فرصتی برای آموزش علوم هشتم فصل هفتم به صورت دقیق و کامل در سایت حرف آخر.

اگر می خواهید فقط در 15 دقیقه آموزش علوم هشتم فصل هفتم را به صورت کامل و دقیق فرا گیرید، در وب سایت درستی هستید. ما این مطلب مربوط به آموزش علوم هشتم فصل هفتم را به جامع ترین شکل ممکن نوشته ایم و شما را از سایت ها و جزوات دیگر بی نیاز کرده ایم.

DNA اولین بحث از آموزش علوم هشتم فصل هفتم

صفات ارثی: صفاتی که از والدین به فرزندان منتقل می شود (موروثی) صفات ارثی نامیده می شود.
توجه: کودکان ماده ژنتیکی یا DNA را از والدین خود به ارث می برند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که ماده ژنتیکی یا همان DNA انسان است که صفات او را تعیین می کند.

اما این DNA چیست؟
DNA یک مولکول نردبانی شکل پیچ خورده و طولانی است که در هسته سلول یافت می شود و دستورالعمل هایی را در خود دارد براساس این مولکول طویل است که ویژگی ها و خصوصیات بدن موجودات زنده مشخص می شود.
ژن: بخشی از DNA است که دستور یا کد یک ویژگی را تعیین می کند. هر صفت توسط یک ژن تعیین می شود، اما برخی از صفات ، مانند در تعیین رنگ چشم، چندین ژن تعیین کننده هستند.

کروموزوم

DNA فشرده شده به همراه مولکول های پروتئین کروموزوم نامیده می شود که شبیه حرف X است.

تعداد کروموزوم های هر جاندار در تمام سلول هایش یکسان است به جز سلول های جنسی. برای مثال تمام سلولهای بدن ما هر کدام به تنهایی 64 کروموزوم دارند ولی سلول های جنسی 22 کروموزوم دارند. از 64 کروموزمی موجود در بدن ما، 2 عدد آن ها جنسی است. کروموزوم های جنسی در زنها مشابه هم هستند ولی در مردها این دو کروموزوم با هم متفاوت هستند.

آموزش علوم هشتم به خصوص فصول مربوط به زیست شناسی آن بسیار مهم است و شانس شما را برای ورود به رشته تجربی در دست دارد. پس باید با محصول با کیفیت و اساتید خوب آن را یاد بگیرید. حرف آخر که تولید کننده بهترین محصولات آموزشی است برای شما پیشنهاد ویژه ای دارد. شما می توانید از بسته های موجود برای حرف آخر هشتم محصول مورد نظر خود را بخرید تا شاهد جهش علمی بی سابقه ای در خود باشید. علاوه بر این می توانید فرم زیر را پر کنید و به صورت رایگان 20% از محتوای تمام مواد درسی پایه خود را از ما دریافت کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

کروموزوم فقط وقتی سلول تقسیم می شود قابل مشاهده است زیرا فقط وقتی سلول تقسیم می شود، DNA فشرده شده و مانند X شکل گرفته و در سایر مواقع DNA به عنوان یک نخ در داخل هسته قرار دارد.
فرزندان یک خانواده ژن های مشابه تری دارند زیرا ژن های خود را از یک والدین دریافت می کنند. دلیل آن این است که بعضی اوقات فرزندان یک خانواده به یکدیگر یا پدر و مادرشان شباهت دارند و این نشان می دهد که شباهت ژن ها باعث شباهت صفات ظاهر شده می شود.

کروموزوم

اما صفات فقط توسط ژن ها تعیین نمی شوند، بلکه عوامل محیطی نیز در بیان صفات زنده نقش دارند. دوقلوهای همسان بهترین مثال برای بررسی نقش عوامل محیطی هستند زیرا ژن های آن ها یکسان است. اما اگر همین دوقلوها در محیط های مختلفی بزرگ می شوند، بسیاری از صفات آنها از جمله سطح هوش آنان متفاوت خواهد بود.
بیماری های ارثی زمانی اتفاق می افتد که کودکان ژن های معیوب را از والدین خود به ارث ببرند.

ایجاد صفات جدید در جانداران

اگر یک ژن را به DNA موجود زنده وارد کنیم، صفت مربوط به آن ژن در موجود زنده ظاهر می شود. برای نمونه ژن تولید انسولین را به DNA باکتری ها وارد کرد تا انسولین تولید کنند. یا مثلاً می توانیم یک ژن از ذرت استخراج کنیم و
وارد DNA برنج کنیم و برنج طلایی حاوی ویتامین A به دست آوریم. البته برنج طلایی ویتامین A ندارد بلکه ماده ای به نام بتاکاروتن دارد که در بدن ما به ویتامین A تبدیل می شود. البته باید توجه داشت که اگر می خواهید یک ویژگی جدید در یک موجود زنده ایجاد کنید، باید موجودی را انتخاب کنید که ژن مورد نظر شما را داشته باشد.

نقش مشاور تحصیلی در موفقیت تحصیلی دانش آموزان بسیار گسترده تر از آن است که فکر می کنید. مشاور خوب استعداد شما را پیدا می کند و بر اساس آن برنامه ریزی می کند و باعث می شود مناسب ترین رشته تحصیلی را انتخاب کنید. همچنین یک مشاور درجه یک شما را برای آزمون های مهمی مثل تیزهوشان و کنکور آماده می کند و نقاط ضعف شما را تبدیل به نقاط قوت می کند. به همین دلیل، حرف آخر بر آن شده است که همه شما را به مشاوره رایگان با مشاوران برتر مهمان کند. فقط لازم است فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس مشاوران خود باشد.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

ایجاد صفات جدید در جانداران
باکتری ها برای آزمایش ژنتیکی موجودات زنده مفید هستند زیرا قرار گرفتن آن ها در ژن DNA آسان است. و دوم اینکه، آن ها بسیار سریع تولید مثل می کنند و می توانند ژن را خیلی سریع تولید و تکثیر کنند.
ژن ها از طریق دستور ساخت و سنتز پروتئین ها، صفات و خصوصیات موجودات زنده را تعیین می کنند. یعنی ژن درخواست ساخت پروتئین خاصی را می دهد و این پروتئین، صفت مورد نیاز را ایجاد می کند.

برای خرید محصول مورد نظر خود مستقیم به فروشگاه حرف آخر بروید.

تقسیم میتوز

به تقسیمی که در طول عمر انسان به صورت دائمی انجام می شود و باعث رشد و ترمیم می شود میتوز گفته می شود. در این نوع از تقسیم، یک سلول تقسیم شده به دو سلول با همان تعداد کروموزوم تبدیل می شود. این باعث می شود که تعداد کروموزومم های درون هر سلول بدون تغییر بماند.

حرف آخر هشتم

سرطان: سلول ها مکانیزمی دارند که به طور خودکار تقسیم خود را کنترل می کنند. اگر یک سلول بدون کنترل و بدون نیاز شروع به تقسیم های متوالی کند، ایجاد سرطان می کند. این اتفاق علل زیادی دارد که برخی از آن‌ ها را در زیر برایتان آورده‌ایم:

  • استفاده بیش از حد از غذاهای سرخ کردنی و فست فود
  • تابش نور مستقیم خورشید به بدن
  • الکل و داروها
  • داروها و مواد شیمیایی مختلف
  • کودها و سموم کشاورزی
  • مواد رادیواکتیو
  • آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی

اما به طور کلی تمامی عواملی که به نحوی ساختمان DNA را تجریب و دچار آسیب کنند، می توانند عاملی برای ایجاد سرطان نیز باشند.

لطفا نظرات خود را به ما بگویید تا بررسی کنیم و طبق آن ها پیش رویم. برای ادامه و تکمیل آموزش خود بر روی آموزش علوم هشتم فصل هشتم کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از لیست قیمت محصولات حرف آخر بر روی آن کلیک کنید و با هزینه محصولات دیگر موسسات مقایسه کنید.

guest
9 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دریافت 20% محصولات

20 درصد از محصولات حرف آخر را به صورت رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال دریافت کنید.

ارسال پایه و رشته تحصیلی به:

پیشنهادات ویژه

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن

عقب نمانید! ثبت نام طرح ویژه حرف آخر برای موفقیت در کنکور 1400

تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!