نحوه برنامه ریزی کنکور بر مبنای 5 تکنیک بی نظیر

یک سؤال همیشه مطرح هست: چرا اغلب کسانی که کنکور رو به عنوان هدف انتخاب کرده اند راه های داشتن یک برنامه خوب برای رسیدن به آن را نمی دانند. به عبارتی با نحوه برنامه ریزی کنکور هیچ آشنایی ندارند. در این مقاله 5 تکنیک بی نظیر را به شما آموزش می دهم تا روش برنامه ریزی برای کنکور را یاد بگیرید. فقط کافیست 5 دقیقه وقت بگذارید و با من همراه شوید.

نحوه برنامه ریزی کنکور

اول از هرچیزی باید این و بدونید برنامه ریزی کنکور فقط مخصوص تابستون سال سوم و سال چهارمتون نیست اگه رسیدن به یه رشته خوب و دانشگاه خوب جزو آرزوهاتونه و شده هدفتون پس باید برنامه ریزی برای کنکور رو از همون پایه شروع کنید تا سال آخر یعنی همون سال کنکور  تا مجبور نباشید حجم عظیمی از درس ها وبه دوش بکشید.

پس بچه های عزیز در هر پایه ای که هستید دهم, یازدهم و یا اینکه امسال کنکور دارید, فرقی نداره چقدر زمان دارید کم یا زیاد اما برای همون زمانی که دارید برای مرحله به مرحله اش برنامه ریزی کنید.

در واقع داشتن یه برنامه کنکوری خوب بهتون کمک می کنه تلاش هایی که دارید هدفمند باشه و بدونید این تلاش ها قراره شما رو به کجا برسونه و از همه مهم تر کمک می کنه از تمامی امکاناتتون به بهترین نحو ممکن استفاده کنید پس بهتون قول میدم یه برنامه خوب کاری میکنه سال کنکورتون بشه یکی از بهترین و خاطره انگیز ترین سال های زندگیتون…

اینجا قصد داریم شما رو با 5 تکنیک بی نظیر آشنا کنیم, تکنیک هایی که نحوه برنامه ریزی کنکور را به خوبی برای شما بازگو می کند و رعایت آن یک برنامه ریزی اصولی و منطقی را به شما تحویل می دهد. 

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

تکنیک اول نحوه برنامه ریزی کنکور : برنامه ریزی منحصر به فرد

اول اینکه سعی کنید برنامه ای که میخواید برای کنکورتون داشته باشید کاملاً منحصر به فرد باشه یعنی با توجه به شرایط فردی و محیطی خودتون تنظیم شده باشد و قرار باشه برنامه مدرسه و کلاس های کنکوری و جبرانیتون و پوشش بده نه اینکه فلان دوست یا فامیل ما با فلان برنامه پیش رفت موفق شد پس اگر من هم با همون برنامه پیش برم موفق میشم.

خیلی خیلی مراقب این مسئله باشید که شمارو از مسیر درستتون منحرف نکنه.

نحوه برنامه ریزی کنکور

تکنیک دوم: شناسایی درست ابزارهای مورد نیاز برای اجرای درست برنامه

ابزارهایی که برای اجرای درست و دقیق برنامه هاتون میتونه بهتون کمک کنه رو درست شناسایی کنید مثل 1- منابع مطالعاتی 2- انتخاب آزمون های آزمایشی 3- وجود یک مشاور و راهنما کنارتون 4- روش های صحیح مطالعه هر درس 5- روش های تست زنی و تحلیل تست

تکنیک سوم: ترسیم نقشه راه

سعی کنید یک برنامه راهبردی داشته باشید که ترسیم نقشه راه شما تا کنکورتان باشد که بتونه برنامه های کوتاه مدت و در دل خودش جا بده و این برنامه های کوتاه مدت نیز باید هدفمند باشه تا بتونه انگیزه و تلاش منسجم شما در طول یکسال کنکور حفظ کنه.

تکنیک چهارم: داشتن تست و مرور دو راز موفقیت یک کنکوری

یک برنامه ریزی درست و اصولی برای مطالعه و کنکور باید دوره های مرور پنجگانه و تست زنی و به درستی پوشش بده.

تکنیک پنجم: جاگذاری تایم جبرانی در برنامه

در یک برنامه ریزی اصولی تایم های جبرانی نیز باید در نظر گرفته بشه تا از تلنبار شدن دروس روی هم جلوگیری بشه چون خیلی از داوطلبان وقتی از یکی دو برنامه عقب میفتن کاملاً بی انگیزه میشن و همین باعث میشه فکر کنن دیگه نمی تونند به هدفشون برسند.

انواع برنامه ریزی کنکور

1– برنامه راهبردی (جامع)

2- برنامه عملیاتی

که هر کدام را به طور مفصل بررسی می کنم.

1-برنامه راهبردی کنکور (جامع):

این نوع برنامه ریزی عمدتا بلند مدت هست و تمامی برنامه های شما را تحت الشعاع خود قرار می دهد بنابراین نیاز به حساسیت و دقت خاصی دارد و در واقع یک دورنمای کلی از دروسی که باید تا روز کنکور مطالعه کنیم در اختیار ما قرار می دهد. برنامه ریزی راهبردی برای هر داوطلب ممکن است متفاوت باشد

زیرا در مرحله اول باید بدانیم داوطلب از چه زمانی مطالعه برای کنکور را آغاز می کند تا بتوانیم مدت زمانی را تا کنکور داریم محاسبه کنیم و این به تنهایی کافی نیست عامل دیگری که موثر است باید نقاط ضعف و قوت داوطلب در هر درس را شناسایی کنیم تا با استفاده از ضریب، اهمیت و بودجه بندی هر درس در کنکور برآورد کنیم که داوطلب از هر کدام از دروس مطرح شده در کنکور چه مباحثی را باید مطالعه نماید تا بتواند از کمترین زمان حداکثر استفاده را داشته باشد.

این برنامه راهبردی می تواند همان برنامه مدرسه یا کلاس های آموزشی یا برنامه آزمون هایی باشد که داوطلب شرکت می کند. طبیعتا هر کدام از دروس باید تا کنکور بارها دوره شود بنابراین رعایت اصول مرور برای هر درس باید در برنامه راهبردی رعایت شود. اما یک برنامه راهبردی باید این قابلیت را داشته باشد که تمامی مباحثی که قرار است برای کنکور مطالعه کنیم حداقل یک بار به طور کامل پوشش قرار دهد

2- برنامه عملیاتی:

planning

اجرایی کردن تصمیمات و چارچوب هایی که در قالب برنامه ریزی جامع تعیین شده است شامل موارد زیر است:
الف- تدوین برنامه میان دوره (ماهانه): با توجه به برنامه راهبردی در نظر می گیریم که در طول یک ماه از هر کدام از دروس باید چه سرفصل هایی مطالعه شود.
ب- تدوین برنامه کوتاه مدت (هفتگی و روزانه): حجم مطالعاتی هفتگی باید با در نظر گرفتن حجم مطالعاتی ماهانه در نظر گرفته شود و حجم برنامه یک روز هم با در نظر گرفتن حجمی که برای یک هفته تعیین شده است در نظر گرفته شود به این صورت که چینش،

حجم و مدت زمانی که در طول یک روز برای هر درس در نظر گرفته می شود باید به گونه ای باشد که در پایان هفته کل حجمی که برای یک هفته در نظر گرفته شده است کامل اجرا شده باشد در واقع برنامه هفتگی و روزانه مهم ترین بخش از برنامه راهبردی شما هستند زیرا اجرای درست این برنامه ها می باشد که موجب می شود تصمیماتی که در برنامه راهبردی وجود دارد عملی شود.

برنامه ی راهبردی همانند طرح یک پازل کامل می باشد و برنامه ماهانه، روزانه و هفتگی هر کدام قطعه های این پازل را تشکیل می دهند و زمانی به درستی کنار هم قرار می گیرند یک تصویر خوب را به ما می دهند.

توجه !!! در هر کدام از برنامه روزانه، هفتگی و ماهانه باید برنامه جبرانی در نظر گرفته شود که در صورت عقب افتادن از برنامه مجبور نباشید کل برنامه را به هم بریزید. البته دقت داشته باشید اگر تایم جبرانی روزانه به درستی انجام گیرد دیگر نیازی به جبرانی در برنامه هفتگی و ماهانه نمی شود اما بنابر احتیاط اگر در نظر گرفته شود بهتر است.
شاید در هفته های اول برنامه ریزی این چنین تصور داشته باشید که این کار وقت زیادی از شما می گیرد اما به مرور در می یابید که بعد از پایان برنامه 1 هفته شاید زمانی حدود یک ساعت یا کمتر لازم داشته باشید تا برنامه هفته گذشته را تحلیل کرده و گزارش آن را مکتوب کنید

و برنامه ریزی برای هفته بعد را انجام دهید. همچنین در روزهای اول ساعاتی که برای هر درس در نظر می گیرید چندان دقیق نباشد اما صبور باشید و خواهید دید به مرور زمان به واقعیت نزدیکتر می شود.
توجه !!! نکته دیگری که در برنامه هفتگی باید رعایت شود این است تمامی دروس را در برنامه یک هفته قرار دهید و هر درس را با توجه به ضریب و اهمیتی که در کنکور دارد در برنامه بگنجانید.

در واقع برنامه ریزی درسی درست این امکان را به شما می دهد که بدانید هر مبحث را در چه زمانی باید مطالعه کنید آن وقت هنگام خواندن مبحث های دیگر ذهنتان پراکنده نمی شود و به همان مطلبی فکر کنید که می خوانید و مطمئن باشید به مباحث دیگر هم می رسید و این کار بهترین ارمغان یعنی افزایش تمرکز و دقت بالا را برا شما به همراه دارد.

برای رزرو و ثبت نام در طرح یکساله کنکور 99 فقط کافی است با شماره های زیر با ما در ارتباط باشید :
02166566623
09120560256

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/zRubCf

https://b2n.ir/972957

https://tinyurl.com/y539fnbm
https://bit.ly/2GAJLc8
امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!