آموزش چرخه نیتروژن علوم نهم

یکی از مهمترین مباحث موجود در کتاب علوم نهم، آموزش چرخه نیتروژن علوم نهم است که به عنوان گفت و گو کنید در کتاب آمده است. این مبحث یکی از مفاهیم مهم درسی است و سوالات زیادی نیز ممکن است در مود آن پرسیده شود. بنابراین در این مطلب کل چرخه نیتروژن را آورده ایم و همچنین فیلم آموزش چرخه نیتروژن را نیز قرار داده ایم تا به طور کامل و با جزئیات کامل این چرخه را یاد بگیرید.

چرخه نیتروژن ، گفت و گو کنید صفحه 5 علوم نهم

آموزش چرخه نیتروژن علوم نهم

بحشی از نیتروژن هوا در اثر رعد و برق آزاد می شود. تخلیه بار الکتریکی که به صورت ناگهانی هنگام رعد و برق رخ می دهد، موجب می شود بخشی از مولکول های اکسیژن و نیتروژن موجود در هوا با هم ترکیب شوند و اکسیدهای نیتروژن تشکیل دهند. این اکسیدها به هنگام حل شدن در آب(مانند آب باران) با سایر عناصر ترکیب شده و ترکیبات نیتروژن دار جدیدی به وجود می آورند. همچنین برخی از باکتری ها و جلبک ها هم نیتروژن موجود در هوا را جذب می کنند. باکتری هایی هم وجود دارند که در ریشه ی بعضی از گیاهان مانند نخود، لوبیا، نخودفرنگی و غیره وجود دارند، نیتروژن موجود در هوا را جذب کرده و در اختیار گیاه قرار می دهند.

با مصرف این نیتروژن گیاهان پروتئین تولید می کنند و جانوران نیز با خوردن گیاهان، این پروتئین ها را وارد بدن خود می کنند.

گیاهان و جانورانی که می میرند، پس از مرگ توسط تجزیه کنندگانی که در خاک وجود دارند، تجزیه می شوند. بنابراین ترکیبات نیتروژن دار وارد خاک می شوند و سپس توسط گیاهان مصرف می شوند. جانوران گیاه خوار این ترکیبات نیتروژن دار را با خوردن گیاهان  وارد بدن خود می کنند.

همچنین باکتری های تجزیه کننده ای که در خاک وجود دارند، مقداری از ترکیبات نیتروژن دار خاک را به نیتروژن گازی شکل تبدیل می کنند. به عبارت دیگر همان اندازه نیتروژنی که از هوا گرفته و مصرف شده است، مجددا به آن باز می گردد. اگر آموزش چرخه نیتروژن علوم نهم را بهتر متوجه شوی، فیلم آمورشی زیر را حتما مشاهده نمایید. چرخه نیتروژن در این فیلم توسط اساتید حرف آخر به شکل کامل و با توضیحات دقیق آورده شده است.

فیلم آموزش چرخه نیتروژن حرف آخر

برای مشاهده تمام مطالب درسی به شکل فیلم های آموزشی کامل و جذاب، می توانید علم نهم حرف آخر را تهیه کرده و در درس علوم تبدیل به یکی از ممتاز ترین دانش اموزان کلاس شوید. تمام فصل های کتاب توسط دبیران نمونه کشوری به صورت کامل و با فیلم ها و انیمیشن های مفهومی و دقیق آموزش داده شده است. با مشاهده فیلم های آموزشی علوم حرف آخر نیازی به مطالعه منابع گوناگون نخواهید داشت و هیچ نکته ای از کتاب برایتان نامفهوم باقی نمی ماند. بهترین راه برای ممتاز شدن در امتحانات کلاسی و موفقیت در سال های آینده و کنکور، آموزش های فوق العاده ی حرف آخر است.

3.7/5 - (18 امتیاز)
guest
3 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!