آموزش علوم نهم فصل چهارم

یکی از مهمترین بخش های علوم نهم که در سال های آینده و کنکور نیز در مورد آن سوال مطرح می شود، بحث های مربوط به حرکت شناسی است. بسیار مهم است که این بخش از علوم نهم را به خوبی یاد بگیرید. در ادامه با آموزش علوم نهم فصل چهارم در خدمت شما عزیزان هستیم. در این فصل از علوم نهم به بررسی کمیت های فیزیکی و حرکت اجسام می پردازیم.

آموزش علوم نهم حرکت در همه جا و همه چیز

آموزش علوم نهم فصل چهارم

هرچیزی که در اطراف ما وجود دارد در حال حرکت هستند. حتی زمین که ما فکر می کنیم ثابت است حرکت می کند. این که ما بخواهیم راه های شناخت را از جهان فیزیکی شناسایی کنیم ابتدا لازم است که شناختی کلی در مورد حرکت داشته باشیم.

موسسه آموزشی حرف آخر بهترین انتخاب برای ممتاز شدن

حرف آخر بزرگترین و بهترین گروه آموزشی در حوزه آموزش دوره متوسطه اول و کنکور است که تمام دروس این پایه ها را توسط دبیران مجرب و باتجربه به شکل فیلم های آموزشی در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. فیلم ها و انیمشن های جذاب که شما را در درون مطالب درسی غرق می کند. همه مطالب درسی را با تصاویر و به شکل کاملا مفهومی مشاهده خواهید کرد. برای آشنایی با آموزش های این موسسه، می توانید همین الان فرم زیر را پر کرده و 20 درصد مطالب آموزشی را به رایگان و به صورت هدیه از حرف آخر دریافت کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

نمونه ای از آموزش های حرف آخر را که در مورد حرکت شناسی است، در زیر مشاهده می کنید.

آموزش حرکت چیست علوم نهم حرف آخر

تمام فصل های علوم نهم به شکلی که در آموزش حرکت چیست مشاهده کردید، توسط آموزگاران حرف آخر آموزش داده شده است. تمام مطالب به صورت فیلم و انیمشن آموزش داده شده است و دانش آموزان با مشاهده فیلم ها تمام جزئیات را متوجه می شوند.

آموزش مسافت و جابه جایی علوم نهم

ما برای رفتن از جایی به جای دیگر باید از کوچه ها و محله های زیادی عبور کنیم. در شکل زیر مسیر حرکت یک دانش آموز نشان داده است که برای رفتن از خانه به مدرسه مسیر معینی را طی می کند. به مجموع طول هایی که این دانش آموز از خانه( مبدأ) تا مدرسه (مقصد) طی می کند مسافت پیموده شده یا در حالت کلی مسافت گفته می شود.

آموزش علوم نهم فصل چهارم مسافت

همانطور که قبلا با معنی بردار آشنا شدید در نشان دادن مسافت هم نقطه شروع حرکت تا پایان را به هم وصل می کنند و آن را با بردار جابه جایی که در شکل زیر هم مشاهده می کنید نشان می دهند. بردار جابه جایی را با d نشان می دهند. اندازه بردار جابه جایی را به اختصار جابه جایی می نامیم و آن را هم با حرف d نشان می دهیم.

بردار جابه جایی

آموزش تندی متوسط صفحه 40 علوم نهم فصل چهارم

یکی از دانشمندان معروف ایتالیایی به نام گالیله در 500 سال پیش طی آزمایش های مختلف به بررسی حرکت اجسام پرداخته است. مردم تا قبل از گالیله با نام های ” کند” و ” تند” حرکت اجسام را تعریف می کردند. اما بعد ها گالیله طی آزمایش هایی که انجام داد تندی متوسط یک متحرک را به صورت زیر تعریف کرد.

آموزش علوم نهم تندی متوسط

در صورتی که بخواهیم مسافت را بر حسب متر (m) و زمان را بر حسب ثانیه (s) اندازه بگیریم، یکای تندی متوسط متر بر ثانیه(s\m) خواهد بود.

آموزش سرعت متوسط علوم نهم

سرعت متوسط را می توان به صورت زیر تعریف کرد.

سرعت متوسط

اگر در محاسبه جابه جایی را بر حسب متر و زمان را بر حسب ثانیه بنویسیم در این صورت سرعت متوسط بر حسب متر بر ثانیه محاسبه می شود.

آموزش تندی لحظه ای علوم نهم

در ادامه آموزش علوم نهم فصل چهارم به تعریف تندی لحظه ای و محاسبه آن می پردازیم. اگر به حرکت اجسام نگاه کنیم برخی از آن ها تندتر و برخی از آن ها کندتر حرکت می کنند و یا اینکه برخی هنگام حرکت تند سرعت خود را زیاد و یا برخی کم می کنند. به عنوان مثال وقتی خودرویی در پشت چراغ قرمز قرار می گیرد تندی آن صفر است و زمانی که چراغ سبز می شود سرعت خودرو بیشتر می شود. به تندی خودرو یا متحرک های دیگر در هر لحظه، تندی لحظه ای می گویند و آن را به اختصار تندی می نامند. وقتی گفته می شود که تندی متحرکی s\m 18است منظور همان تندی لحظه ای آن است.

نکته: اگر متحرکی روی مسیر مستقیم به طور یکنواخت و با سرعت معین حرکت کند می گوییم حرکت یکواخت روی خط راست بوده.

آموزش علوم نهم فصل چهارم سرعت لحظه ای

ما از عبارت های تندی لحظه ای و سرعت لحظه ای به یک معنا استفاده می کنیم و گاهی نیز این دو عبارت را به جای یکدیگر استفاده می کنیم. بهتر است بدانیم که این دو واژه در علوم با یکدیگر تفاوت دارند و نمی شود آن ها را در یک معنا به کار برد. اگر سرعت و جهت حرکت جسم را بدانیم و یا بتوانین آن را تشخیص دهیم در واقع توانسته ایم سرعت لحظه ای یا همان سرعت را بدانیم. زمانی که می گوییم اتومبیلی با تندی 40 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است تندی آن را می دانیم ولی اگر بگوییم خودرویی با تندی 40 کیلومتر بر ساعت به طرف شما در حرکت است، سرعت آن را مشخص کرده ایم. با توجه به توضیحاتی که داده شد از طریق سرعت می توانیم به دو نوع اطلاع دست یابیم. در تصویر زیر می توانید اهمیت تفاوت بین تندی و سرعت را بدانید. دو قایق در این تصویر وجود دارد که به دلیل مه گرفتگی هوا نمی توانند یکدیگر را ببینند؛ ولی می توانند از طریق موج های رادیویی که در قایق ها وجود دارد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای این که قایقران ها در هنگام حرکت در دریا با یکدیگر برخورد نکنند باید از میزان تند و جهت های حرکت یکدیگر مطلع باشند. یعنی باید سرعت یکدیگر را بدانند. ار بحث آموزش علوم نهم فصل چهارم فقط شتاب متوسط مانده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آموزش علوم نهم فصل چهارم

آموزش شتاب متوسط علوم نهم

در ادامه آموزش علوم نهم فصل چهارم به تعریف شتاب متوسط و محاسبه آن می پردازیم. زمانی که پیاده یا با وسایل نقلیه از سمت خانه به مدرسه می رویم در طول مسیر چندین بار سرعت خود را تغییر می دهیم. گاهی ممکن است تند و گاهی آرام حرکت کنیم. همچنین ممکن است برخی مواقع بدون حرکت بایستیم. در این مواقع که سرعت تغییر می کند می گوییم حرکت دارای شتاب است و شتاب متوسط را به صورت تغییرات سرعت در واحد زمان(ثانیه) تعریف می کنیم.

مشاوره رایگان آمورشی

اگر به دنبال راهی برای کسب نمرات 20 و ممتاز شدن در کلاس هستید، بهترین راه این است که روش های این کار را از مشاورین با تحریه حرف آخر دریافت کنید. توجه کنید که این مشاوره توسط مشاورین ارشد حرف آخر به رایگان انجام می شود. کافی است فرم مشاوره رایگان زیر را پر کنید تا مشاورین حرف آخر با شما تماس بگیرند و هر آنچه که برای خوب و درست درس خواندن به آن نیاز دارید در اختیار شما قرار دهند. برنامه های درسی و پیشرفت تحصیلی این موسسه به شما کمک می کند که در کمترین زمان بیشترین بازدهی را از درس خواندن خود دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!