در این مقاله می‌خوانید:

سلام من دنیا مرادی دانشجوی دامپزشکی و کارشناس تحصیلی هستم. در مقاله‌ای که در سایت موسسه حرف آخر در حال خواندن آن هستید یکی از کاملترین معرفی رشته‌های تجربی همراه با بررسی رشته‌های دانشگاهی بازارکار رشته تجربی دروس رشته تجربی آینده شغلی را ارائه خواهم کرد و هر آنچه که لازم است را حتما بدانید در این راستا می‌خواهم با توجه به معلوماتی که دارم با شما به اشتراک بزارم سوالایی که ممکن است برای شما پیش بیاید را یک‌بار برای همیشه عرض خواهم کرد و باید بگویم که  5 دقیقه بیش‌تر وقت گرانبهای شما را نمی‌گیرد و این قول را می‌دهم خیلی از مطالبی که می‌خواهم بگویم را نمی‌دانستید با من همراه باشید تا مهم‌ترین نکاتی که می‌دانم رو با شما به اشتراک بگذارم و سعی بر این است شما را با رشته‌های دانشگاه مرتبط رشته تجربی را آشنا کنیم.

صفر تا صد معرفی رشته تجربی

در این قسمت به صفر تا صد معرفی رشته تجربی می‌پردازیم. برای معرفی رشته‌های دبیرستان می‌توان گفت به سه شاخه تقسیم می‌شود:

 1.  شاخه نظری
 2.  شاخه فنی حرفه‌ای
 3.  شاخه کار و دانش

خود شاخه نظری شامل چهار رشته می‌باشد:

 1. رشته ریاضی فیزیک
 2. رشته تجربی
 3. رشته انسانی
 4. رشته معارف اسلامی

که پرمخاطب‌ترین رشته هر ساله رشته تجربی است که مورد توجه بسیاری از دانش‌آموزان و والدین است. انتخاب رشته اولین قدم برای ساخت آینده و مسیر زندگی و آینده شغلی است. پس ارزش آ‌‌ن نمی‌تواند از انتخاب رشته دانشگاه کمتر باشد همه تصمیماتی که شما در زندگی می‌گیرید و همه هدف‌هایی که شما در سر دارید یا در تلاش برای آن هدف هستید همگی روی آینده شما تاثیر می‌گذارد.

بر اساس آمار طرفداری این رشته در دختران بیشتر از پسران می‌باشد و تقریبا 46 درصد در این رشته تحصیل می‌کنند. این رشته در مورد علوم طبیعی و تجربی صحبت می‌کند. دانش‌آموزان علاقه‌مند به بدن موجودات زنده و انسان، علوم زیستی و آزمایشگاهی این رشته را می‌توانند انتخاب کنند و پس از اخذ مدرک پیش دانشگاهی با شرکت در یکی از گروه‌های آزمایشی در مقاطع بالاتر(دانشگاهی) به تحصیلات خود ادامه می‌دهند.

عوامل موثر در انتخاب رشته تجربی

1: علاقه و استعداد ذاتی: 50 درصد

2: نظر مشاور یا کارشناس تحصیلی: 10 درصد

3: نظر والدین: 10 درصد

4:آینده شغلی و بازار کار آن: 30 درصد

پس مهم‌ترین عامل می‌تواند علاقه و استعداد فرد به آن رشته باشد و 2 نکته مهم را می‌خواهم به شما بگویم که خیلی در رابطه انتخاب رشته و آینده شغلی مهم است:

1.شناخت دقیق رشته تجربی که در ادامه بیشتر به آن می‎پردازیم. 2.با خود راست و حقیقی باشید.

رشته تجربی در دبیرستان و معدل لازم برای رشته تجربی

برای اینکه به سوالاتی که در مورد رشته تجربی در دبیرستان و معدل لازم برای رشته تجربی دارید برسید بقیه مطالب را دنبال کنید. در پایه نهم دانش‌آموزان رشته تحصیلی خود را انتخاب می‌کنند. اولین و اصلی‌ترین گام در زندگی بی‌شک همین است. برای موفقیت و داشتن رضایت از زندگی باید رشته انتخابی خود را با دقت و تحقیق کافی انتخاب کرد.

برای ورود به رشته تجربی باید جمع سه نمره خرداد یا شهریور هر یک از درس‌های ریاضی و علوم تجربی در هر سه سال در دوره متوسطه اول بدون ضریب از 42 کمتر نباشد. نمره درس ریاضی و درس علوم‌ تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می‌شود. مجموع نمرات درس‌های مرتبط با رشته تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با محاسبه‌ کردن ضریب هر یک از درس‌ها حداقل 252 باشد. به منظور دیگر باید گفته شود که نمره‌ی هر درس در ضریب آن جمع‌ می‌کنیم و حاصل جمع آن را بر تعداد درس‌های مرتبط با رشته تقسیم می‌کنیم و معدل لازم برای کسانی که می‌خواهند تحصیل را در رشته علوم تجربی ادامه دهند باید حداقل 14 باشد.

دروس رشته تجربی در دبیرستان

برای دروس رشته تجربی در دبیرستان مطلب را تا آخر دنبال کنید. دانش‌آموزانی که رشته تجربی را انتخاب کرده‌اند باید این را بدانند رشته تجربی هم در دبیرستان و هم در کنکور از رشته‌های سخت محسوب می‌شوند. سخت به این منظور است که برای ورود به رشته‌ی پر طرفدار باید تلاش کنند علاوه بر پر اهمیت بودن استعداد در این راستا دانش‌آموزان رشته تجربی باید استعداد خاصی برای به خاطر سپردن درس‌هایی مانند زیست و شیمی برخوردار باشند و داشتن پایه قوی از این دو درس به علاوه درس زمین‌شناسی از اهمیت بالایی برخوردار است. دانش‌آموز باید بتواند بسیاری از موضوعات درس زیست‌شناسی را به خوبی درک کند و مباحث را به خاطر بسپارد.

در رشته تجربی شما بیشتر با درس‌هایی مانند درس زیست، شیمی، فیزیک، زمین‌شناسی و ریاضی سروکار خواهید داشت که این چند درسی که ذکر شد شامل دروس تخصصی رشته تجربی می‌باشد و چند درس دیگر این رشته که با همه‌ی رشته‌ها مشترک است زبان فارسی، دین و زندگی، عربی و زبان انگلیسی است که به آن‌ها دروس عمومی گفته می‌شود. هم‌چنین باید گفته شود که برای ادامه‌ی تحصیل در رشته تجربی باید در دروس‌های اختصاصی توانایی لازم را داشته باشید و در این دروس حد نصاب لازم را بدست آورد.

معرفی کتاب‎‌های رشته علوم تجربی دهم متوسطه

معرفی کتاب های رشته علوم تجربی مقطع یازدهم متوسطه

دروس دوازدهم تجربی
فارسی 3
عربی، زبان قرآن 3
دین و زندگی 3
نگارش 3
انگلیسی 3
کتاب کار انگلیسی 3
مدیریت خانواده و سبک زندگی
سلامت بهداشت
ریاضی 3
شیمی 3
زیست شناسی 3
فیزیک 3

امید است تا این جای مقاله اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید، دوستانی که به تحصیل در رشته تجربی علاقه‌مند هستید، احتمالا برای شما جای سوال است که بهترین منابع و برنامه‌ریزی برای قبولی در رشته تجربی چیست؟ ما به شما یک برنامه بی‌نظیر یعنی برنامه 4 ماهه حرف آخر را معرفی می‌کنیم، برنامه‌ای که با استفاده از آن دیگر بی‌نیاز از هر منبع من جمله: کتاب کمک درسی، آزمون، مشاور و … می‌شوید. شما می‌توانید همین الان فرم زیر را پر کنید تا مشاوران و کارشناسان آموزشی ما با شما ارتباط برقرار کنند.

4 ماه طلائی تا کنکور با حرف آخر

برنامه-4ماهه-اصلی

معرفی زیر شاخه‌های رشته تجربی

در این قسمت می‌رسیم به معرفی زیر شاخه‌های رشته تجربی. گروه آزمایشی تجربی به پنج زیر گروه تقسیم می‌شود که با توجه به تناسب رشته‌های آن‌ها ضریب در دروس تخصصی فرق می‌کند. برخی از رشته‌ها کاملا تخصصی بوده و فقط از طریق رشته تجربی به آن راه یافت و بسیاری از رشته‌ها با سایر گروه‌های آزمایشی مشترک می‌باشد. مباحث پرتکرار رشته تجربی را می‌توانید در لینک داده شده بررسی کنید.

زیر گروه 1:

ضرایب دروس: (زمین‌شناسی: 0)، (ریاضی: 2)، (زیست‌شناسی: 4)، (فیزیک: 2)، (شیمی: 3)

در مقطع دکتری: دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، پزشکی، دکترای عمومی دامپزشکی، دندانپزشکی.

در مقطع کارشناسی: آموزش ابتدایی، آموزش زیست‌شناسی، آموزش کودکان استثنایی، تکنولوژی اتاق عمل، اعضای مصنوعی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت، بینایی‌سنجی، پرستاری، تکنولوژی پرتو‌درمانی، تکنولوژی پرتوشناسی، روان‌شناسی، زیست فناوری، زیست‌شناسی گیاهی، زیست‌شناسی جانوری، زیست‌شناسی دریا، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، ساخت پروتزهای درمانی، علوم آزمایشگاهی، شنوایی‌سنجی، فیزیوتراپی، مامایی، هوشبری، علوم‌آزمایشگاهی دامپزشکی، علوم‌تربیتی، علوم‌تغذیه، علوم صنایع غذایی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، میکروبیولوژی.

در مقطع کاردانی: کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی اتاق عمل، کاردانی بهورزی، کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی، کاردانی تکنولوژی رادیولوژی دهان، فک کاردانی تکنسین سلامت دهان، کاردانی تکنولوژی پرتودرمانی، کاردانی دامپزشکی، کاردانی مامایی، کاردانی علوم آزمایشگاهی، کاردانی فوریت‌های پزشکی، کاردانی هوشبری.

برای بهیاران شاغل نمره درس بهیاری با ضریب 4 برای رشته پرستاری با تاثیر مثبت در نظر گرفته می‌شود.

زیر گروه 2:

مقطع دکتری: داروسازی

ضرایب دروس: (زمین‌شناسی: 1)، (ریاضی: 3)، (زیست‌شناسی: 4)، (فیزیک: 2)، (شیمی: 4)

مقطع کارشناسی: آموزش شیمی، بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری‌ها، بهداشت عمومی، تکنولوژی پزشکی هسته‌ای، شیمی محض، شیمی کاربردی، فناوری اطلاعات سلامت، مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار، مهندسی بهداشت محیط .

مقطع کاردانی: کاردانی بهداشت محیط، کاردانی شیمی آزمایشگاهی، کاردانی بهداشت عمومی(گرایش‌های بهداشت خانواده و مبارزه با بیماری‌ها)، کاردانی بهداشت حرفه‌ای.

زیر گروه 3:

ضرایب دروس: (زمین‌شناسی: 4)، (ریاضی: 3)، (زیست‌شناسی: 4)، (فیزیک: 2)، (شیمی: 4)

مقطع کارشناسی: اقیانوس‌شناسی، زمین‌شناسی.

زیرگروه 4:

ضرایب دروس: (زمین‌شناسی: 1)، (ریاضی: 4)، (زیست‌شناسی: 2)، (فیزیک: 3)، (شیمی: 2)

مقطع کارشناسی ارشد: کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد.

مقطع کارشناسی: ادیان و مذاهب، تاریخ اسلام، امنیت اقتصادی، اقتصاد، حسابداری، تاریخ تمدن ملل اسلامی، شیعه‌شناسی، علم اطلاعات و دانش‌شناسی، علوم انتظامی،زبان و ادبیات عربی، علوم قرآن و حدیث، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و حکمت‌اسلامی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانکی، گردشگری، مدیریت‌دولتی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو، مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت و بازرگانی دریایی، معارف‌ اسلامی، معارف‌ اسلامی تبلیغ و ارتباطات، معارف‌اسلامی و ادیان، معارف‌اسلامی اخلاق، معارف‌ اسلامی و علوم تربیتی، معارف‌ اسلامی و تاریخ، معارف‌ اسلامی و علوم قرآنی، معارف‌ اسلامی و کلام، معارف ‎اسلامی و مدیریت، هتلداری.

مقطع کاردانی: کاردانی امور بانکی، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور فرهنگی، کاردانی بیمه، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم، کاردانی تربیت معلم قرآن کریم، کاردانی حسابداری، کاردانی گردشگری، کاردانی علوم انتظامی، کاردانی علم اطلاعات و دانش‌شناسی، کاردانی مدارک پزشکی، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی هتلداری.

زیر گروه 5:

ضرایب دروس: (زمین‎شناسی: 1)، (ریاضی: 3)، (زیست‌شناسی: 2)، (فیزیک: 2)، (شیمی: 2)

مقطع کارشناسی: آموزش تربیت‌بدنی، امنیت اطلاعات، امنیت نرم، امنیت بین الملل، پژوهشگری امنیت، ترویج و آموزش کشاورزی پایدار، تربیت مروج سیاسی، حفاظت اطلاعات، علوم ورزشی، علوم فنی امنیت، علوم سیاسی، علوم دامی، ضد تروریسم، علوم و مهندسی باغبانی، علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی شیلات، علوم و مهندسی خاک، علوم و مهندسی صنایع غذایی(کشاورزی)، علوم مهندسی محیط زیست، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، گیاه پزشکی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، مددکاری اجتماعی، مطالعات امنیتی، مربیگری عقیدتی، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، مهندسی صنایع چوب فرآورده‌های سلولزی، مهندسی طبیعت، مهندسی صنایع مبلمان، اقتصاد کشاورزی، مهندسی فضای سبز.

مقطع کاردانی: کاردانی امور زارعی و باغی، کاردانی امور اراضی، کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی، تکنولوژی تولیدات دامی، کاردانی تکنولوژی جنگل‌داری، کاردانی تکنولوژی چوب، کاردانی تکنولوژی صنایع غذایی، کاردانی تکولوژی شیلات، کاردانی تکنولوژی محیط زیست، کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری، کاردانی تکنولوژی مواد غذایی، کاردانی تولید و فراورده خرما، کاردانی پرورش اسب، کاردانی پرورش زنبور عسل، کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر، کاردانی نوغان‌داری.

معرفی رشته‌های دانشگاهی تجربی

و مهم‌ترین سوالی که همه دانش‌آموزان دارند در مورد معرفی رشته‌های دانشگاهی تجربی و انتخاب رشته کنکور است. دانش‌آموزان رشته تجربی پس از اتمام پایه دوازدهم برای ادامه تحصیل می‌توانند در کنکور سراسری علوم تجربی شرکت کنند. داوطلبان در کنکور تجربی به منظور انتخاب رشته دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی، آزاد و پیام‌نور باید لیست رشته‌های کنکور تجربی را مطالعه کنند که این لیست تحت عنوان دفترچه‌ی انتخاب رشته کنکور تجربی از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌کند و در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد.

رشته‌های دانشگاهی قابل انتخاب در گروه آزمایشی رشته تجربی می‌توان در 4 گروه تفکیک کرد:

 1. مقطع کاردانی
 2.  مقطع کارشناسی
 3.  مقطع کارشناسی ارشد پیوسته
 4.  مقطع دکترای پیوسته

البته ناگفته نماند که اغلب رشته‌های دانشگاهی گروه آزمایشی تجربی پس از کنکور سراسری به دو دسته تقسیم می‌شود دسته اول مستقیما کارشناسی هستند ولی دسته دوم از کاردانی، کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای پیوسته هستند. می‌توان گفت که مدت تحصیل به صورت زیر می‌باشد:

کاردانی: تقریبی 2 سال 4 ترم یا 5 ترم

کارشناسی: تقریبی 4 سال

کارشناسی ارشد پیوسته: تقریبی 5 سال

دکترای پیوسته: 5 تا 6 سال

ظرفیت پذیرش 3 رشته پرطرفدار رشته تجربی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه‌های دولتی از 100 درصد کمتر از 2 درصد می‌باشد، به عبارت دیگر هر ساله 98 درصد شرکت‌کنندگان رشته تجربی نمی‌توانند این رشته قبول شوند. خود این آمار باعث شده رقابت سنگینی بین شرکت‌کنندگان در کنکور به وجود بیاید.

تنها 31 درصد از کسانی که در کنکور آزمایشی تجربی شرکت می‌کنند قبول می‌شوند و در مورد بودجه‌بندی کنکور باید گفته شود که تقریبا چند سال اخیر مشابه هستند. رشته‌‌هایی مشترک بین سه رشته تجربی، انسانی و ریاضی هستند مانند روان‌شناسی و حقوق که می‌توان از هر کدام وارد این رشته‌هایی که ذکر شدند شوند.

خب دوستان امیدوارم تا اینجای مطالب براتون مفید بواقع شده باشد. همه ما برای رسیدن به هدف‌هایمان علاوه بر برنامه جامع، منابع بی‌نظیر و بی‌نقصی را نیاز داریم که پاسخگوی همه نیاز برای قبولیمان باشد. بیایید متفاوت و قوی عمل کنید حتما می‌پرسید چگونه؟ مگر ممکن است بتوانم شاخ غول کنکور را بشکنم؟ بله پیشنهاد ویژه من برای شما، محصولات حرف آخر است، اما نه صبر کنید ابتدا به ساکن نمونه را ببین بعد اصل را ببر، هم اکنون برای دریافت 20 درصد رایگان مطالب کنکور فرم زیر را پر کنید و محصول را درب منزل تحویل بگیرید.

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

معرفی رشته‌های برتر در دانشگاه همراه رتبه قبولی

معرفی رشته‌های برتر در دانشگاه تجربی در زیر بررسی شده است:

پزشکی: از تاپ‌ترین رشته‌های دانشگاه رشته پزشکی است. نظام آموزشی پزشکی عمومی، 4 دوره علوم پایه را شامل می‌شود :دوره اول: علوم پایه(شامل 5 ترم تحصیلی می‌باشد)، دوره دوم: فیزیوپاتولوژی(پیش از ورود به دوره بعدی یک آزمون جامع از علوم پایه توسط وزارت بهداشت در سراسر دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌گیرد).

در این باره مقاله‎ای نیز منتشر شده است مطالعه آن خالی از لطف نیست کافیست بر روی لینک رشته پزشکی کلیک بفرمایید.

دروس علوم پایه: بافت‌شناسی، بیوشیمی، تشریح(نظری ـ عملی)، تشریح آناتومی(نظری ـ عملی)، ایمونولوژی، فیزیولوژی(نظری ـ عملی)، زبان تخصصی، اپیدمیولوژی، جنین‌شناسی، روان‌شناسی، ژنتیک، میکروب‌شناسی، آسیب‌شناسی عمومی، انگل‌شناسی و تغذیه. شامل 31 واحد درسی است در طول 2 ترم تمام می‌شود. نمرات نباید از 12 کمتر باشد چون در غیر این صورت باید مجددا درس‌هایی که کمتر از 12 بوده را پاس کند. ملاک قبولی در این درس‌ها کسب حداقل 12 از 20 می‌باشد؛ در حالی که در دروس پایه ملاک نمره کسب 10 از 20 می‌باشد.

دروس فیزیوپاتولوژی: فارماکولوژی، آسیب‌شناسی، سیمیولوژی، دوره‌ی فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها و کارآموزی بالینی دانشجویان پزشکی. شامل 97 واحد درسی که در 4 بخش داخلی، خارجی، زنان و کودکان.

دروس کار آموزی بالینی: بیماری‌های عفونی، بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های جراحی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های ارتوپدی، کارآموزی جراحی، بیماری‌های کودکان، تاریخ و اخلاق پزشکی، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، فارماکولوژی بالینی، کارآموزی پوست، کارآموزی چشم، کارآموزی بهداشت، کارآموزی گوش، حلق و بینی، بهداشت، کارآموزی بخش کودکان، کارآموزی ارتوپدی، کارآموزی رادیولوژی،کارآموزی روان‌پزشکی، بیماری‌های زنان و زایمان و بیماری‌های روانی. مرحله‌ی آموزش پزشکی است و مرحله انترنی است و 64 واحد درسی است.

دوره کارورزی بالینی: کارورزی بخش چشم کارورزی بخش روان‌پزشکی، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش ارولوژی کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی، کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورزانس.

رتبه لازم برای ورود به رشته پزشکی

(رتبه در سهمیه: 28 ) دانشگاه قبولی: دانشگاه علوم پزشکی تهران

(رتبه در سهمیه: 342) دانشگاه قبولی: دانشگاه علوم پزشکی شیراز

(رتبه در سهمیه: 505) دانشگاه قبولی: دانشگاه علوم پزشکی تبریز

برای مشاهده رتبه لازم برای قبولی در کنکور می‌توانید بر روی لینک کلیک بفرمایید.

دندانپزشکی: در این رشته دندان‌ پزشک دانشی دارد که در آن سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی تاثیرگذار و مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و اداکردن کلمات تامین می‌کند .

دروس پایه: فیزیک‌پزشکی، بیوشیمی عملی، بیوشیمی عملی، آناتومی عملی، آناتومی نظری، بافت‌شناسی انسانی نظری، بافت‌شناسی انسانی عملی، فیزیولوژی عملی، فیزیولوژی نظری، جنین‌شناسی عمومی، ژنتیک انسانی، میکروب‌شناسی عملی، میکروب‌شناسی نظری، بهداشت عمومی و اکولوژی محیط زیست، آمار پزشکی و دندان‌پزشکی و روش تحقیق، ایمن‌شناسی عملی، ایمن‌شناسی نظری، آسیب‌شناسی.

دروس تخصصی: پروتز کامل، رادیولوژی دهان، آسیب‌شناسی، پروتز ثابت، پروتز پارسیل، فارماکولوژی یا داروشناسی، مواد دندانی، کالبدشناسی و مورفولوژی دندان، بیولوژی دهان، دندان‌پزشکی ترمیمی، دندان‌پزشکی جامعه نگر، بیماری‌های دهان و تشخیص، نظام پزشکی و طب قانونی، دندان‌پزشکی کودکان، بیماری‌های روانی، بیماری‌های درونی، ارتودنسی، گوش و حلق وبینی، پریودنتولوژی، جراحی فک و دهان، اندودنتیکس، بهداشت دهان و پیشگیری، سمینار آسیب‌شناسی.

رتبه لازم برای رشته دندان‌پزشکی

(رتبه در سهمیه: 49) دانشگاه قبولی: دانشگاه علوم پزشکی تهران

(رتبه در سهمیه: 742) دانشگاه قبولی: دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد

(رتبه در سهمیه: 830) دانشگاه قولی: دانشگاه علوم پزشکی کرمان

داروسازی: باور غلطی که وجود دارد این است که داروشناسی دارو فروشی است. باید این را بدانیم که در علم پزشکی برای مداوای یک بیمار، روش‌های متعددی از جمله دارو درمانی، جراحی و روان درمانی به عنوان متداول‌ترین راه در کل دنیا بوده است. این رشته نیز در همین راستا با بیماران و مردم مرتبط می‌گردد.

دروس پایه: فیزیک نظری، ریاضیات پایه و مقدمات آمار، بیولوژی نظری، شیمی عمومی، بیوشیمی، شیمی آلی، فیزیولوژی، آمار حیاتی، اصول بهداشتی، شیمی تجزیه، انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی، کمک‌های اولیه، کامپیوتر، ایمونولوژی، میکروب‌شناسی نظری و عملی.

دروس تخصصی: اشکال دارویی، مواد خوراکی نظری، گیاه‌شناسی دارویی، تغذیه و رژیم درمانی، درمان‌شناسی، مدیریت در داروسازی، اطلاعات دارویی، شیمی دارویی، فارماکولوژی یا داروشناسی، مفردات پزشکی، زبان تخصصی، کارآموزی صنعت، کنترل میکروبی دارویی، داروسازی صنعتی، بیوفارماسی، سم‌شناسی، روش‌های دستگاهی، فیزیکال فارماسی، فرآورده‌های دارویی بیولوژیکی، مقدمات داروسازی، گیاه‌شناسی دارویی، کارآموزی داروخانه.

رتبه لازم برای رشته داروسازی

رتبه در سهمیه منطقه 1: (1346: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)

رتبه در سهمیه منطقه 1: ( 1119: دانشگاه علوم پزشکی مازندران ساری)

رتبه در سهمیه منطقه 1: (2015: دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز)

دامپزشکی: جزو رشته‌‎ای ست که با حیوانات سروکار دارند و باید علاقه‌ خاصی به حیوانات داشته باشید. دامپزشکی علم شناخت بیماری‌های دامی اعم از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان یا بیماری‌های خاص دام، پیشگیری از بیماری‌ها، معالجه بیماری‌ها و هم‌چنین علم تغذیه انسان و دام است. علاوه بر درمان حیوانات هدف دوم دامپزشک‌ها تامین مواد غذایی و بهداشت می‌باشد.

شما می‌توانید مقاله مربوط به رشته دامپزشکی را که به صورت کامل بررسی شده است کافیست بر روی لینک صفر تا صد رشته دامپزشکی کلیک بفرمایید.

دروس پایه: فیزیولوژی، فیزیک‌پزشکی، ژنتیک حیوانی، جانورشناسی عمومی، بیوشیمی، آمار حیاتی.

دروس اصلی: اصول تغذیه دام، اصول همه‌گیرشناسی، تغذیه اختصاصی دام، تغذیه اختصاصی دام، آسیب‌شناسی عمومی، آسیب‌شناسی اختصاصی، بیماری‌های باکتریایی، باکتری‌شناسی عمومی، باکتری‌شناسی اختصاصی، کالبدگشایی پایه، کالبدگشایی مقایسه‌ای، انگل‌‎شناسی، قارچ‌شناسی، بیماری‌های انگلی، بیماری‌های قارچی، ویروس‌شناسی، بیماری‌های ویروسی، ایمن‌شناسی، سرم‌شناسی، فارماکولوژی یا داروشناسی، سم‌شناسی، ماهی‌شناسی عمومی، جنین‌شناسی نظری، بهداشت و پرورش دام، بهداشت و پرورش طیور، اصول انتخاب و تلقیح مصنوعی دام، تکثیر و پرورش ماهی، اصول هوشبری نظری، اصول معاینه دام، اصول کالبدگشایی و نمونه‌برداری، پرورش و بیماری‌های زنبور عسل و اصول اصلاح نژاد.

دروس تخصصی: بیماری‌های متابولیک دام، بیماری‌های درونی دام‌های کوچک، بیماری‌های درونی دام‌های بزرگ، بیماری‌های اندام‌های حرکتی، بیماری‌های تولیدمثل دام، بیماری‌های طیور، بیماری‌های مشترک بین انسان و  دام، بیماری‌های ماهی، رادیولوژی دامپزشکی، جراحی عمومی دام‌های بزرگ، جراحی عمومی دام‌های کوچک، مسمومیت‌های دام، مامایی دامپزشکی، بهداشت و صنایع شیر، کلینیکال پاتولوژی، زبان تخصصی، صنایع موادغذایی با منشا دامی نظری، کنترل کیفی و بهداشتی موادغذایی، بهداشت و صنایع شیر.

دروس بالینی: عملیات درمانگاهی دام‌های بزرگ، عملیات درمانگاهی دام‌های کوچک، عملیات درمانگاهی طیور، عملیات درمانگاهی مامایی، کارآموزی.

پرستاری: یکی از رشته‌های پرطرفدار می‌باشد. یک رشته علمی است. پرستار عضو مهم در تیم مراقبت‌های بهداشتی است. پرستار باید در اول همه چیز از سلامت جسمانی برخوردار باشند، باید صبر و حوصله داشته باشد، روابط عمومی بالایی داشته باشد، دانش کافی داشته باشد و باید سرعت عمل خوبی داشته باشد. باید این را دانست که که وظیفه پرستار فقط مراقبت از بیمار و رسیدگی به آن نیست بلکه یک پرستار با مراقبت از بیمار در تمام مراحل زندگی از پیشگیری از بیماری‌ها گرفته تا مراقبت در هنگام بیماری و توانبخشی پس از بیماری‌ها سروکار دارد. با آموزش‌ها در مورد نوع غذا، نحوه انجام فعالیت‌های بدنی و جلوگیری از افزایش چربی و افزایش فشار خون سعی می‌کند تا از وجود بیماری پیشگیری کند.

نقش‌های مهمی از جمله مراقبت، حمایت، هماهنگی، درمانی، مشورتی، مدیریتی و تحقیقاتی دارد. یکی از نکات مهم این است که عاشق کارش باشد یعنی عاشق انسان و انسانیت حتی وقتی که آمادگی ندارد در شرایط بحرانی را به درستی انجام دهد. باید به درس‌های زیست‌شناسی، زبان‌انگلیسی و شیمی علاقه‌مند باشند و تسلط کافی داشته باشند.

دروس پایه: فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروب‌شناسی، تشریح، ایمونولوژی، انگل‌شناسی و آمار حیاتی مقدماتی.

دروس اصلی: روانشناسی اجتماعی، فارماکولوژی یا داروشناسی، زبان تخصصی، اصول و روش آموزش به بیمار تغدیه و تغذیه درمانی، اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماری‌ها.

دروس تخصصی: بررسی وضعیت سلامت، اصول و فنون کاربرد احکام اسلامی در پرستاری، پرستاری بهداشت، بهداشت جامعه، بیماری‌های داخلی، پرستاری ویژه، پرستاری بهداشت مادران و نوزدان و مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان، پرستاری در فوریت‌ها، کودکان و پرستاری مربوط 1 (کودک سالم)، کودکان و پرستاری مربوط 2 (کودک بیمار)، بیماری‌ها و پرستاری‌های مربوط، اصول مدیریت خدمات پرستاری، بهداشت روانی، تاریخ و تحولات و اخلاق پرستاری، کار آموزی.

تکنولوژی پرتوشناسی(رادیولوژی): با پیشرفت علم و تکنولوژی مخصوصا علم رادیولوژی می‌توان به اعماق بدن انسان رفت و اجزای بدن انسان را مورد بررسی قرار داد. علمی تخصصی است. تعریفی که از آن می‌توانیم داشته باشیم این است که نحوه تصویربرداری از اعضای مختلف بدن را گویند.

مقطع کاردانی تصویرسازی ساده مانند تصویربرداری از دست، پا و انگشتان  را انجام می‌دهد ولی در مقاطع بالاتر کارشناسی تخصصی‌تر و داخلی‌تر است مانند گوارش و عروق و… کار نسبتا دشوار است و کار با دستگاه‌های M.R.I و غیره بر عهده کارشناس است.

دروس پایه:  فیزیک عمومی، فیزیولوژی انسان، تشریح و بهداشت عمومی.

دروس اصلی : تشریح استخوان و مفاصل، کمک‌های اولیه و مراقبت از بیمار در بخش پرتوشناسی، اصطلاحات پرتوشناسی و ترمینولوژی پزشکی.

دروس تخصصی: فیزیک پرتوشناسی، فیزیک پرتوها، تشخیص رادیوبیولوژی و حفاظت در برابر پرتوهای یون‌ساز، رادیوگرافی با ماده حاجب، روش‌های پرتوگاری، اصول تاریکخانه، ارزیابی تکنیکی فیلم‌های پرتونگاری، اصول نگه‌داری و تعمیرات مقدماتی دستگاه‌های پرتوشناسی و کارآموزی بیمارستانی.

بینایی سنجی: برای این رشته باید به درس فیزیک(فیزیک نور و عدسی) مسلط باشید و مهم‌‎تر از همه باید به آن علاقه داشته باشید چون علم آن سخت است. علم بینایی‌سنجی را مراقبت اولیه از بینایی می‌داند.

یک بیمار چشم در ابتدا توسط اپتومتریست(بینایی سنج) معاینه شود تا اگر چشم عیب یا بیماری داشتن آن را تشخیص داد مانند دوربینی، نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم، تنبلی چشم، انحرافات عضلانی آشکار و غیرآشکار تا درمان گردد، بسیاری از بیماری‌ها مانند دوربینی و نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم با عینک قابل حل است و با تجویز عدسی مانند عدسی عینک و یا لنزهای تماسی متخصص می‌تواند درمان کند. از قلم نیافتد که تهیه و تجویز وسایل کمک بینایی مانند سیستم‌های تلسکوپیک، اکولرهای ساده یا مرکب و و تلویزیون‌های مدار بسته و اندازه‌گیری میزان بینایی کار فارغ‌التحصیلان این رشته می‌باشد.

دروس پایه و اصلی این رشته : اپتومتری، بینایی محیطی، زبان‌تخصصی، تاریخچه اپتومتری و علوم بینایی، فیزیک نور، ابزرواسیون، شیمی عمومی، بیوشیمی، مقدمات اپتومتری، فیزیولوژی عمومی، تشریح عمومی و اعصاب، فیزیولوژی اپتیک، آمار حیاتی، لابراتور اپتیک، کمک‌های اولیه، اپتیک هندسی و فیزیکی، اورژانس‌های چشم، فیزیولوژی چشم، آسیب‌شناسی عمومی، تشریح و بافت‌شناسی چشم، میکروب‌شناسی، فارماکولوژی یا همان داروشناسی، ژنتیک و چشم، علایم‌های چشمی در بعضی از بیماری‌های داخلی.

دروس تخصصی: آسیب‌شناسی چشم، عدسی‌های تماسی، اپتومتری افراد مسن و نیمه بینایان، اپتومتری کودکان، اپتومتری چشم، اپتومتری مشاغل و بهداشت چشم، مکانیسم دید دو چشمی، درمان انومالی‌های دو چشمی، آنالیز مشاهدات کلینیکی، پایان‌نامه، کارآموزی.

رتبه لازم برای ورود به رشته بینایی‌سنجی

رتبه در سهمیه منطقه یک: (1500 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)

رتبه در سهمیه منطقه یک: (3156 دانشگاه علوم پزشکی مشهد)

تکنسین پروتزهای دندانی: این تکنسین با ساختن عضو مصنوعی برای کار ثابت مانند دندان‌مصنوعی و عضو مصنوعی برای کار متحرک مانند پلاک‌های ارتودنسی در لابراتورهای دندانسازی و کلینیک‌های دندانپزشکی حضوری فعال دارند.

دروس این رشته:  آناتومی دندان نظری و عملی، بیوشیمی، آناتومی دندان نظری و عملی، آسیب‌شناسی، مواد دندان نظری و عملی، میکروب‌های نظری و عملی، پروتزهای اطفال و ارتودنسی نظری و عملی، بافت‌شناسی نظری و عملی، لابراتور اختصاصی، اوکلوژن نظری و عملی، استاتیک نظری و عملی، ارتودنسی نظری و عملی، بافت‎شناسی نظری و عملی، آناتومی عمومی نظری و عملی و پروتز پارسیل.

معرفی شغل‌های رشته تجربی با میزان درآمد ماهانه

در این قسمت به معرفی شغل‌های رشته تجربی با میزان درآمد ماهانه می‌پردازیم. در بین رشته‌های دانشگاهی رشته علوم تجربی بین سه رشته تاپ که خواهان زیادی دارد رشته پزشکی اولویت قرار دارد بعد از آن داروسازی و دندانپزشکی در اولویت بعدی قرار دارند.

دلیل دیگر اینکه خواهان زیادی دارد و رقابت بین شرکت‌کنندگان رشته تجربی زیاد است سطح دآرمد بالا و جذب سریع فارغ‌التحصیلان می‌باشد. عرض شود که بازار کار این رشته‌ها برخلاف رشته‌های مهندسی هنوز در ایران اشباع نشده است. از دیگر رشته‌های پر درآمد می‌توان فیزیوتراپی و رادیوتراپی را نام برد. بعد از آن اولویت به رشته‌های رادیولوژی، علوم آزمایشگاهی، بینایی‌سنجی، مامایی، شنوایی‌سنجی، پرستاری، علوم تغذیه، بهداشت عمومی و… را نام برد.

پزشکی: فارغ التحصیلان پزشکی حتما نباید در مطب بنشیند و نسخه بنویسد. نمی‌توان به طور قطعی گفت اما به طور حدودی اگر بگوییم می‌توانیم درآمد یک پزشک ایرانی می تواند در ماه 60 میلیون باشد. ویزیت یک پزشک متخصص در ایران حدود 40 میلیون است. البته این مبلغ‌هایی که گفته شد مصوب شده نیست بلکه مبلغی است که بیشتر پزشک‌ها به خصوص در شهر تهران از بیماران دریافت می‌کنند.

دندانپزشکی: فرصت شغلی برای دندانپزشکان محدودتر شده است و به دو دلیل است یکی از آن ها پیشرفت بهداشت و دومی رشد دندان‌پزشکان نسبت به نرخ جمعیت افزایش داشته است.

داروشناسی: حدود 90 درصد فارغ التحصیلان در این رشته جذب بازار کار می‌شوند که بیشتر آن‌ها جذب داروخانه یا در صنایع داروسازی و کارخانه‌های آلایشی به کار برده می‌شود. در رشته داروسازی برخلاف پزشکی و دندان‌پزشکی کشیک اجباری وجود ندارد. درآمد داروسازی که شاغل در داروخانه‌های دیگران می‌باشد، بر اساس منطقه‌ای که در آن هستند حدود 6 میلیون الی 10 میلیون می‌باشد. درآمد دانشجوی رشته داروسازی نیز از مبلغ گفته شده کمتر است.

پرستاری: باید گفته شود که پرستار می‌تواند به صورت مستقل کار کند یا در مراکز درمانی خصوصی و یا در مهد کودک فعالیت کند به این صورت که به ارزیابی وضعیت سلامت افراد بپردازد. تعداد فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری از دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زیاد هستند. در مراکز درمانی به پرستاران کار بلد و متخصص نیاز است.

جاهایی که پرستار می‌تواند در آن مشغول به کار شود در بیمارستان‌ها، در مراکز درمانی، در صنعت مراقبت از سلامت و بهداشت کارکنان صنایع مختلف در سازمان تربیت بدنی و مراکز ورزشی به عنوان ارگان اصلی تیم مراقبت، حتی می‌توانند در آموزش و پرورش فعالیت کنند. حقوق پرستار کارشناس تازه استخدام شده اکنون 4 میلیون و 600 هزار تومان و حقوق یک پرستار کارشناس ارشد تازه استخدام شده 4 میلیون و 800 هزار تومان است؛ حقوق کارشناس به 7 میلیون 100 و حقوق کارشناس ارشد 7 میلیون و 300 خواهند رسید.

تکنولوژی پرتوشناسی(رادیولوژی): افراد در بیمارستان کار می‌کنند. کار کاردانی و کارشناسی این رشته با هم فرق دارند و کاردانی تصویربرداری‌های ساده را انجام می‌دهد که در بالا نیز ذکر شد و کارشناس این رشته کارش تخصصی‌تر است و تصویربرداری قسمت‌های داخلی و تخصصی‎تر را انجام می‌دهد حتی این افراد با دستگاه‌های دیگر سروکار دارند.

بینایی‌سنجی: موقعیت کاری خوبی دارد و بیشتر آن‌ها می‌توانند مستقل مطب باز کنند هم چنین می‌توانند در مواردی مانند مشکلات بینایی و بهداشت چشم با محیط های آموزشی، خدماتی و صنایع با سازمان‌های مربوطه همکاری کنند یا مسئول سنجش بینایی در رابطه با امور استخدامی و نظامی و اخذ گواهی‌نامه رانندگی و حتی خلبانی باشند. می‌شود گفت که تنها افرادی هستند که در زمینه به طور علمی و تخصصی عیوب انکساری را به خوبی تشخیص می‌دهند.

تکنسین پروتزهای دندانی: بسیار کار حساسی است. به راحتی می‌توانند کار پیدا کنند جذب آنها در کار زیاد است. حتی به صورت مستقل هم می‌توانند اقدام به تاسیس لابراتور کنند و یا در کلینیک‌های دندان پزشکی.

شروعی قدرتمند در رشته تجربی با یک راهکار بی‌نظیر

هدف از اینکه گفتم شروع قدرتمند در رشته تجربی با یک راهکار بی‌نظیر داریم چیست به نظر شما؟ قبل از هر چیز باید قبل از انتخاب رشته اطلاعات کافی در مورد رشته‌هایی که قرار است در آن مشغول به تحصیل شوید گرفته شود چون تصمیم سرنوشت‌سازی است و بدون هزینه‌های اضافی و وقت تلف‌کردن به هدف و موفقیتی که در سر دارید برسید. بر همین اساس شما نیاز به یک برنامه خیلی خوب و منبع عالی دارید.

انتخاب رشته روی همه‌ی بخش‌های زندگی تاثیرگذار است اگر چه ممکن است مسیر رسیدن به آن سختی‌هایی داشته باشد(به قول شاعر میگه که به کاری همت بسته گردد، اگر خاری بود گل دسته گردد)، اما اصلا نگرانی به دل خود راه ندهید چون ارتباط ما به همین‌ جا ختم نمی‌شود و هم‌چنین می‌توانید در بخش نظرات سایت حرف آخر پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید و کارشناسان مربوطه پاسخگوی همه‌ی سوالات شما خواهند بود.

برای دریافت یک جلسه رایگان مشاوره می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا در هر ساعتی از شبانه روز، کارشناسان ما با شما تماس بگیرند. برنامه‌ای داریم برای دانش‌آموزان رشته تجربی(با عنوان برنامه 1000 ساعته) که یکی از دقیق‌ترین برنامه‌ها و بهترین تدریس توسط بهترین اساتید کشور برای شما به ارمغان آورده‌ایم تا شما را به رشته دلخواه‌تان برسانیم. ممنون بابت وقتی که گذاشتید.

سوالات متداول

شناخت رشته‌های ارائه شده در هر گروه آزمایشی از چه نظر اهمیت دارند؟ آشنایی با این رشته‌ها داوطلبان را در مسیر انتخاب رشته موفق هدایت می‌نماید.

برای ورود به رشته تجربی چه معدلی نیاز است؟ برای اطلاع از این موضوع به مقاله رجوع کنید.

آیا شرط معدل برای رشته تجربی نیاز است؟ بله معدل حداقل بالای 14 باشد.

کدام رشته‌های تجربی دارای درآمد بالایی هستند؟ برای اطلاعات دقیق توصیه می‌شود به مقاله رجوع کنید.

3.6 8 رای
امتیاز این نوشته
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!