آموزش علوم نهم فصل پنجم

علوم نهم از مهمترین دروس این پایه است و یادگیری کامل آن کمک زیادی برای افزایش معدل و موفقیت تحصیلی دانش آموزان این پایه دارد. بنابراین بسیار مهم است که این درس را کامل و بدون ایراد یاد بگیرید. در این مطلب نیز آموزش علوم نهم فصل پنجم ارائه شده است. تمام مطالب درسی این فصل به شکل کامل و مفهومی ارائه شده است تا شما دانش آموزان عزیز به سادگی بتوانید تمام مطالب فصل 5 را یاد بگیرید. کافی است 10 دقیقه با من همراه باشید تا شما را شگفت زده کنم.

آموزش علوم نهم فصل 5 (نیرو)

آموزش علوم نهم فصل پنجم

انسان ها در انجام کارهای روزانه خود با نیرو سر و کار دارند. زمانی که پنجره را باز و بسته می کنند، راه می روند، رانندگی می کنند، اجسام را جا به جا می کنند از نیرو استفاده می کنند و همه این کارها بدون اعمال نیرو انجام نمی شوند. حال سوال این است که آیا می دانید نیرو چه نقشی در حرکت دارد؟

نیروهای متوازن

همانطور که قبلا هم در درس علوم خوانده اید با کشیدن یا حرکت دادن یک جسم به آن نیرو وارد می کنیم. اثر نیرو بر یک جسم به شکل های مختلف می تواند باشد. مانند: شروع به حرکت کردن کردن، کم یا زیاد شدن سرعت، تغییر جهت سرعت. زمان به وجود آمدن نیرو هردو جسم در آن مشارکت دارد یعنی زمانی که شما دوستتان را هل می دهید او نیز شما را هل می دهد. اما ممکن است این دو جسم با هم در ارتباط نباشند. ممکن است گاهی بر یک جسم چند نیرو به طور همزمان اثر کند و اگر این نیرو بتواند آن اثرات را خنثی کند می گوییم نیروهای وارد شده بر جسم متوازن هستند.

نکته: اگر نیروهایی که بر جسم وارد می شوند برآیندشان صفر باشد، در این صورت نیروهای وارد شده بر جسم متوازن اند. بر اساس آزمایش های انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که تا زمانی که نیروهای وارد شده بر جسم متوازن باشند جسم ساکن هم ساکن باقی می ماند و نیروی وارد شده بر آن اثری نخواهد داشت. همچنین اگر هنگام وارد شدن نیرو بر جسم حالت توازن برقرار باشد و جسم در حال حرک باشد، به حرکت خود ادامه خواهد داد و سرعتش تغییری نمی کند. به عبارت دیگر می توان گفت یک جسم ساکن یا محرک در یک خط راست حالت خود را حفظ می کند مگر زمانی که تحت تاثیر نیرویی جم مجبور به تغییر حالت شود. به این قانون، قانون اول نیوتون می گویند. در تصویر زیر متوجه این موضوع می شوید.

آموزش علوم نهم فصل پنجم

بهتر است بدانیم اگر در یک جسم توازن نیروها به هم بخورد و این نیروها توانند همدگیر را خنثی کنند نیروی خالص بر روی جسم اثر می گذارد و جسم اگر ساکن باشد شروع به حرکت می کند و اگر در حال حرکت باشد نیز تغییراتی در آن به وجود می آید. برای این تعاریف می توانیم هواپیما را مثال بزنیم. اگر در پرواز هواپیما نیروی بالابری بیشتر از وزن خود هواپیما باشد، باعث می شود که هواپیما اوج بگیرد و برعکس. اگر نیروی بالابری کمتر از وزن هواپیما باشد ارتفاع هواپیما کم می شود. وزن و نیروی بالابری را با مشاهده تصویر بهتر متوجه می شود.

هواپیما علوم نهم فصل پنجم

نکته: وقتی نیروهایی که بر هواپیما وارد می شود متوازن باشند، تغییری در حرکت هواپیمای در حال پرواز به وجود نمی آید.

قبل از ادامه آموزش علوم نهم فصل پنجم یک مژده فوق العاده برایتان دارم.

مژده برای دانش آموزان عزیز

قبل از این که به آموزش نافلزات علوم نهم برسیم، برای شما دانش آموزان عزیز و والدین گرامی یک هدیه ویژه دارم. اگر به مشاوره تحصیلی نیاز دارید، اگر می خواهید برنامه ریزی منسجم و مفیدی داشته باشید که بتوانید به کمک آن همیشه و با یک برنامه دقیق تمام دروس خود را بخوانید و جزء شاگردان ممتاز کلاس باشید، توصیه می کنم حتما از مشاوره رایگان حرف آخر برای برنامه ریزی تحصیلی خود استفاده کنید. مشاورین باتجربه حرف آخر به صورت رایگان نکات لازم برای چگونه درس خواندن و برنامه ریزی موفق را به شما خواهد گفت و رسیدن به موفقیت را برایتان راحت تر و دلچسب تر خواهند کرد. کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید. مشاورین حرف آخر با شما تماس خواهند گرفت و به صورت رایگان به شما مشاوره خواهند داد.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

نیروی خالص عامل شتاب است

در این بخش از درس می خواهیم در مورد نیروی خالص صحبت کنیم. زمانی که شما  همراه با دوستتان که روبه روی هم قرار گرفته اید، نیرو وارد کنید آن جسم حرکت نمی کند. و این در زمانی است که نیروهای شما در توازن باشد یعنی هر دو به یک اندازه بر جسم نیرو وارد کنید اما اگر نیروهای وارد شده بر جسم در توازن نباشند و یک نیروی خالص بر جسم وارد شود جسم به حرکت در می آید. پس نتیجه می گیریم که نیرو سبب شتاب می شود.

زمانی که بر یک جسم نیروی خالصی وارد شود جسم نسبت به آن نیرو شروع به حرکت می کند و شتاب می گیرد. شتاب جسم نسبت به نیروی وارد شده نسبت مستقیم دارد و در همان جهتی حرکتی می کند که نیرو بر آن وارد می شود و با جرم جسم نسبت وارون دارد.

فرمول شتاب جسم

اگر بخواهیم فرمول بالا را با نماد های خاص خود نشان دهیم به صورت زیر در می آید:

آموزش علوم نهم فصل 5 شتاب

یعنی نیروی خالص وارد بر جسم با f ،  جرم جسم را با m و شتاب را با a نشان می دهیم.

چون این رابطه را اولین بار فردی به نام ایزاک نیوتون با توجه به نظرات دانشمندان قبل از خود استنتاج کرده به قانون دوم نیوتون معروف شده است. در این رابطه یکای نیرو نیوتونN، یکای جرم کیلوگرم(kg)، یکای شتاب نیوتن بر کیلوگرم(n/kg) است.

آموزش صفحه 55 علوم نهم فصل پنجم ، وزن

وزن یک جسم برابر است با نیروی جاذبه ای که از طرف زمین به آن وارد می شود. برای اندازه گیری وزن جسم از نیروسنج استفاده می کنند و یکای آن نیوتون است. فرض کنید می خواهیم یک جسمی را از بالای ساختمان به طرف زمین پرتاب کنیم. زمانی که آن را از بالای ساختمان رها می کنیم وزن جسم باعث می شود جسم به طرف زمین شتاب پیدا کند. بر اساس این تعریف و بدون در نظر گرفتن مقاومت هوا می نویسیم وزن جسم برابر است با جرم جسم در شتاب جسم. اگر جرم جسم را با m نشان دهیم، شتاب جاذبه را با g  و وزن را با w رابطه به این شکل نوشته می شود: w=mg

آموزش علوم نهم فصل پنجم

در ادامه آموزش درس 5 علوم نهم شما را با نیروی کنش و واکنش آشنا می کنیم. اما قبل از آن شما را با بهترین آموزش علوم نهم آشنا می کنم.

آموزش علوم نهم حرف آخر

اگر به دنبال یک آموزش کامل برای تمام مطالب درسی و نکات و سوالات علوم نهم هستید، علوم نهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. در این آموزش اساتید باتجربه حرف آخر تمام مباحث بخش های مختلف علوم نهم را به صورت کامل و با استفاده از حدید ترین روش های آموزشی به صورت فیلم، جل سوالات، تمرین و نکات تستی آموزش داده اند. با این آموزش نیازی به کتاب ها و کلاس های خصوصی مختلف نخواهید داشت و درس خواندن برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

نیروی کنش و واکنش

برای درک بهتر این مطلب مثالی مطرح می کنیم. وقتی شما می خواهید با دستتان یک ماشین را هل دهید حس می کنید که ماشین هم شما را هل می دهد. یعنی بین دست شما و خودرو دو نیرو وجود دارد. یکی نیرویی است که شما به ماشین وارد می کنید و دیگری نیرویی است ماشین به دست شما وارد می کند. اگر نیروی دست شما را کنش بنامیم، نیروی بعدی که از طرف ماشین به دست شما وارد می شود واکنش است.

اصطکاک علوم نهم

با این عمل و اصطلاح در زندگی روزانه خود سروکار داریم و آن را در راه رفتن، بازی کردن یا هل دادن یک جسم می توانیم ببینیم. وقتی یک جسمی بر روی زمین به حرکت در می آید نیرویی بر خلاف جهت حرکت از طرف زمین نیز بر جسم در حال حرکت وارد می شود که به این نیرو نیروی اصطکاک می گوییم. به این ترتیب آموزش علوم نهم فصل پنجم به اتمام می رسد.

برای آشنایی با آموزش های حرف آخر، این موسسه 20 درصد کل مطالب آمورشی را رایگان و به صورت هدیه در اختیار شما عزیزان قرار داده است. همین الان فرم زیر را پر کنید تا جذاب ترین آموزش های پایه نهم را دریافت کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

 

5/5 - (3 امتیاز)
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!