صفر تا صد معرفی رشته دامپزشکی

سلام من بی‌نظیر عزیزی هستم دانشجوی دامپزشکی و کارشناس تحصیلی مجموعه حرف آخر، امروز می‌خواهم راجع به صفر تا صد معرفی رشته دامپزشکی صحبت کنم. اگر شما هم مثل من به حیوانات یا امور پزشکی مثل دیدن خون، کالبدگشایی، جراحی علاقه مند هستید جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده اید.

در این مقاله من رشته دامپزشکی را به صورت کامل بررسی و در اختیار شما دوستان عزیز قرار داده‌ام. با من همراه باشید تا به صورت همه جانبه فراز و نشیب رشته‌ی دامپزشکی را برایتان توضیح دهم و شما هم به پاسخ سوالات خود  برسید. 5 دقیقه از وقت گران بهای خود را برای خواندن این مقاله بگذارید تا هر انچه لازم است در مورد رشته دامپزشکی بدانید و حتی ممکن است سرنوشت شما را هم تغیر دهد و دیدگاه شما را نسبت به این رشته دامپزشکی عوض کند ‌آگاهی پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید معرفی سایر رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی را در سایت حرف اخر مطالعه بفرمایید.

فهرست مطالب

صفر تا صد رشته دامپزشکی از زبان یک دامپزشک

یک دامپزشک وظیفه مبارزه با بیشتر از 400 نوع بیماری مشترک بین انسان و حیوان را دارد. این بیماری ها که به صوررت مستقیم (تماس فردی با دام الوده) و یا غیر مستقیم (استفاده کردن از فراورده های دامی) به انسان منتقل و زندگی شخص را به خطر می‌اندازد.

 یک مقایسه جزئی بین یک دامپزشک و یک پزشک را انجام می‌دهیم. وظیفه اصلی یک پزشک با توجه به اظهارات بیمار و علایم و نشانه های او شناخت بیماری است. کاری که یک پزشک انجام می دهد به مراتب در مقایسه با کار یک دام پزشک اسان تر است چون در معالجه فرد بیمار از زبان خود شخص می توان فهمید که چه قسمتی از بدن درد می کند، اما یک دامپزشک تنها با بررسی و با تکیه بر دانش و مهارت خود می تواند به بیماری حیوان پی ببرد.

شگفتی این رشته دامپزشکی در این مورد است که دامپزشکان می‌توانند در صورت امکان پذیری پیوند اعضای بدن حیوانات به انسان مثل پیوند استخوان، قرنیه چشم و غیره جستجو و از حیوانات برای درمان بسیاری از بیماری انسان ها استفاده درمانی به عمل آورد.

دامپزشکی رشته‌ای است که فیزیولوژی و آناتومی گونه‌های متفاوتی از حیوانات را مورد بررسی قرار می‌دهد. دامپزشکی رشته‌ای که اگر نباشد برقراری امنیت غذایی که از وظایف مهم دامپزشکان به شمار می‌آید در جامعه غیر ممکن می‌شود.

همچنین دامپزشکی رشته‌ای است که به رونق اقتصادی کشور کمک به سزایی می‌کند. رسیدگی،پیشگیری، معاینه و درمان بیماری‌های حدود 60 گونه از حیوانات به عهده دامپزشکان جامعه است. رشته دامپزشکی باعث پیشرفت در رشته پزشکی نیز شده است، مثلا عمل لاپراسکوپی در ابتدا توسط دامپزشکان روی حیوانات انجام و بعدها از این روش جراحی برای انسان الگو برداشته شد.

یک دامپزشک دید وسیع تری در مورد حیوانات دارد و از طرفی کار با دام محدودیت های کار با انسان را ندارد و می توان بر روی بسیاری از حیوانات با وجود احتمال بیماری ازمایش انجام داد. هدف نهایی دامپزشکی از نظر سازمان بهداشت جهانی درمان حیوان نیست، هدف تامین بهداشت انسان و مواد غذایی اوست.

جالب است بدانید بیشتر از 90 درصد از بیماری‌های انسان با حیوانات مشابه‌اند در نتیجه پزشکان برای درمان بیماری انسان ها از دامپزشکان الگو برداری می‌کنند. دامپزشکان به شاخه‌های متفاوتی از علوم زیستی مسلط و در کشورهای پیشرفته دامپزشکان نسبت به پزشکان جایگاه بالاتری را به خود اختصاص داده‌اند.امید است با افزایش آگاهی در جامعه و نقش پر رنگ دامپزشکان جایگاه واقعیشان در جامعه تبین شود.

دامپزشکی زیر شاخه کدام رشته است؟

رشته دامپزشکی از زیر شاخه های گروه علوم تجربی به شمار می‌آید و بعد از رشته های پر طرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این رشته دامپزشکی هم از پر طرفدارترین رشته علوم تجربی است.

آیا شما مناسب تحصیل در رشته دامپزشکی هستید؟

این رشته مناسب افرادی است که در درجه اول به حیوانات علاقه داشته باشد و با کار با حیوانات و کار در محیط هایی همچون دامداری‌ها، کشتارگاه‌های طیور و دام و مزارع پرورش حیوانات علاقه داشته باشد. در درمان یک دام از ابتدای مسیر تا رسیدن به هدف، دامپزشک نیاز به مهارتها و ابزارهایی برای موفقیش دارد، یک تشخیص یا پیش بینی نادرست منجر به خسارت اقتصادی دامدار می‌شود و باعث بیکار شدن دامپزشک می‌شود. برای انتخاب این رشته نیاز است فاکتورهای مهمی بررسی شود. فرد باید از توانایی های از قبیل:

مهم‌ترین فاکتورها برای دامپزشک شدن

استعدادهای مربوط با رشته دامپزشکی که شما را در این رشته و مسیر موفق تر می‌کند به این شکل است:

استعدادهای مرتبط با رشته دامپزشکی

اگرچه نبود این فاکتورهای بالا به این معنا نیست که شما در این مسیر موفق نخواهید شد.

ضریب دروس مورد نیاز رشته دامپزشکی

این رشته در زیر گروه 1 رشته های علوم تجربی است  و تمامی شاخه‌های مربوط به علوم زیستی در رشته دامپزشکی اهمیت دارد. دروسی مثل زیست‌شناسی، شیمی و آمار و احتمال در این رشته اهمیت فراوان دارد. بنابراین ضرایب دروس اختصاصی به شرح زیر است :

 1. زمین شناسی (صفر)
 2.  زیست شناسی (4)
 3.  شیمی (3)
 4.  فیزیک (2)
 5.   ریاضیات (2)
 6. دروس فوق اختصاصی بوده و ضرایب همه در 3 ضرب می‌شود.

ضرایب دروس عمومی یکسان و اختلاف آن‌ها در ضرایب دروس اختصاصی تفاوت است.

یک پیشنهاد بی‌نظیر برای علاقه‌مندان به رشته‌های علوم تجربی

امید است تا این جای مقاله اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید، دوستانی که به تحصیل در رشته دامپزشکی یا پزشکی علاقه‌مند هستید، احتمالا برای شما جای سوال است که بهترین منابع و برنامه‌ریزی برای قبولی در رشته دامپزشکی یا پزشکی چیست؟ ما به شما یک برنامه بی‌نظیر یعنی برنامه 4 ماهه حرف آخر را معرفی می‌کنیم، برنامه‌ای که با استفاده از آن دیگر بی‌نیاز از هر منبع من جمله: کتاب کمک درسی، آزمون، مشاور و … می‌شوید. شما می‌توانید با ثبت نام این طرح فوق العاده به صدها نفری که سال 99 در رشته دامپزشکی و یا سایر رشته‌های مد نظرتان موفق به قبولی شدند بپیوندید، همین الان فرم زیر را پر کنید تا مشاوران و کارشناسان آموزشی ما با شما ارتباط برقرار کنند.


4 ماه طلائی تا کنکور با حرف آخر

برنامه-4ماهه-اصلی

مراحل تحصیل در رشته دامپزشکی

دامپزشکی جزوی از رشته‌های دکتری حرفه‌ای است که طول تحصیل آن همچون داروسازی و دندانپزشکی 6 سال است. رشته دامپزشکی جزو 4 رشته انتخابی علوم تجربی است و 60 درصد بومی و 40 درصد غیر بومی گزینش می‌شوند.

مراحل تحصیل در رشته دامپزشکی

کاردانی،کارشناسی و کارشناسی ارشد:کاردانی دامپزشکی و علوم آزمایشگاهی دامپزشکی از سری رشته‌هایی هستند که از طریق کنکور سراسری دانشجو قبول می‌کنند اما با رشته دامپزشکی فرق دارند و با رتبه‌های کمتر هم می‌توان قبول شد اما دکتری عمومی دامپزشکی رتبه بهتری می‌خواهد. دقت شود برای داروخانه دامپزشکی و یا تاسیس مطب باید حداقل دکتری عمومی دامپزشکی داشته باشید و به کاردان و یا کارشناس یا کارشناس ارشد دامپزشکی مجوز تاسیس داده نمی‌شود.

دوره‌ی تحصیل دامپزشکی در دانشگاه دو مرحله است: دوره اول شامل 130 واحد درسی که به آن پیش درمانگاهی گفته می‌شود بعد از آن آزمون جامع پیش درمانگاهی گرفته می‌شود افرادی که قبول شوند وارد دوره درمانگاهی می‌شوند و این آزمون در سال دو بار برگزار می‌شود و کسی بیشتر از دو بار رد شود قادر به ادامه دکتری عمومی دامپزشکی نیست. دوره دوم حدودا 90 واحد است که به آن درمانگاهی یا کارورزی گفته می‌شود و اینترن و پایان نامه در این مرحله است. ضمنا دامپزشکی جزو آن 11 رشته که طرح اجباری دارند نیست. 

رشته دامپزشکی عمومی برخلاف رشته‌های علوم پزشکی،زیر نظر وزارت علوم ارائه و فقط رشته‌های وزارت بهداشت باید تعهد خدمت اجباری را سپری کنند. بنابراین دامپزشکان عمومی می‌توانند بدون طرح اجباری سریع‌تر از گروه‌های پزشکی برای گرفتن تخصصشان اقدام کنند.

سر فصل دروس رشته دامپزشکی و تعداد واحدها

 1. تعداد کل واحدها : 224 واحد
 2. دروس عمومی : 20 واحد
 3. دروس پایه : 24 واحد
 4. دروس اصلی : 89 واحد (2 واحد آن اختیاری است)
 5. دروس تخصصی : 49 واحد ( 3 واحد آن اختیاری است)
 6. دروس بالینی دامپزشکی : 10 واحد (4 واحد آن اختیاری است)
 7. کارآموزی در روستا : 6 واحد
 8. کارآموزی انترنی : 20 واحد
 9. پایان نامه و گزارش تحقیق : 6 واحد

حداقل واحدهای درسی مورد نیاز برای فارغ‌التحصیلان دامپزشکی 220 واحد است.

مقطع کاردانی دامپزشکی

رشته دامپزشکی در مقطع کاردانی ارائه و نیاز به داشتن رتبه بالایی ندارد و به راحتی در این مقطع می‌توان قبول و در طی 2 سال تمام می‌شود. دانشجویان این مقطع کاردانی دامپزشکی با شرکت در کنکور یا سوابق تحصیلی می‌توانند در گرایش‌های کاردانی به کارشناسی دامپزشکی به عنوان تکنسین دامپزشکی، بهداشت‌یار دامپزشکی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی مدرک اخذ کنند.

مقطع کارشناسی دامپزشکی

بعد از طی کردن کنکور سراسری با کسب نمره کافی می‌توان وارد این مقطع کارشناسی دامپزشکی شد. دوره آن اگر شما به صورت کاردانی به کارشناسی دامپزشکی ناپیوسته ادامه دهید 2 سال تحصیل و اگر کاردانی به کارشناسی پیوسته باشد 4 سال به طول می‌انجامد. از چهارمین سال تحصیلی رشته دامپزشکی، دانشجویان وارد مرحله عملی و کارآموزی می‌شوند.

 • دروس پایه رشته کارشناسی دامپزشکی: فیزیک پزشکی، بیوشیمی، ژنتیک حیوانی، آمار حیاتی، جانور شناسی و فیزیولوژی
 • دروس اصلی: تغذیه عمومی، اصول همه گیرشناسی، اصول معاینه دام، باکتری شناسی عمومی، کالبد شناسی مقایسه‌ای، ایمن شناسی و سرم شناسی و …
 • دروس تخصصی: بیماری‌های تولید مثل دام، مامایی دامپزشکی، جراحی عمومی دام های کوچک و بزرگ، اصلاح نژاد دام، رادیولوژی دامپزشکی، مسمومیت‌های دام و …
 • دروس بالینی: عملیات درمانگاهی مامایی، عملیات درمانگاهی دام های کوچک  و دام های بزرگ، عملیات درمانگاهی طیور، کارآموزی

مقطع کارشناسی ارشد دامپزشکی

مقطع کارشناسی ارشد دامپزشکی در گرایش‌هایی مثل بافت شناسی دامپزشکی،ایمنی شناسی دامپزشکی، باکتری شناسی دامپزشکی، فیزیولوژی دامپزشکی ،قارچ شناسی دامپزشکی و … ارائه می‌شود. در فوق لیسانس دامپزشکی در گرایش باکتری شناسی دامپزشکی بر روی موارد زیر تحقیق می‌کنند:

باکتری شناسی عمومی، ایمنی شناسی پایه، روش های نگهداری حیوانات آزمایشگاهی، قارچ شناسی و ویروس شناسی دامپزشکی و باکتری شناسی تشخصی مولکولی

بافت شناسی دامپزشکی از گرایش های مقطع فوق لیسانس دامپزشکی است که دروس آن :بافت شناسی عمومی، هیستوشیمی، کشت سلولف بافت شناسی، جنین شناسی، سمینار، بافت شناسی آبزیان و …

دکتری دامپزشکی بدون کنکور

دکتری دامپزشکی به صورت دکتری عمومی پیوسته و دکتری تخصصی در دانشگاه‌های سراسر کشور ارائه داده می‌شود. از سری گرایش های مربوط به دکتری تخصص‌های رشته دامپزشکی به شرح زیر است:

 • جراحی دامپزشکی
 • رادیولوژی دامپزشکی
 • بیوشیمی
 • اپیدمیولوژی
 • ایمنی شناسی
 • ویروس شناسی
 • بیهوشی و مراقبت های ویژه دامپزشکی
 • سم شناسی
 • انگل شناسی

همچنین افرادی که در کنکور سراسری علوم تجربی کسب رتبه کردند در دکتری دامپزشکی می‌توانند شرکت کنند و بعد از گذراندن 6 تا 7 سال در درس‌های زیر می‌توانند دوره‌ی دکتری دامپزشکی پشت سر بگذرانند. بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در یکی از گرایش های مربوط به دوره دکتری تخصصی دامپزشکی شرکت کنند.

 • جراحی دامپزشکی (دستیاری)
 • انگل شناسی دامپزشکی
 • باکتری شناسی
 • مامایی و بیماری های تولیدمثل دام (دستیاری)
 • بیماری های داخلی دام های کوچک و  دام های بزرگ (دستیاری)
 • رادیولوژی دامپزشکی (دستیاری)
 • پاتولوژی درمانی
 • بیوشیمی
 • بهداشت مواد غذایی
 • فارماکولوژی دامپزشکی

جراحی دامپزشکی از جمله گرایش های پرطرفدار دوره دکتری تخصصی است که دانشجویان واحدهای درسی مثل:

 • تشریح کاربردی
 • کلینیکال پاتولوژی
 • فارماکولوژی
 • فیزیوتراپی
 • جراحی تجربی
 • بیهوشی عمومی درحیوانات  عکس جراحی حیوانات

جراحی دامپزشکی

دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته دامپزشکی

طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، پذیرش در رشته دامپزشکی در دانشگاه‌های روزانه دولتی و نوبت دوم (شبانه) انجام می‌گیرد. رشته دامپزشکی دانشگاه ‌آزاد اسلامی هم دانشجو پذیرش می‌کند. همچنین شما می‌توانید با کلیک بر روی رتبه قبولی دامپزشکی لیست دانشگاه‌های آزاد دارای رشته دامپزشکی را مشاهده بفرمایید. دانشگاه‌های زیر تعدادی از ارائه دهنده‌های رشته دامپزشکی به شمار می‌آیند.

 • دانشگاه ارومیه
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه لرستان
 • دانشگاه زابل
 • دانشگاه شهرکرد
 • دانشگاه فردوسی

برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته دامپزشکی

 1. دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران
 2. دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز
 3. دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز
 4. دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحیقات تهران
 5. دانشکده دامپزشکی دانشگاه ارومیه
 6. دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد
 7. دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد کرج

البته دانشکده‌های بسیار دیگری هم هستند که ما در این قسمت به نام بردن از  تعداد محدودی پرداخته‌ایم. این رتبه بندی ها صرفا کمک کننده به دانشجو هستن و توسط تیم 30 نفره نمایندگان دانشجویی و انجمن های علمی دانشکده‌های کشور انجام شده است.

دانشگاه‌های برتر ارائه دهنده رشته دامپزشکی در خارج

 • دانشگاه کالیفرنیا هزینه تحصیل 43.919 دلار
 • دانشگاه کرنل هزینه تحصیل 49.166 دلار
 • دانشگاه کمبریج هزینه تحصیل 21.733 پوند
 • دانشگاه لیورپول هزینه تحصیل 9.250.00 پوند

شهریه رشته دامپزشکی در دانشگاه‌ آزاد

شهریه دانشگاه آزاد در دو عنوان گرفته می‌شود :

 • شهریه ثابت مقداری ثابت که در هر ترم باید پرداخت شود تا دانشجو بتواند انتخاب واحد خود را انجام بدهد. اینمبلغ تا آخر دوره تحصیلی افزایش نمی‌یابد.
 • شهریه متغییر که به ازای هر واحد درسی و رشته تحصیلی شخص،عملی یا نظری بودن واحد درس متفاوت است و در هر ترم درصدی مشخص افزایش پیدا می‌کند.

آیا دکتری دامپزشکی بدون کنکور واقعیت دارد؟

افرادی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته دامپزشکی هستند می‌توانند به سه طریق وارد این رشته شوند این سه راه شرکت در کنکور سراسری، ثبت نام در مقطع کاردانی ناپیوسته دامپزشکی در دانشگاه آزاد و یا تحصیل درخارج از کشور می‌باشد.

اما تنها راه میانبر برای ورود بدون کنکور به رشته دامپزشکی در مقطع دکتری عمومی،ادامه تحصیل در خارج از کشور است.

چگونه تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی امکان پذیر است؟

یکی از راه‌های فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی که پیش روی خود دارند، شرکت کردن در آزمون تخصصی وزارت بهداشت و ادامه تحصیل در یکی از رشته‌های علوم پایه پزشکی و بهداشت است. شرایط شرکت در آزمون تغییر رشته از دامپزشکی به پزشک به شرح زیر است :

 • ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت در بهمن ماه پس از فارغ‌التحصیلی در رشته دامپزشکی
 • داشتن مدرک دکتری حرفه‌ای در رشته دامپزشکی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی هم در زمان مصاحبه امتیاز مثبت به حساب می‌آید
 • در آزمون دکتری تخصصی،50% آزمون کتبی، 20% سوابق تحصیلی، فناوری و پژوهشی و 30% هم مصاحبه علمی در قبولی تاثیر گذار است

دامپزشکی در ایران یا مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از ایران؟

جالب است بدانید علاوه بر دانشجویان رشته دامپزشکی بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند، دانشجویان شاخه‌های علوم زیستی نیز می‌توانند برای کسب بورسیه دامپزشکی در خارج از کشور تلاش کنند. مثلا دانشجویان رشته ویروس شناسی، انگل شناسی، میکروبیولوژی و قارچ شناسی برای کسب بورسیه تحصیلی دوره دکتری دامپزشکی در کشور فنلاند اقدام کنند.

همچنین داشتن معدل بالا و تحقیقات علمی شرط لازم برای اخذ بورسیه است. به عنوان مثال کشور روسیه که یکی از بهترین‌ها برای رشته دامپزشکی است، دانشگاه‌های تومسک، فدرال، ولادی و ستوک از بهترین دانشگاه‌های روسیه در رشته دامپزشکی است به گونه‌ای که تمامی هزینه‌های خوابگاه، هزینه زندگی و هزینه شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد.

دامپزشکی در ایران با مشکلاتی من جمله کار در محیط های روستایی به ویژه مناطق صعب‌العبور، ضرب خوردگی از حیوانات هنگام واکسن زدن و فعالیت در کشتارگاه‌های طیور  و دام رو به رو است که از سوی مسئولین توجه ویژه به آن نمی‌شود.

در اروپای مرکزی، دانشگاه‌ها اغلب آزمون ورودی دارند  که شامل سوالات چند گزینه‌ای شیمی و زیست شناسی هستند. اگر نمره A کسب کنید، دیگر در آزمون مشکلی ندارید. 

بازار کار و درامد دانشجویان رشته دامپزشکی

هر شخصی قبل از انتخاب رشته مورد علاقه‌اش برای تحصیل باید آگاهانه تصمیم گیری کند و اطلاعاتی در مورد بازار کار آن رشته داشته باشد. در خصوص بازار کار رشته دامپزشکی نیاز است بدانید بازار کار دامپزشکی فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی در مراکزی مثل شرکت تولید مواد غذایی با فراورده‌های دامی، تولید دارو با فراورده‌های دامی، واحدهای دامپروری دولتی و خصوصی، وزارت جهاد کشاورزی، موسسه تحقیقات و تولید واکسن رازی و اشتغال در بخش های طیور، آبزیان، دریافت مجوز و تاسیس داروخانه دامپزشکی و فعالیت در کارخانه‌های مواد غذایی مثل سوسیس و کالباس سازی  و… مشغول به کار شوند. اگر چه درآمد کاردانی دامپزشکی نسبت به سایر مقاطع اندکی کمتر است اما اگر در جای مناسب مشغول به کار شوند این مشکل رفع خواهد شد.

وضعیت استخدام دامپزشکان در برخی کشورهای جهان

 • استرالیا در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام در شغل دامپزشکی رشد 22% داشته است و آینده شغلی در استرالیا رشد زیادی برای آن پیش بینی شده است.
 • در آمریکا میزان استخدام دامپزشکان بین سال های 2010 تا 2020 ، رشد 36% خواهد داشت. برای سایر مشاغل این رشد 14% است.

در حال حاضر باید در بخش های خصوصی بیشتر به دنبال کار باشید چون استخدامی دامپزشک در این بخش بیشتر است. همچنین یک دامپزشک می‌تواند با دریافت موافقت از مراجع دولتی برای ساخت  و تاسیس داروخانه دامپزشکی، تاسیس مطب، آزمایشگاه دامپزشکی و یا مرکز واکسیناسیون طیور و دام اقدام نمایند.

با اینکه این رشته دامپزشکی بسیار مهم است اما در ایران به اندازه پزشکی و  دندانپزشکی به آن اهمیت داده نمی‌شود و درامد رشته دامپزشکی در مقایسه با درامد رشته پزشکی و رشته دامپزشکی کمتر می‌باشد.

مژده به علاقه مندان رشته پزشکی و رشته دندانپزشکی می توانند مقاله های مربوط به این دو رشته را از همین جا مطالعه بفرمایند. در مورد میزان درامد دامپزشک هم هنوز اطلاعات دقیق از میزان درامد دامپزشک در کشور در دسترس نمی‌باشد. برخی دامپزشکان در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درامد نسبتا خوبی دارند. همچنین درامد دامپزشکان بسته به محل کارشان متفاوت است.

دامپزشکانی که استخدام دولت می‌باشند، بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می‌کنند. یک خبر خوب میزان ورود دختران به رشته دامپزشکی افزایش پیدا کرده است و بسیاری از زنان دامپزشک فعال در این حرفه در بخش دارویی و  علوم آزمایشگاهی می‌توانند مشغول به فعالیت شوند.

درآمد دامپزشک در برخی از کشورهای جهان

 • انگلستان متوسط درامد در شغل دامپزشکی برای افراد تازه کار تقریبا 46.000 دلار، و برای افراد با تجربه 73.000 دلار، برای افراد ارشد 76.000دلار است
 • در استرالیا متوسط درامد سالانه دامپزشکان قبل از کسر مالیات 79.000 دلار می‌باشد
 • آمریکا متوسط درامد سالانه‌اش در شغل دامپزشکی مطابق آخرین آمارها 82.040 دلار بوده است

5 شرط لازم برای تبدیل شدن به یک دامپزشک موفق

 1. دانشجویان دامپزشکی نزد یک استاد با تجربه به کارآموزی به صورت عملی آموزش ببینند
 2. حضور در سمینارها و کنگره و کارگاه‌های داخلی و اگر ممکن بود سمینارهای خارجی هم شرکت کنند
 3. مشورت با همکاران، و عضو شدن در گروه‌های هم اندیشی و یا شرکت در جلسات ماهانه با همکاران یک استان یا شهر برای تبادل نظر
 4. انتخاب کتاب های درست که لازم نیست حتما قطور باشد، بلکه باید کتاب های کم حجم و کاربردی که در پزشکی به آن گایدلاین گویند برود
 5. انتخاب مقالات پژوهشی، مقالاتی که توسط پژوهشگران دنیا در مجلات معتبر چاپ شده است همچون مقالات مروری و فراتحلیل

خب دوستان امیدوارم تا اینجای مطالب براتون مفید بواقع شده باشد. همه ما برای رسیدن به هدف‌هایمان علاوه بر برنامه جامع، منابع بی‌نظیر و بی نقصی را نیاز داریم که پاسخگوی همه نیاز برای قبولیمان باشد. بیایید متفاوت و قوی عمل کنید حتما می‌پرسید چگونه؟ مگر ممکن است بتوانم شاخ غول کنکور را بشکنم؟ بله پیشنهاد ویژه من برای شما، محصولات حرف آخر است، اما نه صبر کنید ابتدا به ساکن نمونه را ببین بعد اصل را ببر، هم اکنون برای دریافت 20 درصد رایگان مطالب کنکور فرم زیر را پر کنید و محصول را درب منزل تحویل بگیرید.

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

مخلص کلام

هر آنچه در این مقاله گفته شد، حاصل جمع آوری اطلاعات بنده است وسعی بر این بود که تمامی مباحث مرتبط با آشنایی رشته دامپزشکی را برای شما دوستان گرامی گرد هم آورم. انتخاب رشته یک تصمیم سرنوشت ساز است که انتخاب آن در همه بخش های زندگی تاثیر گذار است گر چه ممکن است مسیر رسیدن به آن سختی هایی را داشته باشد، اما نگران نباشید ارتباط ما با شما به همین جا ختم نمی‌شود و شما می توانید در بخش نظرات سایت حرف آخر پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید و کارشناسان آموزشی ما پاسخگوی شما خواهند بود. یک پیشنهاد بی‌نظیر برای شما عزیزان، برای ارتباط با مشاوران مجرب آموزشی موسسه حرف آخر کافیست فرم زیر را پر کنید تا در هر ساعتی از شبانه روز، کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

سوالات متداول رشته دامپزشکی

حقوق دامپزشکی در ایران چقدر است؟

حقوق ماهیانه متخصصان فنی بهداشتی با مدرک دکتری عمومی دامپزشکی حدود 4 میلیون و 600 هزار تومان است

رشته دامپزشکی برای دختران مناسب است؟

این رشته شامل سهمیه بندی جنسیتی نیست. در سالیان گذشته بسیاری از دانشجویان دختر رشته دامپزشکی توانسته‌اند از پسران پیشی بگیرند.

از طریق رشته دامپزشکی می توان مهاجرت کرد؟

به صورت کامل این موضوع در داخل سایت توضیح داده شده است و می توانید وارد سایت شوید و مطالعه کنید.

آینده شغلی رشته دامپزشکی به چه صورت است؟

کافیست وارد سایت شوید و قسمت مربوطه را مطالعه کنید.

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!