دقیق ترین و کاملترین راهنمایی برای آموزش علوم هشتم فصل 13

در این مطلب به دقیق ترین و کاملترین راهنمایی برای آموزش علوم هشتم فصل 13 پرداخته ایم. که شما با خواندن دقیق آن می توانید به راحتی پرونده این فصل را برای همیشه بندید و از دیگر جزوات بی نیاز می شوید. پس 15 دقیقه برای خواندن این مطلب وقت بگذارید تا موارد بالا را به دست آورید.

آموزش علوم هشتم فصل 13 هوازدگی

به تغییراتی در سنگ ها که سبب تغییر فیزیکی، شیمیایی یا هر دو می شوند، هوازدگی می گویند. که هوازدگی در سنگ ها باعث خرد شدن و خاک شدن آن ها می گردد. البته همیشه هوازدگی بد نیست. مثلا هوازدگی سنگ ها باعث تشکیل خاک می شود.

هوازدگی شیمیایی

عواملی که باعث هوازدگی شیمیایی سنگ ها می شوند عبارتند از:

  • آب: ترکیب آب و کربن دی اکسید، اسید کربنیک ضعیفی تولید می کند که با کانی های مختلفی مثل فلدسپات ها قابل ترکیب است و به این طریق خاک رس تشکیل می دهند. به همین دلیل، آب عامل اصلی هوازدگی شیمیایی سنگ ها شناخته می شود.
  • اکسیژن: سنگ های محتوی کانی های آهن دار با اکسیژن ترکیب می شوند و ترکیبات اکسیژن دار تولید می کنند.
  • کربن دی اکسید: همانطور که در بالا گفتیم، آب در ترکیب با کربن دی اکسید خاصیت اسیدی پیدا می کند و قادر است مواد زیادی را در خود حل کند و باعث تغییر ترکیب و مولکول ماده شود.

هوازدگی فیزیکی

این نوع از هوازدگی فقط باعث قطعه قطعه شدن سنگ ها می شود و از آن جایی که مواد سازنده سنگ ها عوض نمی شوند، ترکیب شیمیایی سنگ تغییری نمی کند. عوامل زیادی باعث هوازدگی فیزیکی سنگ ها می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

  • تغییر دمای زیاد شب و روز: تغییرات دمایی باعث انبساط و انقباض پی در پی سنگ ها و در نهایت خرد شدن آن ها می شود.
  • یخ بستن آب بین لایه های سنگ ها: اگر آب وارد شکاف بین سنگ ها شود و در آنجا یخ ببندد، به علت انقباض و افزایش حجم، به سنگ فشار وارد می کند و آن را می شکند. که این عامل به عنوان عامل اصلی هوازدگی فیزیکی سنگ ها شناخته می شود.
  • فعالیت های گیاهان و جانوران: با فرو رفتن ریشه گیاهان در خاک و سنگ، به آن ها فشار می آورند و آن ها را خرد می کنند.
  • باد: باد به عنوان یک عامل دائمی باعث فرسایش آرام سنگ ها می شود.

برای ورود به رشته تجربی درس علوم برای شما حکم حیات را دارد و باید به آن کاملا مسلط باشید. با وجود شرایط حاضر و مجازی شدن دروس بعضی از دانش آموزان امکان دسترسی به اساتید خوب و برتر را ندارند و کاملا بی انگیزه شده اند. اما حرف آخر پیشنهاد هیجان انگیزی برای شما دارد. شما با استفاده از پکیج درجه یک علوم هشتم حرف آخر می توانید با اساتید منتخب کشوری همراه شوید و با بهترین روش تدریس، دروس خود را یاد بگیرید.

همچنین موسسه حرف آخر علاوه بر پکیج آموزش علوم هشتم، برای دیگر دروس نیز پکیجی با همین مشخصات دارد که با کلیک بر روی حرف آخر هشتم می توانید تمام آن ها را مشاهده کنید. علاوه بر این شما می توانید فرم زیر را پر کنید و به صورت رایگان صاحب فیلم آموزشی 20 درصد از مباحث کتب درسی پایه خود شوید. پس همین حالا فرم زیر را پر کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

هوازدگی فیزیکی

فرسایش و چرخه سنگ

فرسایش: به ساییده شدن سنگ ها و حرکت آن ها از جایی به جای دیگر فرسایش نام دارد که ترکیبی از هوازدگی و انتقال سنگ ها می باشد. اگر بخش انتقالی فرسایش توسط یخچال های طبیعی انجام گیرد، لبه دار و تیز هستند چون فقط منتقل می شوند و با چیزی برخورد ندارند. اما انتقال هایی که توسط آب یا باد انجام می شود باعث خورده و ساییده شدن لبه سنگ ها می شود و در نهایت سنگ گردتری به دست می آید.

برای رسیدن به آینده تحصیلی درخشان باید استعدادهای خود را بشناسید، نقاط ضعف خود را تبدیل به نقاط قوت کنید و همچنین برای آزمون های بزرگی مثل تیزهوشان و کنکور آماده شوید. یک مشاور خوب می تواند شما را در این مسیر یاری دهد و کاری کند که شما با کمترین تلاش بهترین نتیجه را بگیرید. موسسه حرف آخر برای راحتی خیال شما طرح مشاوره رایگان ارائه داده است که شما با پر کردن فرم زیر می توانید در این طرح شرکت کنید و مسائل تحصیلی خود را با یک فرد متخصص و کارشناس در میان بگذارید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

چرخه سنگ: به مجموعه تغییراتی که بین سنگ های آذرین، رسوبی و دگرگونی صورت می گیرد و باعث تبدیل این سنگ ها به همدیگر می شود را چرخه سنگ می گویند. این چرخه به این صورت است که از فرسایش سنگ های آذرین، سنگ های رسوبی ایجاد می شوند و اگر سنگ های رسوبی تحت گرما و فشار زیاد قرار بگیرند، تبدیل به سنگ دگرگونی می شوند و سنگ های دگرگونی با ذوب شدن خود در اعماق زمین، دوباره به سنگ آذرین تغییر می کنند. این چرخه همیشه در حال انجام است.

برای تکمیل آموزش خود بر روی آموزش علوم هشتم فصل 14 کلیک کنید.

حرف آخر هشتم

لطفا نظر خود را در مورد آموزش علوم هشتم فصل 13 در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین برای اطلاع از لیست قیمت محصولات حرف آخر فقط لازم است بر روی آن کلیک نمایید. یا می توانید مستقیما به صفحه فروشگاه حرف آخر بروید.

guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دریافت 20% محصولات

20 درصد از محصولات حرف آخر را به صورت رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال دریافت کنید.

ارسال پایه و رشته تحصیلی به:

پیشنهادات ویژه

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن

عقب نمانید! ثبت نام طرح ویژه حرف آخر برای موفقیت در کنکور 1400

تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!