فصل 12 علوم هفتم

همان طور که در ابتدای آموزش علوم پایه هفتم گفتیم، این کتاب به پنج بخش تقسیم شده است و حالا به بخش آخر آن که شامل پنج فصل انتهایی کتاب است رسیده‌ایم. این بخش، مباحث زیستی مثل سلول، گوارش، گردش خون و تنفس را در بر دارد و در این مقاله به فصل‌ 12 آن یعنی سفره سلامت می‌پردازیم و نکات ریز و درشت آن را بررسی می‌کنیم.

برای درک بهتر این فصل مهم و پر نکته، از مطالب زیر یادداشت و خلاصه برداری کنید و آن‌ها را به مطالب کتاب خود اضافه نمایید تا آموزش پر محتواتری را تجربه کنید. چون این مطلب به صورتی نوشته شده است که شما با خواندن دقیق آن از تمام مطالب و جزوات دیگر بی‌نیاز می‌شوید.

فصل 12 علوم هفتم سفره سلامت

فصل 12 علوم هفتم سفره سلامت

خب، در فصل گذشته آجرهایی که باعث تشکیل شدن موجودات زنده می‌شوند را فهمیدیم و آن‌ها را سلول نامیدیم. در فصل پیش‌رو یعنی فصل 12 علوم هفتم می‌خواهیم به مواردی که باعث زنده ماندن و بهتر کار کردن سلول‌ها می‌شوند بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

مواد مغذی مورد نیاز بدن علوم هفتم

سلول‌هایی که از بدو تولد ما، در بدنمان وجود دارند و همراه با رشد ما، رشد کرده و بزرگتر می‌شوند، چگونه مواد مورد نیاز خود را به دست می‌آورند؟ درست حدس زده‌اید! از طریق غذاهایی که می‌خوریم. بنابراین باید به غذاهای خود توجه مضاعف کنیم و بدانیم که اجازه ورود چه غذایی را به بدن خود می‌دهیم. زیرا کارهایی که بدن می‌تواند اجام دهد به مقدار مواد مغذی آن‌ها بستگی دارد. مواد مغذی به دسته‌های مختلفی از قبیل کربوهیدرات‌، لیپید یا چربی، پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و آب تقسیم می‌شوند و همه آن‌ها مورد نیاز بدن هستند و در خوراکی‌های مختلف، مقدار متفاوتی از آن‌ها وجود دارند. در ادامه، در مورد هر کدام از این مواد، نکاتی را خواهیم گفت.

آموزش ریاضی هفتم فصل ششم را با موسسه حرف آخر فرا گیرید و دیگر نگران این فصل از درس مهمی مثل ریاضی نباشید.

کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها

نقش کربوهیدرات یا قندها در بدن، تامین انرژی مورد نیاز بدن است. نشاسته نوعی کربوهیدرات است که توسط گیاهان و در پروسه فتوسنتز ساخته می‌شود. در فتوسنتز، ابتدا گیاه قندی به نام گلوکز می‌سازد. سپس تعدادی از این گلوکزها را به هم وصل می‌کند تا نشاسته ایجاد شود. بنابراین می‌توان گفت نشاسته نوعی کربوهیدرات مرکب و گلوکز، کربوهیدرات ساده است. قندها یا کربوهیدرات‌های ساده شیرین‌اند و به مقدار زیاد در میوه‌ها و سبزی‌ها شیرین وجود دارند. از دیگر کربوهیدرات‌های مرکبی که گیاهان قادر به ساختنش هستند می‌توان به سلولز اشاره کرد که در تمام غذاهای گیاهی وجود دارد ولی بدن ما قادر به استفاده از انرژی سلولز نیست و فقط از مزایای آن در حفظ سلامت بهره می‌برد.

بهترین فیلم آموزشی فصل 13 علوم هفتم را با کلیک کردن بر روی آن تماشا کنید و خیال خود را از این فصل راحت نمایید.

بافت چربی چه نوع بافتی است کلاس هفتم

بافت چربی چه نوع بافتی است کلاس هفتم

همان طور که در فصل گذشته گفتیم، چربی‌ها حتی در غشای سلول‌ها هم وجود دارند. شاید جالب باشد بدانید چربی‌ها نقش ضد ضربه هم دارند و با پوشاندن دورتادور اندام‌های داخلی بدن باعث محافظت از آن‌ها در برابر آسیب یا ضربه می‌شوند. لیپیدها دو نوع گیاهی و جانوری دارند که در برخی ویژگی‌ها متفاوند. مثلا لیپیدهای گیاهی در دمای اتاق به حالت مایع‌اند در حالی که چربی‌ای جانوری در همان دما به صورت جامد می‌باشند. لیپیدهای چربی بیشتر از انواع مایع، در رگ‌ها رسوب می‌کنند.

همراه با استفاده از محصولات خوب، باید یک مشاور و نیز همراه شما باشد تا مشکلات درسی خود را با او در میان بگذارید و بر آن‌ها غلبه کنید. مشاور می‌تواند استعدادهای شما را پیدا کند و شما را در مسیر شکوفایی آن‌ها همراهی دهد. برای استفاده از فرصت مشاوره رایگان با مشاوران حرف آخر فقط لازم است فرم زیر را پر کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

پروتئین‌ها

پروتئین‌ها

افرادی که ورزش می‌کنند، از ماهیچه‌ای قوی برخوردارند. بافت ماهیچه‌ای در اکثر دستگاه‌های بدن دیده می‌شود. برای ساخت ماهیچه، بدن به پروتئین نیاز دارد. البته بدن از پروتئین برای دیگر سلول‌ها و بافت‌ها هم استفاده می‌کند. پس حتما باید مقدار مناسبی از پروتئین را از طریق غذا به بدن خود برسانیم. پروتئین هم در غذاهای گیاهی و هم جانوری وجود دارد. پروتئین از مولکول‌هایی به نام آمینواسید تشکیل می‌شود.

تمام پروتئین‌های بدن ما فقط با 20 نوع آمینواسید ساخته می‌شوند. بعضی از این آمینواسیدها با استفاده از مواد غذایی ساخته می‌شوند اما بدن برای ساخت برخی از آن‌ها ناتوان است. به این دسته، آمینواسیدهای ضروری گفته می‌شود زیرا باید به طور آماده و از طریق غذا به دست آیند. اکثر غذاهای گیاهی فاقد آمینواسیدهای ضروری هستند.

ویتامین‌ها

ویتامین‌ها

بدن ما به مقدار کمی ویتامین نیاز دارد اما کمبود همین مقدار هم باعث ایجاد مشکل در رشد و عملکرد درست دستگاه‌های بدن یا حتی بیماری می‌شود. ویتامین‌ها به دو دسته محلول در آب محلول در چربی تقسیم می‌شوند. مثلا ویتامین C و ویتامین‌های گروه B محلول در آب هستند. این ویتامین‌ها در بدن ذخیره نمی‌شوند و مقدار اضافی آن به صورت محلول در آب، توسط ادرار دفع می‌شود. ویتامین C در سلامت لثه و پوست و ویتامین‌های گروه B در پیشگیری از کم خونی و ریزش مو نقش دارند.

ویتامین‌های A و D محلول در چربی هستند و ویتامین A برای سلامت چشم و بینایی به خصوص در نور کم ضروری است و می‌توان با خوردن هویج و گوجه فرنگی مقدار مورد نیاز بدن را تامین کرد. در واقعیت این مواد ویتامین A ندارند اما دارای ماده‌ای هستند که در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود. کمبود ویتامین D باعث می‌شود تا استخوان‌ها کلسیم کافی جذب نکنند و نرم بمانند و حتی تغییر شکل دهند. مقدار مورد نیاز از این ویتامین به وسیله آفتاب ساخته می‌شود.

برای مشاهده محصولات و اطلاع از قیمت آن‌ها و نهایی کردن خرید خود به فروشگاه حرف آخر بروید.

فصل 12 علوم هفتم و بحث حول عناصر مورد نیاز بدن

فصل 12 علوم هفتم و بحث حول عناصر مورد نیاز بدن

کلسیم و آهن از عناصری هستند که برای بدن اهمیت زیادی دارند. کلسیم از مواد اساسی استخوان بدن تمام مهره‌داران است. آهن در ساختار سلول‌های قرمز خون وجود دارد. این دو عنصر در ترکیب خاک نیز وجود دارند و مواد معدنی نامیده می‌شوند. از دیگر مواد معدنی مورد نیاز بدن می‌توان ید و سدیم را نام برد. ید به فراوانی در غذاهای دریایی یافت می‌شود و در تنظیم فعالیت‌ سلول‌ها و رشد مناسب بدن نقش دارد.

سدیم هم که تقریبا در تمامی مواد غذایی خصوصا میوه‌ها و سبزیجات و نمک وجود دارد، اما مصرف زیاد نمک باعث افزایش خطر فشار خون و پوکی استخوان در بزرگسالی می‌شود. بسیاری از مواد مغذی به صورت محلول در آب وارد بدن و سلول‌های ما می‌شوند. همچنین بسیاری از مواد زائد نیز به حالت محلول در آب دفع می‌شوند. علاوه بر همه این‌ها، در اطراف و درون سلول‌ها نیز، آب وجود دارد.

اگر دوست داری تمام دروس پایه خود را با بهترین اساتید و بهترین محصولات کشور یاد بگیری و اتفاقات خوبی برای درس‌های خود رقم بزنی به صفحه حرف آخر هفتم مراجعه کن. هم چنین برای اطلاع از قیمت تمام محصولات موسسه ما، به صفحه لیست قیمت محصولات حرف آخر برو.

برای دریافت رایگان 20% از محتوای درسی تمام دروس پایه هفتم به صورت انیمیشن و تصویرسازی که توسط اساتید منتخب کشور تدریس شده است فقط کافیست فرم زیر را پر کرده و 20 هزار تومان هزینه ارسال پستی را پرداخت نمایید. این بسته باکیفیت شما را در مسیر درستی قرار می دهد و شما دروس خود را به صورتی یاد می گیرید که در سال های آینده و برای آماده شدن برای کنکور و تیزهوشان هیچ نگرانی نداشته باشید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

رمز سلامتی از نظر فصل 12 علوم هفتم

در صورتی شما تغذیه سالمی خواهید داشت که غذاهای متنوعی بخورید که تمام مواد مغذی را به میزان کافی به بدنتان برساند و انرژی مورد نیاز بدنتان از این طریق تامین شود. روش تهیه غذاها، برای داشتن تغذیه سالم بسیار حایز اهمیت است. برای مثال، غذاهای سرخ شده با روغن مزه بهتری دارند اما غذاهای آب‌پز یا بخارپز، سالم‌ترند. موادی مثل شکلات، پفک و شیرینی بین وعده‌های غذایی برای سلامت بدن مضر هستند. برای اینکه بفهمیم کدام محصول برای سلامت ما مفید است، شرکت‌های تولید کننده، موظف‌اند تا نوع و میزان مواد مغذی را روی بسته‌بندی بنویسند. هر‌چه تنوع مواد مغذی خوراکی بیشتر باشد، ارزش غذایی بالاتری دارد.

علوم هفتم حرف آخر محصول بسیار باکیفیتی است که توسط 4 – 5 استاد برجسته کشور تدریس می‌شود و همراه با آموزش، شما با نحوه حل سوالات نیز آشنا می‌شوید و از کتابی که در این پکیج وجود دارد تمرین می‌کنید تا مسلط شوید. بنابراین جای هیچ تردیدی برای خرید آن نیست.

در قسمت نظرات انتقادات و پیشنهادات خود را بنویسید تا در راستای درخواست‌های شما پیش برویم.

3.3/5 - (3 امتیاز)
guest
14 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!