آموزش فصل 10 علوم هفتم

آموزش فصل ۱۰ علوم هفتم به صورت کامل در کمتر از نیم ساعت!!

این مقاله به بحث در مورد آموزش فصل ۱۰ علوم هفتم می‌پردازد و تمام نکات ریز و مهم این دو فصل را به شما آموزش می‌دهد. بنابراین خودتان را برای یک یادگیری عمیق و درست آماده کنید.

آموزش فصل ۱۰ علوم هفتم گرما و بهینه سازی مصرف انرژی

بعد از آموزش فصل ۱۰ علوم هفتم، لطفا زیر همین پست برایمان کامنت بگذارید و با نظر دادن باعث بهبود ما در راستای خواسته‌های خودتان شوید.

در این فصل به اهمیت گرما به عنوان عامل مرتبط با حیات پی خواهیم برد. سیاره زهره که به خورشید نزدیکتر از زمین است، به قدری گرم است که برخی از فلزات در آن دما ذوب می‌شوند. مریخ هم چون فاصله زیادتری با خورشید دارد چنان سرد است که همه چیز در آنجا یخ می‌زند. اگر روی سیاره‌ای آب به صورت مایع وجود داشته باشد می‌توان روی آن حیات را جستجو کرد و وجود آب مایع وابسته به دمای مناسب محیط است.

همانطور که ما روش زندگی خود را در زمستان و تابستان تغییر می‌دهیم و خودمان را با دمای فصول تطبیق می‌دهیم، جانوران و گیاهان هم از دمای محیط تاثیر می‌پذیرند و به همین علت است که گیاهان و جانوران مناطق سردسیری با گرمسیری متفاوت است. هر چقدر یک جسم گرمتر باشد، دمای بیشتری دارد. ما به وسیله حس لامسه خود می‌توانیم تفاوت دمای جسم داغ و سرد را بفهمیم اما مقدار دقیق آن را نمی‌توانیم تشخیص دهیم. برای تشخیص دقیق دما از دماسنج استفاده می‌کنیم. دماسنج وسیله اندازه گیری دما است و از نوع پزشکی آن برای فهمیدن دمای بدن فرد بیمار استفاده می‌شود.

آموزش فصل 10 علوم هفتم

قسمت درجه‌بندی دماسنج از آموزش فصل ۱۰ علوم هفتم

رایج‌ترین دماسنج‌ها نوع الکلی و جیوه‌ای آن‌هاست. در محیط گرم، جیوه یا الکل داخل مخزن منبسط شده و به سمت بالا حرکت می‌کند. برای درجه بندی کردن این دماسنج‌ها، اول آن را داخل آب و یخ گذاشته و آن نقطه را با صفر مشخص می‌کنند. بعد آن را در مجاورت بخار آب در حال جوشیدن قرار می‌دهند و آن نقطه را با ۱۰۰ علامت گذاری می‌کنند. و بین ۰ و ۱۰۰ را به صد قسمت مساوی تقسیم می‌کنندو هر یک از این قسمت‌ها را یک درجه سلسیوس می‌نامند. بعد از این درجه بندی، مخزن دماسنج را در تماس با هر جسمی قرار دهید، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، ارتفاع مایع بالا می‌رود و ثابت می‌ماند این عدد دمای جسم است. به نظرتان آموزش فصل ۹ و ۱۰ علوم هفتم با حرف آخر چطور پیش می‌رود؟

آموزش فصل 10 علوم هفتم

تعادل گرمایی

اگر دو جسم با دماهای مختلف را با هم تماس دهیم، دمای جسم سرد، افزایش پیدا می‌کند و دمای جسم گرم، پایین می‌آید. این روند تا جایی که دو جسم هم دما شوند ادامه پیدا می‌کند که در این حالت می‌گوییم دو جسم در تعادل گرمایی هستند. به مقدار انرژی که از یک جسم، به جسم دیگر در اثر اختلاف دما، منتقل می‌شود را گرما می‌گویند. گرما صورتی از انرژی است و بر حسب یکای ژول اندازه گیری می‌شود. گرما به طور طبیعی از جسم گرم به جسم سرد انتقال پیدا می‌کند. جسمی که گرم‌تر باشد، دمای بالاتری نیز دارد و مولکول‌هایش حرکت بیشتری دارند. یعنی انرژی متوسط مولکول‌ها در جسم گرم بیشتر از جسم سردتر است. اگر جسمی را روی شعله قرار دهیم، انرژی داده شده به آن جسم باعث افزایش انرژی مولکول‌های آن جسم می‌گردد و نهایتا دمایش افزایش پیدا می‌کند.

روش انتقال گرما در فصل ۱۰ علوم هفتم

برای مشاهده محصولات و خرید محصول مورد نظر خود به صفحه فروشگاه حرف آخر مراجعه کنید.

از آنجایی که گرما هم صورتی از انرژی است، پس می‌تواند منتقل شود و در این انتقال اصل پایستگی انرژی رعایت می‌شود. انتقال گرما از روش‌های زیر صورت می‌پذیرد:

آموزش فصل 10 علوم هفتم

رسانش: در این روش انرژی گرمایی از طریق جنبش مولکول‌های ماده و ضربه زدن مولکول‌های مجاور به یکدیگر، تدریجا به تمام قسمت‌های ماده انتقال پیدا می‌کند. به اجسامی مثل پشم، چوب، شیشه، لاستیک و غیره که گرما را آهسته آهسته انتقال می‌دهند نارسانا یا عایق گرما گفته می‌شود . اجسامی مثل فلزات که گرما را خیلی سریع منتقل می‌کنند رسانای گرمایی گفنه می‌شود. 

آموزش فصل 10 علوم هفتم

همرفت: 

در این روش از انتقال گرما، قسمتی از ماده گرم شده و شروع به حرکت به سمت بالا می‌کند و قسمت‌هایی که هنوز گرم نشده‌اند جای آن را می‌گیرند و به تدریج با انتقال انرژی گرمایی از نقطه‌ای به نقطه دیگر، کل ماده گرم می‌شود. این روش شرایطی دارد که عبارتند از: ۱) ماده باید گاز یا مایع باشد چون ذرات جامد نمی‌توانند جابه‌جایی زیادی انجام دهند. ۲) قسمت سرد، بالای ناحیه گرم قرار داشته باشد. ۳) در محیط اختلاف دمایی وجود داشته باشد. جریانات همرفتی در طول روز، باد هم درست می‌کنند. مثلا در طول روز که ساحل زودتر از آب گرم می‌شود و دمای بیشتری از آب پیدا می‌کند باعث حرکت هوای خنک بالای دریا به سمت ساحل می‌شود که هوای گرم ساحل هم به سمت بالا می‌رود و به این صورت نسیم دریا ایجاد می‌شود. 

آموزش فصل 10 علوم هفتم

تابش: به انرژی گرمایی که از هوا و خلاء عبور می‌کند و برای انتقال به محیط مادی ندارد، تابش گرمایی گویند. همه اجسام انرژی را به صورت تابش از خود آزاد می‌کنند اما اگر ماده گرمتر باشد، مقدار تابشش هم بیشتر خواهد بود. اجسام تیره و ناهموار انرژی تابشی زیادی را جذب می‌کنند و در مقابل سطح‌های صاف و براق انرژی تاب کمتری جذب می‌کنند و بیشتر آن را بازتابش می‌دهند.

اگر دوست دارید یک اتفاق خوب برای علوم و دیگر دروس پایه هفتم خود رقم بزنید، به بخش حرف آخر هفتم سایت حرف اخر بروید و از محصولات مرتبط با پایه خود خرید کنید. هم چنین می‌توانید با کلیک بر روی لیست قیمت محصولات حرف آخر پکیج‌ها و قیمت آن‌ها را مشاهده کنید.

برای دریافت رایگان ۲۰% از محتوای درسی همین علوم و دیگر دروس پایه هفتم فقط کافیست هزینه ارسال که ۲۰ هزار تومان است را پرداخت کنی و فرم زیر را پر کنی. تا ساعت‌ها آموزش عالی در اختیار داشته باشی.

 

دمای مناسب موتور خودرو و خانه

اگر دمای خودرو خیلی زیاد شود امکان دارد آسیب یا خرابی به بار آورد و حتما باید دمای آن کنترل شود. این کنترل  توسط سامانه خنک کننده انجام می‌شود تا این انرژی گرمایی را از موتور به رادیاتور انتقال دهد. رادیاتورها به شکل پهن و با سطح زیاد ساخته می‌شوند تا گرما با روش‌های همرفت و تابش از دست برود. علاوه بر این سیستم، خودروها مجهز به فن خنک کننده هم هستند که وقتی موتور داغ شود فعال می‌شوند و باعث دور شدن هوای داغ اطراف رادیاتور می‌شوند.

آموزش فصل 10 علوم هفتم

دمای مناسب خانه و محل کار بین ۱۸تا ۲۰ درجه سلسیوس است. در روزهای سرد زمستانی اختلاف دمایی داخل و خارج خانه زیاد می‌شود که باعث اتلاف گرمایی زیادی می‌گردد. با رعایت مواردی مثل استفاده از دیوارها و سقف عایق، پنجره دوجداره، درزگیر و روش‌های دیگر می‌توان تا حد بسیار زیادی جلوی این اتلاف انرژی را گرفت و در هزینه‌ها صرفه جویی نمود.

برای گرم یا سرد نگه داشتن نوشیدنی‌ها برای مدت طولانی، از فلاسک خلاء که از یک بطری شیشه‌ای دوجداره تشکیل شده است، استفاده می‌کنند. بین این دو جدار، خلاء وجود دارد و از هر دو طرف نقره اندود شده است.

برای آموزش بهتر علوم هفتم باید از منابع و اساتید خوبی استفاده کنید تا از حالا برای کنکور توشه‌ای جمع کنید و از هر لحظه به نحو احسن بهره ببرید. باکیفیت‌ترین محصول در این زمینه پکیج علوم هفتم حرف آخر است که توسط چند استاد برجسته کشور تدریس شده‌اند و برای هر سطح درسی مفید هستند.

برای اینکه بتوانید بهترین سرنوشت تحصیلی ممکن را برای خود رقم بزنید باید از تجربه افرادی که سال‌ها در این مسیر فعالیت کرده‌اند استفاده کنید. با پر کردن فرم زیر می‌توانید مشاوره رایگان با مشاوران ارشد حرف آخر داشته باشید تا به حل مشکلات درسی شما کمک می‌کنند.

guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

کنکور 1400 رو تو 4 ماه تموم کن و 7 بار دوره کن!

به بالای صفحه بردن