آموزش علوم نهم فصل چهاردهم

علوم نهم از مهمترین درس هایی است که در افزایش معدل دانش آموزان و موفقیت در سال های بعدی و کنکور نقش زیادی دارد. در این فصل از کتاب می خواهیم با آموزش علوم نهم فصل چهاردهم در مورد جانوارن مهره دار بحث کنیم. فصل 14 علوم نهم یکی از فصل هایی است که سوالات مهم از آن در امتحانات مختلف مطرح می شود. تمام مباحث این فصل را با عنوان آموزش علوم نهم فصل 14 در این مطلب برایتان آورده ام. همچنین برای مشاهده آموزش مربوط به جانوران بی مهره، می توانید به آموزش علوم نهم فصل سیزدهم مراجعه کنید.

آموزش جانوران مهره دار علوم نهم

آموزش علوم نهم فصل چهاردهم

ممکن است هر روز در اطراف خود برخی حیوانات را ببینید. برخی از حیوانات کوچک و بدون مهره هستند که در درس های گذشته با آن ها آشنا شدید. بسیاری از حیوانات هم جثه بزرگی دارند که ستون مهره در بدن آن ها نیز وجود دارد. در آموزش علوم نهم فصل چهاردهم با برخی از حیوانات و ویژگی های آن ها آشنا می شویم.

همانطور که گفته شد در بدن جانوران مهره دار در قسمت اسکلت یا همان استخوانگان ستونی از مهره وجود دارد که بخش های دیگر استخوانگان به این ستون وصل شده است. وجود ستون مهره در برخی از این جانوران سبب تمایز بین آن ها و دیگر جانوران شده است و این جانوارن از لحاظ اندازه و قدرت با بقیه جانوران در تفاوت هستند. مهره داران را در پنج گروه ماهی ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران می توان طبقه بندی کرد. با ما همراه باشید تا ویژگی های هرکدام از این جانوران مهره دار را آموزش دهیم.

درضمن درجریان هم هستید که امسال شما با انتخاب رشته نهم بسیار حائز اهمیت است سر و کار دارید، اگر به دنبال آموزش کامل این بحث هستید که یک انتخاب تضمینی و صحیح را داشته باشید توصیه می‌کنم مقاله مربوط به جدول انتخاب رشته نهم را بخوانید و با خیال راحت انتخاب رشته خود را انجام دهید.

آموزش ماهی ها علوم نهم

همه شما ممکن است ماهی را از نزدیک دیده باشید. ماهی ها نیز در شکل ها و انواع مختلف وجود دارند. اکثر ماهی ها دوکی شکل هستند. ماهی های دوکی شکل سرو بدن کشیده و میانه بدن پهنی دارند. اگر ماهی را به دست خود بگیرید خواهید دید که بدنی لغزنده دارند که از فلس یا همان پولک پوشیده شده است.

همه ماهی ها دارای آبشش و باله هستند و به راحتی می توانند در آب زندگی کنند. در آیشش ماهی ها مویرگ های خونی وجود دارد که عبور جریان آب از روی این مویرگ ها باعث می شود تبادلات گازی بین آب و گاز برقرار شود. در تصویر زیر قسمت های مختلف یک ماهی قزل آلا را می بینید.

ماهی فصل 14 علوم نهم

دانشمندان انواع ماهی ها را بر اساس اسکلت آن ها طبقه بندی کرده اند. و دو گروه مهم آن ها ماهی های غضروفی مانند اره ماهی و کوسه، ماهی های استخوانی مانند قزل آلا و شیرماهی است.

همانطور که گفته شده گروهی دیگر از مهره داران، دوزیستان هستند که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

موسسه آموزشی حرف آخر بهترین انتخاب برای ممتاز شدن

حرف آخر بزرگترین و بهترین گروه آموزشی در حوزه آموزش دوره متوسطه اول و کنکور است که تمام دروس این پایه ها را توسط دبیران مجرب و باتجربه به شکل فیلم های آموزشی در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. فیلم ها و انیمشن های جذاب که شما را در درون مطالب درسی غرق می کند. همه مطالب درسی را با تصاویر و به شکل کاملا مفهومی مشاهده خواهید کرد. برای آشنایی با آموزش های این موسسه، می توانید همین الان فرم زیر را پر کرده و 20 درصد مطالب آموزشی را به رایگان و به صورت هدیه از حرف آخر دریافت کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

 

آموزش دوزیستان علوم نهم

اگر کنار رودخانه یا محیط های آبی بروید ممکن است قورباغه و یا وزغ که جزو دوزیستان هستند، دیده باشید. شکل زیر مربوط به چرخه زندگی قورباغه است.

چرخه قرباغه فصل 14 علوم نهم

قورباغه ها هم می توانند در خشکی و هم در آب زندگی کنند. نوازد قورباغه پس از اینکه از تخم خود بیرون می آید با آبشش تنفس می کند و غذایش جلبک ها و گیاهان موجود در آب است. نوزاد قورباغه به این طربق مراحل اولیه زندگی خود را در آب طی می کند. در حین بلوغ آبشش این جانور به شش تبدیل می شود و بعد از این می تواند در خشکی نیز زندگی کند. غذای قورباغه ها در خشکی ها بیشتر حشرات است. پوست قورباغه ها نازک است و بدون پولک و می توانند تنفس پوستی انجام دهند. برخی از دوزیستان مانند قورباغه ها وزغ ها در گروه دوزیستان بی دم قرار دارند و برخی مانند سمندرها در گروه دوزیستان دم دار. می توانید تصاویر این حیوانات را در زیر مشاهده کنید.

انواع دوزیستان فصل 14 علوم نهم

آموزش علوم نهم فصل چهاردهم خزندگان

در این بخش از آموزش درس 14 علوم نهم به توضیح خزندگان می رسیم. خزندگان به دلیل پوستی که پوشیده از پولک های ضخیم و سخت است می توانند در خشکی ها زندگی کنند. آب بدن این جانوران از بین نمی رود و کمتر به آب نیاز پیدا می کنند. در میلیون ها سال پیش دایناسور ها جزو خرندگان بودند که اندازه آن ها بزرگتر از خرندگان امروزی بود. مارها، لاک پشت ها، سوسمار ها و کروکودیل ها در گروه خزندگان امروزی هستند.

آموزش علوم نهم فصل چهاردهم انواع خزندگان

فیلم آموزش علوم نهم خزندگان با حرف آخر

در این فیلم، آموزش بخش خزندگان فصل چهارده علوم نهم را از آموزش های حرف آخر علوم نهم آورده ام تا هم به شکل کامل با خزندگان آشنا شوید و هم با آموزش های جذاب حرف آخر آشنا شوید. همچنین قست دوم فیلم آموزش خزندگان را هم در ادامه متن برایتان آورده ام.

فیلم آموزش علوم نهم خزندگان قسمت دوم

آموزش مارها علوم نهم

گروهی از خزندگان، مارها هستند که همه شما با این خزنده آشنا هستید و می دانید که این جانور دست و پا ندارد. در شکل بالا تصویری از مار را مشاهده می کنید. برخی از ماهی در خشکی و برخی در آب ها زندگی می کنند و همچنین برخی از ان ها سمی و برخی غیرسمی هستند. وجود مارها در طبیعیت برای انسان ها نیز مفید است چرا که تغذیه آن ها از حشرات و موش ها هم هست  و جمعیت آن ها را متعادل می کند. یکی دیگر از فوائد مارها در ساخت دارو ها است. در تهیه داروهای قلبی، ضدخونریزی و سرطان از سم این جانور خزنده استفاده می شود.

 لاک پشت ها علوم نهم

لاک پشت ها هم مانند مارها هم می توانند در آب و هم در خشکی زندگی کنند. یکی از نشانه های این جانور سنگینی و حرکت آن است. لاک این جانور از استخوانگان آن است که بدنش را پوشانده است.

سوسمارها علوم نهم

سوسمارها نیز از دیگر گروه خزندگان هستند که شامل مارمولک و آفتاب پرست ها هم می شود. این جانوران از حشرات تغذیه می کنند و جمعیت آن ها را نیز تنظیم می کنند.

کروکودیل ها علوم نهم

کروکودیل ها را که در تصویر قبل مشاهده کردید دارای جثه بزرگ هستند و تحرک کمی دارند. این جانور در آب های با عمق کم زندگی می کند. به عنوان مثال تمساح ها هم نوعی کروکودیل هستند و در ایران نیز وجود دارد.

در این قسمت با گروهی دیگر از مهره داران به نام پرندگان آشنا می شویم.

آموزش پرندگان علوم نهم

این جانوران بدنی پوشیده از پر دارند که شامل برخی ویژگی ها مانند بدن دوکی شکل، استخوان های توخالی و محکم و نداشتن مثانه هستند. این جانوران دارای شش هستند که برای افزایش کارایی این عضو در بدن پرندگان کیسه هایی به نام کیسه های هوا وجود دارد تا سبب جذب اکسیژن شود.

پر در پرندگان در سه گروه مختلف کرک پر، پوش پر و شاه پر قرار گرفته است. می توانید شکل های مختلف پر را در تصویر زیر مشاهده کنید.

انواع پر فصل 14 علوم نهم

قبل از ادامه آموزش علوم نهم فصل چهاردهم برای دانش آموزان و اولیای گرامی یک هدیه ویژه دارم.

مشاوره رایگان آمورشی

اگر به دنبال راهی برای کسب نمرات 20 و ممتاز شدن در کلاس هستید، بهترین راه این است که روش های این کار را از مشاورین با تحریه حرف آخر دریافت کنید. توجه کنید که این مشاوره توسط مشاورین ارشد حرف آخر به رایگان انجام می شود. کافی است فرم مشاوره رایگان زیر را پر کنید تا مشاورین حرف آخر با شما تماس بگیرند و هر آنچه که برای خوب و درست درس خواندن به آن نیاز دارید در اختیار شما قرار دهند. برنامه های درسی و پیشرفت تحصیلی این موسسه به شما کمک می کند که در کمترین زمان بیشترین بازدهی را از درس خواندن خود دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش پستانداران علوم نهم

همانطور که گفته شد پستانداران هم جزو جانوران مهره دار هستند و دارای غدد شیری می باشند.پستانداران قابلیت زندگی در همه جای کره زمین را دارند. بدن این جانوران پوشیده از مو و یا پشم است که آن ها را در مقابل گرما و سرما حفظ می کند. نوزادان اکثر پستانداران بعد از تولد از بدن مادر خود تغذیه می کنند. بهتر است بدانید که این جانوران نسبت به یکدیگر از تفاوت های زیادی برخوردار هستند و در سه گروه تخم گذار، کیسه دار و جفت دار جای گرفته اند. پلاتی پوس یا نوک اردکی و کانگورو در گروه پستانداران قرار دارند که پلاتی پوس پستاندار تخم گذار و کانگورو پستاندار کیسه دار است. تصویر این دو جاندار را می توانید در زیر مشاهده کنید.

پستاندران فصل 14 علوم نهم

در ادامه آموزش علوم نهم فصل چهاردهم می رسیم به پستانداران جفت دار که اکثر پستانداران کره زمین از این نوع هستند.

پستانداران جفت دار علوم نهم

جفت یک نوع اندامی است که در رحم مادر به وجود می آید و از مواد غذایی و اکسیژنی که در خون مادر وجود دارد، استفاده می کند. پستانداران جفت دار نیز خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند. مثلا اگر بخواهیم ان ها را بر اساس رژیم غذایی شان طبقه بندی کنیم شامل گیاه خواران، گوشت خواران و همه چیز خوار هستند.

پستانداران جفت دار فصل 14 علوم نهم

 

2/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!