جمع بندی زبان کنکور

یکی از مهمترین دغدغه های دانش آموزان کنکوری، نحوه مطالعه و تست زنی و جمع بندی زبان کنکور است. خیلی از دانش آموزان دانش زیادی در مورد زبان انگلیسی دارند، اما با این حال نمی توانند در کنکور تست های زبان را به خوبی حواب دهند و به این ترتیب شانس موفقیت آن ها کاهش می یابد.
بنابراین من، حامد حبیب زاده، در این مطلب تصمیم گرفته ام نحوه جمع بندی زبان کنکور را برای شما دوستان حرف آخر آماده کنم. 5 دقیقه با من همراه باشید تا به خوبی یاد بگیرید که چگونه باید پس از مطالعه بخش های مختلف زبان در طول سال، بتوانید در اواخر سال تحصیلی این درس را جمع بندی کنید.

چگونه زبان کنکور نظام جدید را مطالعه کنیم؟

برای مطالعه و یادگیری هر چه بهتر و باکیفیت تر درس زبان انگلیسی ابتدا باید با ماهیت این درس آشنایی کافی را داشته باشید. تمامی دانش آموزان و داوطلبان برای کنکور سراسری زبان انگلیسی پایه های دهم، یازدهم و دوزادهم را به خوبی مطالعه کنند.
زبان انگلیسی یکی از دروس عمومی مهم و تاثیر گذار در رتبه کنکور است که دارای ضریب 2 است. دانش آموزان و داوطلبان باید به 25 سوال این درس در مدت زمان 20 دقیقه پاسخ دهند. به عبارتی باید در مدت زمان حداکثر 48 ثانیه به هر یک از سوالات این درس پاسخ صحیح را بدهند. پس از آشنایی با ماهیت این درس باید به سراغ بودجه بندی این درس برویم.

بودجه بندی زبان انگلیسی کنکور نظام جدید

برای کسب یک درصد عالی در این درس باید ابتدا با دقت بودجه بندی زبان کنکور را مطالعه کنید. مطالع و بررسی بودجه بندی این درس به شما کمک می کند تا عملکرد خوب و مناسبی در پاسخگویی به سوالات این درس در کنکور داشته باشید. بودجه بندی زبان کنکور نظام جدید به صورت زیر است:

 • بخش واژگان: شامل 8 سوال است که حدود 32 درصد از کل سوالات زبان را در برمی گیرد.
 • بخش کلوز تست: شامل 5 سوال 20 درصد از کل سوالات این درس را در بر می گیرد
 • بخش گرامر: شامل 4 سوال که حدود 16 درصد از کل سوالات درس زبان انگلیسی را در برمی گیرد.
 • بخش درک مطلب: حاوی 8 سوال که حدود 32 درصد از سوالات این درس را شامل می شود.

پس از آشنا شدن با بودجه بندی زبان کنکور در ادامه نحوه جمع بندی زبان کنکور را توضیح می دهم.

نحوه جمع بندی زبان کنکور و مرور آن

همه دانش آموزان و داوطلبان رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان انگلیسی به خوبی از اهمیت و نقش دروس عمومی به خصوص زبان انگلیسی در کنکور و نتایج آن اطلاع دارند. به عبارتی درس زبان انگلیسی یکی از دروس عمومی مهم و موثر است. به همین دلیل است که در ماه های پایانی نزدیک کنکور باید زمان بیشتری را برای مرور و جمع بندی این درس و سایر دروس عمومی اختصاص داد. همچنین دروس عمومی دارای ماهیت حفظی هستند، به همین دلیل این دروس به نسبت پربازده هستند.

جمع بندی زبان کنکور نظام جدید

هدف از جمع بندی زبان انگلیسی کنکور یادداشت کردن تمامی مطالب مهم و ویژه جهت یادآوری و مرور در ماه های پایانی و نزدیک کنکور است. برای داشتن  یک جمع بندی اصولی و باکیفیت باید تمامی مطالب و قسمت های مختلف زبان انگلیسی به طور مرتب و صحیح خوانده شوند.
بعد از خواندن تمامی قسمت ها، هر دانش آموزی ممکن است در بخش های مختلفی مشکل یادگیری داشته باشد. برای حل و برطرف کردن انواع مشکلات باید بخش های مشکل دار در صفحه جمع بندی با جزئیات کامل یادداشت شده و به طور مرتب مرور و تکرار شوند.
نکته مهم این که بخش واژگان و لغات در بودجه بندی زبان کنکور نظام جدید حاوی 8 سوال است. در حالت کلی این 8 سوال 32 درصد از تمامی سوالات زبان انگلیسی کنکور را شامل می شوند. بنابراین باید به این مبحث با دقت بیشتری پرداخته شود.

مشاوره رایگان آموزشی

قبل از این که به ادامه جمع بندی زبان کنکور بپردازیم، یک هدیه از طرف حرف آخر برای دانش آموان عزیز دارم. کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا مشاورین ارشد حرف اخر با شما تماس بگیرند و همه آنچه که برای موفقیت و خوب درس خواندن به آن نیاز دارید به شما توضیح دهند.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

واژگان زبان انگلیسی کنکور نظام جدید

این بخش از درس زبان انگلیسی همیشه آزاردهنده ترین بخش کنکور به حساب می آیند. به این دلیل که اغلب دانش آموزان و داوطلبان برای یادگیری و به خاطر سپردن آن ها باید بارها و بارها آن ها را تکرار و مرور کنند. یکی دیگر از مشکلات رایج و مهم بخش واژگان و لغات مربوط به زیاد بودن تعداد آن ها است. اما دقیقا نکته کلیدی برای یادگیری و حفظ کردن واژگان و لغات همین تکرار و مرور مرتب و دوره ای آن ها است.

این روش می تواند در جمع بندی زبان کنکور هر دانش آموز و داوطلبی موثر و مفید باشد. به عبارتی بعد از چند بار تکرار معانی لغات و واژگان مختلف هر دانش آموزی متوجه می شود که برخی از واژگان معنی ساده و قابل فهم تری داشته و در مقابل برخی از واژگان نیز معنی سختی دارند به طوری که به خوبی در حافظه باقی نمی مانند.
برای رفع این مشکل بهتر است در جمع بندی زبان خود همان لغات و واژگان سخت و دشوار را یادداشت کرد تا با تکرار و مرور مرتب و متوالی بتوان معانی آن ها را به حافظه و ذهن خود سپرد.

 برخی از نکات لازم در حفظ کردن هر چه بهتر معانی لغات و واژگان

 • مطالعه و یادگیری تمامی لغات مربوط به بخش های مختلف
 • برای این که بتوانید معانی لغات را به خوبی به ذهن خود بسپارید بهتر است آن ها را در صفحه جمع بندی خود یا در یک صفحه منحصر به فردی یادداشت کنید.
 • لغات و وازگان مربوط به سوالات، متن ها و … را به خوبی و با دقت کافی مطالع کنید.
 • تمرین و تکرار در یادگیری بلند مدت معانی لغات و واژگان نقش بسیار مهمی دارد.
 • برای بهبود و افزایش عملکرد خود بهتر است تست ها و سوالات کنکور سال های اخیر را حل کنید.

آشنایی با برخی از نکات مهم و لازم در نحوه پاسخ دادن به سوالات مربوط به واژگان

 • یادگیری هر چه بهتر معنی واژگان از انگلیسی به فارسی
 • داشتن توانایی ترجمه معانی واژگان و لغات در قالب جملات
 • برای پیشرفت در تست های مربوط به لغات و واژگان و حتی تست ها و سوالات مربوط به بخش گرامر جای گذاری گزینه ها در روی سوال و ترجمه آن می تواند بسیار مفید و موثر واقع شود. پس تا می توانید تست ها و تمارین بیشتر و متنوعی را حل کنید.

در ادامه به بررسی مباحث گرامر زبان کنکور و نحوه جمع بندی گرامر کنکور می پردازیم.

جمع بندی گرامر زبان کنکور

قسمت گرامر یکی دیگر از بخش های مهم و موثر زبان کنکور است. این بخش در کنکور سراسری نظام جدید شمال 4 سوال است. به عبارتی داوطلبان با پاسخ صحیح دادن به این 4 سوال می توانند به سادگی 16 درصد از زبان انگلیسی را حل کنند. بهترین و موثق ترین منبع برای مطالعه و یادگیری گرامر زبان انگلیسی کتاب درسی است.
برای به دست آوردن رتبه های خوب در این درس باید در بخش گرامر عملکرد قوی داشته باشید. بهترین و موثق ترین منبع برای مطالعه و یادگیری گرامر زبان انگلیسی کتاب درسی است. همچنین آموزش های مختلفی که در قالب فیلم های آموزشی ارائه می شود، منابع خوبی برای یادگیری گرامر کنکور هستند. یکی از بهترین منابع برای زبان انگلیسی کنکور، استفاده از زبان حرف آخر است. در ادامه در مورد این پکیج آموزشی و مزایای آن نیز توضیح خواهم داد.

برای جمع بندی زبان کنکور در بخش گرامر بهتر است تمامی گرامر ها را به صورت جداگانه یادداشت کرد. همچنین می توان در جمع بندی گرامر خود تست های تالیفی و تست های پرتکرار در کنکور های متوالی را اضافه کرد. برای یادگیری و مرور هرچه بهتر تمامی گرامر های این درس بهتر است هفته ای یک بار تمامی نکات مهم و کلیدی را مطالعه کرد. برای داشتن جمع بندی کامل و جامع بهتر است از مطالب منابع و کتاب های غیر درسی دیگر نیز استفاده کرد.

بهترین پکیج آموزشی زبان کنکور

در فیلم بالا قسمتی از آموزش زبان انگلیسی حرف اخر را مشاهده کردید. زبان انگلیسی حرف آخر با تدریس استاد مجتبی محمودی در هر سطح، پایه و مقطعی که باشید حتی هیچ پیش نیازی از زبان داشته باشید شما را در این درس به اوج موفقیت خواهد رساند. با زبان انگلیسی حرف آخر و تدریس فوق العاده استاد مجتبی محمودی صفر تا صد زبان را همراه با حل یک بانک تست تنها در 40 ساعت آموزش ببینید. با پکیج زبان استاد محمودی فقط با کمک داستان سرایی و استفاده از انیمیشن کل زبان را یاد خواهید گرفت و از طرفی حجم کم آموزش و حل انبوه تست شما را به تسلط کامل خواهد رساند.

مباحث مهم بخش گرامر زبان کنکور

 • در درس زبان انگلیسی یکی از مباحث مهم و پرکاربرد زمان ها است. در این درس ما با 7 زمان موجه هستیم: حال کامل، گذشته کامل، ماضی ساده و ماضی استمرار، آینده، حال استمراری و حال ساده که هر یک از این زمان ها اغلب علائمی در جملات دارند برای نمونه since و before که بتوان آن ها را از هم تشخیص داد.
 • یکی دیگر از مباحث مهم و پرکاربرد بعدی در این درس افعال کمکی (modal verbs) هستند که مبحثی ساده و راحت هستند.
 • مبحث مهم بعدی جملات شرطی است، این جملات در سه نوع بررسی می شوند. نوع اول و دوم برای کنکور بسیار مهم و با اهمیت هستند. از این جملات شرطی در بخش کلوز تست به صورت مستقیم سوالاتی مطرح می شود. همچنین از این مبحث در سوالات گرامر که سوالات آغازین درس زبان انگلیسی هستند استفاده شده است.
 • اسامی قابل شمارش و غیر قابل شمارش هم از مبحث های ساده و روان این درس هستند.

تمامی این مباحث مذکور باید در جمع بندی زبان کنکور هر دانش آموزی به صورت دقیق و نکته دار یادداشت شود تا هر هفته به صورت دوره ای مرور و یادآوری شوند.

پکیج رایگان آموزشی حرف آخر

برای آشنایی با آموزش های حرف آخر، کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا 20 درصد از تمام آموزش های حرف آخر را برای کنکور به رایگان از این موسسه هدیه بگیرید.
در این آموزش ها تمام مطالب درسی به شکل فیلم و انیمیشن های جذاب آموزشی توسط اساتید نمونه کشوری آماده شده است تا دانش آموزان علاوه بر یادگیری مفهومی و کامل تمام مطالب درسی، از درس خواندن نیز خسته نشوند.

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

سوالات متداول

بودجه بندی زبان کنکور را توضیح دهید.
بخش واژگان: شامل 8 سوال است که حدود 32 درصد از کل سوالات زبان را در برمی گیرد.
بخش کلوز تست: شامل 5 سوال 20 درصد از کل سوالات این درس را در بر می گیرد
بخش گرامر: شامل 4 سوال که حدود 16 درصد از کل سوالات درس زبان انگلیسی را در برمی گیرد.
بخش درک مطلب: حاوی 8 سوال که حدود 32 درصد از سوالات این درس را شامل می شود.

بخش واژگان زبان کنکور چند درصد از این درس را شامل می شود؟
بخش واژگان و لغات در بودجه بندی زبان کنکور نظام جدید حاوی 8 سوال است. در حالت کلی این 8 سوال 32 درصد از تمامی سوالات زبان انگلیسی کنکور را شامل می شوند.

زبان کنکور چند سوال از دفترچه را شامل می شود؟
زبان انگلیسی یکی از دروس عمومی مهم و تاثیر گذار در رتبه کنکور است که دارای ضریب 2 است. دانش آموزان و داوطلبان باید به 25 سوال این درس در مدت زمان 20 دقیقه پاسخ دهند.

امتیاز بدهید.
guest
21 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!