همه چیز در مورد طرح ترمیم معدل

اگر معدل دیپلم شما کم است و از بابت آن نگران هستید، من، حامد حبیب زاده، در این مطلب شما را با طرح ترمیم معدل دیپلم آشنا می کنم. کافی است 5 دقیقه با این مطلب همراه باشید تا در ادامه مقاله های مشاوره ای حرف آخر دوازدهم با روش افزایش معدل و طرح موجود برای این کار به شکل کامل آشنا شوید. ابتدا با تعریف طرح ترمیم معدل آشنا می شویم.

ترمیم معدل چیست؟

ترمیم معدل

قانون ترمیم معدل نمرات امتحانات نهایی سال سوم دوره متوسطه و همچنین دیپلم برای اولین بار در سال 1394 تصویب و قطعی شد. هدف از تصویب قانون ترمیم معدل عبارت است از:

  • ایجاد پیش زمینه جهت ارتقای سوابق تحصیلی دانش آموزان که این قانون تاثیر مستقیمی در آزمون ورودی دانشگاه ها داشته و به عبارتی در معدل فارغ التحصیلان موثر است.
  • تصویب این قانون برای دانش آموزان و داوطلبان کنکورهای سراسری که معدل نسبتا پایینی دارند بسیار مفید است. این دانش آموزان می توانند با استفاده از قانون ترمیم معدل، معدل خود را افزایش داده و از این طریق رتبه خود را نیز در کنکور ارتقا ببخشند.

نکته: نمراتی که دانش آموزان و داوطلبان در طرح ترمیم معدل سوم متوسطه کسب می کنند، هیچ تاثیری روی معدل دیپلم آن ها نداشته و تنها در اعمال سوابق تحصیلی در آزمون سراسری تاثیر خواهد داشت. اما یک خبر ویژه اگر برای ترمیم معدل یا موارد مربوط به کنکور نیاز به مشاوره دارید و می‌خواهید به پاسخ سوالات خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن برسید توصیه می‌کنم حتما از لینک بهترین مشاوره کنکور تجربی و طرح‌های ویژه‌ای که قرار داده شده استفاده کنید و خیال خود را راحت کنید.

آیا ترمیم معدل در معدل دیپلم تاثیر دارد؟

این پرسش یکی از سوالات متدوال در رابطه با ترمیم معدل است که ذهن بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان را به خود درگیر کرده است. در رابطه با موضوع تاثیر این طرح در معدل دیپلم، باید به این نکته اشاره کرد که نمراتی که دانش آموزان در طرح ترمیم معدل نهایی کسب می کنند، هیچ گونه تاثیری در معدل دیپلم آن ها نداشته و فقط در اعمال سوابق تحصیلی در آزمون کنکورهای سراسری تاثیر دارد.

شرایط ترمیم معدل دیپلم برای کنکور

یکی از پرسش هایی که همه داوطلبان از مشاورین و متخصصین تحصیلی در رابطه با ترمیم معدل دارند این است که شرایط افزایش معدل دیپلم برای کنکور چیست؟
در مورد این پرسش لازم به ذکر است که خوشبختانه هیچ گونه محدودیتی برای داوطلبان جهت ترمیم معدل و ارتقای نمرات کم وجود ندارد. تمامی داوطلبانی که معدل دیپلم آن ها کمتر از 20 است می توانند به راحتی نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کرده و در آزمون آن شرکت کنند. به این ترتیب حتی دانش آموزانی که معدل خوبی دارند، می توانند در این طرح شرکت کنند و معدل خود را بیشتر افزایش دهند. این کار می تواند در کسب رتبه های عالی کنکور تاثیر بسزایی برای آن ها داشته باشد.

ترمیم معدل دیپلم نظام جدید

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در نامه ای به رئیس مرکز اداره سنجش و کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش از اجرای مصوبه 915 ترمیم نمره های دروس نهایی داوطلبان و دانش آموزان نظام جدید آموزشی خبر داد.
همچنین عباس سلطانیان، مدیر کل دفتر آموزش دوره متوسطه دوم نظری، در شرح ترمیم معدل دیپلم نظام جدید و سوابق تحصیلی آن گفته بود: هر فردی بخواهد درس یا دروسی را دوباره امتحان دهد و نمره خود را ارتقا دهد می تواند درخواست خود را مبنی بر شرکت مجدد در آزمون های نهایی مطرح نماید.
بدین ترتیب متقاضیان این طرح باید به منطقه آموزش و پرورش خود، که مدرک دیپلم خود را از آن منطقه اخذ کرده اند، مراجعه کرده و درخواست خود را شخصا ثبت کنند.

پیشنهاد: برای این که در امتحانات نهایی بیشترین بازده را از مطالعه خود کسب کنید، بهتر است با بارم بندی امتحانات نهایی آشنا باشید و مطابق با این بارم بندی ها برنامه ریزی نمایید.

ترمیم معدل دیپلم نظام قدیم

این طرح در ترمیم معدل دیپلم نظام قدیم هم صدق می کند. به عبارتی دانش آموزان و داوطلبانی که مدرک دیپلم نظام قدیم دارند، می توانند علاوه بر دروس نهایی سال سوم دبیرستان، نمرات درس هایی را که در پیش دانشگاهی به صورت نهایی برگزار کرده اند ارتقا دهند. به عبارتی این دانش آموزان علاوه بر ترمیم معدل سال سوم دبیرستان خود، می توانند نسبت به ترمیم معدل پیش دانشگاهی خود نیز اقدام کنند.

مشاوره رایگان کنکور

قبل از ادامه توضیحات در مورد طرح ارتقای معدل، یک هدیه ویژه از طرف حرف آخر برای شما دانش آموزان عزیز دارم. بدون شک دریافت راهنمایی از برترین های کنکور و مشاورین این زمینه، می تواند برای همه دانش آموزان مفید باشد. شما هم برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت پاسخ سوالات آموزشی خود در مورد درس خواندن و کنکور، کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا مشاورین حرف آخر با شما تماس بگیرند و به رایگان مشاوره رایگان در اختیار شما قرار دهند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

چه کسانی می توانند در طرح ترمیم معدل دیپلم شرکت کنند؟

سوابق تحصیلی در نتایج کنکور داوطلبانی تاثیر گذار است که از سال 1384 به بعد مدرک دیپلم خود را گرفته اند، بنابراین داوطلبان کنکور سراسری که دیپلم خود را از سال 84 به بعد کسب کرده اند می توانند نسبت به ترمیم معدل نهایی خود اقدام کنند. این طرح در مجلس به تصویب رسیده است و داوطلبان می توانند در این طرح ترمیم معدل دیپلم در سه نوبت امتحانات نهایی خرداد، دی یا شهریور شرکت کنند. برای شرکت در این طرح باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • داوطلبان برای ترمیم نمرات دروس نهایی خود می توانند در یکی از نوبت های خرداد، شهریور یا دی شرکت کرده و امتحان دهند. به آن ها عبارتی نمی توانند یکی از دروس را در نوبت دی ماه و درس های دیگری را در نوبت خرداد ماه امتحان دهند.
  • دانش آموزان و داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون نهایی ارتقای معدل دارند، باید بین 30 تا 45 روز قبل از برگزاری آزمون به مدارس بزرگسالان منطقه خود مراجعه کرده و در این آزمون ثبت نام کنند.
  • داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را قبل از سال 84 گرفته اند نمی توانند در این آزمون شرکت کنند.

سهمیه معدل در کنکور

حال در مورد این که چرا افزایش معدل مهم است، بحث می کنیم. در طی سال های اخیر در زمینه موضوع حذف کنکور بحث هایی شده است اما بعد از گذشت تقریبا 10 سال، خبری مبنی بر حذف کنکور منتشر نشده است. در راستای اجرا شدن طرح حذف کنکور پذیرش دانشجو باید بر اساس سوابق تحصیلی صورت گیرد.
به همین دلیل است که تاثیر معدل بر نتایج کنکور به صورت سالانه افزایش در حال افزایش است. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور از سال 98 به 30 درصد تاثیر مثبت رسیده است. به این ترتیب داوطلبانی که معدل بالایی دارند به مراتب احتمال پذیرش آن ها در کنکور سراسری بیشتر است. در کل سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری تاثیر مثبت دارند. اما سوابق تحصیلی داوطلبانی که معدل پایینی دارند در کنکور سراسری تاثیری نخواهد داشت.

مهلت ثبت نام ترمیم معدل دیپلم

طرح ترمیم معدل نیز همانند آزمون های اصلی که در مدارس مختلف برگزار می شود، در سه نوبت خرداد، دی و بهمن ماه اجرا می شود. بنابراین هریک از داوطلبان و دانش آموزانی که می خواهند در این طرح ثبت نام کنند، می توانند در یکی از نوبت های خرداد، دی و شهریور نسبت به ثبت نام و آزمون مجدد اقدام کنند. فقط دقت کنید که برای شرکت در طرح، 30 تا 45 روز قبل از زمان شروع آزمون ها، ثبت نام باید انجام پذیرد.

هدیه حرف آخر برای دانش آموزان کنکوری

اگر به دنبال بهترین منابع آموزشی برای کنکور هستید، با آموزش های جذاب موسسه حرف آخر آشنا شوید. آموزگاران نمونه کشوری در این موسسه گرد هم آمده اند و با تهیه فیلم های آموزشی جذاب و مفهومی برای دانش آموزان، تحول بزرگی در زمینه آموزش کنکور به وجود آورده اند.
استفاده از انیمیشن ها و فیلم های آموزشی با کیفیت و جذاب، یکی از روش های جدید در این آموزش ها است که موجب می شود دانش آموزان علاقه بیشتری به درس خواندن داسته باشند. برای آشنایی با این آموزش ها، فرم زیر را همین الان پر کنید تا بته آموزشی رایگان حرف آخر درب منزل خود تحویل بگیرید. در این بسته آموزشی موسسه حرف آخر 20 درصد از تمام آموزش های کنکوری را به رایگان به شما هدیه می دهد.

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

ترمیم معدل دیپلم برای خارج از کشور

یکی از مهمترین مزایای افزایش معدل دیپلم، بهتر کردن رزومه برای ادامه تحصیل در خارج از کشور است. در نظر داشته باشید که دانشگاه های خارج از کشور برای پذیرش دانشجو، به معدل پایه های مختلف و به خصوص معدل دیپلم و همچنین رتبه کنکور متقاضی توجه می کنند. با توجه به این که معدل دیپلم با شرکت در این طرح تغییری نمی کند، بنابراین طرح ترمیم معدل برای کسب رتبه بهتر در کنکور مناسب است و از این طریق به ادامه تحصیل و پذیرش در دانشکاه های خارج از کشور کمک می کند.

هزینه ثبت نام ترمیم معدل دیپلم

ثبت نام ترمیم معدل نهایی حدود یک ماه قبل از امتحانات نهایی شروع می شود. هر دانش آموز تنها یک بار می تواند در آزمون ترمیم معدل شرکت کند. همچنین هیچ محدودیتی در انتخاب تعداد دروس برای امتحان مجدد وجود ندارد. متقاضیان قانون ترمیم معدل باید این نکته را در نظر داشته باشند که بابت برگزاری آزمون مجدد برای اشخاصی که دیپلم خود را گرفته اند حدود 20 هزار تومان هزینه دریافت می شود. این مبلغ بابت چاپ و تصحیح ورقه ها از متقاضیان دریفات می شود.

پیشنهاد: یکی دیگر از دغدغه هایی که دانش آموزان دارند، این است که آیا امتحانات نهایی دوازدهم را بخوانند یا برای کنکور بیشتر مطالعه کنند. در این زمینه توصیه می کنم حتما مقاله امتحان نهایی دوازدهم یا کنکور را مطالعه کنید.

راستی اگر مشاور کنکور هستید و به دنبال دیده شدن می‌باشید توصیه می‌کنم حتما از بخش تبلیغ مشاوره تحصیلی هم دیدن کنید.

4.4/5 - (54 امتیاز)
guest
9 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!