آموزش علوم هشتم فصل سوم را به صورت کامل در سایت حرف آخر بیاموزید.

یکی از فصول مهم در آموزش علوم هشتم فصل سوم آن است که در این مطلب به صورت کامل و دقیق به آن خواهیم پرداخت. این فصل از فصول مربوط به شیمی است و مقدمه ای برای بقیه فصل های مرتبط در سال های آینده می باشدو بنابراین آموزش فصل سوم علوم هشتم بسیار حایز اهمیت است. بنابراین برای آموزش این فصل مهم فقط کافیست 15 دقیقه وقت خود را صرف خواندن این مطلب کنید تا استاد این فصل شوید.

ذرات درون اتم

در تمامی اتم ها فقط 3 ذره وجود دارد و تعداد و نسبت این ذرات است که اتم های مختلفی را ایجاد می کنند. به صورت کلی، در اتم تعداد بار منفی (الکترون) و بار مثبت (پروتون) برابر است و اتم از نظر بار، خنثی می باشد.

نماد شیمیایی عناصر: تمامی اتم ها برای تشخیص ساده تر و سریع تر، با یک یا دو حرف لاتینی نماد گذاری شده اند که به آن ها نماد شیمیایی عنصر می گویند. تمامی این نمادها در جدول تناوبی مندلیف قابل مشاهده است.

نماد شیمیایی عناصر

هر عنصر، در کنار نماد شیمیایی خود، دو عدد دارد که در بالا و پایین سمت چپ آن نوشته شده است. عددی که در بالا نوشته می شود عدد جرمی مختص اتم مورد نظر است و مجموع تعداد پروتون و نوترون آن را نشان می دهد و با A  نیز نشان داده می شود. اما عدد پایین، به عدد اتمی معروف است که با Z  نیز نشان داده می شود و نشان دهنده تعداد پروتون های اتم است. از تفریق عدد جرمی از عدد اتمی، می توان تعداد نوترون های اتم را در صورت نیاز به دست آورد.

دوست دارید تمام آزمون های خود را با درصدهای بالا سپری کنید؟ می خواهید امتحانات پایانی را فقط 20 بگیرد؟ می خواهید با بهترین روش تدریس دروس خود را یاد بگیرید؟ دوست دارید بهترین اساتید کشور را در اختیار داشته باشید؟ پس تنها راه شما برای به دست آوردن تمام موارد بالا استفاده از پکیج های حرف آخر هشتم است. اما ما برای شما پیشنهاد هیجان انگیزی داریم که با آن 20% از محتوای دروس پایه خود را به صورت رایگان و با تدریس درجه یک اساتید برجسته در اختیار خواهید داشت. برای دریافت این بسته جذاب، فقط باید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

مدل پیشنهادی برای ساختار اتم ها

پس از شناخت ذرات درون اتم ها و به دست آوردن اطلاعاتی در مورد بار و محل آن ها، دانشمندان بر آن شدند که مدلی برای ساختار اتم پیدا کنند. یکی از این مدل ها توسط دانشمندی به نام بور ارائه شد که با نام بور یا مدل منظومه شمسی نیز معروف است. فرض این مدل این بود که اتم یک هسته دارد که پروتون ها و نوترون ها را داخل خود جای می دهد و الکترون ها بر روی مدارات مشخصی که قادر به حمل تعداد مشخصی الکترون در هر مدار هستند؛ در اطراف این هسته پر از بار مثبت، می گردند.

مدل پیشنهادی برای ساختار اتم ها

ایزوتوپ

به اتم هایی از یک عنصر که در تعداد پروتون با هم اشتراک دارند ولی تعداد نوترون هایشان مختلف است ایزوتوپ گفته می شود. پس در تمام ایزوتوپ های یک عنصر، عدد اتمی یکسانی دارند. اما چون عدد جرمی آن ها متفاوت است، در برخی از خواصیت های فیزیکی مثل جرم با هم اختلاف دارند.

بیشتر دانش آموزان فکر می کنند که فقط با ساعات مطالعه بالا می توانند در آزمون های مهمی مثل تیزهوشان و کنکور موفق شوند. اما هیچ گاه این اتفاق نمی افتد. اگر هیچ نظری ندارید که فاکتورهای موفقیت در آزمون های مهمی مثل تیزهوشان و کنکور چیست باید فرم زیر را پر کنید تا مشاورین ارشد حرف آخر مولفه ها و راه های رسیدن به آن ها را به شما بگویند تا شما در مسیر درستی قرار بگیرید و بیهوده وقت خود را تلف نکنید و از این فرصت رایگان بیشترین استفاده را ببرید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

اتم خنثی و یون

اتمی که تعداد الکترون و پروتون یکسانی داشته باشد از لحاظ بار خنثی است. اما امکان دارد در یک اتم، داد و ستد الکترون رخ دهد که در این صورت یون یا ذره باردار اتم مذکور تشکیل می شود. به این صورت که اگر الکترون بگیرید، به تعداد الکترون دریافتی بار منفی خواهد داشت و اگر الکترون بدهد، به تعداد الکترون خارج شده از اتم، بار مثبت خواهد داشت. در اینجا نکته مهم این است که تعداد پروتون ها ثابت هستند و مثبت بودن یون به معنی دریافت پروتون نیست.

اتم خنثی و یون

اگر از این مطلب خوشتان آمد حتما در قسمت نظرات به ما بگویید. برای اطلاع از قیمت محصولات بر روی لیست قیمت محصولات حرف آخر کلیک کنید یا مستقیما به صفحه فروشگاه حرف آخر بروید. برای یادگیری فصل بعدی بر روی آموزش علوم هشتم فصل چهارم کلیک کنید.

حرف آخر هشتم

guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دریافت 20% محصولات

20 درصد از محصولات حرف آخر را به صورت رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال دریافت کنید.

ارسال پایه و رشته تحصیلی به:

پیشنهادات ویژه

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن

عقب نمانید! ثبت نام طرح ویژه حرف آخر برای موفقیت در کنکور 1400

تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!