آموزش علوم هشتم فصل ششم

در این مطلب تلاش کرده ایم بهترین، جامع ترین و دقیق ترین مطالب مرتبط با آموزش علوم هشتم فصل ششم را کنار هم جمع کنیم تا شما را از بررسی دیگر جزوات و سایت ها بی نیاز کنیم. بنابراین توصیه می کنیم نهایت بهره را از این مطلب ببرید تا دیگر وقت خود را برای جستجوی مطالب دیگر هدر ندهید.

دستگاه هورمونی آموزش علوم هشتم فصل ششم

این دستگاه نیز مانند دستگاه عصبی بین اعضای بدن هماهنگی و ارتباط ایجاد می کند. اما تفاوت های زیادی نیز با آن دستگاه دارد که عبارت اند از:

  • ماهیت پیام عصبی الکتریکی و پیام هورمونی شیمیایی است.
  • ماندگاری پیام هورمونی نسبت به عصبی بیشتر است.
  • سرعت هدایت و انتقال پیام هورمونی کمتر از عصبی است چون بر خلاف آن از طریق خون منتقل می شود.

هورمون ها اصلی ترین پیام رسان دستگاه هورمونی هستند که ترکیب شیمیایی دارند و از غده های مختلف به جریان خون بدن ترشح و آزاد می شوند. هر کدام از هورمون ها فقط به سلول های خاصی تاثیر دارند که این تاثیر می تواند کاهشی یا افزایشی باشد. به عبارت دیگر هورمون ها به صورت اختصاصی عمل می کنند. اما هر هورمون ممکن است بیش از یک اندام هدف داشته باشند.

تنظیم رشد بدن

هورمون رشد هم بر استخوان ها و هم غضروف ها تاثیر می گذارد. هورمون رشد با تاثیر بر غضروف های انتهای استخوان ها به صورت غیر مستقیم بر روی رشد استخوان ها تاثیر گذارند. هورمون رشد با تاثیر مستقیم بر استخوان ها، تولید سلول های خونی و جذب کلسیم را افزایش می دهد.

تنظیم رشد بدن

تنظیم سوخت و ساز بدن بحث مهم از آموزش علوم هشتم فصل ششم

هورمون تیروئید در بزرگسالی باعث افزایش میزان هوشیاری و در دوران کودکی باعث رشد مغز می گردد. در ساختمان این هورمون عنصر ید یافت می شود. که این عنصر جز عناصر ناپایدار است. هم پرکاری و هم کم کاری تیروئید باعث اختلالات متعدد در بدن می شود.

حرف آخر هشتم

اگر می خواهید دروس پایه هشتم خود را به خوبی یاد بگیرید؛ باید از محصولات باکیفیتی مثل محصولات حرف آخر هشتم استفاده کنید که ساعت ها تدریس درجه یک از بهترین اساتید را با انیمیشن و تصویر سازی همراه کرده است و بهترین محصول موجود در کشور است. علاوه بر این می توانید فرم زیر را همین حالا پر کنید و 20% از محتوای تمام دروس خود را به صورت رایگان در اختیار داشته باشید. برای خرید یا مشاهده بسته های دیگر به صفحه فروشگاه حرف آخر مراجعه کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

کم کاری تیروئید علائمی مثل خستگی و خواب آلودگی همراه با کمبود انرژی را در پی دارد. این حالت زمانی رخ می دهد که ترشح هورمون در بدن کاهش یابد که این غده بزرگ می شود و حالت گواتر ایجاد می شود.

در مقابل پرکاری تیروئید را داریم که علائم اختلال در خواب و کاهش وزن و عرق زیاد از این مشکل ناشی می شود.

هورمون های تنظیم قند خون

قند خون بالا برای بدن بسیار خطرناک است. افزایش قند خون دیابت نام دارد و دو نوع دارد که به دیابت نوع یک و دو معروف هستند.
دیابت نوع یک (نوجوانی): این دیابت در اثر کاهش ترشح هورمون انسولین ایجاد می شود و با تزریق انسولین قابل درمان است. بیشتر موارد این دیابت، ارثی است.
دیابت نوع دو (بزرگسالان): در این نوع دیابت، انسولین کافی در خون وجود دارد ، اما سلول های بدن قادر به جذب آن نیستند و تزریق انسولین راه درمان این نوع دیابت نیست.

پانکراس با ترشح دو هورمون سطح قند خون را تنظیم می کند به این صورت که هورمون انسولین قند خون را کاهش می دهد و هورمون گلوکاگون قند خون را افزایش می دهد.

هورمون های غده فوق کلیوی در هنگام استرس برای افزایش قند خون پروتئین های بدن را برای تولید قند می شکنند و آن ها را تجزیه می کنند. ار آن جایی که آنتی بادی ها نیز یک پروتئین هستند، تجزیه می شوند و سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود. به همین دلیل استرس طولانی مدت منشا بسیاری از بیماری ها است.

ما وقتی بیمار می شویم برای حل مشکل خود پیش یک متخصص می رویم و هزینه زیادی می دهیم تا مشکل جسمی خود را رفع کنیم و سلامت خود را بازیابیم. برای رسیدن به بهترین سرنوشت تحصیلی نیز باید مشکلات درسی خود را با یک متخصص در این زمینه حل کنیم تا در مسیر درستی قدم برداریم و در انتها به چیزی که لایقش هستیم دست پیدا کنیم. اما در اینجا لازم نیست شما برای این کار هزینه ای بدهید. فقط با پر کردن فرم زیر می توانید از مشاوره رایگان با مشاوران متخصص حرف آخر بهره مند شوید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

تنظیم کلسیم خون در آموزش علوم هشتم فصل ششم

پاراتیروئید: 4 غده پاراتیروئید در پشت تیروئید قرار دارد و یکی از عملکردهای مهم آنها تنظیم کلسیم است.
خون است. هورمون پاراتیروئید میزان کلسیم خون را از سه طریق افزایش می دهد:

  1. جذب کلسیم از روده را افزایش می دهد.
  2. افزایش بازجذب کلسیم در ادرار.
  3. کلسیم را از استخوان آزاد می کند.

بنابراین به یاد داشته باشید که کلیه ها ، روده و استخوان ها، هر سه اندام هدف هورمون پاراتیروئید هستند.
صفات ثانویه: صفاتی که همزمان با بلوغ در فرد بروز می کنند صفات ثانویه نامیده می شوند. بروز صفات ثانویه توسط هورمون های جنسی است که در مردان و زنان ساخته می شود. سلول جنسی مردانه اسپرم و سلول جنسی زن تخمک نامیده می شود.

خود تنظیمی هورمون ها آخرین بحث از آموزش علوم هشتم فصل ششم

برخی از هورمون ها مکانیسم خودتنظیمی دارند، به این معنی که ترشحات خود را خودشان کنترل و تنظیم می کنند. ترکیب مواد موجود در خون نقش مهمی در خود تنظیم بسیاری از هورمون ها دارد. غده هیپوفیز عملکرد برخی از غدد مانند غده تیروئید ، غده فوق کلیه و غدد جنسی را زیر نظر دارد. و عمل خود غده هیپوفیز، توسط مغز کنترل می شود.

برای تکمیل فرایند یادگیری خود بر روی آموزش علوم هشتم فصل هفتم کلیک کنید. لطفا نظرات خود را درباره آموزش علوم هشتم فصل ششم با ما به اشتراک بگذارید تا ما به درخواست های شما رسیدگی کنیم. اگر می خواهید از لیست قیمت محصولات حرف آخر آگاه شوید فقط لازم است بر روی آن کلیک نمایید.

امتیاز بدهید.
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!