آموزش علوم هشتم فصل چهارم

با آموزش علوم هشتم فصل چهارم در خدمت شما عزیزان هستیم. این فصل بسیار شیرین از فصول مربوط به زیست شناسی است و بسیار فصل ریز نکته ای می باشد و باید توجه کافی به تمام جملات علوم هشتم فصل چهارم داشته باشید. توصیه ما به شما این است که بعد از خواندن کتاب درسی خود، 15 دقیقه برای خواندن این مطلب و یادداشت نکات مهم آن وقت بگذارید تا آموزش کامل و دقیقی داشته باشید و نیازی به بررسی دیگر جزوات نباشد.

آموزش علوم هشتم فصل چهارم دستگاه عصبی

دستگاه عصبی انسان به دو بخش مرکزی و محیطی تقسیم می شود که بخش مرکزی مغز و نخاع را در بر می گیرد و اعمال ارادی و غیر ارادی را تحت کنترل دارد و به تحریکات بیرونی پاسخ می دهد. وظیفه بخش محیطی این است که تمام بخش های بدن را به بخش مرکزی متصل کند. این کار از طریق انتقال پیام حسی بخش محیطی به بخش مرکزی و رساندن پیام حرکتی از بخش مرکزی به بخش حرکتی مورد نظر.

آموزش علوم هشتم فصل چهارم دستگاه عصبی

اما پیام حرکتی یعنی چه؟ پیامی که مغز یا نخاع به اندام های مختلف بدن ارسال می کند را پیام حرکتی می گویند. در مقابل پیام حسی را داریم که به پیام هایی گفته می شود که توسط مغز و نخاع از بدن یا محیط اطراف دریافت می کنند.

ما دو دسته فعالیت یا پاسخ داریم که یا ارادی اند یا غیر ارادی. فعالیت ارادی به فعالیتی گفته می شود که ما بر روی آن اختیار داریم. مثل فعالیت های معمولی مانند راه رفتن، غذا خوردن و موارد شبیه به این ها. اما فعالیت های غیر ارادی یا پاسخ های انعکاسی از اراده انسان خارج اند و کنترلی بر روی آن ها نداریم. مثلا نمی توانیم تعداد تنفس و ضربان قلب خود را کم و زیاد کنیم. این دسته از پاسخ ها چند ویژگی خاص دارند که در زیر به آن ها می پردازیم:

  1. تحت اراده و اختیار انسان نیستند.
  2. با سرعت زیاد صورت می گیرند.
  3. در بیشتر موارد برای محافظت از بدن صورت می گیرند. مثل عطسه در زمان ورود گرد و غبار به بینی.
  4. گاهی انسان می تواند آن ها را کنترل کند اما به طور کلی غیر ارادی هستند. مثلا می توانیم تعداد پلک زدن خود را کم و زیاد کنیم اما در زمانی که قصد این کار را نداریم، خود به خود و با تعداد غیر ارادی پلک می زنیم.

اگر قصد این را دارید که در آزمون های بزرگ پیشرو و انتخاب رشته، درست قدم بردارید و از کمترین تلاش خود بیشترین نتیجه را استخراج کنید، تنها راه شما این است که از راهنمایی یک مشاور کارشناس استفاده کنید. حرف آخر به همین منظور، کار شما را راحت کرده است و شما فقط باید همین حالا فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند و به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند و مشکلات درسی شما را حل کنند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

توضیح نورون ها در آموزش علوم هشتم فصل چهارم

برای اینکه بخش مرکزی به بخش محیطی متصل باشد، به سلول های رابط به نام عصب نیاز داریم. اعصاب بدن 3 دسته هستند که عبارتند از:

  • اعصاب حرکتی: وظیفه این اعصاب آن است که دستورات مغز و نخاع را به اندام های مختلف برسانند.
  • اعصاب رابط: ارتباط بین اعصاب حسی و حرکتی را برقرار می کنند.
  • اعصاب حسی: پیام های لازم را از اندام ها به بخش مرکزی دستگاه عصبی می رسانند.

نام سلول های عصبی، نورون است که از 3 بخش آکسون، جسم سلولی و دندریت تشکیل شده است. جسم سلولی قسمت بر آمده و ضخیم نورون است که هسته و اندامک های سلولی را داخل خود نگه می دارد. آکسون رشته هایی در نورون ها هستند که پیام های عصبی را از جسم سلولی می گیرند و به دیگر سلول ها هدایت می کنند.

در مقابل دندریت را داریم که پیام عصبی را که دریافت کرده است به جسم سلولی می فرستد. پس می توانیم نتیجه بگیریم که جهت پیام عصبی در یک نورون به این صورت است که ابتدا دندریت پیام را می گیرد و آن را به جسم سلولی می فرستد و پس از آن به آکسون هدایت می شود تا از طریق پایانه آکسونی به سلول دیگر فرستاده شود. این جهت همیشه به همین صورت و یک طرفه است.

اما دو نوع سلول در بافت های عصبی بدن قابل مشاهده است که یکی نورون است و دیگری را با سلول پشتیبان می شناسیم که نقش تغذیه و محافظت نورون ها را بر عهده دارند.

باهم به سراغ بخش انتهایی آموزش علوم هشتم فصل چهارم می رویم.

مراکز عصبی؛ مغز و نخاع آخرین بحث از آموزش علوم هشتم فصل چهارم

مغز انسان از 3 قسمت اصلی به نام های مخچه، ساقه مغز و مخ تشکیل شده است.

مخچه که خود از 3 قسمت نیمکره چپ، بخش مرکزی به نام کرمینه و نیمکره راست تشکیل شده است وظیفه حفظ تعادل بدن را بر عهده دارد.

حرف آخر هشتم

آیا می دانید که تمام صحنه های کارتون هایی که در کودکی دیده اید؛ در خاطراتان مانده است؟! حرف آخر از همین نکته استفاده کرده است و محصولات درجه یک همراه با تصویر سازی و انیمیشن تولید کرده است تا مکمل تدریس عالی اساتید برتر کشور باشد و تمام نکات مورد نیاز را مستقیم به مغز و حافظه بلند مدت شما بفرستد.

پس اگر می خواهید تحول عظیمی در نمرات و درصد آزمون های خود ایجاد کنید و شاگرد اول کلاس شوید، به صفحه حرف آخر هشتم بروید و همین حالا پکیج مورد نظر خود را خرید کنید و حتی یک دقیقه را هم هدر ندهید. راه دیگر این است که فرم زیر را پر کنید تا 20 درصد از محتوای دروس خود را به صورت رایگان در اختیار داشته باشید و از آموزش علوم هشتم و دیگر دروس با اساتید منتخب حرف آخری بهره مند شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

مخ نیز دو نیمکره دارد که به صورت ضربدری فعالیت می کنند. یعنی نیمکره راست مخ، فعالیت های قسمت چپ بدن را پردازش می کند و  نیمکره چپ مخ، فعالیت های قسمت راست بدن را تحلیل می کند. به طور کلی مخ، تمام اطلاعات حواس انسان را می گیرد و دستورات مورد نیاز هزکدام را ارسال می کند. علاوه بر این، کارهایی مثل استدلال، حل مسائل، فکر کردن و حرف زدن نیز بر عهده این بخش از مغز می باشد. البته بیشتر فعالیت های مخ، در قشر مخ که خاکستری رنگ و پر از چین و شکن است کنترل می شود.

ساقه مغز: این قسمت زیر مخ قرار دارد و به صورت فیزیکی، نخاع را به مخ و مخچه وصل می کند. خود ساقه مغز یک قسمت به نام بصل النخاع دارد که در قسمت پایینی ان واقع شده است و کنترل فعالیت های غیر ارادی مثل تنفس، ضربان قلب و فشار خون را برعهده دارد.

نخاع: این بخش به صورت عمومی، اتصال بین مغز و بخش محیطی را برقرار می کند و مرکز بعضی از پاسخ های غیر ارادی است. قسمت اعظم اعصاب محیطی، به نخاع متصل هستند.

حتما انتقادات و پیشنهادات خود را درباره آموزش علوم هشتم فصل چهارم در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. و می توانید برای اطلاع از لیست قیمت محصولات حرف آخر بر روی آن کلیک کنید یا مستقیما از فروشگاه حرف آخر محصول مورد نظر خود را تهیه نمایید. برای تداوم یادگیری بر روی آموزش علوم هشتم فصل پنجم کلیک کنید.

4/5 - (4 امتیاز)
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!