آموزش علوم هشتم فصل 13

در این مطلب به دقیق ترین و کاملترین راهنمایی برای آموزش علوم هشتم فصل 13 پرداخته ایم. که شما با خواندن دقیق آن می توانید به راحتی پرونده این فصل را برای همیشه بندید و از دیگر جزوات بی نیاز می شوید. پس 15 دقیقه برای خواندن این مطلب وقت بگذارید تا موارد بالا را به دست آورید.

آموزش علوم هشتم فصل 13 هوازدگی

به تغییراتی در سنگ ها که سبب تغییر فیزیکی، شیمیایی یا هر دو می شوند، هوازدگی می گویند. که هوازدگی در سنگ ها باعث خرد شدن و خاک شدن آن ها می گردد. البته همیشه هوازدگی بد نیست. مثلا هوازدگی سنگ ها باعث تشکیل خاک می شود. فرسایش و هوازدگی در یک شب اتفاق نمی افتد. و مدت زمان طولانی می خواهد.

هوازدگی شیمیایی در آموزش علوم هشتم فصل 13

عواملی که باعث هوازدگی شیمیایی سنگ ها می شوند عبارتند از:

 • آب: ترکیب آب و کربن دی اکسید، اسید کربنیک ضعیفی تولید می کند که با کانی های مختلفی مثل فلدسپات ها قابل ترکیب است و به این طریق خاک رس تشکیل می دهند. به همین دلیل، آب عامل اصلی هوازدگی شیمیایی سنگ ها شناخته می شود.
 • اکسیژن: سنگ های محتوی کانی های آهن دار با اکسیژن ترکیب می شوند و ترکیبات اکسیژن دار تولید می کنند.
 • کربن دی اکسید: همانطور که در بالا گفتیم، آب در ترکیب با کربن دی اکسید خاصیت اسیدی پیدا می کند و قادر است مواد زیادی را در خود حل کند و باعث تغییر ترکیب و مولکول ماده شود.

هوازدگی فیزیکی در آموزش علوم هشتم فصل 13

هوازدگی فیزیکی در آموزش علوم هشتم فصل 13

این نوع از هوازدگی فقط باعث قطعه قطعه شدن سنگ ها می شود و از آن جایی که مواد سازنده سنگ ها عوض نمی شوند، ترکیب شیمیایی سنگ تغییری نمی کند. عوامل زیادی باعث هوازدگی فیزیکی سنگ ها می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • تغییر دمای زیاد شب و روز: تغییرات دمایی باعث انبساط و انقباض پی در پی سنگ ها و در نهایت خرد شدن آن ها می شود.
 • یخ بستن آب بین لایه های سنگ ها: اگر آب وارد شکاف بین سنگ ها شود و در آنجا یخ ببندد، به علت انقباض و افزایش حجم، به سنگ فشار وارد می کند و آن را می شکند. که این عامل به عنوان عامل اصلی هوازدگی فیزیکی سنگ ها شناخته می شود.

هوازدگی فیزیکی در آموزش علوم هشتم فصل 13

 • فعالیت های گیاهان و جانوران: با فرو رفتن ریشه گیاهان در خاک و سنگ، به آن ها فشار می آورند و آن ها را خرد می کنند. جانورانی مثل موش نیز با حرکت خود در زیر زمین و ایجاد لانه در آنجا باعث هوازدگی فیزیکی می شوند.

هوازدگی فیزیکی در آموزش علوم هشتم فصل 13

 • باد: باد به عنوان یک عامل دائمی باعث فرسایش آرام سنگ ها می شود.
 • رودخانه: رودخانه ها در مسیر حرکت خود مواد و سنگ ها را می شویند و با خود همراه می کنند. که در این فرسایش، سنگ ها گرد می شوند. در محلی از مسیر رودخانه، این مواد حمل شده ته نشین می شوند که به این اتفاق رسوب گذاری می گوییم. درباره مشارکت آب در فرایند هوازدگی نیز در بالا صحبت کردیم.

حرف آخر هشتم

برای ورود به رشته تجربی درس علوم برای شما حکم حیات را دارد و باید به آن کاملا مسلط باشید. با وجود شرایط حاضر و مجازی شدن دروس بعضی از دانش آموزان امکان دسترسی به اساتید خوب و برتر را ندارند و کاملا بی انگیزه شده اند. اما حرف آخر پیشنهاد هیجان انگیزی برای شما دارد. شما با استفاده از پکیج درجه یک علوم هشتم حرف آخر می توانید با اساتید منتخب کشوری همراه شوید و با بهترین روش تدریس، دروس خود را یاد بگیرید.

همچنین موسسه حرف آخر علاوه بر پکیج آموزش علوم هشتم، برای دیگر دروس نیز پکیجی با همین مشخصات دارد که با کلیک بر روی حرف آخر هشتم می توانید تمام آن ها را مشاهده کنید. علاوه بر این شما می توانید فرم زیر را پر کنید و به صورت رایگان صاحب فیلم آموزشی 20 درصد از مباحث کتب درسی پایه خود شوید. پس همین حالا فرم زیر را پر کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

جواب فکر کنید صفحه 115 آموزش علوم هشتم فصل 13

جواب فکر کنید صفحه 115 آموزش علوم هشتم فصل 13

کوه جوان قله تیز دارد، سنگ های زیادی دارد چون فعلا اکثر سنگ ها هوازده و تبدیل به خاک نشده اند. پس می گوییم کوه جوان فرسایش کم و سنگ زیادی دارد. اما کوه پیر چون طی سالیان دراز فرسایش بیشتری داشته است قله صافی دارد و اکثر سنگ ها به خاک تبدیل شده اند.

جواب فعالیت صفحه 116 آموزش علوم هشتم فصل 13

جواب فعالیت صفحه 116 آموزش علوم هشتم فصل 13

 1. زیاد شده است. چون منبسط شده است.
 2. مقداری که از ته ظرف بیرون آمدگی دارد.
 3. آب وارد شکاف های موجود در سنگ ها می شود. و بعد آب یخ می زند و افزایش حجم پیدا می کند. و به قسمت های مجاور خود فشار می آورد و باعث خرد شدن سنگ می شود.

آموزش علوم هشتم فصل 13 سنگ های رسوبی

آموزش علوم هشتم فصل 13 سنگ های رسوبی

سنگ های رسوبی که لایه لایه اند با افزایش لایه، سنگ های زیرین را تحت فشار قرار می دهند. اما گاهی فرسایش لایه های جدید بالاتر و از بین رفتن این لایه ها باعث کاهش فشار روی لایه های زیرین می گردد. سنگ های لایه های پایین تر به علت انبساط، ورقه ورقه می شوند و همانند پوست پیاز از هم جدا می شوند.

جواب گفت و گو کنید صفحه 118 آموزش علوم هشتم فصل 13

جواب گفت و گو کنید صفحه 118 آموزش علوم هشتم فصل 13

باد باعث تغییر دمای سنگ می شود. و با انبساط و انقباض های متوالی، سنگ آرام آرام به خاک تبدیل می گردد.

جواب فعالیت صفحه 118 آموزش علوم هشتم فصل 13

جواب فعالیت صفحه 118 آموزش علوم هشتم فصل 13

سنگ آهک با هیدروکلریک اسید واکنش می دهد اما هیچ تغییر و واکنشی بین سنگ گرانیت و هیدروکلریک اسید اتفاق نمی افتد.

فرسایش و چرخه سنگ در آموزش علوم هشتم فصل 13

فرسایش: به ساییده شدن سنگ ها و حرکت آن ها از جایی به جای دیگر فرسایش نام دارد که ترکیبی از هوازدگی و انتقال سنگ ها می باشد. اگر بخش انتقالی فرسایش توسط یخچال های طبیعی انجام گیرد، لبه دار و تیز هستند چون فقط منتقل می شوند و با چیزی برخورد ندارند. اما انتقال هایی که توسط آب یا باد انجام می شود باعث خورده و ساییده شدن لبه سنگ ها می شود و در نهایت سنگ گردتری به دست می آید.

برای رسیدن به آینده تحصیلی درخشان باید استعدادهای خود را بشناسید، نقاط ضعف خود را تبدیل به نقاط قوت کنید و همچنین برای آزمون های بزرگی مثل تیزهوشان و کنکور آماده شوید. یک مشاور خوب می تواند شما را در این مسیر یاری دهد و کاری کند که شما با کمترین تلاش بهترین نتیجه را بگیرید. موسسه حرف آخر برای راحتی خیال شما طرح مشاوره رایگان ارائه داده است که شما با پر کردن فرم زیر می توانید در این طرح شرکت کنید و مسائل تحصیلی خود را با یک فرد متخصص و کارشناس در میان بگذارید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

چرخه سنگ: به مجموعه تغییراتی که بین سنگ های آذرین، رسوبی و دگرگونی صورت می گیرد و باعث تبدیل این سنگ ها به همدیگر می شود را چرخه سنگ می گویند. این چرخه به این صورت است که از فرسایش سنگ های آذرین، سنگ های رسوبی ایجاد می شوند و اگر سنگ های رسوبی تحت گرما و فشار زیاد قرار بگیرند، تبدیل به سنگ دگرگونی می شوند و سنگ های دگرگونی با ذوب شدن خود در اعماق زمین، دوباره به سنگ آذرین تغییر می کنند. این چرخه همیشه در حال انجام است.

برای تکمیل آموزش خود بر روی آموزش علوم هشتم فصل 14 کلیک کنید.

لطفا نظر خود را در مورد آموزش علوم هشتم فصل 13 در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین برای اطلاع از لیست قیمت محصولات حرف آخر فقط لازم است بر روی آن کلیک نمایید. یا می توانید مستقیما به صفحه فروشگاه حرف آخر بروید.

امتیاز بدهید.
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!