فصل هفتم علوم هفتم

پس از چند فصل، و خواندن سفری که آب بر روی زمین می‌کند، امروز به آموزش فصل هفتم علوم هفتم رسیدیم و قرار است فصل هفتم علوم هفتم را امروز در حرف آخر باهم بررسی کنیم تا اشکالات شما را در این فصل خیلی مهم رفع کنیم. پس دفتر خود را بیاورید و برای خودتان یادداشت برداری کنید تا بیشتر یاد بگیرید. چون با خواندن این مطلب نیازی به دیگر جزوات و مطالب سایت‌های مختلف نخواهید داشت.

فصل هفتم علوم هفتم سفر آب درون زمین

همانطور که از اسم این فصل پیداست، قرار است باهم سفری به داخل زمین داشته باشیم تا بیشتر با آب‌ها و سفره‌های زیرزمینی آشنا شویم. این آب‌ها در همه جای زمین وجود دارند و رایج‌ترین راه دستیابی به آن‌ها حفر کردن قنات و چاه با عمق‌های مختلف است. این ذخایر که بعد از یخچال‌ها، در رده دوم ذخیره آب شیرین قرار دارند، در مناطقی مثل بخش‌های مرکزی ایران که کم آب هستند، اهمیت بسیار زیادی دارند.

فصل هفتم علوم هفتم سفر آب درون زمین

آموزش ریاضی هفتم فصل 5 به صورت کامل و دقیق فقط در نیم ساعت!! را از موسسه حرف آخر بخوانید تا این فصل مهم را مثل تمام دانش آموزان موفق یاد بگیرید.

فصل هفتم علوم هفتم سفر آب درون زمین

سفره آب های زیرزمینی می تواند با روش های متفاوتی ایجاد شود. یک روش بسیار ساده، نفوذ آب باران در خاک است.

روش دیگر آبی است که از آب در حال حرکت رودخانه ها به زمین نفوذ می کند. همچنین ذوب برف ها نیز در تشکیل سفره های زیرزمینی نقش دارند.

جواب فعالیت صفحه 55 فصل هفتم علوم هفتم

جواب فعالیت صفحه 55 فصل هفتم علوم هفتم

در دامنه الف به علت وجود پوشش گیاهی، سرعت حرکت آب کمتر است و زمان بیشتری برای نفوذ دارد. اما برای احداث سد دامنه ب کاربرد بیشتری دارد چون آب جاری بیشتری دارد.

جواب آزمایش کنید صفحه 55 فصل هفتم علوم هفتم

جواب آزمایش کنید صفحه 55 فصل هفتم علوم هفتم

ماسه آب را خیلی سریع از خود عبور می دهد ولی رس برعکس ماسه، آب را در خود نگه می دارد.

جواب فکر کنید صفحه 55 فصل هفتم علوم هفتم

جواب فکر کنید صفحه 55 فصل هفتم علوم هفتم

الف) هر چه شیب زیاد باشد، سرعت حرکت آب نیز زیاد می شود و فرصت کافی برای نفوذ آب به درون زمین وجود نخواهد داشت.

ب) چون آب به تندی در زمین فرو می رود در نتیجه فرصت کافی برای جذب وجود نخواهد داشت.

رابطه آب‌های زیرزمینی و ذرات خاک

اما سوال این است که این آب‌ها چگونه تشکیل می‌شوند؟! در تشکیل آب‌های زیر زمینی، نفوذ آب از بستر رودها و دریاچه‌ها یا آب حاصل از ذوب شدن برف و یخ نقش دارند.

رابطه آب‌های زیرزمینی و ذرات خاک

ذرات مختلفی که خاک را تشکیل می‌دهند، به آن ویژگی‌های خاصی هم می‌بخشند برای مثال اندازه ذرات رابطه مستقیم با فضاهای خالی و نفوذ آب دارند. اگر مسه یک خاک از رس آن بیشتر باشد، نمی‌تواند آب را نگه دارد و آب به لایه‌های زیرین می‌رود. به این ویژگی که در موادی مثل شن و ماسه وجود دارد . این مواد آب را به سادگی از خود عبور می‌دهند، نفوذپذیری گفته می‌شود. آبی که از سطح زمین به زیر زمین نفوذ می‌کند، فضاهای خالی بین ذرات را پر می‌کند و باعث ایجاد آب‌های زیرزمینی می‌شود.

رابطه آب‌های زیرزمینی و ذرات خاک

حرکت آب در زیر زمین از 0/5 متر تا 500 متر در جهت شیب زمین در سال متغیر است. سرعت حرکت هم به مواد تشکیل دهنده خاک بستگی دارد. مثلا رس‌ها آب را از خود عبور نمی‌دهند اما در مقابل رسوبات دانه درشت آبرفت‌ها که فضای زیادی بینشان وجود دارد، آب را راحت رد می‌کنند که باعث افزایش سرعت حرکت آب می‌گردد.

رابطه آب‌های زیرزمینی و ذرات خاک

اگر ماده‌ای که آب از آن عبور می‌کند، آهک باشد، توسط آب حل می‌شوند و رفته رفته فضاهای خالی بزرگتری بینشان ایجاد می‌شود و باعث به وجود آمدن غارهای آهکی می‌شوند.

جواب آزمایش کنید صفحه 56 فصل هفتم علوم هفتم

جواب آزمایش کنید صفحه 56 فصل هفتم علوم هفتم

مثلا فرض می کنیم در استوانه مدرج 300 سی سی آب داریم و 100 سی سی آن را داخل بشر می ریزیم که این آب در فضای خالی بین ذرات خاک جای میگیرد.

با کلیک بر روی آموزش فصل 10 علوم هفتم را در وب سایت حرف آخر به بهترین نحو ممکن یاد بگیرید و هرگز فراموش نکنید.

جواب فعالیت صفحه 57 فصل هفتم علوم هفتم

جواب فعالیت صفحه 57 فصل هفتم علوم هفتم

1) 2 منطقه که یکی اشباع شده ولی دیگری هم آب دارد و هم هوا دارد.

2) منطقه ای که از آب اشباع شده است.

لایه‌های سفره آب زیرزمینی در فصل هفتم علوم هفتم

آبی که به زمین نفوذ می‌کند، تا زمانی که به یک لایه از مواد نفوذ ناپذیر نرسد از فضاهای خالی بین ذرات عبود می‌کند و از حرکت بازنمی‌ایستد. در نهایت آب به محلی می‌رسد که تمام فضاهای خالی آنجا از آب پر شده است. به این محل، منطقه اشباع گفته می‌شود. در بالای منطقه اشباع محلی وجود دارد که مرز بین منطقه اشباع و منطقه بالایی است.

لایه‌های سفره آب زیرزمینی در فصل هفتم علوم هفتم

به این منطقه میانی، سطح ایستابی گفته می‌شود که هر چقدر چاه عمق بیشتری داشته باشد، سطح ایستابی هم در عمق بیشتری قرار خواهد داشت. به همین دلیل است که عمق همه چاه‌ها یکسان نیست و در نزدیکی دریا در عمق کمتری به آب می‌رسیم. اما در نواحی خشک و کویری گاهی مجبور به حفر چاه‌هایی با عمق بیش از 150 متر می‌شویم.

لایه‌های سفره آب زیرزمینی در فصل هفتم علوم هفتم

اگر سردرگم شده‌اید و نمی‌دانید باید چه مسیری طی کنید تا به بهترین سرنوشت تحصیلی مناسب خودتان برسید، اگر نمی دانید چه استعدادی دارید و در چه زمینه ای موفق می شود، بهتر است فرم زیر را پر کنید و از مشاوره رایگان موسسه حرف آخر برای حل مشکلات درسی خود استفاده نمایید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

انواع آبخوان علوم هفتم

انواع آبخوان علوم هفتم

تعریف آبخوان علوم هفتم این است که آب در درون زمین جمع می شود و یک ذخیره آبی به وجود می آورد. ما کلا دو نوع آبخوان یا سفره آب زیرزمینی داریم:

سفره‌ آب زیرزمینی آزاد

به آبخوان‌هایی که بیشتر در دامنه کوه‌ها و دشت‌ها تشکیل می‌شوند و در آن‌ها یک لایه نفوذپذیر روی یک لایه نفوذناپذیر قرار دارد سفره آب زیرزمینی آزاد گفته می‌شود. آب این آبخوان‌ها با حفر چاه و قنات قابل بهره برداری است. در صورتی که منطقه شیبدار باشد و آب زیرزمینی به صورت طبیعی به سطح زمین برسد، چشمه ایجاد می‌شود. 

سفره های آب زیرزمینی تحت فشار هفتم

سفره های آب زیرزمینی تحت فشار هفتم

بیشتر در نواحی شیبدار و کوهستانی تشکیل می‌شود و در این نوع، یک لایه نفوذ پذیر در بین دو لایه نفوذ ناپذیر قرار می‌گیرد.

آب‌های زیرزمینی در اکثر موارد بی رنگ و بو هستند و دمای ثابتی دارند. این آب‌ها نسبت به آب‌های سطحی، املاح معدنی محلول بیشتر و آلودگی میکروبی کمتری دارند. از مهمترین املاح موجود در آب‌های زیرزمینی می‌توان به کلسیم و منیزیم اشاره کرد که اگر مقدار زیادی از آن‌ها در آب وجود داشته باشد باعث ایجاد آب سخت می‌شود. که برای سلامتی هم ضرر دارد.

فصل هفتم علوم هفتم

اگر دوست داری موفق شوی باید از محصولات باکیفیت و اساتید برجسته یاری بطلبی. یکی از محصولات خوب که چندین استاد کار بلد تدریس آن‌ها را به عهده داشته‌اند محصولات حرف آخر هفتم است که آینده درسی شما را تضمین می‌کند.

علوم از دروس مهمی است که می تواند مستقیما آینده تحصیلی شما را تحت الشعاع قرار دهد. برای اینکه بتوانید آزمون های خود را با درصدهای بالا پشت سر بگذارید و 20 بگیرید باید از محصول خوبی برای علوم و همچنین دیگر دروس استفاده کنید. حرف آخر بهترین محصولات کشور را در این زمینه تولید کرده است که اگر دوست دارید 20% از محتوای آموزشی دروس خود را به صورت رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال در اختیار داشته باشید، لازم است فرم زیر را پر کنید تا برایتان ارسال کنیم.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

برای مشاهده و خرید دیگر محصولات به فروشگاه حرف آخر بروید.

جواب فکر کنید صفحه 58 فصل هفتم علوم هفتم

جواب فکر کنید صفحه 58 فصل هفتم علوم هفتم

نفوذ پذیری خاک، دوری و نزدیکی به دریا، برداشت بی رویه، میزان بارش.

چرخه آب علوم هفتم

به گردش و جریان طبیعی آب بین اقیانوس‌ها، دریاها، هوا کره و خشکی‌ها، چرخه اب گفته می‌شود.

خب بخش سوم کتاب علوم پایه هفتم هم تمام شد اما آموزش شما هنوز تمام نشده است. برای تکمیل آموزش فصل هفتم علوم هفتم و دیگر فصول این کتاب و آماده کردن خود برای آزمون تیزهوشان باید از منابع معتبر و درجه یک استفاده کنید. پکیج علوم هفتم حرف آخر محصول باکیفیتی است که در هر سطحی که باشید؛ می‌تواند بسیار کمک حالتان باشد. چون توسط چند استاد منتخب کشوری تدریس می‌شود و ساعت‌ها محتوای آموزشی در اختیار شما می‌گذارد.

برای اطلاع از قیمت دیگر محصولات ما می‌توانید به صفحه لیست قیمت محصولات حرف آخر مراجعه کنید. و در آخر از شما می‌خواهیم تا نظرات خود را در زیر همین مطلب بنویسید.

امتیاز بدهید.
guest
14 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!