آموزش علوم نهم فصل یازدهم

بدون شک علوم نهم ار مهمترین دروس این پایه است. علاوه بر این که برای کسب معدل بالا باید این درس را به خوبی یاد بگیرید، در سال های بالاتر و کنکور نیز مفاهیم بنیادی و پایه ای این درس نیاز خواهید داشت. در این مطلب با آموزش علوم نهم فصل یازدهم در خدمت شما هستیم. 10 دقیقه با این مطلب همراه باشید تا مطالب آموزشی این فصل را با بیانی ساده یاد بگیرید.

آموزش علوم نهم درس 11 گوناگونی جانداران

آموزش علوم نهم فصل یازدهم

در آموزش علوم نهم فصل یازدهم می خواهیم درباره گوناگونی جانداران صحبت کنیم. چون جانوران با گونه های زیادی زندگی می کنند، به همین دلیل جانورشناسان برای مطالعه راحت در این زمینه ان ها را در گروه های مختلف طبقه بندی می کنند. در تصویر زیر یک جانور را در شکل های مختلف مشاهده می کنید.

آموزش علوم نهم فصل یازدهم انواع گوناگون پروانه

حال فرض کنید که از شما خواسته اند این حیوانات را طبقه بندی کنید. ممکن است شما آن ها را بر اساس تعداد پا و بال گروه بندی کنید مانند تصویر زیر.

طبقه بندی فصل 11 علوم نهم

در طبقه بندی بالا حانور بر اساس بال و تعداد اآ ها دو گروه تشکیل داده است و مراحل بعدی را هم به همین ترتیب ادامه داده است. در ضمن گروه بندی، راهنما یا کلیدی برای شناسایی جانوران فرضی در نظر گرفته شده است که این راهنما را کلید شناسایی دوراهی می گویند.

تا قرن ها پیش دانشمندان بر اساس صفت های ظاهری جانوران و گیاهان ان ها را طبقه یندی می کردند. به عنوان مثال ارسطو جانوران را در سه گروه جای داده است: جانورانی که در خشکی ها زندگی می کنند، آن هایی که در آب شنا می کنند و در آخر جانورانی که پرواز می کنند. بعد از این که جانوران بیشتر مورد شناسایی قرار گرفتند علاوه بر صفت های ظاهری، به ساختار داخلی آن ها نیز توجه شد. مثلا ستون های مهره نیز در طبقه بندی جانوران مورد توجه قرار گرفت و جانوران را به دو گروه بزرگ مهره داران و بی مهره ها تقسیم کردند.

مار فصل 11 علوم نهم

قبل از ادامه آموزش علوم نهم فصل یازدهم شما را با یک موسسه فوق العاده در زمینه آموزش پایه های متوسطه اول و دوم آشنا می کنیم.

موسسه آموزشی حرف آخر بهترین انتخاب برای ممتاز شدن

حرف آخر بزرگترین و بهترین گروه آموزشی در حوزه آموزش دوره متوسطه اول و کنکور است که تمام دروس این پایه ها را توسط دبیران مجرب و باتجربه به شکل فیلم های آموزشی در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. فیلم ها و انیمشن های جذاب که شما را در درون مطالب درسی غرق می کند. همه مطالب درسی را با تصاویر و به شکل کاملا مفهومی مشاهده خواهید کرد. برای آشنایی با آموزش های این موسسه، می توانید همین الان فرم زیر را پر کرده و 20 درصد مطالب آموزشی را به رایگان و به صورت هدیه از حرف آخر دریافت کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

گروه بندی جانداران

جانداران را می توان به شکل های مختلفی گروه بندی کرد. در یک نوع از این گروه بندی ها همه جانداران در پنج گروه اصلی قرار می گیرند و بعد هر کدام از این گروه ها را به طبقه های کوچک تر تقسیم می کنند. اگر به شکل زیر توجه کنید جای قمری را که در تصویر یزرگ تر نشان داده شده، می بینید.

جای قمری فصل 11 علوم نهم

با دقت در تصویر بالا متوجه این موضوع می شوید که انواع جانوران از بالا به پایین کم می شوند. مثلا در گزوه مهره داران به جز پرندگان دیگر جانوری وجود ندارد، در گروه پایینی هم فقط قمری وجود دارد. همه قمری های خانگی گروهی به نام گونه را تشکیل می دهند. چون به هم شبیه هستند و همچنین می توانند از طریق زاد و ولد، زاده هایی مانند خود را به وجود بیاورند. قمری یک کلمه فارسی برای این جاندار است و در زبان های مختلف نام های دیگری دارد. گاهی نیز ممکن است جانداران متفاوت نام های یکسانی داشته باشند. در شکل زیر یک جانور و یک گیاه می بینید که نام هر دو در زبان فارسی به یک تام است و به هردو آفتاب پرست گفته می شود گاهی ممکن است هنگام گفتن آفتاب پرست متوجه نشویم که کدام یک مورد نظر است و برای حل این مشکل به هر کدام یک نام علمی داده می شود که به طور دقیق مشخص می کند که منظور کدام است.

آموزش علوم نهم فصل یازدهم آفتاب پرست

در ادامه آموزش علوم نهم فصل یازدهم به گوناگونی جانداران اشاره می کنیم.

گوناگونی جانداران

همانطور که می دانید جانداران متنوعی در کره زمین زندگی می کنند و تا کنون به ویژگی های برخی از آن ها آشنا شده اید. در این درس از علوم نیز به ویژگی های سه سلسه باکتری ها، آغازیان و قارچ ها آشنا می شوید. نخست در مورد باکتری ها توضیحاتی می دهیم.

باکتری ها

باکتری ها شکل ها و انواع گوناگونی دارند و در همه جا یافت می شوند. برای مثال برخی از باکتری ها را می توان در چشمه های آب داغ، دریاچه های نمک و یخ های قطبی پیدا کرد. در حالیکه ممکن است این محیط ها برای اکثر جانداران نامناسب باشد. برخی از باکتری ها بدون ضرر هستند و در بخش هایی از بدن ما نیز زندگی می کنند که این باکتری ها نه تنها برای بدن ضرری ندارند بلکه مفید هم هستند و به سلامتی ما کمک می کنند. یک نوع از باکتری های مفید در دستگاه گوارش انسان ها وجود دارد که هم به گوارش غذا در بدن کمک می کند و هم فعالیت برخی از باکتری های بیماری زا را کاهش می دهند. امروزه نیز از این نوع باکتری ها در محیط زیست هم استفاده می کنند تا محیط را پاک سازی کنند. همچنین در تولید گیاهان مقاوم به آفت و دارو سازی نیز استفاده می کنند.

آموزش صفحه 127 علوم نهم ، آغازیان

در تصویر زیر یک نوع جلبک برای شما نشان داده می شود. جلبک ها در گروه اغازیان قرار دارند و به تولید اکسیژن کمک کرده و همجنین غذای جانوران آبزی مانند ماهی ها هستند. در ساختن مواد بهداشتی و برخی مکمل های غذایی از جلبک استفاده می کنند. امروزه نیز دانشمندان تلاش می کنند تا از این آغازیان در تولید سوخت های پاک استفاده کنند.

جلبک فصل 11 علوم نهم

آغازیان می توانند به راه های مختلفی برای خود غذا تهیه کنند. مثلا برخی از آن ها مانند جلبک ها فتوسنتز می کنند ولی برخی دیگر نمی توانند این کار را انجام دهند و غذای خود را از راه های دیگری تامین می کنند. برخی از آغازیان هم پوسته هایی دارند که جنس آن ها سیلیس است و از آن ها در شیشه سازی استفاده می کنند.

آموزش سیلیس فصل 11 علوم نهم

گروهی دیگر از جانداران قارچ ها هستند که در ادامه آموزش علوم نهم فصل  یازدهم آن ها را توضیح می دهیم.

آموزش علوم نهم درس 11 ،قارچ ها

تصویر زیر را شاید قبلا در مزارع گندم دیده اید.لکه های زردی که مشاهده می کنید نشان می دهد که روی این گیاهان قارچ وجود دارد و این قارچ ها برای گیاهان آفت هستند.

 فصل 11 علوم نهم قارچ

در بدن انسان ها نیز ممکن است برخی از قارچ ها رشد کنند که در ناحیه پا است و باعث می شود که پوست پا زخم شود. اما همانطور که می دانید برخی از قارچ ها هم مفید هستند. قارچ ها را می توان به دو گروه پریاخته ای و تک یاخته ای تقسیم کرد.

آموزش علوم نهم فصل یازدهم

مشاوره رایگان آموزشی

اگر به دنبال راهی برای کسب نمرات 20 و ممتاز شدن در کلاس هستید، بهترین راه این است که روش های این کار را از مشاورین با تحریه حرف آخر دریافت کنید. توجه کنید که این مشاوره توسط مشاورین ارشد حرف آخر به رایگان انجام می شود. کافی است فرم مشاوره رایگان زیر را پر کنید تا مشاورین حرف آخر با شما تماس بگیرند و هر آنچه که برای خوب و درست درس خواندن به آن نیاز دارید در اختیار شما قرار دهند. برنامه های درسی و پیشرفت تحصیلی این موسسه به شما کمک می کند که در کمترین زمان بیشترین بازدهی را از درس خواندن خود دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

5/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!