 علوم نهم

برخی از جانوران نیز در ظاهر خود ویژگی هایی دارند که باعث می شود درصد شکار آن ها پایین بیاید. مانند نوزادان کرمی شکل که چون لکه های رنگی روی بدنشان وجود دارد شبیه به مار دیده می شوند.

شکار فصل 15 علوم نهم

آموزش علوم نهم استتار

برخی از جانوران هم به جای ظاهر می توانند در جایی قرار بگیرند تا از دید شکارچی مخفی بمانند که دو نمونه از آن را در شکل زیر می بینید.

آموزش فصل 15 علوم نهم استتار

در میان شکارچی ها رقابت نیز وجود دارد. رقابت در بین جاندران برای شکار زمانی پیش می آید که نیاز دو جاندار با هم یکی باشد و گاهی این دو جاندار برای به دست آوردن غذای خود ممکن است با هم بجنگند.

رقابت فصل 15 علوم نهم

آموزش علوم نهم حرف آخر

در ادامه آموزش علوم نهم فصل پانزدهم به تنوع زیستی می پردازیم.

آموزش علوم نهم ، تنوع زیستی

تنوع زیستی را می توان تنوع در میان گونه های مختلف جانداران و محیط های زندگی آن ها معنا کرد. هر کدام از جانداران برای زندگی خود نیاز های متفاوتی دارند و در زیستگاه های مختلفی متفاوتی زندگی می کنند. کشور ما نیز در شمار کشور هایی است که از تنوع زیستی برخوردار است. این تنوع زیستی در طول زمان های طولانی به وجود می اید. گاهی ممکن است عواملی باعث از بین رفتن تنوع زیستی شود. مثلا سقوط شهاب سنگ می تواند باعث از بین رفتن گونه های مختلفی از جانداران شود. اما امروزه فعالیت های انسانی در این زمینه باعث شده است تا از خطرات این عوامل کاسته شود.

آموزش علوم نهم فصل پانزدهم تنوع زیستی

تنوع زیستی برای انسان و محیط زندگی نیز اهمیت های فراوانی دارد. به عنوان مثال داروهایی زیادی از جانداران به وجود می آید. یا در گروهی دیگز مثلا کقشدوزک ها با خوردن آفت ها به بقای گیاهان کمک می شود. در رشته مهندسی نیز جانداران از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. مهندسان تار عنکبوت را مورد آزمایش قرار می دهند و می خواهند موادی با استقامت و انعطاف بالا تولید کنند.

آموزش علوم نهم فصل پانزدهم استفاده از آفت

پس از اتمام آموزش علوم نهم فصل پانزدهم یک کژده عالی دیگر برای دانش آموزان و اولیای گرامی دارم.

مشاوره رایگان آموزشی حرف آخر برای دانش آموان متوسطه اول

بدون شک داشتن یک راهنمای کار بلد که در امر آموزشی تجربه کافی داشته باشد، می تواند برای دانش آموزان بهترین نکات و درست ترین روش های درس خواندن را آموزش بدهد. مشاورین ارشد حرف آخر به چندین سال سابقه مشاوره در امر تدریس و مشاوره، اکنون به صورت رایگان اندوخته های خود را در اختیار دانش آموزان عزیر قرار می دهند. کافی است فرم زیر را پر کنید و در سریع ترین زمان به صورت رایگان از این مشاوره ها بهره مند شوید. نکات لازم برای درس خواندن صحیح و اصولی و هر آنچه که برای کسب نمرات 20 و رتبه های برتر در مدرسه و کنکودر دارید به شما گفته خواهد شد. همین الان فرم را پر کینید و هدیه حرف آخر را دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

 

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!