بهترین منابع کنکور از دید رتبه های برتر

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر
بهترین منابع کنکور از دید رتبه های برتر

بهترین منابع کنکور از دید رتبه های برتر

ارسال شده توسط: حدیثه قمری دسته اخبار کنکور بدون دیدگاه یک نظر 0

یکی از عوامل موفقیت در کنکور انتخاب بهترین منابع کنکور است که بتوان از روی آن ها مباحث دروس را مطالعه کرد.  بدلیل متفاوت و متنوع بودن منابع در بازار داوطلبان دچار سردرگمی می شوند و نمی دانند از کدام منبع استفاده کنند. اشتباه در انتخاب این منابع انرژی ، توان و انگیزه و از همه مهمتر وقت داوطلب را می گیرند. بخصوص که این منابع به خودی خود گران قیمت هستند و هزینه زیادی را به داوطلب تحمیل می کنند. البته بسیاری از شما به دنبال بهترین منابع کنکور از دید رتبه های برتر هستید تا انتها با ما همراه باشید.

میخواهم در این مقاله منابع کمک آموزشی را که می توانند به داوطلب کمک کنند و برای او مفید باشند را برای شما شرح دهم. فقط لازم به ذکر است که این منابع نظر شخصی بنده و برخی از رتبه برترهای دانشگاه است و ممکن است با نظر سایر مشاوران و دوستان متفاوت باشد. امیدوارم با بررسی لازم بهترین ها را انتخاب کنید و در مسیر کنکور بهترین انتخاب را انجام دهید.

 ویژگی های بهترین منابع کنکور از دید رتبه های برتر

همانطور که می دانید بهترین منابع کنکور نقش بسزایی در یادگیری شما دارند. البته ناگفته نماند در برخی دروس مثلی ریاضی و فیزیک  و دروس عمومی نمیتوان فقط به این منابع اکتفا کرد ولی در برخی از دروس می توان از آن ها به عنوان یک منبع تست زنی استفاده کرد پس باید یکسری ویژگی هایی داشته باشد تا بتواند داوطلب را از برخی جهات تامین کند.

درسنامه:

یک منبع آموزشی خوب در ابتدا باید یک درسنامه خوب باشد . یک درسنامه نباید مطالبی را که بدرد داوطلب نمی خورد را داشته باشد چون این مطالب زاید وقت داوطلب را می گیرد و همچنین اگر خیلی مختصر باشد چون ممکن یک داوطلب تنها منبع آموزشی اش همان یک کتاب باشد و درسنامه باید بطور کامل همه مباحث را پوشش دهد و راهکارهایی را برای حل سریع سوالات داشته باشد. هرچند واقعیت این مساله این است که یکسری از این کتاب های کنکور راهکارهای عملکردی را بیان نمی کند و به درسنامه کلی بسنده می کنند. البته برخی از کتاب های کمک درسی درسنامه کاملی دارند که می تواند داوطلب را بی نیاز کند.

درسنامه قوی

لحن بیان:

یکی دیگر از ویژگی های بهترین منابع کنکور یک لحن خوب و طنز گویانه می باشد که می تواند برای داوطلب جذاب باشد و کارایی او را بالا ببرد. مثل کتاب عربی خیلی سبز که لحنی جذاب داشته است و من خود از خواندن آن لذت می برم البته نباید شوخی خیلی زیادی داشته باشد که داوطلب را از مطلب اصلی دور کند مثلاً به نظر من کتاب مبتکران که نکات حاشیه ای و شوخی های زیادی دارد که داوطلب را می تواند از مسیر درسی دور کند بنده به همین خاطر تمایلی به خواندن آن نداشتم. البته برخی داوطلب تمایل به خواند این کتاب ها دارند.

تست ها و سوالات:

از ویژگی های مهم بهترین منابع کنکور تست های آن است. تست ها به سه نوع تقسیم می شوند: تالیفی- سراسری- آزمون های آزمایشی. تعادل و توازن بین این تستها خیلی مهم است. یک منبع خوب باید تمامی سوالات آزمون های سراسری گذسته را پوشش دهد. تست های ازمون های آزمایش را هم باید در کتاب قرار داده شود. اما در مورد تست های تالیفی باید در نظر داشت از سطح علمی خوبی برخوردار باشند و بتوانند قسمت های مختلف مباحث را پوشش دهند و بتوانند از نکات خوب و کلیدی را برای داوطلب به ارمغان بیاورند.

چرا که سوالات تالیفی یک کتاب یکی از ارکان های تعیین کننده کیفیت کتاب می باشند و بقیه تست های سراسری و آزمایشی در بقیه کتابها هم یافت می شوند و این تست های تالیفی نویسنده کتاب است که آن را از بقیه کتاب ها متمایز می کند. تست های تالیفی نباید خیلی سخت یا خیلی آسان باشند باید همسطح یا کمی فراتر از آن بوده و دارای نکات تستی خوبی باشند. تست های تالیفی می توانند کمک شایانی به داوطلبان برای افزایش مهارت و یاد گرفتن تله های تستس باشند پس در هنگام خرید به این نکات توجه کنید.

بهترین منابع کنکور

پاسخنامه:

ویژگی دیگر بهترین منابع کنکور پاسخ نامه کامل و راه حل های مناسب باشد. پاسخنامه باید طوری باشد که یک داوطلب بتواند سوالی را که بلد نیست با آن یاد بگیرد و بتواند همان راه حل را در موقعیت های دیگر استفاده کند. متاسفانه خیلی از منابع این اصل را رعایت نمی کنند و جواب های تشریحی طولانی یا تک کلمه ای می گویند و یا طوری سوال را حل می کنند که داوطلب متوجه نمی شود. پس اگر قرار بود این گونه پاسخنامه بنویسید لزومی بر نوشتن آن نبود.

من خودم به شخصه در مورد این قضیه زیاد اذیت شده ام برای اکثر سوالات راه حل مناسب نمیافتن. مثلاً در درس عربی قسمت ترجمه مثلاً برای پاسخ سوالات گزینه صحیح را انتخاب می کردند من از کجا بدانم گزینه صحیح آن است و یا سریع به سراغ گزینه غلط می روند و آن را بررسی می کنند خوب من از کجا بدانم که آن قسمت غلط است. باید راه حل سوال را بگویند نه جواب. به همین دلیل است که احساس می کنم برای برخی مباحث یا بیشتر مباحث فقط کتاب کمک درسی کافی نمی باشد.

قیمت کتاب:

هزینه ای که صرف خرید کتاب می کنید باید ارزان باشد که البته هیچ کتابی قیمت ارزانی ندارد. در این مورد ویژگی هیچ کتاب کمک درسی حسوب نمی شود.

قبل از اینکه به ادامه مقاله بپردازم برای داوطلبین عزیز کنکوری یک هدیه ویژه دارم، بسته محاسبات حرف آخر؛ تمامی محاسبات سخت و وقت گیر را می توانید در کمتر از ۲۰ ثانیه پاسخ دهید. قیمت آن ۲۰ هزار تومن می باشد. اگر مایل به تهیه این محصول هستید کافیه که این فرم رو پر کنید:

معرفی کتاب های کمک درسی:

ادبیات:

درسی است که باید بصورت موضوعی خوانده شود نه درس به درس. پس کتابی که باید برای ادبیات انتخاب کنید باید بصورت موضوعی باشد. من آنچه را که صلاح میبینم ادبیات موضوعی انتشارات گاج است چون دارای تست های طبقه بندی شده و پاسخنامه نسبتاً کامل می باشد ولی درسنامه چندان قوی ندارد. البته در میان کتاب های موجود در بازار از سطح قابل قبولی برخوردار است. همچنین می توانید از کتاب های جداگانه نشر الگو همچنین از کتاب های لقمه مهر و ماه هم می توانید استفاده کنید. من خودم برای خودم برای برخی قسمت های زبان فارسی از لقمه مهر و ماه استفاده کردم.

عربی:

در مورد عربی من خودم کتاب های مختلفی را امتحان کردم. ولی دو کتاب خیلی برتر بودند یکی عربی جامع خیلی سبز نوشته خانم غزال موسوی که یکی از بهترین کتاب هایی هست که خواندم و یکی هم عربی جامع گاج نوشته آقای علی فیلی که از سطح تست و پاسخنامه عالی برخوردار است.

بهترین منابع کنکور

دین و زندگی :

در این درس بر روی آیات و ارتباط آنها خیلی مانور می دهند و یکی از بهترین کتاب های دین و زندگی ، کتاب جامع گاج نوشته خانم زهرا سمیع عارف است. که البته مثل اینکه برای دروس نظام جدید انتشارات خود را عوض کرده و به خیلی سبز تغییر داده است. اگر داوطلب نظام جدید هستید دینی خیلی سبز را مطالعه کنید.

بهترین منابع کنکور

زبان انگلیسی:

جامع گاج را پیشنهاد می کنم که دارای درسنامه خیلی قوی و روان و تست های تالیفی خوب می باشد. همچنین برای لغات کتاب تیکت زبان انگلیسی هم کتاب خوبی است و روش آن برای حفظ لغات عالی می باشد.

ریاضی:

از بهترین منابع کنکور برای درس ریاضی کی توان کتاب جامع خیلی سبز را مثال زد. کتاب جامع خیلی سبز درسنامه ساده و روان و تست های تالیفی همسطح با کنکور را دارد. همچنین تست های طراحی شده از تمرینات کتاب درسی و پاسخنامه تشریحی خوب این کتاب را برتر کرده است ولی حتماً ویرایش جدید آن را خریداری کنید. ریاضیات میکرو طبقه بندی گاج هم کتاب خوبی است و از سطح قابل قبولی بر خوردار است و برای داوطلبانی که سطح نسبتاً متوسطی دارد پیشنهاد می شود. کتاب جامع ریاضیات مهر و ماه هم مورد علاقه بسیاری از داوطلبان می باشد. و دارای درسنامه قوی و سوالاتی با ایده های نو است و سطح آن از گاج و مه رو ماه بالاتر است و برای دانش آموزانی که پایه نسبتاً خوبی دارد پیشنهاد می شود.

بهترین منابع کنکور

زیست شناسی:

از منابع خوب در این درس می توان به کتاب های زیست خیلی سبز، نشر الگو و گاج اشاره کرد. زیست شناسی جامع گاج کتاب خوبی است و دارای تست های خوبی می باشد ولی درسنامه ندارد و نکاتی در انتهای آن ذکر کرده است. سطح آن نسبت به بقیه کتاب های معرفی شده پایین است و برای داوطلبانی است که پایه نسبتاً ضعیفی در درس زیست شناسی دارند. کتاب نشر الگو دارای درسنامه نسبتاً کامل و تست های خوبی می باشد که در آن تست های آزمون های آزمایشی هم قرار گرفته است.

بنظر من نشر الگو به مطالبی که در الگو اهمیت پندانی ندارد خیلی گیر می دهد و همچنین دارای غلط هایی است که باعث شده تمایل داوطلبان در چند سال اخیر خیلی به آن کم شود. زیست شناسی خیلی سبز دارای درسنامه کامل تر و بیان خوبی دارد و تست های تالیفی ان هم از سطح خوبی برخوردار است ولی ایراد آن حجم بالای آن است که برای داوطلبان که ذیق وقت دارند توصیه نمی شود. کتاب فاگو زیست خوب است و مفاهیم کتاب درسی را با جزئیات بیان کرده است ولی دارای حجم خیلی زیاد می باشد و اگر وقت اضافی دارید می توانید آن را مطالعه کنید. کتاب زیست آی کیو هم کتابی سطح بالا است که برای داوطلبانی که از سطح بالایی برخوردار می شود توصیه می شود.

فیزیک:

سه کتاب گاج نقره ای، خیلی سبز و  نشر الگو. گاج نقره ای برای همه سطوح می تواند استفاده شود و دارای درسنامه قوی و پاسخنامه خوب می باشد ولی تعداد تست های آن زیاد است. کتاب خیلی سبز هم دارای تست هایی همسطح کنکور می باشد و کتاب خوبی است و برای تمامی داوطلبان می تواند استفاده شود. نشر الگو از نظر ضعیف است ولی از لحاظ تست بسیار جامع است اگر از نظر درسنامه مشکلی ندارید حتماً تست های نشر الگو را حل کنید.

بهترین منابع کنکور

در صورتی که مایل به تهیه محصولات حرف آخر هستید می توانید از فروشگاه حرف آخر دیدن کنید

شیمی:

هر موقع حرف از شیمی می شود داوطلبان به یاد کتاب های مبتکران می افتند که دیگر نیازی به توضیح ندارند. کتاب شیمی جامع مهر و ماه نیز دارای درسنامه متفاوت و خوبی است که کتاب مورد علاقه من در دوران کنکور بود. همچنین کتاب های گاج برای شیمی هم خیلی عالی است. گاج نقره ای برای سطوح ابتدایی و آموزشی استفاده می شود و تست هایش حرف ندارد و برای کسانی که در درس شیمی از پایه خوبی برخورداند حتماً پیشنهاد می شود.

سخن پایانی: سعی کردم منابع زیادی را معرفی نکنم که دچار سردرگمی نشوید و از هر درس چند تا از منابع خوب را معرفی کردم که متناسب با سطح خود آن هارا انتخاب کنید. همه پیشرفت ها خارج از منطقه راحتی انجام می پذیرد پس از سخت تلاش کردن دست نکشید.

در صورتی که نباز به اطلاعات بیشتری در مورد بهترین منابع کنکور داشتید می توانید از طریق شماره تلفن های زیر با ما در تماس باشید: ۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵-۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱

تماس-با-قمری

این اعلان را به اشتراک گذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر