در این مقاله می‌خوانید:

یکی از رشته های پرطرفدار که زیرمجموعه رشته های علوم پزشکی است، رشته اتاق عمل است. اهمیت این رشته رفته رفته با پیشرفت علم پزشکی افزایش پیدا می کند به همین دلیل ما بر آن شدیم تا یک مطلب کامل را به معرفی رشته اتاق عمل اختصاص دهیم. برای اینکه شما نیز بتوانید اطلاعات جامعی درباره رشته اتاق عمل به دست آورید و تصمیم درستی بگیرید، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

معرفی رشته اتاق عمل

رشته اتاق عمل از رشته های کارشناسی زیرگروه 1 رشته تجربی می باشد و پذیرش بومی استانی دارد. به این معنی که قبول شدگان رشته اتاق عمل 80 درصد از همان استان و 20 درصد از دیگر استان ها می باشد. مدت تحصیل کارشناسی پیوسته رشته اتاق عمل 4 تا 5 سال است که باید در این مدت زمان 130 واحد درسی توسط دانشجو سپری شوند. قبولی ها از بین هر دو جنس دختر و پسر هستند.

دسته بندی دروس کارشناسی رشته اتاق عمل

دروس عمومیدروس پایه و تخصصیکاراموزیجمع کل واحدها
227434130

دانشجویان رشته اتاق عمل با جدیدترین اصول الزامی و تکنولوژی ها در اتاق عمل آشنا می شوند و مهارت هایی کسب می کنند که بتوانند در اتاق عمل ها، همراه با پزشکان، هوشبران و پرستاران به خدمت بپردازند. افراد فارغ‌التحصیل و متخصص در رشته اتاق عمل، در انجام جراحی های مختلف به کمک می آیند.  البته ورود به تحصیلات تکمیلی این رشته نیز  ممکن است که در ادامه معرفی رشته اتاق عمل این موارد نیز بررسی خواهند شد.

دروس رشته اتاق عمل

لیست واحدها
تشریح
فیزیولوژی
بیوشیمی
باکتریولوژی و انگل شناسی
آسیب شناسی و بافت شناسی
خون شناسی و انتقال خون
ایمونولوژی
آمار حیاتی
روش تحقیق در اتاق عمل
فناوری اطلاعات در اتاق عمل
فیزیک پزشکی و الکتریسیته و رباتیم و کاربرد آن در اتاق عمل
روان شناسی عمومی
داروشناسی
اصطلاحات پزشکی
زبان تخصصی
بهداشت روان در اتاق عمل
بهداشت در اتاق عمل
اصول و فنون مهارت های بالینی
اصول و فنون عملکرد فرد سیار و اسکراب
تغذیه در جراحی
اصول استیریلیزاسیون و ضد عفونی
آشنایی با وسایل و تجهیزات اتاق عمل
مقدمه ای بر تکنولوژی اتاق عمل
آشنایی با بیماری های داخلی و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل - گوارش و غدد و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل زنان و اورولوژی (ادراری - تناسلی) و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل توراکسو قلب و عروق و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل اعصاب و مراقبت های آن
تكنولوژي اتاق عمل ارتوپدی و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل ENT، فک و صورت دهان و دندان و مراقبت ها آن
تکنولوژی اتاق عمل اطفال و نوزادان و مراقبت هاي آن
تکنولوژی اتاق عمل چشم و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل ترمیمی، پلاستیک پوست و سوختگي و مراقبت های آن
مراقبت ها آن تکنولوژی اتاق عمل در اورژانس، تروما و بحران ها و حوادث غیرمترقبه و مراقبت های آن
بیهوشی و مراقبت های آن
روش هاي احیای قلبي ريوي و اصول مراقبت های آن
اصول مراقبت در اتاق بیهوشی
فوریت های پزشکی
مدیریت در اتاق عمل
اخلاق حرفه ای در اتاق عمل
آشنایی با کلیات تصاویر رادیولوژی رایج در اتاق عمل

وظایف تکنسین اتاق عمل

تکنسین های اتاق عمل از اعضای تیم جراحی هستند و وظایف زیر را بر عهده دارند:

 • حصول اطمینان از حضور تمام ابزار و لوازم مورد نیاز برای جراحی
 • کمک به استریل کردن و پانسمان نهایی بیمار
 • کنترل فضای اتاق عمل از نظر میزان نور، رطوبت، ایمنی، تمیزی، حرارت و برق رسانی
 • نگهداری دقیق از نمونه های آزمایشگاهی در طول جراحی و ارسال آن ها به آزمایشگاه پس از اتمام جراحی
 • کسب اطمینان از استریلیزه بودن وسایل مورد نیاز در طی جراحی
 • مسلط بودن به دستور کار قبل از شروع و تهیه و گزارش کامل پس از اتمام فرآیند
 • شناخت کامل روش های استریلیزه کردن و انجام آن ها
 • آماده کردن بیمار با آموزش صحیح پوزیشن برای جراحی و کنترل پرونده بیمار
 • آماده کردن اتاق عمل با لوازم و ملزومات جراحی طبق لیست جراحی و گزارش نواقص و موارد ناکافی یا نیاز به تعمیر
 • انتفال بیماران به اتاق ریکاوری بعد از پایان جراحی

اگر فکر می کنید که محیط اتاق عمل مناسب شما نیست و نمی توانید وظایف یک تکنسین اتاق عمل را انجام دهید  ما رشته فیزیوتراپی را به شما توصیه می کنیم. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این رشته مطالعه کنید حتما مطلب رتبه لازم برای فیزیوتراپی برایتان مفید خواهد بود.

خصوصیات شخصیتی یک تکنسین اتاق عمل

یک تکنسین اتاق عمل برای موفقیت در کار خود به ویژگی هایی همانند موارد زیر نیاز دارد تا بتواند بهترین بازده را به عنوان تکنسین های اتاق عمل ارائه دهد:

 • توانایی انجام کارها به صورت گروهی
 • داشتن صبر و ارتباط مناسب با بیماران و آرامش دادن به آنان حتی در شرایط بحرانی
 • توانایی تصمیم گیری دقیق در شرایط سخت و بغرنج
 • داشتن سرعت عمل، تمرکز، حس مسئولیت پذیری، توانایی فیزیکی و دقت زیاد
 • تحمل بالا هنگام قرارگیری در معرض مواد مختلف با بوهای آزاردهنده

خصوصیات شخصیتی یک تکنسین اتاق عمل

علاوه بر همه این ها، کارشناسان اتاق عمل موظفند مدت زمان طولانی سر پا بایستند؛ آنان دائما با خون سر و کار دارند و این موضوع نباید باعث آزار آنان شود. همچنین گاهی ممکن است در معرض بیماری مسری قرار بگیرند.

حالا شما باید ببینید با خصوصیاتی که در معرفی رشته اتاق عمل یاد شد، می توانید یک تکنسین اتاق عمل خوب شید یا خیر؟!

اگر شما نیز این خصوصیات را دارید و فکر می کنید رشته اتاق عمل برایتان مناسب است، پس فرم زیر را پر کنید تا با طرح رایگان 4 ماهه ویژه دانش آموزان کنکوری خودتان را برای قبولی در این رشته آماده کنید. کسانی که فرم زیر را پر کنند، صاحب فایل این برنامه می شوند که 0 تا 100 مباحث کنکور را با 7 هزار تست و 10 آزمون در طی 4 ماه مطالعه می کنند. پس الان فرصت بسیار مناسبی است که در بازه 4 ماه مانده به کنکور این فایل را در اختیار داشته باشید. پس همین حالا فرم زیر را پر کنید.

4 ماه طلائی تا کنکور با حرف آخر

برنامه-4ماهه-اصلی

مشکلات رشته اتاق عمل

اصولا باید در معرفی رشته اتاق عمل هم به نکات قوت و هم ضعف این رشته پرداخته شود. از معایب مهم این رشته که باید در معرفی رشته اتاق عمل نیز به آن پرداخته شود این است که ظرفیت این رشته در حال اشباع است. با این وجود از لحاظ بازار کار در شرایط متعادل، امنیت شغلی و وضعیت مناسبی دارد. مشکل دیگر کارکنان رشته اتاق عمل این است که در معرض آرتروز و کمردرد هستند چون ساعات متوالی باید سرپا بایستند و کنار جراح باشند. همچنین ممکن است به بیماری های واگیردار نیز دچار شوند چون دائما با عفونت و زخم در تماس هستند.

اگر هیچ علاقه ای به محیط بیمارستان و اتاق عمل ندارید، حتما به رشته داروسازی فکر کنید که هم از موقعیت اجتماعی خوبی برخوردار است و هم خارج از محیط بیمارستان است. برای خواندن معرفی رشته داروسازی فقط کافیست بر روی آن کلیک کنید.

بازار کار اتاق عمل و حقوق رشته اتاق عمل

فازغ التحصیلان رشته اتاق عمل در بخش های مختلفی می توانند مشغول به کار شوند که عبارتند از: بیمارستان، بخش جراحی، اتاق عمل، درمانگاه، مراکز آندوسکوپی، رادیولوژی، اورژانس و…

پس به طور کلی محل کار تکنسین های اتاق عمل بسیار گسترده است و با توجه به روند افزایش جمعیت، تعداد سالمندان افزایش خواهد یافت که این باعث افزایش موارد بیماری و نیاز به جراحی می شود.

میزان درآمد افراد در این حوزه متفاوت بوده و نسبت به مهارت و توانمندی های فرد تعیین می شود که از فردی به فرد دیگر کم و زیاد می شود اما می توانیم بگوییم که حقوق حداقلی تقریبا 2 میلیون تومان است.

اما اگر این حقوق از نظر شما کم است و ارزش این حجم از کار را ندارد، می توانید به رشته های دیگری مثل پزشکی و دندانپزشکی نیز فکر کنید. البته واضح است که قبولی در این رشته ها نیاز به تلاش بیشتری دارد. برای اطلاعات بیشتر درباره رشته پزشکی، حتما مطلب هر آنچه که باید درمورد رتبه لازم برای قبولی در پزشکی بدانید! را مطالعه کنید. ما مطلب مشابهی نیز برای رشته دندانپزشکی داریم که می توانید با کلیک بر روی حداقل رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی باید بدانید به آن دسترسی یابید.

کارآموزی رشته اتاق عمل

نکته مهم معرفی رشته اتاق عمل کارآموزی این رشته است. کارآموزی رشته اتاق عمل به دو صورت است که یکی کارآموزی و دیگری کارآموزی در عرصه نام دارد. کاراموزی تمام رشته ها با هدف کسب مهارت و تسلط بر وظایف انجام می شود. در 16 واحد کارآموزی در عرصه رشته اتاق عمل نیز همین هدف دنبال می شود. لازمه مهارت در کارهای یک تکنسین اتاق عمل، حضور به موقع و تمام وقت، مسئولیت پذیری و صداقت است.

کارآموز رشته اتاق عمل موظف است خدمات مستقل و نیمه مستقل ارائه دهد و به مراقبت هایی که صورت می گیرد توجه کند تا تجربه کسب نماید. دانشجویان اتاق عمل که دوره کاراموزی خود را سپری می کنند؛ در شیفت های صبح و عصر یا حتی شب و گاهی در روزهای تعطیل باید در محل حضور یابند.

اگر هنوز هم برای انتخاب رشته کنکور سردرگم هستید و نمی دانید چه رشته ای بهترین آینده را برایتان رقم خواهد زد حتما از انتخاب رشته کنکور موسسه حرف آخر استفاده کنید تا با بهترین و معتبرترین اطلاعات به انتخاب رشته بپردازید.

دروس دوره کارشناسی رشته اتاق عمل (واحدهای کارآموزی)

لیست واحدها
کارآموزی مهارت های بالینی
کارآموزی رفتار در اتاق عمل
کارآموزی بخش استریل مرکزی
کارآموزی اصول و فنون عملکرد فرد سیار
کارآموزی تکنیک اتاق عمل
کارآموزی روش های احیای قلبی ریوی
کارآموزی در اتاق عمل اورژانس
کارآموزی اصول مراقبت در اتاق بهبودي
کارآموزی در اتاق عمل اورژانس
آشنایی با کلیات تصاویر رادیولوژی رایج در اتاق عمل

اگر هنوز در مورد رشته مناسب خود سردرگم هستید بهترین راه این است که فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ارشد ما با توجه به توانمندی های شما بهترین رشته را برایتان پیدا کنند. این مشاوران استعدادهای شما را خواهند یافت و بر اساس آن ها شما را راهنمایی خواهند کرد. پس بدون وقت تلف کردن، همین حالا فرم زیر را پر کیند و منتظر تماس مشاوران باشید تا بتوانید از این طرح رایگان استفاده کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

کارشناسی ارشد اتاق عمل

همانند برخی دیگر از رشته های علوم پزشکی، فارغ التحصیلان رشته اتاق نیز باید بعد از اتمام تحصیل خود یک طرح اجباری و غیر قابل خرید دو ساله در مناطق محروم کشور را بگذرانند. این طرح برای پسرانی که کارت پایان خدمت سربازی ندارند، دوره سربازی در نظر گرفته می شود.

رشته اتاق عمل هم دوره کاردانی و هم کارشناسی دارد که برای ادامه و تکمیل تر کردن تحصیلات می توان تا مقطع ارشد ادامه داد. اما ظرفیت پذیرش دوره ارشد بسیار کم است. برای ارشد، از رشته هایی مانند پرستاری یا هوشبری نیز می توان به اتاق عمل تغییر رشته داد. یا از رشته اتاق عمل در مقطع ارشد به رشته دیگر روی آورد.

بعضی افراد نیز به رشته های دیگر مثل مامایی علاقه دارند. اگر شما نیز همین فکر را دارید، حتما با مطالعه رتبه و درصد لازم برای قبولی مامایی اطلاعات لازم را درباره این رشته به دست آورده و در نهایت تصمیم درست را بگیرید.

گرایش های کارشناسی ارشد رشته اتاق عمل

لیست رشته ها
اتاق عمل
تکنولوژی گردش خون
ارگونومی
فیزیولوژی

پس می توان گفت فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته اتاق عمل بعد از شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سنجش پزشکی می توانند به دو شکل تحصیلات خود را ادامه دهند:

 1. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته اتاق عمل می توانند در مقطع کارشناسی ارشد همچنان رشته اتاق عمل را پی بگیرند.
 2. روش دوم برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته اتاق عمل این است که تغییر رشته دهند که برخی از این رشته ها عبارتند از: مهندسی پزشکی، زیست فناوری پزشکی، انفورماتیک پزشکی، فیزیولوژی، علوم بهداشتی در تغذیه، ارگونومی، ناپپنوتکنولوژی پزشکی، علوم تغذیه، اقتصاد بهداشت، اپیدمیولوژی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی و…

اگر به کار در فضای اتاق عمل علاقه دارید ولی از اتاق عمل خوشتان نیامد، حتما معرفی رشته هوشبری را هم در اولین فرصت ممکن بخوانید. چون کارشناسان هوشبری نیز از اعضای تیم جراحی حاضر در اتاق عمل هستند.

گرایش‌های رشته اتاق عمل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (دکتری)

لیست رشته ها
آموزش پزشکی
پزشکی مولکولی
بهداشت حرفه ای
علوم اعصاب
ارگونومی
علوم بیومدیکال مقایسه ای
کار درمانی
علوم تغذیه
مهندسی پزشک (بیوالکتریک)
علوم سلولی کاربردی
مهندسی پزشکی (رباتیک پزشکی)
فیزیولوژی
نانوفناوری پزشکی
فیزیولوژی ورزشی
بیولوژی تولید مثل
مطالعات اعتیاد
مهندسی بافت

اگر دوست دارید درمورد رشته های دیگر مثل میکروبیولوژی نیز اطلاعاتی کسب کنید حتما معرفی رشته میکروبیولوژی را در وب سایت حرف آخر مطالعه کنید.

ادامه تحصیل رشته اتاق عمل در خارج از کشور

ادامه تحصیل در خارج از کشور موضوع آخر از معرفی رشته اتاق عمل است. مهاجرت به خارج از کشور از برنامه های برخی فارغ التحصیلان اتاق عمل می باشد. نکته مهم در این تصمیم این است که تسلط به زبان کشور مقصد برای این افراد بسیار حیاتی است چون دائما در ارتباط با بیماران خواهند بود. از جمله کشورهایی که پذیرای کارشناسان رشته اتاق عمل هستند می توان به آمریکا و استرالیا اشاره کرد. به طور متوسط درآمد یک تکنسین رشته اتاق عمل در دنیا حدود 18 دلار است.

از دانشگاه های مطرح در دنیا که برنامه کارشناسی ارشد رشته اتاق عمل دارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا
 • کالج کینگز لندن در انگلیستان
 • دانشگاه جانز هاپکینز در آمریکا
 • دانشگاه واشنگتن در آمریکا
 • دانشگاه سواس همپتون در انگلیستان
 • دانشگاه ییل در آمریکا
 • دانشگاه منچستر در انگلیستان
 • دانشگاه تورنتو در کانادا

پس به طور کلی از معرفی رشته اتاق عمل  دریافتیم که این رشته از رشته های آینده دار در سراسر جهان است اما می توان با تغییر رشته در رشته های دیگر نیز شروع به فعالیت کرد. همانطور که دیدیم، این رشته در خارج از کشور نیز می تواند پی گرفته شود. در انتهای مطلب از شما می خواهیم که نظر خود را درباره معرفی رشته اتاق عمل در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

توصیه ما در انتهای مطلب معرفی رشته اتاق عمل این است که همین حالا به سراغ مطلب روش مطالعه رتبه های برتر اشتباهات مطالعاتی خود را پیدا کرده و آن ها را رفع کنید تا بتوانید نتایج بهتری را از مطالعه خود بگیرید و چند قدم به سرنوشت مناسب خود نزدیکتر شوید.

حالا باهم به تعدادی از سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم:

با داشتن مدرک کارشناسی اتاق عمل چه مراکزی برای کار ما را می پذیرند؟

بیمارستان های دولتی و خصوصی، درمانگاه ها، کلینیک ها و غیره

میانگین درآمد ماهانه یک تکنسین اتاق عمل در مراکز درمانی چقدر است؟

حداقل حقوق کارشناسان اتاق عمل حدود 2 میلیون تومان است که بر اساس مهارت ها و توانمندی های فرد، قابل افزایش است.

آیا رشته اتاق عمل نیز کارآموزی در عرصه دارد؟

بله، این رشته نیز مانند اغلب رشته های پیراپزشکی 16 واحد کارآموزی در عرصه دارد.

در مقطع ارشد امکان تغییر رشته به پرستاری وجود دارد؟

دانشجویان رشته اتاق عمل می توانند در مقطع ارشد به رشته هایی مانند فیزیولوژی، مهندسی پزشکی، علوم تغذیه، ارگونومی و غیره تغییر رشته دهند اما پرستاری یکی از این گزینه ها نیست.

آیا تکنسین اتاق عمل دستیار فرد دیگری است یا مستقل کار می کند؟

اغلب وظایف تکنسین اتاق عمل باید زیر نظر متخصص اتاق عمل انجام شود و تکنسین اتاق عمل عضو تیم جراحی است و امکان فعالیت فردی وجود ندارد.

3.7 3 رای
امتیاز این نوشته
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!