آموزش علوم هشتم فصل 11

آموزش علوم هشتم فصل 11 در این مطلب به صورت دقیق، کامل و با زبانی ساده نوشته شده است که شما را از دیگر جزوات بی نیاز می کند. فصل 11 از آموزش علوم هشتم اولین فصل از فصل های مرتبط با زمین شناسی است و برای اکثر دانش آموزان جذابیت بسیاری دارد.

آموزش علوم هشتم فصل 11 ، کانی ها

مصالح بسیار زیادی در اطراف ما از موادی تشکیل شده اند که در سنگ کره ایجاد می شوند. مثال های متعددی می توان برای این جمله زد مثل مغز مداد، شیشه، تمام مصالحی که دارای آهن هستند و…

به ذراتی که سنگ ها را تشکیل می دهند، کانی گفته می شود. به عبارت دیگر تمام سنگ های موجود، از تجمع یک یا چند نوع کانی به وجود آمده اند. پس می توان گفت کانی ها نقش بسیار مهم و بزرگی در زندگی ما دارند. مثلا طلا در جواهر سازی و کربن به صورت گرافیت در مغز مداد. کانی ها مواد طبیعی جامد و متبلوری اند که ترکیب شیمیایی نسبتا ثابتی دارند و جانوران در تشکیل آن نقشی ندارند.

دسته دیگری از کانی ها در داروسازی و بهداشتی به کار می روند. مثلا کانی تالک (پودر بچه)، کانی هالیت (نمک خوراکی).

آموزش علوم هشتم فصل 11 ، کانی ها

ما از کانی ها اطلاعات زیادی استخراج می کنیم. مثلا اگر در جایی کانی ژیپس یا هالیت وجود داشته باشد، می فهمیم که آن منطقه در گذشته آب و هوای خشک داشته است.

کانسنگ: به مواد اولیه ای که از معدن استخراج می شوند و عناصر و کانی هایی به دست می دهند که از لحاظ اقتصادی ارزشمند هستند، کانسنگ یا کانه گفته می شود. مثل مس، آهن و…

روش تشکیل کانی ها در آموزش علوم هشتم فصل 11

کانی ها به روش های مختلفی ایجاد می شوند که عبارتند از:

  • سرد شدن بخارهای آتشفشانی مثل گوگرد
  • تخریب شنگ ها مثل خاک رس
  • سرد شدن مواد مذاب مثل کوارتز
  • تبخیر محلول های سیر شده مثل کانی هالیت
  • تحت تاثیر گرما و فشار مثل آزبست

محلول سیر شده: محلولی که دیگر توانایی حل کردن مقدار حل شونده بیشتری را در خود نداشته باشد محلول سیر شده خوانده می شود.

اگر می خواهید از تلاش های خود نتیجه مطلوب بگیرید باید بدانید در چه مسیری قدم برمی دارید و شناخت این مسیر برای انسان های تازه کار زمان بر و خسته کننده است. پس باید کسی را پیدا کنید که تجربه و شناخت کافی از این راه دارد و شما را راهنمایی می کند. با پر کردن فرم زیر مشاوران ارشد حرف آخر که کارشناسان مسیر آزمون های علمی هستند به صورت رایگان به شما مشاوره می دهند و مشکلات و نقاط ضعف شما را رفع می کنند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

روش شناسایی کانی ها در آموزش علوم هشتم فصل 11

3 راه مختلف برای شناسایی کانی ها وجود دارد. ساده ترین آن ها توجه به خواص فیزیکی مثل رنگ و شکل و مشخصات این چنینی است. مورد دوم استفاده از خواص شیمیایی کانی است که مثلا با یک اسید چند درصد می جوشد. و مورد آخر خواصیت نوری مختص هر کانی است. به این معنی که کانی جلای فلزی دارد یا نه؟ یا نور را بازتاب می دهد یا خیر؟

برای ادامه روند آموزشی خود بر روی آموزش علوم هشتم فصل 12 کلیک کنید.

آزبست

آزبست که با نام پنبه کوهی نیز شناخته شده است نوع خاصی از کانی است که به شکل رشته های الیافی در طبیعت یافت می شود. از آن جایی که مقاوت زیادی در برابر گرما و کشش دارد در لنت ترمز و لباس های ضد حریق استفاده می شود. اما اگر این الیاف ها وارد هوا شوند می توانند به ریه انسان راه یابند و به دیواره آن بچسبند و باعث شوند سلول های معمولی تبدیل به سلول های سرطانی شوند. برای محافظت و جلوگیری از این اتفاق یا باید از آزبست استفاده نشود یا از محل هایی که احتمال وجود آن بیشتر است دوری کرد.

حرف آخر هشتم

برای یادگیری کاملتر علوم هشتم و دیگر دروس پایه خود نیاز به محصول باکیفیت دارید که توسط اساتید منتخب کشور تدریس شده است. شما می توانید با کلیک بر روی حرف آخر هشتم پیشنهادات ما در این زمینه را ببینید و خریداری کنید. همچنین می توانید فرم زیر را پر کنید و به صورت رایگان صاحب 20% از محتوای کتب درسی پایه خود شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

طبقه بندی کانی ها بحث پایانی آموزش علوم هشتم فصل 11

کانی ها به دو دسته سیلیکات ها و غیر سیلیکات ها تقسیم می شوند که سیلیکات ها دارای عنصر سیلیسیم هستند و در روش سرد شدن مواد مذاب تولید می شوند مانند کوارتز و میکا. دسته دیگر که غیر سیلیکات ها هستند، فاقد سیلیسیم می باشند مثل هالیت و هماتیت.

خب آموزش علوم هشتم فصل 11 به پایان رسید و حتما نظر خود را در مورد این مطلب به ما بگویید. با کلیک بر روی لیست قیمت محصولات حرف آخر می توانید قیمت محصولات ما را با دیگر محصولات مقایسه کنید.

امتیاز بدهید.
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!