آموزش علوم هشتم فصل پنجم

از آموزش علوم هشتم فصل پنجم در خدمت شما عزیزان هستیم و امروز می خواهیم آموزش فصل پنجم از علوم هشتم را به صورت جامع و کامل در اختیار شما قرار دهیم تا از هدر رفتن وقت شما برای جستجوی جزوه کامل و دقیق جلوگیری کنیم. پس حدود 15 دقیقه وقت بگذارید و این مطلب را به صورت دقیق بخوانید.

آموزش علوم هشتم فصل پنجم ، اندام های حسی

به اندام هایی که محرک های محیطی را به کمک گیرنده های خاصی دریافت می کنند و آن ها را به پیام عصبی تبدیل می کنند، اندام حسی گفته می شود.

محرک: تمام عوامل محیطی که گیرنده های حسی را برانگیخته می کنند، محرک نامیده می شوند.

حس بینایی

در چشم انسان، 2 نوع سلول گیرنده نور به نام های استوانه ای و مخروطی وجود دارد که تعداد سلول های استوانه ای بیشتر است و به نور کم نیز پاسخ می دهند و برای شرایط کم نور اختصاصی شده اند. در کنار این، سلول های مخروطی به رنگ ها حساسند. تمام پاسخ های عصبی این سلول ها از راه عصب بینایی به مخ هدایت می شوند. مرکز حس بینایی در بخش پس سری مخ است.

حس بینایی

حس شنوایی

گوش انسان به 3 بخش بیرونی، میانی و داخلی تقسیم بندی شده است. که مهم ترین بخش آن گوش داخلی است چون سلول های گیرنده و عصب شنوایی و عصب تعادلی را در خود جای داده است. گیرنده های شنوایی در بخش حلزونی گوش میانی واقع شده اند و به وسیله ارتعاش پرده گوش تحریک می شوند و بعد پیام از طریق عصب شنوایی به بخش مرکزی دستگاه عصبی فرستاده می شود تا در صورت نیاز پاسخ داده شود. عصب تعادلی اما، با پیامی که از 3 مجرای نیم دایره ای می گیرد تحریک می شود. هم مژه سلول های گیرنده شنوایی و هم مژه سلول های گیرنده تعادلی، داخل ماده ژله مانندی واقع هستند که با حرکت این ژله، این سلول ها نیز تحریک می شوند و پیام ایجاد می شود.

حرف آخر هشتم

بعضی از دانش آموزان به علت نبود امکانات و مجازی شدن کلاس ها از درس عقب مانده اند و بی انگیزه شده اند. حرف آخر برای آنان پیشنهاد هیجان انگیزی دارد که به کمک آن می توانند از تمام هم کلاسی های خود پیشی بگیرند و آزمون های خود را با درصدهای بالا پشت سر بگذارند. حرف آخر هشتم تلاش کرده است با کمک انیمیشن و تصویر سازی های جذاب آموزش دروس را برای شما عزیزان آسان کند. پس اگر می خواهید با روش تدریس متفاوتی دروس خود را به بهترین شکل ممکن بخوانید به صفحه مربوطه بروید و بسته دلخواه خود را خریداری نمایید. اما هنوز تمام نشده است!! شما می توانید با پر کردن فرم زیر، 20% از آموزش علوم هشتم و دیگر دروس پایه خود را به صورت رایگان از ما دریافت کنید. پس جهش علمی خود را همین الان رقم بزنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

بخش حس بویایی در آموزش علوم هشتم فصل پنجم

اگر مولکول بوداری وارد بینی شود، روی گیرنده بویایی می نشیند و پس از ایجاد پیام، مخ می فهمد که این بو به چه چیزی تعلق دارد و پیام لازم را در صورت نیاز می فرستد. مرکز حس بویایی در بخش جلویی مخ است. برای اینکه گیرنده های بویایی تحریک شوند باید مواد مرطوب باشند.

حس چشایی

زمانی که مواد غذایی با بزاق مخلوط شده و مرطوب می شوند، قادر به تحریک سلول های چشایی مستقر بر روی زبان می شوند و پیام عصبی به بخش مرکزی دستگاه عصبی فرستاده می شوند.

حس لامسه

در پوست انسان چندین نوع گیرنده مختلف مثل لمس، فشار، درد، گرما و سرما وجود دارد که هر کدام از این موارد هنگام تحریک، پیام خاصی را می فرستند.

حس لامسه

دستگاه حرکتی در آموزش علوم هشتم فصل پنجم

این دستگاه از ماهیچه و اسکلت تشکیل شده است. اسکلت خود نیز از استخوان، غضروف و اتصالات تشکیل شده است.

اگر می خواهید در تیزهوشان و انتخاب رشته سال آینده بهترین نتیجه را بگیرید و بعد از آن با خیال راحت به کنکور فکر کنید، باید به این مسیر آشنا باشید و اجازه ندهید اشتباهات، وقت و انرژی شما را تلف کند. اما هیچ کس نمی تواند همه این کارها را باهم انجام دهد و نیاز به یک همراه و کمک دارد. مشاور تحصیلی این کارها را برای شما انجام می دهد و استعداد شما را پیدا می کند و شما را در بهترین مسیر تا موفقیت تحصیل قرار می دهد. برای استفاده از جلسات مشاوره رایگان با مشاوران برتر حرف آخر همین حالا فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس مشاوران درجه یک ما باشید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

استخوان

بیشتر استخوان های ما ابتدا حالت غضروفی داشته اند و در حین رشد با جذب کلسیم حالت سفت و استخوانی به خود گرفته اند. حالا در محل هایی مثل محل مفاصل، لاله گوش و نوک بینی غضروف داریم که بافت نرم و انعطاف پذیری دارد و اصطکاک بین دو استخوان را در محل اتصال کم می کند. استخوان در بدن وظایف مختلفی دارد که برخی از آن ها را در ادامه برای شما می آوریم:

  • شکل دادن به بدن
  • ذخیره مواد مختلف در بدن مثل کلسیم
  • تولید سلول های خونی در مغز قرمز استخوان
  • حفاظت از بدن و دستگاه های آن
  • کمک به حرکت
  • تکیه گاه ماهیچه ها

در بدن ما دو نوع بافت استخوانی اسفنجی و متراکم وجود دارد که بافت اسفنجی در دو سر استخوان های دراز و در وسط استخوان های پهن قابل مشاهده است و بافت متراکم در تنه استخوان های دراز و سطح استخوان های پهن وجود دارد.

توصیح مفصل در آموزش علوم هشتم فصل پنجم

به محلی از بدن که دو یا چند استخوان به هم می رسند و متصل می شوند، مفصل گفته می شود که از لحاظ میزان حرکت به 3 دسته تقسیم می شوند. مفصل ثابت مثل جمجمه تقریبا هیچ حرکتی ندارد. مفاصلی مثل مفاصل بین مهره های ستون مهره در دسته مفاصل کم تحرک قرار می گیرند. و دسته آخر که اکثر مفاصل بدن را شامل می شود، مفاصل متحرک مثل زانو، بازو و شانه هستند.

رباط

به بافت پیونده محکمی که استخوان ها را در محل اتصال مفاصل متحرک به هم وصل می کند و جا به جایی آن ها را کنترل می نماید رباط می گویند.

ماهیچه

3 دسته ماهیچه داریم که عبارتند از:

  1. ماهیچه قلبی: فقط در قلب وجود دارد و انقباضات قوی، غیر ارادی و منظم دارند. رنگ قرمز و سلول های منشعب از مشخصه های ظاهری این ماهیچه ها است.
  2. ماهیچه اسکلتی: این ماهیچه ها حرکت اسکلت بدن را ممکن می سازند و حرکت ارادی دارند. انقباض این دسته سریع و پر قدرت است.
  3. ماهیچه صاف: ظاهر دوکی شکل و سفید رنگ دارند و غیر ارادی عمل می کنند. در دیواره دستگاه تنفسی و گوارش یافت می شود.

تاندون

قسمت سفید رنگی است که ماهیچه را به استخوان وصل می کند. اگر می خواهید آموزش خود را تکمیل کنید بر روی آموزش علوم هشتم فصل ششم کلیک کنید.

هر نظری در مورد آموزش علوم هشتم فصل پنجم دارید، با اشتراک گذاشتن آن در قسمت نظرات، به بهتر شدن ما در راستای تقاضای شما کمک کنید. برای اطلاع از قیمت محصولات موسسه ما بر رو ی لیست قیمت محصولات حرف آخر کلیک کنید یا مستقیما به صفحه فروشگاه حرف آخر بروید.

امتیاز بدهید.
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!