آموزش علوم هشتم فصل هفتم

اگر می خواهید فقط در 15 دقیقه آموزش علوم هشتم فصل هفتم را به صورت کامل و دقیق فرا گیرید، در وب سایت درستی هستید. ما این مطلب مربوط به آموزش علوم هشتم فصل هفتم را به جامع ترین شکل ممکن نوشته ایم و شما را از سایت ها و جزوات دیگر بی نیاز کرده ایم.

DNA اولین بحث از آموزش علوم هشتم فصل هفتم

صفات ارثی: صفاتی که از والدین به فرزندان منتقل می شود (موروثی) صفات ارثی نامیده می شود.
توجه: کودکان ماده ژنتیکی یا DNA را از والدین خود به ارث می برند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که ماده ژنتیکی یا همان DNA انسان است که صفات او را تعیین می کند.

اما چیزی که در آموزش علوم هشتم فصل هفتم از همه مهمتر است، درک دنا است. پس برویم ببینیم دنا چیست؟!

اما این DNA چیست؟
DNA یک مولکول نردبانی شکل پیچ خورده و طولانی است که در هسته سلول یافت می شود و دستورالعمل هایی را در خود دارد براساس این مولکول طویل است که ویژگی ها و خصوصیات بدن موجودات زنده مشخص می شود. DNA می تواند خطی یا حلقوی نیز باشد.
ژن: بخشی از DNA است که دستور یا کد یک ویژگی را تعیین می کند. هر صفت توسط یک ژن تعیین می شود، اما برخی از صفات ، مانند در تعیین رنگ چشم، چندین ژن تعیین کننده هستند.

هر فردی بی نظیر است. معرفی ژن و دنا

این ویدوی از آموزش علوم هشتم فصل هفتم درباره دنا و ژن و وظیفه هرکدام است. پس با دقت آن را ببینید.

در کتاب درسی به ژن عنوان “عامل وجود صفت” گفته است. مثلا کسی کخ توانایی لوله کردن زبان خود را دارد، دارای ژن یا عامل لوله کردن زبان است.

به طور خلاصه ژن ها به عنوان واگن ها به هم وصل شده اند و قطار طویل DNA را به وجود آورده اند.

اتم های مختلف با اتصال و تشکیل پیوندهای مختلف، باعث تشکیل مولکول های مختلفی من جمله انواع پروتئین، فسفولیپید و کربوهیدرات می شوند. این مولکول ها با یکدیگر تشکیل سلول می دهند. در ناحیه ای که فسفولیپید و پروتئین دارد، غشا گفته می شود. پس غشا دو لایه فسفولیپید به همراه تعدادی پروتئین و کربوهیدرات دارد. علاوه بر این، مولکول ها می توانند با اتصال به یکدیگر اندامک های درون سلولی مختلفی ایجاد کند.

به این ترتیب سلول ها به دو دسته یوکاریوتی و پروکاریوتی تقسیم می شوند. سلول های پروکاریوتی که DNA حلقوی دارند، سلول هاس ساده ای هستند اما سلول های یوکاریوتی چون دارای اندامک های مختلف هستند، سلول های پیشرفته هستند. این دسته دارای هسته و DNA خطی هستند.

جواب فعالیت صفحه 56 آموزش علوم هشتم فصل هفتم

اثر انگشت همه افراد دنیا حتی دوقلوهای یکسان با هم فرق دارد. و برای شناسایی شخص در جاهای مختلف استفاده می شود.

کروموزوم در آموزش علوم هشتم فصل هفتم

کروموزوم در آموزش علوم هشتم فصل هفتم

DNA فشرده شده به همراه مولکول های پروتئین کروموزوم نامیده می شود که شبیه حرف X است.

تعداد کروموزوم های هر جاندار در تمام سلول هایش یکسان است به جز سلول های جنسی. برای مثال تمام سلولهای بدن ما هر کدام به تنهایی 64 کروموزوم دارند ولی سلول های جنسی 22 کروموزوم دارند. از 64 کروموزمی موجود در بدن ما، 2 عدد آن ها جنسی است. کروموزوم های جنسی در زنها مشابه هم هستند ولی در مردها این دو کروموزوم با هم متفاوت هستند.

در ادامه آموزش علوم هشتم فصل هفتم می فهمیم که صفات ایجاد شده در فرزندان، از پدر و مادر به فرزند به ارث می رسند و دلیل این اتفاق این است که هر کدام از جفت کروموزوم های ما از دو تک کروموزوم که یکی را از مادر گرفته ایم و دیگری را از پدر گرفته ایم تشکیل می شوند. 22 جفت از کروموزوم های هر فرد با نام کروموزوم های اوتوزوم شناخته می شوند و یک جفت آخر را کروموزوم های جنسی می نامند که این جفت در آقایان XY و در خانم ها به صورت XX است. کروموزوم های از جفت 1 تا جفت 22 کاهش اندازه دارند. همچنین کروموزوم X از Y بزرگتر است.

حرف آخر هشتم

آموزش علوم هشتم به خصوص فصول مربوط به زیست شناسی آن بسیار مهم است و شانس شما را برای ورود به رشته تجربی در دست دارد. پس باید با محصول با کیفیت و اساتید خوب آن را یاد بگیرید. حرف آخر که تولید کننده بهترین محصولات آموزشی است برای شما پیشنهاد ویژه ای دارد.

شما می توانید از بسته های موجود برای حرف آخر هشتم محصول مورد نظر خود را بخرید تا شاهد جهش علمی بی سابقه ای در خود باشید. علاوه بر این می توانید فرم زیر را پر کنید و به صورت رایگان 20% از محتوای تمام مواد درسی پایه خود را از ما دریافت کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

هر فردی بی نظیر است. رابطه بین کروموزوم و دنا

این ویدیو رابطه کروموزوم و دنا را در آموزش علوم هشتم فصل هفتم خیلی ساده به شما می آموزد.

کروموزوم فقط وقتی سلول تقسیم می شود قابل مشاهده است زیرا فقط وقتی سلول تقسیم می شود، DNA فشرده شده و مانند X شکل گرفته و در سایر مواقع DNA به عنوان یک نخ در داخل هسته قرار دارد.

فرزندان یک خانواده ژن های مشابه تری دارند زیرا ژن های خود را از یک والدین دریافت می کنند. دلیل آن این است که بعضی اوقات فرزندان یک خانواده به یکدیگر یا پدر و مادرشان شباهت دارند و این نشان می دهد که شباهت ژن ها باعث شباهت صفات ظاهر شده می شود.

بیماری های ارثی زمانی اتفاق می افتد که کودکان ژن های معیوب را از والدین خود به ارث ببرند.

البته بعضی صفات وجود دارند که با وجود بیش از یک ژن ظاهر می شوند. مثل رنگ چشم انسان.

جواب گفت و گو کنید صفحه 58 آموزش علوم هشتم فصل هفتم

جواب گفت و گو کنید صفحه 58 آموزش علوم هشتم فصل هفتم

الف) خیر چون جثه انسان از پروانه بزرگتر است اما تعداد فام تن های پروانه چندین برابر انسان است.

ب) اگر شباهت بین والد و فرزند مد نظر باشد درست است اما در غیر این صورت خیلی قابل اعتماد نیست.

آزمایش کنید صفحه 59 آموزش علوم هشتم فصل هفتم

آزمایش کنید صفحه 59 آموزش علوم هشتم فصل هفتم

سیب زمینی شماره 1 چون نور و آب و خاک کافی داشت رشد زیادی داشته و رنگ سبز پررنگ دارد. اما جوانه های دیگر که نور یا آب کافی به آن ها نرسیده است رشد زیادی نداشته اند و رنگ آن ها زرد شده است.

اما نتیجه این آزمایش این است که در اصل تمام سیب زمینی ها یکسان هستند اما چون در محیط متفاوتی قرار گرفته اند، نتایج متفاوتی را نشان می دهند. به عبارت دیگر تعیین کننده صفات، فقط ژن ها نیستند. بلکه عوامل محیطی نیز تاثیر زیادی در ظهور یک صفت دارد.

آموزش علوم هشتم فصل هفتم تاثیر ژن و محیط

اما صفات فقط توسط ژن ها تعیین نمی شوند، بلکه عوامل محیطی نیز در بیان صفات زنده نقش دارند. دوقلوهای همسان بهترین مثال برای بررسی نقش عوامل محیطی هستند زیرا ژن های آن ها یکسان است. اما اگر همین دوقلوها در محیط های مختلفی بزرگ می شوند، بسیاری از صفات آنها از جمله سطح هوش آنان متفاوت خواهد بود.

در آموزش علوم هشتم فصل هفتم ژن قوی تر است یا محیط؟

طبق شکل 5 صفحه 60 فصل 7 علوم هشتم، می بینیم که گل ادریسی صورتی، در صورتی که در خاک اسیدی کاشته شود، به آبی تغییر رنگ می دهد. مثال دیگر تفاوت بین موش ها است که یکی از آن ها یک نوع از ویتامین های گروه B را دریافت نکرده است و لاغر و ضعیف شده است. در حالیکه هر دو این موش ها از یک ژن یکسان بوده اند، نبود یک نوع ویتامین باعث این تفاوت چشمگیر شده است.

همچنین در خرگوش نیز می توان تاثیر محیط را دید. به این صورت که قسمتی از موی روی پوست خرگوش سفید رنگ را می تراشیم و به آن ناحیه یخ می گذاریم. پس از مدتی می بینیم که موی آن ناحیه سیاه رشد کردند!

ایجاد صفات جدید در جانداران

اگر یک ژن را به DNA موجود زنده وارد کنیم، صفت مربوط به آن ژن در موجود زنده ظاهر می شود. برای نمونه ژن تولید انسولین را به DNA باکتری ها وارد کرد تا انسولین تولید کنند. یا مثلاً می توانیم یک ژن از ذرت استخراج کنیم و
وارد DNA برنج کنیم و برنج طلایی حاوی ویتامین A به دست آوریم. البته برنج طلایی ویتامین A ندارد بلکه ماده ای به نام بتاکاروتن دارد که در بدن ما به ویتامین A تبدیل می شود. البته باید توجه داشت که اگر می خواهید یک ویژگی جدید در یک موجود زنده ایجاد کنید، باید موجودی را انتخاب کنید که ژن مورد نظر شما را داشته باشد.

نقش مشاور تحصیلی در موفقیت تحصیلی دانش آموزان بسیار گسترده تر از آن است که فکر می کنید. مشاور خوب استعداد شما را پیدا می کند و بر اساس آن برنامه ریزی می کند و باعث می شود مناسب ترین رشته تحصیلی را انتخاب کنید. همچنین یک مشاور درجه یک شما را برای آزمون های مهمی مثل تیزهوشان و کنکور آماده می کند و نقاط ضعف شما را تبدیل به نقاط قوت می کند.

به همین دلیل، حرف آخر بر آن شده است که همه شما را به مشاوره رایگان با مشاوران برتر مهمان کند. فقط لازم است فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس مشاوران خود باشد.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

ایجاد صفات جدید در جانداران
باکتری ها برای آزمایش ژنتیکی موجودات زنده مفید هستند زیرا قرار گرفتن آن ها در ژن DNA آسان است. و دوم اینکه، آن ها بسیار سریع تولید مثل می کنند و می توانند ژن را خیلی سریع تولید و تکثیر کنند.
ژن ها از طریق دستور ساخت و سنتز پروتئین ها، صفات و خصوصیات موجودات زنده را تعیین می کنند. یعنی ژن درخواست ساخت پروتئین خاصی را می دهد و این پروتئین، صفت مورد نیاز را ایجاد می کند.

برای خرید محصول مورد نظر خود مستقیم به فروشگاه حرف آخر بروید.

تقسیم میتوز آخرین بحث از آموزش علوم هشتم فصل هفتم

به تقسیمی که در طول عمر انسان به صورت دائمی انجام می شود و باعث رشد و ترمیم می شود میتوز گفته می شود. در این نوع از تقسیم، یک سلول تقسیم شده به دو سلول با همان تعداد کروموزوم تبدیل می شود. این باعث می شود که تعداد کروموزومم های درون هر سلول بدون تغییر بماند.

سرطان: سلول ها مکانیزمی دارند که به طور خودکار تقسیم خود را کنترل می کنند. اگر یک سلول بدون کنترل و بدون نیاز شروع به تقسیم های متوالی کند، ایجاد سرطان می کند. این اتفاق علل زیادی دارد که برخی از آن‌ ها را در زیر برایتان آورده‌ایم:

  • استفاده بیش از حد از غذاهای سرخ کردنی و فست فود
  • تابش نور مستقیم خورشید به بدن
  • الکل و داروها
  • داروها و مواد شیمیایی مختلف
  • کودها و سموم کشاورزی
  • مواد رادیواکتیو
  • آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی

اما به طور کلی تمامی عواملی که به نحوی ساختمان DNA را تجریب و دچار آسیب کنند، می توانند عاملی برای ایجاد سرطان نیز باشند.

لطفا نظرات خود را درباره آموزش علوم هشتم فصل هفتم به ما بگویید تا بررسی کنیم و طبق آن ها پیش رویم. برای ادامه و تکمیل آموزش خود بر روی آموزش علوم هشتم فصل هشتم کلیک کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از لیست قیمت محصولات حرف آخر بر روی آن کلیک کنید و با هزینه محصولات دیگر موسسات مقایسه کنید.

4.5/5 - (16 امتیاز)
guest
9 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!