آموزش علوم هشتم فصل 12

قرار است بهترین آموزش علوم هشتم فصل 12 را در این مطلب به شما ارائه دهیم و شما این فصل را کامل و دقیق با زبانی ساده یاد بگیرید و دیگر نیازی به جزوات آموزشی دیگری نداشته باشید. پس فقط 15 دقیقه برای یادگیری این فصل، به خواندن این مطلب وقت بدهید تا پرونده این فصل برای همیشه بسته شود.

آموزش علوم هشتم فصل 12 ، سنگ ها

ما از سنگ ها استفاده های گشترده ای می کنیم و به همین علت به استخراج دائم سنگ ها و کانی ها نیاز داریم. مثلا از یاقوت و فیروزه در جواهر سازی استفاده می کنیم، از کانی های بسیاری در مصارف دارویی و غذایی و یا مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی بهره می بریم. همچنین با استخراج نفت و گاز، تولید انرژی می کنیم.

طبقه بندی سنگ ها در آموزش علوم هشتم فصل 12

همان طور که از قبل هم می دانید، سنگ ها به 3 دسته آذرین، رسوبی و دگرگونی تقسیم می شوند که در ادامه به تفصیل به هر 3 مورد خواهیم پرداخت.

سنگ های آذرین: این سنگ ها بعد از سرد شدن مواد مذابی که از داخل زمین به سطح آن آمده اند ایجاد می شوند.

سنگ ها رسوبی: زمانی که رسوبات ناپیوسته بهم فشرده می شوند، تبدیل به سنگ سختی با نام سنگ رسوبی می شوند.

سنگ های دگرگونی: اگر سنگ های آذرین یا رسوبی در درون زمین تحت گرما و فشار خیلی زیاد قرار بگیرند، سنگ دگرگونی تشکیل می دهند.

سنگ های آذرین در آموزش علوم هشتم فصل 12

گفتیم سنگ های آذرین از سرد شدن مواد خارج شده از داخل زمین به وجود می آیند. به این مواد مذاب و داغ که دارای گاز هستند و از لایه های داخلی زمین به سطح می آیند ماگما گفته می شود. اگر ماگما در داخل زمین بماند و آنجا سرد شود، متبلور می شود و سنگ آذرین درونی ایجاد می کند. از ویژگی های ظاهری سنگ های آذرین درونی درشت بلور بودن آن هاست به صورتی که بدون میکروسکوپ هم می توان کانی های آن را دید.

اما اگر مواد مذاب از راه یک شکاف به سطح زمین برسندف سنگ های آذرین بیرونی را تشکیل می دهند که ریز بلور هستند. گرمای این مواد مذاب، علت آن است که هیچ فسیلی در داخل سنگ های آذرین یافت نمی شود. از سنگ های آذرین استفاده های زیادی می شود. مثلا گرانیت در نمای ساختمان ها یا ساخت پله بسیار کاربردی است.

حرف آخر هشتم

اگر قصد ورود به رشته تجربی را دارید آموزش علوم هشتم برایتان آینده ساز است. بنابراین باید از اساتید خوبی استفاده کنید تا مطالب کاملا برایتان جا بیفتند. حرف آخر هشتم بهترین تولید کننده محصولات آموزشی مختص این پایه است. این موسسه محصول خاصی برای دوستداران رشته تجربی با نام علوم هشتم حرف آخر تولید کرده است که با استفاده از آن علاوه بر ورود به رشته پزشکی می توانید خود را برای کنکور آماده کنید. همچنین می توانید فرم زیر را پر کنید تا به صورت رایگان صاحب ساعت ها فیلم آموزشی درجه یک که 20% از مباحث کتب پایه شما را پوشش می دهد شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

سنگ های رسوبیدر آموزش علوم هشتم فصل 12

روش تشکیل سنگ های رسوبی متعدد است که در زیر به آن ها می پردازیم:

  • تبخیر آب دریاچه: مثل سنگ نمک و سنگ گچ
  • چسبیدن و سیمانی شدن: مثل ایجاد ماسه سنگ از چشبین ماسه ها به هم
  • تجمع اجزای جانداران مثل سنگ های تشکیل شده از صدف ها و اسکلت جانداران مختلف
  • با انجام واکنش های شیمیایی: مثل سنگ های آویزان از سقف غارهای آهکی

سنگ های رسوبی ویژگی های خاصی دارند که عبارتند از: شکل ظاهری لایه لایه و ضخامت کم، اکثرا دارای فسیل هستند و بیشتر زمین را پوشانده اند. همین ویژگی ها باعث شده است که سنگ های رسوبی اهمیت زیادی داشته باشند. مثلا منابع مهمی مثل نفت و زغال سنگ از این سنگ ها هستند. همچنین از لحاظ داشتن فسیل و کمک به دانستن گذشته حائز اهمیت هستند. مورد دیگر گستردگی استفاده از این سنگ هاست که تقریبا در تمام زندگی ما حضور دارند.

سنگ های دگرگونی در آموزش علوم هشتم فصل 12

اگر هر کدام از سنگ های رسوبی، آذرین یا دگرگونی مدت زمان زیادی را داخل زمین و تحت فشار و گرمای زیاد قرار بگیرند ولی شکسته و خرد نشوند، تغییر پیدا می کنند و تبدیل به سنگ جدید با نام سنگ دگرگونی می شوند. این سنگ ها ویژگی های قبلی خود را نداردند و از لحاظ فیزیکی و شیمیایی تغییر کرده اند. مثل سنگ مرمر که از دگرگون شدن آهک ایجاد می شود. این سنگ ها استحکام زیادی دارند و در مواردی مثل مجسمه سازی و ساختمان سازی کاربرد دارند.

برای اینکه روند آموزشی خود را کامل کنید بر روی آموزش علوم هشتم فصل 13 کلیک کنید.

اگر مشکلات درسی زیادی دارید که قادر به حل کردن آن ها نیستید و نیاز به کمک دارید، توصیه می کنیم همین حالا فرم زیر را پر کنید تا طی جلسات مشاوره رایگان با مشاوران ارشد حرف آخر یک به یک مشکلات و نقاط ضعف خود را بهبود دهید و دوباره به مسیر درست منتهی به موفقیت تحصیلی باز گردید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

سنگ های دگرگونی در آموزش علوم هشتم فصل 12

لطفا نظر خود را در مورد آموزش علوم هشتم فصل 12 در قسمت نظرات به ما بگویید تا ما آن ها را بررسی کنیم. همچنین می توانید برای اطلاع از لیست قیمت محصولات حرف آخر بر روی آن کلیک کنید. یا از صفحه فروشگاه حرف آخر مستقیما محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

3.7/5 - (11 امتیاز)
guest
19 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!