بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی

من حامد حبیب زاده، در این مقاله با بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی در خدمت شما دانش آموزان عزیز هستم. با توجه به اینکه در پایه دوازدهم دانش آموزان هم با آزمون بزرگ کنکور روبرو هستند و هم باید امتحانات نهایی خود را با نمره قبولی سپری کنند، بنابراین دانستن جزئیات این امتحانات می تواند به دانش آموزان در برنامه ریزی هایشان کمک بزرگی بکند. در این مطلب با توضیح بارم بندی امتحانات نهایی در خدمت دوستان عزیز حرف آخر هستیم. 5 دقیقه با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد بارم بندی امتحانات بدانید و بتوانید برای مطالعات خود در زمان امتحانات به درستی برنامه ریزی کنید.

پیشنهاد: یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان در پایه دوازدهم، انتخاب میان کنکور و امتحانات نهایی است. در این زمینه پیشنهاد می کنیم حتما مقاله امتحان نهایی دوازدهم یا کنکور را مطالعه نمایید.

بارم بندی امتحانات نهایی

در امتحانات نهایی میزان اهمیت همه بخش های یک درس به یک اندازه در نظر گرفته نمی شود. بر همین اساس نیز برای فصل ها و بخش های هر کتاب، بارم بندی مشخصی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال تعداد سوالاتی که از بخش لغات درس عربی در امتحان طرح می شود، با تعداد سوالات و ارزش سوالاتی که در مورد ترجمه متن داده می شود متفاوت است.
این بارم بندی در امتحانات نهایی موجب می شود که دانش آموزان با اهمیت بخش های مختلف هر درس آشنا شده و بر اساس این اهمیت برای مطالعه خود برنامه ریزی کنند. بارم بندی در همه پایه ها و همه دروس توسط طراح سوالات رعایت می شود، اما دانستن بارم بندی امتحانات نهایی اهمیت بیشتری دارد. علت این امر نیز این است که امتحانات نهایی علاوه بر معدل دانش آموزان، در رتبه کنکور آن ها نیز تاثیر دارد. بنابراین دانش آموزان باید در امحانات نهایی توجه بیشتری به بارم بندی داشته باشند و در هنگام مطالعه برای بخش هایی که ارزش بیشتری دارند، وقت بیشتری صرف کنند و این بخش ها را با دقت بیشتری مطالعه نمایند.
همجنین توجه به بارم بندی امتحانات نهایی موجب می شود دانش آموزانی که فرصت کافی برای مطالعه ندارند، با مطالعه قسمت هایی از هر درس که نمره بیشتری به آن ها اختصاص داده شده است، نمره قبولی و بعضا جتی در زمان کم، نمرات بسیار خوبی کسب کنند. بنابراین تا این جای کار دانستیم که در هنگام برنامه ریزی برای مطالعه در هنگام امتحانات، توجه به بارم بندی سوالات اهمیت زیادی دارد و در پایه هایی که امتحانات به صورتی نهایی برگزار می شود، این اهمیت بیشتر می شود.

راستی برای امتحانات شما باید حتما یک سری نکات مهم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید؛ این نکات را ما برای شما آماده کرده ایم و فقط کافیست که چند دقیقه وقت بگزارید و از لینک های زیر مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم

بدون شک تا قبل از کنکور، مهمترین آزمون هایی که دانش آموزان در آن شرکت می کنند، امتحانات نهایی دوازدهم است. نمرات درس های مختلف این پایه و معدل دوازدهم به شکل مستقیم در رتبه کنکور دانش آموزان تاثیر دارد. به همین دلیل دانستن بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم بسیار مهم است. دانش آموزان پایه دوازدهم باید با این بارم بندی ها آشنا باشند و برنامه ریزی های خود را منطبق با این بارم بندی انجام دهند.
علاوه بر دانش آموزان، معلمین عزیز نیز باید امتحانات کلاسی خود را بر اساس این بارم بندی انجام دهند تا میزان مطالعه دانش آموزان در بخش هایی که اهمیت بیشتری در نمره آن ها دارد، بیشتر باشد. بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم برای رشته های مختلف به شکل اختصاصی تعیین می شود. با توجه به اینکه رقابت در رشته تجربی در سال های احیر بسیار زیاد و با اهمیت شده است، ما در ادامه بارم بندی امتحانات تحربی را به شکل اختصاصی بررسی می کنیم.

دروس پایه دوازدهم رشته تجربی عبارتند از:

 1. دین و زندگی
 2. عربی زبان قرآن
 3. فارسی
 4. زبان انگلیسی
 5. علوم اجتماعی
 6. سلامت و بهداشت
 7. ریاضیات
 8. شیمی
 9. فیزیک
 10. زیست شناسی

در ادامه بارم بندی امحانات نهایی تجربی را در مورد هر یک از این دروس تحلیل می کنیم.

مشاوره رایگان آموزشی برای کنکوری ها

قبل از این که به ادامه توضیحات در مورد بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی بپردازیم، یک هدیه ویژه از حرف آخر برای شما داریم. همین الان فرم زیر را پر کنید تا مشاورین ارشد حرف آخر با شما تماس بگیرند و به رایگان و بدون هیچ هزینه ای مشاوره رایگان آموزشی در اختیار شما قرار دهند. در این مشاوره با روش های درست درس خواندن و برنامه ریزی آشنا خواهید شد و می توانید تمام سوالات خود را در مورد مسائل مختلف آموزشی از مشاورین حرف آخر بپرسید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی 99

بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی 99 را در دو بخش دروس عمومی و دروس اختصاصی تشریح می کنیم. در مرحله اول توصیه می کنیم که با توجه به اهمیتی که نمرات و معدل پایه دوازدهم در رتبه کنکور شما دارد، تا حد امکان همه بخش های کتاب ها را به خوبی مطالعه نمایید و سعی در کسب حداکثری نمرات داشته باشید.
اما با توجه به این که در ایام امتحانات نهایی، ممکن است هر دانش آموزی با مشکلات غیر قابل پیش بینی مواجه شود، و یا در بعضی از درس ها مشکل پایه ای داشته باشد، هر یک از دانش آموزان باید در مورد دروس مختلف، بر دو اساس برنامه ریزی نماید:

 1. بر روی بخش هایی از کتاب که در بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی نمره بیشتری به آن ها اختصاص داده شده است، تمرکز بیشتری داشته باشد.
 2. بر روی بخش ها و درس هایی که از قبل تسلط نسبی بهتری بر روی آن ها دارد، دقت بیشتری داشته باشد و سعی کند که در ابتدا این بخش ها را  مطالعه کند؛ چرا که سریع تر خواهد توانست ایت قسمت ها را مطالعه نماید و راحت تر آن ها را متوجه خواهد شد.

برای رعایت نکات بالا، شما را با بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی آشنا می کنیم.

بارم بندی دروس عمومی تجربی دوازدهم 99-1400

بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی برای دروس عمومی شامل دین و زندگی، فارسی، عربی و زبان انگلیسی به صورت جدول در زیر آورده شده است.

بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم دین و زندگی

بارم بندی دین و زندگی دوازدهم تجربی

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید، اهمیت دروس 7 تا 10 در امتحان پایانی دین و زندگی دوازدهم بیشتر از دروس ابتدای کتاب است. بنابراین در صورتی که یک دانش آموز فرصت کافی برای مطالعه کل کتاب را نداشته باشد، بهتر است که 4 درس پایانی کتاب را بهتر و بیشتر مطالعه کند.

بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم عربی

بارم بندی عربی دوازدهم تجربی

بارم بندی عربی دوازدهم تجربی را نیز در بالا مشاهده می کنید. مطابق با این جدول، در امتحان عربی ره بخش ترجمه و قواعد اهمیت نقریبا یکسانی داده شده است. بنابراین بهتر است که دانش آموزان هر دو بخش را به خوبی مطالعه کنند. اما در صورتی که برای مطالعه همه بخش ا فرصت کافی نداشته باشید، با توجه به مهارتی که دارید، می توانید بعضی از بخش هایی که هم مهارت خوبی در آن دارید و هم نمره زیادی دارد، مطالعه کنید.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم فارسی

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم فارسی

در بارم بندی نهایی فارسی دوازدهم نیز نمره امتحان میان بخش های مختلف کتاب پخش شده است. به این ترتیب هر یک از دانش آموزان که نخواهد و یا نتواند همه بخش ها را مطالعه کند، باید بر اساس مهارت هایی که دارد، بخش هایی را برای مطالعه انتخاب کند که در آن ها مهارت خوبی دارد و به راحتی خواهد توانست برای پاسخ دادن به سوالات آن بخش در امتحان آماده شود.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم نگارش

بارم_بندی_امتحان_نهایی_نگارش_تحربی_دوازدهم_

جدول بالا نیز مربوط به بارم بندی امتحان نهایی نگارش دوازدهم است. در امتحان نگاررش نیز تسلط بر شیوه بیان و استفاده از آرایه های ادبی اهمیت بالایی دارد.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم زبان انگلیسی

بارم_بندی_امتحان_نهایی_دوازدهم_زبان_انگلیسی_تحربی_

در بارم بندی زبان انگلیسی دوازدهم تجربی نیز هر دانش آموزی که نتواند برای کل کتاب آمادگی لازم را کسب کند، بهتر است تمرکز خود را بر روی بخش هایی که تسلط بیشتری در آن ها دارد بگذارد.

بارم بندی دروس اختصاصی تجربی دوازدهم 99-1400

بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی برای دروس تخصصی شامل علوم اجتماعی (هویت اجتماعی)، سلامت و بهداشت، زیست شاسی، شیمی، فیزیک، شیمی و ریاضی نیز به شکل جداول جداگانه در زیر مورد بررسی قرار گرفته است.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم مطالعات اجتماعی

بارم_بندی_امتحان_نهایی_دوازدهم_مطالعات_اجتماعی_تجربی_

همانطور که مشاهده می کنید، در امتحان نوبت دوم درس مطالعات اجتماعی، دروس 1 تا 5 کتاب ارزش کمتری دارند. بنابراین بهتر است در ابتدا بر روی دروس 6 تا 10 بیشتر وقت بگذارید.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم سلامت و بهداشت

بارم_بندی_امتحان_نهایی_دوازدهم_سلامت_و_بهداشت_تجربی_

در درس سلامت و بهداشت، مشاهده می کنیم که در بارم بندی امتحان نوبت دوم نمره احتصاص داده شده به فصل های 2 و 3 بیشتر از بقیه فصل ها است. در صورتی که دانش آموزی نخواهد کل این کتاب را مطالعه نماید، توصی می شود فصل هایی که نمره بیشتر و تعداد صفحه کمتری دارند، در اولویت قرار بگیرند.

در ادامه توضیح بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی به توضیح سه درس بسیار مهم این پایه، یعنی زیست شناشی، شیمی، فیزیک و ریاضیات تجربی دوازدهم می پردازیم. دروسی که کسب نمرات بالا در آن ها می تواند تاثیر بسیار زیادی در کسب رتبه های بالاتر در کنکور داشته باشد.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم ریاضیات

بارم_بندی_امتحان_نهایی_دوازدهم_ریاضیات_تجربی_

در میان فصل های مختلف ریاضی دوازدهم تجبی، فصل 4 بیشترین نمره را در بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم تجربی به خود اختصاص داده است. پس از آن نیز فصل های 5 و 6 اهمیت زیادی در کسب نمره دارند.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم فیزیک

بارم_بندی_امتحان_نهایی_دوازدهم_فیزیک_تجربی_

با توجه ب هجدول بالا می توان نتیجه گرفت که نمره امتحان فیزیک در میان فصل های مختلف تقریبا به شکل برابر پحش شده است. هرچند که فصل 3 (با توجه به حجم زیادی ک دارد) نمره بیشتری به خود اختصاص داده است.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم شیمی

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم فیزیک

نکته جالب در مورد بارم بندی امتحان نهایی شیمی دوازدهم تجربی این است که فصل اول این کتاب ارزش بیشتری در نمره امتحان نوبت دوم دارد.

بارم بندی امتحان نهایی دوازدهم زیست شناسی

بارم_بندی_امتحان_نهایی_دوازدهم_زیست_تجربی_

با توجه به این که درس زیست شناسی مهمترین درس رشته تجربی است و یادگیری تمام بخش های آن برای دانش آموزان تجربی مهم است، برای فصل های مختلف این کتاب بارم بندی یکسانی در نظر گرفته شده است. این به این معنی است که تمام فصل ها اهمیت یکسانی از نظر نمره دارند و دانش آموزانی که نتوانند کل کتاب را به خوبی مطالعه نمایند، بهتر است فصل هایی که در آن ها تسلط خوبی دارند و در طول ال تحصیلی بیشتر مطالعه کرده اند، در اولویت قرار دهند.

نتیجه گیری و پیشنهادات

به این ترتیب با بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم تجربی آشنا شدیم. با دانستن این بارم بندی ها، راحت تر می توانیم برای مطالعه دروس مختلف در امتحانات نهایی برنامه ریزی کنیم و از وقت خود به شکل بهینه استفاده نماییم. توجه داشته باشید که در صورتی که معدل دیپلم شما کم است، می توانید در طرح ترمیم معدل دیپلم شرکت کرده و تاثیر معدل کم خود را در کنکوری از بین ببرید.
دانش آموزانی که نتوانسته اند نمرات خوبی در امتحانات نهایی کسب کنند و برای کنکور نیز به خوبی آماده نشده اند، بهترین راهکار برای این که از از یک شکست بزرگ در زندگی فرار کنند و بتوانند به راحتی با دانش آموزان دیگر رقابت کنند و در نهایت نیز به رتبه های بسیار خوب در کنکور دست یابند، استفاده از منابعی است که در زمان کم بتواند آن ها را به بیشترین میزان آمادگی برساند.
بهترین اتنخاب برای دانش آموزان تجربی، استفاده از منابع حرف آخر دوازدهم است. با این پکیج های آموزشی در کمترین زکان خواهید توانست برای کنکور اماده شوید. علاوه بر کنکور، این منابع برای امتحانات نهایی نیز بسیار مناسب هستند.
برای آشنایی با این آموزش ها می توانید همین الان فرم زیر را پر کنید تا 20 درصد از کل آموزش های کنکوری حرف آخر را به رایگان از این موسسه هدیه بگیرید. با دریافت این پکیج رایگان، تفاوت های آموزشی را به خوبی مشاهده خواهید کرد و با بهترین آموزش های کنکوری در کشور آشنا خواهید شد. همین الان فرم زیر را پر کنید و این فرصت را از دست ندهید.

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

5/5 - (1 امتیاز)
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!