آموزش علوم هشتم فصل هشتم

اگر می خواهید فقط در 15 دقیقه استاد آموزش علوم هشتم فصل هشتم شوید این مطلب را بخوانید. چون ما این مطلب را به صورت کامل و دقیق نوشته ایم و شما را از بررسی دیگر جزوات و سایت ها بی نیاز کرده ایم. پس با مطالعه دقیق این مطلب به آموزش علوم هشتم فصل هشتم مسلط خواهید شد.

آموزش علوم هشتم فصل هشتم ، روش های تولید مثل جانداران

تمام جاندار تولیدمثل می کنند تا جانداران شبیه به خود به وجود بیاورند. مثلا باکتری ها دو نیم می شوند یا مخمرها به روش جوانه زدن زیاد می شوند. اما تمام روش های تولیدمثل در دو دسته جنسی یا غیرجنسی قرار می گیرند.

در تولید مثل غیرجنسی، وجود یک والد کافی است. ای نوع تولیدمثل بیشتر در جانداران با ساختمان ساده و حتی گیاهان زیاد دیده می شود. اما این روش، تنوع ایجاد نمی کند و تمام جانداران ایجاد شده در تولیدمثل غیرجنسی، عین یکدیگر هستند. به چند روش متداول از دسته تولیدمثل های غیرجنسی می پردازیم:

آموزش علوم هشتم فصل هشتم ، روش های تولید مثل جانداران

  • جوانه زدن: مخمرها جوانه ای بر سطح خارجی سلول مادر ایجاد می کنند که ممکن است از آن جدا شود یا همچنان متصل بماند.
  • دو نصف شدن: باکتری ها بیشتر با این روش تکثیر می شوند.
  • قطعه قطعه شدن: گیاهانی مثل خزه اگر تکه تکه شوند، باز هم توانایی تکثیر دارند.
  • هاگ زایی: کپک نان در تولیدمثل به تولید هاگ متکی است که در قسمت هایی به نام هاگدان تولید می شوند و زمانی که برسند، هاگدان پاره می شود و هاگ ها برای تکثیر، پخش می شوند.

دانش آموزان پایه هشتم در اکثر مواقع بسیار نگران انتخاب رشته خود هستند و نمی دانند در کدام رشته آینده تحصیلی بهتری خواهند داشت. به همین علت موسسه حرف آخر طرح مشاوره رایگان دارد که شما با پر کردن فرم زیر می توانید از این طرح رایگان استفاده کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش علوم هشتم فصل هشتم ، روش های تولید مثل جانداران

تولید مثل جنسی بخش مهم از آموزش علوم هشتم فصل هشتم

در این روش وجود دو والد نر و ماده الزامی است تا سلول این دو جاندار با هم ترکیب شوند که به این کار، لقاح گفته می شود و در نهایت، سلول جدیدی به نام سلول تخم تشکیل شود. به سلول جاندار ماده، گامت ماده و به سلول جاندارنر، گامت نر گفته می شود. با ترکیب شدن این دو سلول و ایجاد سلول تخم، به مرحله بعد یعنی تقسیمات پی در پی و رشد و نمو سلول حاصل می رسیم که منجر به تشکیل یک جاندار کامل می شود.

تولید مثل جنسی بخش مهم از آموزش علوم هشتم فصل هشتم

تقسیم در اندام های تولیدمثلی با روش میوز صورت می گیرد. این تقسیم باعث تولید گامتی می شود که فقط نصف کروموزوم های والد خودش را دریافت کرده است.

تفاوت هایی بین تقسیم میوز و میتوز وجود دارد که بهتر است آن ها را بلد باشید:

تقسیم میوز قادر است از یک سلول، 4 سلول دیگر بدهد. اما در میتوز فقط به دو سلول می رسیم. هم چنین میوز تنها در اندام های جنسی صورت می گیرد ولی میتوز در تمام اندام های در حال رشد قابل انجام است. علاوه بر این، تعداد کروموزوم ها در میوز نصف می شود اما در میتوز بدون تغییر به جاندار جدید منتقل می شود.

به گامت نر جانوران، اسپرم نیز گفته می شود که در اندام جنسی نر که بیضه نام دارد به وجود می آید. تخمک نیز به گامت ماده گفته می شود که در تخمدان به وجود می آید.

برای خرید محصول مورد نظر خود بر روی فروشگاه حرف آخر کلیک کنید.

لقاح و انواع آن در آموزش علوم هشتم فصل هشتم

لقاح بین اسپرم و تخمک به دو شکل داخلی و خارجی ممکن است. در لقاح داخلی گامت های نر و ماده، در داخل بدن جانور ماده ترکیب می شوند که احتمال برخورد دو گامت و تشکیل سلول تخم، بیشتر است. اما در لقاح خارجی گامت ها بیرون از بدن جانور ترکیب می شوند که این خود باعث می شود احتمال برخورد کم شود. پس تعداد گامت ها بسیار بیشتر است تا احتمال برخورد بیشتر شود. ماهی ها و دوزیستان از این روش جانور جدید ایجاد می کنند.

شانس زنده ماندن جنین در لقاح داخلی بیشتر است چون اندام های حمایت کننده ای مثل رحم و بند ناف در آن ها وجود دارد که رحم بخشی از بدن مادر است و به رشد و نمو جنین کمک می کند. بند ناف نیز مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز جنین را به او می رساند و مواد دفعی او را دور می کند.

تولید مثل در انسان

غدد جنسی انسان دو مورد است که بیضه در مرد و تخمدان در زن هستند. بیضه ها یک جفت غده اند که در محل زیر شکم و درون کیسه بیضه واقع شده اند. اسپرم ها از دوران بلوغ تا آخر عمر در این محل تولید می شوند.

تخمدان نیز دو غده بیضی شکل است که در دو طرف بخش پایینی شکم و جلوی روده قرار گرفته اند. فعالیت این غده از بلوغ تا حدود 50 سالگی فرد است.

احتمالا همه شما اسم دوقلوهای همسان و ناهمسان به گوشتان خورده است. دوقلوهای همسان، از یک تخمک به وجود می آیند و خصوصیات ارثی و ژنتیکی یکسانی دارند. اما دوقلوهای ناهمسان از دو تخمک مجزا ایجاد می شوند.

برای ورود به رشته علوم تجربی، مهمترین درس شما علوم و به خصوص بخش زیست شناسی آن است. پس حتما باید علوم پایه خود را به خوبی یاد بگیرید. حرف آخر بسته آموزشی باکیفیتی برای این درس و دیگر دروس پایه هشتم تولید کرده است که نقاط قوت زیادی دارد که ما در اینجا به برخی از متمایزترین آن ها می پردازیم:

  • اساتید مطرح در سطح کشور
  • روش تدریس درجه یک
  • فیلم آموزشی باکیفیت همراه با تصویرسازی و انیمیشن
  • و…

حرف آخر هشتم

پس اگر می خواهید شما نیز موارد بالا را داشته باشید و بدون هیچ دشواری به رشته تجربی راه پیدا کنید، بر روی حرف آخر هشتم کلیک کنید و همین الان محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

همچنین می توانید فرم زیر را پر کنید و به صورت رایگان صاحب 20% از محتوای تمام دروس پایه خود شوید و جهش علمی را در دروس خود تجربه کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

تولید مثل جنسی در گیاهان گلدار آخرین بحث از آموزش علوم هشتم فصل هشتم

تولید مثل گیاهان تفاوت ها و روش های متفاوتی دارد. اندام تولیدمثلی اصلی گیاهان، گل است که دارای مادگی به عنوان بخش ماده و پرچم ها به عنوان قسمت نر آن است.

رایج ترین روش تولیدمثلی گیاهان گرده افشانی است که بعد از کامل شدن دانه گرده موجود در بساک، کیسه بساک پاره می شود و گرده ها به کمک باد و حشرات به مکان های دیگر می روند. در آخر با قرار گرفتن گرده گل بر روی مادگی، گرده افشانی پایان می پذیرد.

تولید مثل جنسی در گیاهان گلدار آخرین بحث از آموزش علوم هشتم فصل هشتم

برای ادامه آموزش خود بر روی آموزش علوم هشتم فصل نهم کلیک کنید تا فصل بعدی را یاد بگیرید. در قسمت کامنت ها به ما بگویید که آیا از آموزش علوم هشتم فصل هشتم خوشتان آمد یا خیر؟ اگر خوشتان نیامد خوشحال می شویم دلیل آن را به ما بگویید تا دیگر تکرار نشود. برای اطلاع از لیست قیمت محصولات حرف آخر فقط لازم است روی ان کلیک کنید تا به صفحه مربوط به آن بروید.

امتیاز بدهید.
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!