معرفی کامل رشته دندان پزشکی همراه با بررسی ظرفیت و بازار کار

در این مقاله می‌خوانید:

سلام شیدا کبیرعبادی هستم مشاور تحصیلی، در این مقاله کامل‌ترین معرفی رشته دندان‌پزشکی، همراه با بررسی ظرفیت و بازار کار این رشته برای شما عزیزان مطالبی را ارائه خواهم کرد. همچنین در این مطلب سعی شده به سوالات متداول شما عزیزان از جمله: درصد و رتبه قبولی رشته دندان پزشکی، دانشگاه های ارائه دهنده رشته دندان پزشکی، دوره های تحصیلی، گرایش ها،‌ شرایط گذراندن طرح، دوره های تخصص و فوق تخصص رشته دندان پزشکی و … بپردازیم.

رشته دندان پزشکی هم مانند رشته پزشکی، جزو رشته های دکتری عمومی زیر گروه 1 تجربی است. همچنین رشته دندان پزشکی بعد از رشته پزشکی، یکی از پرطرفدارترین رشته ها بین متقاضیان و داوطلبین کنکور می باشد. با توجه به اینکه هر نوعی از عفونت در ناحیه دهان و بخصوص عفونت ناشی از بیماری های دندان، لثه و عفونتی که مابین دندان و لثه ایجاد می شود، می تواند وارد جریان خون شده و گاه موجب بروز سکته های قلبی، مغزی و حتی مرگ شود، امروزه به کمک این علم می توان بسیاری از بیماری ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

امروزه رشته دندان پزشکی دانشی است که سلامت دندان و دهان را سبب شده و سلامتی جسم، روح و زیبایی ظاهری را به ارمغان آورده است و همچنین هنری است که لبخندهای زیباتری را بر روی لبان همه بر جای گذاشته است. اما برای شناخت بهتر هر هنری نیاز به یک سری اطلاعات پایه ای و شناخت آگاهانه تری داریم تا بتوانیم در مسیر درست رویاهایمان قدم بگذاریم، پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که دندان پزشکی آرزوی دیروز و رویای فردایتان است، در ادامه مطالب با ما همراه باشید. همچنین پیشنهاد می کنم برای آشنایی با سایر رشته های علوم تجربی به سایت حرف آخر مراجعه کنید.

توانایی های مورد نیاز برای رشته دندان پزشکی

کار در حیطه دندان پزشکی، همانند سایر رشته ها نیازمند یک سری ویژگی های شخصی و توانایی های فردی است، که عامل مهمی در موفقیت بیشتر هر فرد تلقی می شود. از جمله توانایی هایی که یک دندان پزشک نیاز دارد، عبارتند از:

 • توجه به اخلاق و شئونات حرفه ای: اخلاق از اهمیت فراوانی برخوردار است، مخصوصأ در رابطه با رشته هایی که با سلامت روح و جسم افراد مواجه هستند. چرا که رضایت و سلامت بیماران باید در درجه اول اهمیت قرار بگیرد.
 • مهارت اجتماعی: یک دندان پزشک باید بتواند با صبر و حوصله کافی با بیماران ارتباط برقرار کرده و علاوه بر ایجاد حس آرامش، باعث همکاری بهتر بیمار حین انجام کار شود. این مهارت در برخورد با کودکان و افراد مسن بسیار حائز اهمیت است.
 • مهارت کلامی: افراد بسیاری در جامعه فارغ از سن و سال، از انجام درمان های دهان، دندان و درد ناشی از آن وحشت دارند و این وظیفه دندان پزشک است که ضمن اطمینان دادن به بیمار، ارتباط کلامی موثری با بیمار برقرار کند تا از استرس فرد بکاهد.
 • قدرت و سلامت بدنی: کار طولانی مدت دندان پزشکان و ماندن در وضعیت ثابت، نیازمند عضلات و اسکلت گردنی و کمری قوی ای است و کسانی که در این دو اندام دچار مشکل نباشند، بهتر از عهده کارهایشان برمی آیند.
 • سرعت عمل: بسیاری از بیماران و حتی افراد سالم نیز برای باز ماندن دهان خود ظرفیت محدودی دارند. در کار با کودکان، افراد آسیب دیده و افراد کم تحمل، دندان پزشک باید بتواند در کنار کیفیت بالای کاری، سرعت عمل خود را هم افزایش دهد.
 • ذوق و سلیقه بالا: تقریبأ به جرئت می توان گفت در همه موارد درمان، علاوه بر درمان، علائمی مانند درد و ترمیم مشکلات دندان و لثه، زیبایی مهمترین مسئله تلقی می شود. در برخی از تخصص ها، از جمله: ارتودنسی، جراحی فک و بینی، جراحی لثه و طراحی لبخند توجه به زیبایی شناسی و هارمونی بسیار حیاتی است.

برخی از ویژگی‌های بهترین دندانپزشک ها

ضریب دروس مورد نیاز برای رشته دندان پزشکی

رشته های دانشگاهی که ضریب مواد امتحانی آنها یکسان است، در یک زیر گروه قرار می گیرند. گروه آزمایشی علوم تجربی 5 زیر گروه را شامل می شود. همانطور که میدانید، رشته هایی مانند: پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در زیر گروه 1 قرار دارند. داوطلبان کنکور که به رشته خاصی علاقه مند هستند، باید بدانند که رشته مورد نظر در کدام زیر گروه قرار دارد تا بر اساس آن اقدام به برنامه ریزی درسی کنند. در واقع هرچه ضریب درسی در یک زیر گروه بیشتر باشد، میزان اهمیت آن درس در رشته هایی که در آن زیر گروه قرار می گیرند، بیشتر میشود. در جدول زیر، ضریب دروس مورد نیاز برای رشته دندان پزشکی را برای شما تهیه کرده ایم.

ضریب دروس برای رشته دندانپزشکی

همان طور که مشاهده می کنید، درس زیست شناسی دارای بالاترین ضریب می باشد، و این بدان معناست که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما اگر هدفتان قبولی در رشته دندان پزشکی است، بهتر است از رتبه قبولی های این رشته درسال های گذشته اطلاعات دقیق و تکمیلی به دست آورید. در این صورت شما می توانید برنامه ریزی دقیقی برای مطالعه دروس و تمرکز بر روی نکات مهم تر و کلیدی تر داشته باشید. به همین منظور شما میتوانید مقاله مربوط به حداقل رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی را از همین سایت مطالعه کنید و دامنه اطلاعاتتان را گسترش دهید.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته دندان پزشکی

رشته دندان پزشکی از زیرمجموعه های کنکور علوم تجربی در انتخاب رشته کنکور سراسری است. طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، پذیرش در رشته دندان پزشکی در دانشگاه های دولتی روزانه و پردیس خودگردان صورت می گیرد. البته در دانشگاه آزاد اسلامی هم پذیرش به دو صورت انجام می گیرد. پذیرش در این رشته فقط به صورت با آزمون بوده و پذیرش بدون کنکور در رشته دندان پزشکی وجود ندارد.

احتمالأ این سوال ذهنتان را مشغول کرده است که آیا در دانشگاه های پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی می توان به تحصیل در رشته دندان پزشکی پرداخت یا نه؟ پاسخ شما منفی است، چرا که همان طور که گفته شد، پذیرش رشته دندان پزشکی فقط در دانشگاه های سراسری روزانه، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد وجود دارد.

اما در ادامه برای شما عزیزان لیست 8 دانشگاه نمونه کشوری را که براساس رتبه بندی دانشگاه ها، برتر انتخاب شده اند را آماده کرده ایم که در عکس زیر مشاهده می کنید.

8 دانشگاه برتر کشوری ارائه دهنده رشته دندانپزشکی

ظرفیت دانشگاه های داخل ایران برای رشته دندان پزشکی

رشته دندان پزشکی از ظرفیت کمتری نسبت به رشته پزشکی برخوردار است، به همین دلیل رتبه بهتری نیاز خواهد داشت. پذیرش در رشته دندان پزشکی به صورت ناحیه ای بومی می باشد. از آن جایی که ممکن است برخی از داوطلبین کنکور با این نوع گزینش آشنایی نداشته باشند، ابتدا میرویم سراغ این بحث که گزینش ناحیه ای بومی یعنی چه؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بیان کنیم، فرض کنید استان یزد، چهار محال و بختیاری و اصفهان طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور یک ناحیه محسوب می شوند، اگر قرار باشد ظرفیت این سه استان به این صورت باشد که 60 درصد ظرفیت را به بومی ها اختصاص دهند، و اگر ظرفیت دانشگاه را 50 نفر در نظر بگیریم، دانشگاه 30 نفر از این 50 را از همان ناحیه انتخاب خواهد کرد اما 40 درصد بقیه ظرفیت از آن ناحیه انتخاب نخواهد شد.

حال که با مفهوم گزینش بومی ناحیه ای آشنا شدید، بریم سراغ این که ظرفیت دانشگاه های ایران برای پذیرش رشته دندان پزشکی به چه صورت است؟ برای اطلاع دقیق تر و تکمیل تر در مورد ظرفیت دانشگاه های ارائه دهنده رشته دندان پزشکی، ما لیستی را برای شما تهیه و تدارک دیده ایم که میتوانید فایل PDF آن را از کادر زیر دریافت کنید.

ظرفیت_دانشگاه_های_سراسر_کشور_برای_رشته_دندان_پزشکی

انواع ورودی برای رشته دندان پزشکی

همان طور که می دانید، دانشگاه های ایران به دو صورت ورودی می پذیرند. ورودی های اول سراسری که در مهر ماه پذیرش می شوند، معمولأ روزانه ها هستند. و ورودی های بعدی ای که در بهمن ماه پذیرش می شوند را اصطلاحأ ورودی های بین الملل یا همان شهریه پرداز می شناسیم.

شهریه دانشگاه ها برای رشته دندان پزشکی

به طور کلی چه در رشته دندان پزشکی و چه در سایر رشته ها، میزان شهریه به این صورت است که: در دانشگاه سراسری شهریه پرداز (شبانه) میزان شهریه نسبت به دانشگاه آزاد کمتر است و در دانشگاه های آزاد اسلامی میزان شهریه نسبت به دانشگاه های پردیس خودگردان کمتر می باشد. اما دانشگاه هایی که با عنوان دانشگاه بین الملل مرسوم هستند، بالاترین میزان شهریه را دارا می باشند و به صورت میانگین حدود 12 میلیون تومان می توان در نظر گرفت.

همراهان عزیز تا اینجای مطالب سعی شد در مورد موارد پایه ای و نحوه ورود به رشته دندان پزشکی صحبت کنیم، اما برای ورود به این رشته به یک سری موارد برای قبولی نیازمند هستیم. مهم ترین اصل برای موفقیت در کنکور برنامه ریزی هوشمندانه است. برنامه ای که براساس نیاز واقعی داوطلب طراحی شده و براساس ظرفیت هر فرد، انعطاف پذیر نیز می باشد. پیشنهاد ویژه من برای شما برنامه 1000 ساعته حرف آخر است. برنامه ای که براساس استانداردهای آموزشی رتبه یک کشوری را داراست و با استفاده از آن می توانید در عرض 4 ماه مطالب کنکور را جمع بندی کنید، بیش از 7 بار مرور کنید و بیش از 7000 تست بزنید. پس اگر شما هم می خواهید به جمع حرف آخری ها بپیوندید، همین الآن فرم زیر را تکمیل کنید. 

4 ماه طلائی تا کنکور با حرف آخر

برنامه-4ماهه-اصلی

مشخصات دوره عمومی رشته دندان پزشکی

به طور کلی، در رشته دندان پزشکی 217 واحد درسی توسط دانشجویان گذرانده می شود. درواقع، رشته دندان پزشکی یک دوره 6 ساله با 12 ترم می باشد. اما این رشته به سه دوره مجزا تقسیم می شود که دوره اول را دوره 2 ساله علوم پایه و دوره دوم را دوره 4 ساله کارآموزی تشکیل می دهد.

دوره علوم پایه رشته دندان پزشکی

دوره علوم پایه رشته دندان پزشکی با رشته پزشکی تفاوت چندانی ندارد و تقریبأ 90 درصد دروس علوم پایه در هر دو رشته یکسان است. در دوره علوم پایه، یک سری اطلاعات پایه ای و کلی در مورد ساختار کلی بدن انسان به دانشجویان تدریس می شود. و در یک کلام، دروس پایه از جمله دروس اساسی در رشته دندان پزشکی می باشد که معمولأ دانشجو را برای گذراندن دروس اختصاصی آماده می کند. در مجموع، دروس دوره علوم پایه رشته دندان پزشکی 43 واحد است . در ادامه می توانید لیستی از دروس پایه ارائه شده در رشته دندان پزشکی را مطالعه کنید. همچنین می توانید برای آشنایی با دوره علوم پایه رشته پزشکی و مقایسه هر دو دوره به مقاله معرفی رشته پزشکی مراجعه کنید.

دوره علوم پایه رشته دندانپزشکی

دروس دوره علوم پایه رشته دندان پزشکی

 • بیوشیمی
 • بافت شناسی انسانی
 • فیزیولوژی
 • ژنتیک انسانی
 • میکروب شناسی
 • ایمنی شناسی
 • فیزیک پزشکی
 • جنین شناسی
 • تشریح
 • روان شناسی عمومی
 • آسیب شناسی عمومی
 • آناتومی

دوره فانتوم یا شبیه ساز رشته دندان پزشکی

در دوره فانتوم، دانشجویان معمولأ بر روی مدل های غیر زنده کار می کنند. به عنوان مثال، برای تمرین عصب کشی روی دندان های کشیده شده کار می کنند و آن ها را عصب کشی می کنند. یا برای دروسی مانند: پروتز کامل یا روکش، روی دندان های شبیه ساز کار می کنند. قبل از اینکه دانشجویان وارد  کلینیک ها شوند، لازم است که حتمأ دوره فانتوم را گذرانده باشند.

کلاس‌های دوره فانتوم دندانپزشکی

برای عصب کشی در کلینیک ها نیز حتمأ لازم است دانشجویان دو دوره فانتوم اندو یک و اندو دو را نیز بگذرانند تا اجازه کار بر روی بیمار به آنها داده شود. و همچنین برای انجام کارهای ترمیمی، حتمأ لازم است قبلأ در دوره فانتوم ترمیمی شرکت کرده باشند تا به اندازه کافی تمرین کرده و مهارت داشته باشند.

دوره علوم تخصصی یا کارآموزی رشته دندان پزشکی

بعد از اتمام دو دوره فوق، در صورت قبولی در آزمون دوره علوم پایه دانشجویان وارد مرحله بعدی یعنی دوره تخصصی یا کارآموزی می شوند. دروس تخصصی در رشته دندان پزشکی، اساس و پایه این رشته را تشکیل می دهند. گذراندن این دروس برای همه الزامی است و اطلاعات تکمیلی را در مورد رشته دندان پزشکی در اختیار دانشجویان قرار می دهد. و در این مرحله دانشجویان جمعأ 160 واحد درسی را در کلاس های درسی و همچنین کلینیک ها می گذرانند.

دوره تخصصی یا کارآموزی کلینیکی دندانپزشکی

همچنین در این دوره، دانشجویان با بیماران واقعی کار خواهند کرد. اولین ترم این دوره، تقریبأ ترم 6 می باشد که در این ترم دانشجویان موظف هستند در کلینیک یک دست دندان مصنوعی کامل برای یک مریض کاملأ بی دندان بسازند. هم زمان با ترم 6، دو فانتوم دیگر باید گذرانده شود اما هرچه جلوتر روند، کار عملی کلینیکی بیشتر و دروس نظری و فانتوم کمتر می شود. بعد از رسیدن به ترم 10، دانشجویان سه ترم عملأ کلینیکی و عملی طی خواهند کرد.

دروس دوره تخصصی یا کارآموزی رشته دندان پزشکی 

 • کالبدشناسی و مرفولوژی دندان
 • زبان خارجی اختصاصی
 • جنین و بافت شناسی فک و دهان
 • آسیب شناسی دهان
 • ارتودنسی
 • اندودنتیکس
 • بیماری های دهان و تشخیص
 • بیولوژی دهان
 • پریودنتولوژی دهان
 • دندان پزشکی ترمیمی (پروتز محرک پارسیل، پروتز ثابت و پروتز کامل)
 • جراحی دهان، فک و صورت
 • دندان پزشکی کودکان
 • رادیولوژی دهان
 • گوش، حلق و بینی
 • نظام پزشکی و طب قانونی
 • بهداشت عمومی و اکولوژی
 • بهداشت محیط زیست
 • دندان پزشکی مجتمعی
 • بیماری های روانی
 • بیماری های درونی
 • فارماکولوژی
 • بهداشت دهان و تغذیه
 • دندان پزشکی پیشگیری مواد دندانی

طرح اجباری مناطق محروم رشته دندان پزشکی

دانشجویان رشته دندان پزشکی نیز مانند دانشجویان رشته پزشکی بعد از فارغ التحصیلی و گذراندن دوره دندان پزشکی عمومی، می بایست در طرح دو ساله ثبت نام کنند و به این ترتیب به قسمت های مختلف کشور که جزو مناطق محروم و کم برخوردار محسوب می شوند و نیاز به دندان پزشک دارند، اعزام می شوند. در دوران طرح، دندان پزشکان اجازه تأسیس مطب را ندارند و فقط می توانند در شیف عصر نزد دندان پزشک دیگری مشغول به کار شوند.

طرح دو ساله دندان پزشکی برای کسانی که به سربازی نرفته اند، سربازی محسوب می شود و لازم نیست آن ها بعد از طرح، دوباره به سربازی اعزام شوند. همچنین گذراندن طرح دندان پزشکی، اجباری و غیر قابل خرید می باشد.

چه کسانی از گذراندن طرح دندان پزشکی معاف می شوند؟

همه ی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی دندان پزشکی موظف به گذراندن طرح دوساله رشته دندان پزشکی هستند و می بایست در مناطق محروم به ارائه خدمات دندان پزشکی به مردم آن منطقه بپردازند؛ با این وجود، شرایطی وجود دارد که موجب معافیت بعضی از دانش آموخته‌گان از این طرح می شود شرایط معافیت از طرح دوساله دندانپزشکی عباتند از:

 • دانش آموختگانی که در دانشگاه های خارج از کشور تحصیلات خود را گذرانده اند یا با انتقالی در دانشگاه های داخل کشور تحصیل کرده اند و از مزایای ارز دولتی استفاده نکرده اند، در صورتی که دوره تکمیلی را در داخل کشور گذرانده باشند و شهریه مربوطه را پرداخته باشند، از طرح دوساله دندان پزشکی معاف هستند.
 • بانوان متاهلی که قبل از تاریخ 1 آذر سال 1380 فارغ التحصیل شده اند.
 • افرادی که در مقطع تحصیلی قبلی خود، گواهی معافیت از طرح را دریافت کرده باشند.
 • فارغ التحصیلانی که مشکل حاد پزشکی دارند و شورای عالی پزشکی برای آن ها گواهی معافیت از طرح دوساله را صادر کرده باشد.
 • افرادی که حداقل شش ماه به طور داوطلبانه در جبهه خدمت کرده اند، از گذراندن طرح دوساله دندان پزشکی معاف هستند.
 • فارغ التحصیلان استعدادهای درخشان مثل برندگان مدال طلای المپیاد کشوری، نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی، نفرات اول تا سوم آزمون ورودی دستیاری تخصصی (به استثناء رشته داروسازی) از گذراندن طرح دوساله دندان پزشکی معاف هستند.

علاوه بر موارد بالا دانشگاه علوم پزشکی کشور نیز می تواند به بعضی افراد گواهی معافیت از طرح دوساله دهد که عبارتند از:

 •   مادری که حضانت فرزند خود را بر عهده دارد.
 •   آزادگان ، همسران و فرزندان آزادگان
 •   فرزندان و همسران شهدا و مفقودین جنگ تحمیلی
 •   تک فرزند خانواده
 •   خواهر و برادر شهدا (تنها یک نفر از اعضای خانواده مجاز به استفاده از معافیت می باشد.)
 •   جانباز بالای 25 درصد (خود داوطلب) و فرزند جانباز بالای 50 درصد و همسر جانباز بالای 70 درصد
 •   افراد فارغ التحصیل در رشته های اجباری در صورت رسیدن به سن 45 سال
 •   افرادی که به مدت 4 ماه در صف انتظار به کارگیری به سر می برند. فارغ التحصیلانی که بومی هستند و در رشته های غیر از پزشکی و دندان پزشکی تحصیل کرده اند ، در صورتی که علاوه بر این 4 ماه به صورت پیوسته در صف انتظار یک شهرستان در یک دانشگاه باشند و دانشگاه نیاز یا امکان به کارگیری آن ها را نداشته باشد ، از گذراندن طرح خود معاف می شوند.
 •   سپری کردن خدمت نظام وظیفه برای آقایانی که دارای شرایط معافیت های خدمت نظام وظیفه می باشند.

شرایط تعهد به خدمت در رشته دندان پزشکی:

قبل از این که به شرایط تعهد به خدمت بپردازیم، بهتر است ابتدا با مفهوم تعهد به خدمت آشنا شویم. رشته های دارای تعهد خدمت رشته هایی هستند که دانشجویان درقبال تحصیل رایگان در آن رشته ها متعهد به خدمت می شوند و آن ها موظفند حداکثر سه برابر زمان تحصیل خود به ارائه خدمات درمانی در مناطق مختلف ازجمله مناطق محروم بپردازند. اما این شرایط عبارتند از:

 • هرساله 40 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه های روزانه و موسسات مناطق محروم به داوطلبان بومی اختصاص می یابد و در مقابل داوطلبان بومی متعهدند دوبرابر زمان تحصیل خود در مناطق محروم خدمت کنند.
 • افرادی که با سهمیه منطقه 1 و 2 توانستند در رشته دندانپزشکی قبول شوند، باید متعهد شوند که دو برابر مدت دوره تحصیلی خود در هر یک از تقاط ایران به خدمت مشغول شوند. مدت زمان ارائه خدمات در مناطق محروم برای چنین افرادی کمتر از 5 سال نخواهد بود.
 • دارندگان سهمیه منطقه 1، سهمیه ایثارگران، خانواده های شهدا و رزمندگان که در رشته دندانپزشکی قبول شده اند، به سبب استفاده از خدمات رایگان دانشگاه محل تحصیل  به اندازه مدت زمان تحصیل خود متعهد به ارائه خدمت هستند.

اما یک نکته حائز اهمیت این است که: دانش آموختگان رشته دندانپزشکی دانشگاه های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، پردیس خودگردان، و ظرفیت مازاد تعهد خدمت ندارد. همچنین دوره تعهد خدمت براساس نیاز سازمان ها ، ارگان ها و نهاد های انقلاب اسلامی و هم چنین ادارات دولتی است.

آینده شغلی، بازار کار و درآمد رشته دندان پزشکی

همان طور که پیشتر گفته شد، دندان پزشکی رویای بیشتر داوطلبین رشته تجربی است و دلیل آن هم معمولأ درآمد بالای این رشته می باشد.افراد می توانند در بیمارستان ها و کلینیک ها مشغول به کار شوند و از نظر درآمدی و شغل آینده آنان تضمین شود. در ادامه توجه شما را به اینفوگرافیک زیر در مورد وضع تأسف بار سلامت دهان و دندان ایرانیان و نیاز مبرم به دندان پزشکان جلب می کنم.

وضعیت سلامت دندان ایرانیان

موقعیت‌های شغلی یک دندان پزشک

استخدام دندان‌پزشک در بیمارستان ها، کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها و سایر مراکز درمانی امکان‌پذیر است. ولی اغلب دندان‌پزشکان مطب شخصی داشته و به‌طور مستقل کار می‌کنند. در شکلی دیگر از استخدام، آن‌ ها می‌توانند در دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی استخدام شوند. در این صورت، علاقه به مباحث علمی،  آموزش و تدریس، داشتن تخصص (.Ph.D) و بورد تخصصی، از مهم‌ترین شرایط لازم به‌حساب می‌آید.

امروزه در کشور ایران نزدیک به ۱۲ هزار دندان‌ پزشک وجود دارد و از سوی دیگر سالانه ۱۸ دانشکده‌ دندان پزشکی دولتی و خصوصی موجود در کشور، بیش از ۱۰۰۰ دندان‌ پزشک تربیت می‌کنند. به دلیل بازار کار خوب دندان پزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا، دندان‌پزشکان درآمدهای خوبی نیز دارند به‌طوری‌که درآمد آن‌ها از درآمد متوسط جامعه‌شان بیشتر است. در ایران نیز دندان‌پزشکان درآمد خوبی می‌توانند داشته باشند اما آنچه میزان درآمد هر فرد را تعیین می کند، به عواملی مانند: توانایی های فردی، موقعیت اجتماعی، موقعیت مکانی و … بستگی دارد.

شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور در رشته دندان پزشکی

اگر این مطلب را می‌خوانید، احتمالاً یکی از هزاران نفری هستید که رویای تحصیل دندان پزشکی در خارج از کشور را در سر می پرورانید. کشورهایی نظیر آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا، آلمان، اتریش، اسپانیا، فرانسه و سوئیس از اعتبار علمی بالایی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی برخوردارند. بیشتر دانشگاه‌های اروپایی از لحاظ کیفیت آموزشی در رده بهترین دانشگاه‌ های جهان قرار دارند و تحصیل دندان پزشکی در آن‌ ها مزایای خاص خود را برای ایرانیان به همراه دارد. به طور مثال، دریافت ویزا و رفت و آمد به ایران از کشور‌های اروپایی آسان‌تر است. در عکس زیر، مراحل لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی را برای شما شرح داده ایم.

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی دندانپزشکی

همچنین با مدرک تحصیلی این دانشگاه‌ ها، می‌توانید به راحتی در کشورهای دیگر مشغول به کار شوید. کیفیت آموزش‌ های تئوری و عملی در دانشگاه‌ های اروپایی بسیار بالا است و فارغ‌التحصیلان دانش و مهارت کافی برای اشتغال و کسب درآمد دارند. در بیشتر دانشگاه‌ های اروپایی مثل آلمان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد، اگرچه یادگیری زبان رسمی کشور مد نظر معمولأ یک امتیاز مثبت برای پذیرش محسوب می‌شود.

کشورهای متقاضی کار برای رشته دندان پزشکی

در سراسر جهان نیاز به دندان پزشکان روز به روز در حال افزایش است. کشورهای زیادی در دنیا با کمبود دندان پزشک مواجه هستند و به همین دلیل این کشورها سعی دارند تا دندان پزشکان ماهر را از سراسر جهان جذب کنند. کمبود دندان پزشک می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به سلامت جامعه وارد کند.

 1. یکی از این کشورها، ایالت متحده آمریکا است. چندین سال است که کشور آمریکا با کمبود شدید دندان پزشک مواجه است و در سال‌ های اخیر این وضعیت وخیم‌تر شده است. از این رو دانشگاه‌های آمریکا سعی کرده‌اند تا دانشجویان بین‌المللی بیشتری را در رشته دندان پزشکی جذب کنند و دندان پزشکان ماهر بین‌المللی را برای کار به کشور خود دعوت کنند. برخی از ایالت‌ ها و شهر‌های کشور آمریکا بیشتر از مناطق دیگر با کمبود دندان پزشک روبرو هستند.

مناطقی از آمریکا که با کمبود دندان پزشک مواجه هستند عبارتند از:

 • فلوریدا
 • آریزونا
 • تگزاس
 • نیویورک
 • واشنگتن
 • تنسی
 • کارولینای شمالی
 • میسوری
 • پنسیلوانیا
 • اوهایو

2. هلند یکی دیگر از کشورهایی است که با کمبود شدید دندان پزشک مواجه است. اکثر دانشجویان دندان پزشکی در هلند، دانشجویان بین‌المللی هستند و معمولأ این دانشجویان پس از اتمام دوره 5 ساله تحصیل خود، کشور هلند را ترک می‌کنند. حدود 8670 دندان پزشک ثبت شده در کشور هلند خارجی هستند و عمدتأ شهروند کشورهای آلمان، بلژیک، اسپانیا و پرتغال هستند.

همچنین هر ساله در کشور هلند، حدود 300 دندان پزشک بازنشسته می‌شوند، اما فقط 240 دانشجو از دانشکده دندان پزشکی فارغ‌التحصیل می شوند. به همین علت این کشور سعی می‌کند تا برای جبران کمبود دندان پزشک، از دندان پزشکان خارجی استفاده کند. این یک فرصت بی نظیر و استثنایی برای دانشجویان دندان پزشکی و دندان پزشکان خارجی است.

بهترین دانشگاه های دنیا برای اخذ بورسیه تحصیلی طبق رتبه بندی دانشگاه ها در سال 2020 عبارتند از:

بورسیه دانشگاه های دندانپزشکی ذر سال 2020

آزمون های مرتبط با رشته دندان پزشکی در خارج از کشور

اکثر دانشگاه‌ ها در سراسر جهان برای پذیرش دانشجو در رشته دندان پزشکی، از نتایج آزمون‌ های  ورودی برای ارزیابی دانشجویان استفاده می‌کنند. دانشجویانی که قصد دارند در رشته دندان پزشکی تحصیل کنند، باید علاوه‌بر داشتن سابقه تحصیلی بسیار قوی، در آزمون‌های ورودی مربوط به رشته دندان پزشکی نمرات قابل قبولی کسب کنند.

هر دانشگاهی آزمون ورودی خاصی را برای رشته دندان پزشکی در نظر گرفته است. در ادامه به تفصیل به بررسی برخی از آزمون‌ های ورودی رشته دندان پزشکی در کشورهای مختلف خواهیم پرداخت.

1. آزمون DAT

 • اکثر دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌ های آمریکا یا کانادا در رشته دندان پزشکی تحصیل کنند، باید در آزمون ورودی DAT شرکت کنند. داوطلبانی که قصد دارند در یک دانشگاه دندان پزشکی در کانادا تحصیل کنند، باید در آزمون DAT کانادایی که توسط انجمن دندان پزشکی کانادا برگزار می‌شود، شرکت کنند. بیشتر دانشکده‌های دندان پزشکی کانادا به DAT کانادایی احتیاج دارند، اما برخی از آنها DAT آمریکایی را نیز قبول می‌کنند. دانشکده‌ های دندان پزشکی ایالات متحده علاوه‌بر DAT آمریکایی، DAT کانادا را می‌پذیرند. هزینه فعلی شرکت در آزمون DAT، 415 دلار است که این هزینه شامل گزارش نمره رسمی به کلیه دانشگاه‌ های مورد نظر داوطلب است.

2. آزمون ورودی UCAT

 • اکثر دانشگاه‌ های انگلستان برای پذیرش و ارزیابی متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی از آزمون UCAT استفاده می‌کنند. دانشجویانی که می خواهند در یکی از دانشگاه‌ های انگلستان در رشته دندان پزشکی تحصیل کنند، باید در این آزمون نمره خوبی را کسب کنند تا جزو واجدین شرایط برای تحصیل در رشته دندان پزشکی انتخاب شوند.

این تست به دانشگاه‌ ها کمک می‌ کند تا توانایی‌ های دواطلبان را ارزیابی کنند و بهترین و با استعداد‌ترین دانشجویان را برای تحصیل در رشته‌ های دندان پزشکی و پزشکی انتخاب کنند. آزمون UCAT یک آزمون چند گزینه‌ ای است و دارای پنج بخش است.

3. آزمون ورودی استعداد تحصیلی سوئد

 • آزمون استعداد تحصیلی سوئد که به آن SweSAT یا Högskoleprovet هم می‌ گویند، یک آزمون ورودی استاندارد در سوئد است. داوطلبانی که قصد تحصیل در کشور سوئد را دارند باید در آزمون استعداد تحصیلی سوئد شرکت نمایند و نمره بسیار خوبی را در این آزمون کسب کنند. برای شرکت در این آزمون هیچ گونه محدودیتی در رابطه با تابعیت، وضعیت اقامت یا سن وجود ندارد. با این حال این آزمون فقط به زبان سوئدی برگزار می‌شود، بنابراین مسئله مهم این است که داوطلبان به زبان سوئدی مسلط باشند.هزینه شرکت در آزمون استعداد تحصیلی سوئد 450 کرون است. این آزمون تنها دو بار در سال، یک بار در پاییز و یک بار در بهار برگزار می‌ شود. نتایج آزمون به مدت 5 سال معتبر است. حدود یک سوم از افراد پذیرفته شده در دانشگاه‌ های سوئد براساس نتایج آزمون SweSAT پذیرفته می‌ شوند. این آزمون جمعأ دارای 160 سوال است. آزمون استعداد تحصیلی سوئد به دو بخش اصلی محاسباتی و کلامی تقسیم می‌شود.

بخش محاسباتی شامل 4 بخش است:

 • حل مسئله ریاضی
 • مقایسه‌های کمی (محاسباتی)
 • استدلال کمی (محاسباتی)
 • نمودارها، جداول و نقشه‌ها

بخش کلامی نیز به 4 قسمت تقسیم می‌شود:

 • واژگان (به زبان سوئدی)
 • درک مطلب متون سوئدی
 • تکمیل جمله (به زبان سوئدی)
 • درک مطلب (انگلیسی)

خب دوستان عزیز، امیدوارم که تا اینجای مقاله خسته نشده باشید. تا این قسمت سعی کردیم تمام موارد در رابطه با رشته دندان پزشکی عمومی را خدمت شما ارائه دهیم. مطمئنأ بعد از مطالعه تمام موارد گفته شده، خیلی از شما عزیزان در تصمیم خود برای قبولی در رشته دندان پزشکی مصمم تر شدید. اما باید بدانید قبولی در این رشته با توجه به میزان تقاضا و ظرفیت کمتر نسبت به رشته پزشکی، کار چندان آسانی نیست و به قول معروف باید از هفت خوان رستم بگذرید و در این راه با مشکلات و موانع بسیاری برخورد خواهید داشت. اما من یک پیشنهاد مهیج برای شما دارم و آن لذت مطالعه با محصولات حرف آخر است. محصولاتی که شما را مثل رستم از دست دیو سپید نجات خواهند داد. پس برای نجات از چنگ دیو سپید کنکور، همین الآن فرم زیر را پر کنید و 20 درصد رایگان محصولات را درب منزل تحویل بگیرید.

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

شرایط ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته دندان پزشکی

آنچه در مطالب فوق گفته شد، در مورد رشته دندان پزشکی در مقطع دکتری عمومی بود. دانشجویان رشته دندان پزشکی باید شش سال دوره عمومی دندان پزشکی را سپری نمایند. بعد از پایان شش سال، به آنها مدرک دکترای دندان پزشکی اعطا می گردد. با این مدرک می توانند پروانه نظام پزشکی دریافت کنند و به درمان بپردازند. ترمیم های دندانی، درمان ریشه( عصب کشی)، ارتودنسی های ثابت و متحرک، تشخیص و همچنین درمان بیماری های دهان و دندان، ساخت پروتز های دندانی و همچنین جراحی های جزئی دهان و دندان، درمان هایی هستند که فارغ التحصیلان دکترای دندان پزشکی می توانند به آنها بپردازند. اما رشته دندان پزشکی گرایش های مختلفی دارد که دندان پزشک می تواند در آن گرایش ادامه تحصیل داده و تخصص کسب نماید.

مدت زمان تحصیل در تخصص رشته دندان پزشکی چقدر است؟

دانش آموختگان دندان پزشکی در اکثر نقاط دنیا باید در آزمون تخصص شرکت کنند و بر اساس رتبه کسب شده در یکی از شاخه های تخصص به ادامه تحصیل بپردازند . طول تحصیل در مقطع تخصص دندان پزشکی معمولأ سه تا پنج سال طول می کشد و در این مدت دانشجویان مقطع تخصص رشته دندان پزشکی، می توانند به عنوان دستیار دندان پزشک یا رزیدنت به آموزش جزئیات تخصصی حرفه دندان پزشکی بپردازند.

گرایش و زیرشاخه های تخصص رشته دندان پزشکی

 •  اندودنتیست: (درمان ریشه دندان، Endodontics)
 • پریودنتیست (لثه، Periodontics)
 • ارتودنتیست: (ارتودنسی، Orthodontics)
 • پروستودنتیست: (پروتزهای دندانی، Prosthodontics)
 • ترمیمی و زیبایی: (Cosmetic and Restorative Dentistry)
 • پاتولوژی (آسیب شناسی) فک، دهان و صورت: (Oral and Maxillofacial Pathology)
 • بیماری های دهان، فک و صورت: (Oral Medicine)
 • جراحی فک، دهان و صورت: (Oral and Maxillofacial Surgery)
 • رادیولوژی فک، دهان و صورت: (Oral and Maxillofacial Radiology)
 • کودکان: (Pedodontics)
معرفی تخصص های رشته دندان پزشکی

1.اندودنتیست (درمان ریشه دندان، Endodontics): اندودنتیست متخصص درمان ریشه دندان است. از آنجایی که دندان پزشک عمومی نیز می تواند درمان ریشه را انجام دهد، اما گاهی اوقات درمان ریشه نیاز به تخصص دارد. روت کانال تراپی یا همان عصب کشی درمان سخت و دشواری است و بهتر می باشد توسط متخصص ریشه انجام شود. ری اندو (عصب کشی دوباره)، جراحی ریشه به منظور ایمپلنت دندان و … بهتر است توسط اندودنتیست انجام شود.

آناتومی یک دندان آسیاب سوم

آناتومی یک دندان آسیاب سوم انسان 

2. پریودنتیست (لثه، Periodontics): پریودنتیست یا متخصص لثه، وظیفه تشخیص و درمان بیماری های لثه و دیگر بافت های نرم دهان را بر عهده دارد. اغلب بیماری های لثه نیاز به جراحی دارند که این کار توسط پریودنتیست انجام می شود. جراحی کاشت ایمپلنت نیز بر عهده متخصص ریشه می باشد که باید در این کار تخصص کافی داشته باشد.

3. ارتودنتیست (ارتودنسی، Orthodontics): ارتودنسی که همان سیم و براکت هایی است که روی دندان ها به منظور رفع ایرادات و مشکلات فک و دندان ها انجام می شود، نیاز به تخصص دارد. البته همانطور که گفته شد، دندان پزشک عمومی نیز می تواند ارتودنسی را انجام دهد. برخی از ناهنجاری های مربوط به ناحیه فک و همچنین ایرادات ظاهری دندان ها با ارتودنسی قابل درمان هستند، که این کار توسط ارتودنتیست انجام می گیرد.

4.پروستودنتیست (پروتزهای دندانی، Prosthodontics): درمان های مربوط به پروتز های دندانی یا همان دندان های مصنوعی نیاز به تخصص دارد. روکش‌ های جایگزین فضا های خالی، پروتزهای ناحیه دهان و صورت مانند پروتز کام و …، یک دست دندان کامل متحرک یا سایر انواع دندان های مصنوعی، طرح درمان ایمپلنت ‌های دندانی و انجام درمان‌ های ایمپلنت ‌های درمانی، روکش ‌های زیبایی توسط متخصص پروتز ساخته و طراحی می گردد.

5. ترمیمی و زیبایی (Cosmetic and Restorative Dentistry): درمان های ترمیمی و زیبایی نیاز به تخصص دارند. متاسفانه در این امر برخی از دندان پزشکان عمومی نیز دست به کار شده اند و به دندان پزشکی زیبایی می پردازند. در صورتی که دندان پزشکی زیبایی باید توسط متخصص آن انجام شود. سفید کردن دندان ها، لامینیت و کامپوزیت دندان، ترمیم و پرکردن تاج دندان و … باید توسط متخصص دندان پزشکی زیبایی انجام شود.

6. پاتولوژی (آسیب شناسی) فک و دهان و صورت (Oral and Maxillofacial Pathology): برخی از بیماری های مربوط به دهان، فک و صورت نیاز به بررسی دقیق و آزمایشگاهی دارد. توده های اضافه، تغییر شکل فک و صورت، بیماری های زبان و دهان و … باید به طور دقیق بررسی شوند. این کار توسط پاتولوژیست دهان و دندان انجام می شود. این متخصصین اغلب با بیماران ارتباطی ندارند و کار آنها بررسی آزمایشگاهی توده ها و نمونه های خارج شده از دهان، صورت و فک بیمار می باشد. این کار توسط جراح و دندان پزشک انجام می شود و سپس نمونه های آزمایشگاهی به پالوژیست ارسال می گردد.

7. بیماری های دهان، فک و صورت (Oral Medicine): متخصصین بیماری های دهان، فک و صورت وظیفه تشخیص و درمان بیماری های مربوط به دهان را برعهده دارند. بیماری های دهان، فک و صورت معمولأ دارای علائمی هستند که دندان پزشک عمومی می تواند آنها را تشخیص دهد و برای درمان، بیمار را به متخصص بیماری های دهان ارجاع دهد. این متخصص همچنین با پاتولوژیست در ارتباط است. زخم های دهانی، توده های برجسته، ضایعات و … توسط این متخصصین تشخیص و درمان می شوند.

8. جراحی فک و دهان و صورت (Oral and Maxillofacial Surgery): جراح فک، دهان و صورت با جراح دندان پزشک متفاوت است. معمولأ دندان پزشکان عمومی از خود به عنوان جراح دندان پزشک یاد می کنند که این جراح همانطور که گفته شد با جراحی فک و صورت متفاوت می باشد. جراحی‌ های زیبایی فک، بینی، چانه و صورت و همچنین جراحی‌ های خارج کردن کیست‌ها، تومور‌ها، قرارگیری ایمپلنت، جراحی های ساده تا پیشرفته ناحیه فک و صورت توسط جراح فک، دهان و صورت انجام می شود.

9. رادیولوژی فک و دهان و صورت (Oral and Maxillofacial Radiology): دندان پزشکان هر تخصصی که داشته باشند، قبل از انجام و شروع درمان های خود نیاز به عکس رادیولوژی دارند. متخصصین رادیولوژی معمولأ در مراکز تصویر برداری از بدن مشغول به کار هستند. وظیفه آنها تهیه عکس از ناحیه فک،  صورت و دندان ها می باشد.

10. کودکان (Pedodontics): دندان پزشکی کودکان نیز نیاز به تخصص دارد. دندان پزشک متخصص اطفال در واحد های درسی خود باید شیوه رفتار با کودکان را نیز آموزش ببیند. دندان های شیری با دندان های دائمی تفاوت دارند و درمان آنها نیاز به تخصص دارد.

بورد تخصصی رشته دندان پزشکی چیست؟

متخصصین رشته دندان پزشکی بعد از اتمام دوره تخصص خود، در یک آزمون جامع شرکت می کنند و در صورت قبولی، موفق به اخذ مدرک بورد می شوند. طبق قوانین فعلی کشور عزیزمان ایران، کسانی که مدرک بورد تخصصی دارند، می توانند در دانشگاه در کلاس های نظری به آموزش رشته خود به دانشجویان بپردازند.

فلوشیپ دندان چیست؟

شاید بسیاری از افراد ندانند که فلوشیپ دندان چیست؟ ابتدا تعریفی درباره فلوشیپ را بیان می کنیم، در واقع فلوشیپ دندان گذراندن دوره 12 تا 18 ماهه می باشد که باید مربوط به یکی از شاخه های اصلی رشته ای که در آن شخص تخصص گرفته است، باشد. دوره های فلوشیپ دندان پزشکی در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا مانند: انگلیس، آلمان، اتریش، فرانسه، استرالیا، کانادا و سایر کشورهای دنیا برگزار می شود. در واقع فلوشیپ دندان که برای افزایش اطلاعات نظری و علمی درباره گرایش یکی از رشته های تخصصی دندان پزشکی است، به منظور  انجام خدمت درمانی، آموزشی و پژوهشی می باشد. برای شرکت در دوره های فلوشیپ، ابتدا لازم است که در یکی از رشته های دندان پزشکی گفته شده مدرک تخصص بگیرید، سپس فلوشیپ یکی از شاخه های اصلی مربوط به مدرک تخصص را بگذرانید.

انواع فلوشیپ دندان

انواع فلوشیپ های دندان در بهترین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر دنیا ارائه می شود که معروف ترین آن ها عبارتند از:

 • فلوشیپ ارتودنسی جراحی یا ارتوسرجری
 • فلوشیپ ایمپلنت
 • فلوشیپ پروتز فک و صورت
 • فلوشیپ جراحی ترمیمی دهان، فک و صورت
 • فلوشیپ بیولوژی دهان
 • فلوشیپ دندان پزشکی بیمارستانی
 • فلوشیپ دردهای دهانی و فکی و صورتی
 • فلوشیپ ترومای فک و صورت
 • فلوشیپ انکولوژی دهان و فک و صورت

معرفی انواع دوره های فلوشیپ رشته دندان پزشکی

شرکت در دوره های فلوشیپ نیازمند مدرک فارغ التحصیلی تخصص و بورد تخصصی می باشد. البته شرکت در دوره های  فلوشیپ دندان پزشکی هر یک از کشورها می تواند متفاوت باشد.

1. دوره فلوشیپ ارتودنسی جراحی: بهتر است که در ابتدا توضیحاتی در مورد ارتودنسی بدهیم. ارتودنسی یک تخصص است که افراد پس از تمام کردن دندان پزشکی عمومی می توانند در این رشته تحصیل کنند. کسانی که در این رشته تحصیل می کنند، می توانند ناهنجاری های فک و صورت را هم درمان کنند. دوره فلوشیپ ارتودنسی جراحی پس از گذراندن دوره تخصص می باشد، افراد بسیار کمی می توانند در این دوره شرکت کنند. افرادی که در این دوره تحصیل می کنند، می توانند با درمان های پیچیده تر و سندروم ناهنجاری های فک و صورت آشنا شوند و می توانیم بگوییم افرادی که تا این مقطع تحصیل می کنند اطلاعت و علمشان نسبت به سایرین بیشتر می باشد.

2. فلوشیپ ایمپلنت: برای شرکت در دوره های فلوشیپ ایمپلنت فرد ابتدا باید متخصص یکی از رشته های جراحی لثه، پریودانتیکس، جراحی فک، صورت و یا پروتزهای دندانی باشد و بورد تخصصی هم داشته باشد. دندان پزشکان با شرکت در این دوره ها می توانند پیچیده ترین درمان در زمینه ایمپلنت را ارائه دهند. به عنوان مثال:

 • جراحی های پیشرفته ایمپلنت
 • تکنیک های پیوند استخوان
 • پروتز های پیچیده ایمپلنت

3. فلوشیپ پروتز فک و صورت: برای تحصیل در این دوره لازم است که ابتدا رشته تخصصی پیشتاز این رشته که پروتز های درمان دندانی می باشد را به اتمام برسانید، سپس برای گذراندن دوره فلوشیپ می توانید اقدام کنید.

4. فلوشیپ جراحی ترمیمی دهان، فک و صورت: اگر به شرکت در فلوشیپ جراحی ترمیمی دهان، فک و صورت علاقه مند هستید، داشتن مدرک تخصصی جراحی دهان و فک و صورت برای شرکت در این فلوشیپ الزامی می باشد.

5. فلوشیپ بیولوژی دهان: پس از تحصیل در تمامی رشته های تخصصی دندان پزشکی و پس از اخذ مدرک می توانید در فلوشیپ بیولوژی دهان شرکت کنید.

6. فلوشیپ دندان پزشکی بیمارستانی: برای شرکت در این فلوشیپ لازم است که در رشته تخصصی دندان پزشک کودکان تحصیل کرده باشید.

7. فلوشیپ دردهای دهانی، فکی و صورتی: داشتن مدرک فارغ التحصیلی در رشته های تخصصی مانند: بیماریهای دهان، فک و صورت، جراحی دهان، فک و صورت، اندودانتیکس الزامی می باشد.

محبوب ترین تخصص های رشته دندان پزشکی

از آن جایی که در ایران معمولأ رتبه بندی میزان تقاضا برای تخصص های رشته دندان پزشکی براساس میزان درآمد هر تخصص دسته بندی می شوند، در ادامه برای شما عزیزان لیستی از محبوب ترین تخصص های دندان پزشکی بعلاوه میزان درآمد تقریبی هریک آماده کرده ایم.

 • ارتودنسی (درآمد حداقل 25 میلیون در ماه)
 • جراحی دهان، فک و صورت (درآمد حداقل 25 میلیون در ماه)
 • جراحی لثه (درآمد حداقل 20 میلیون در ماه)
 • پروتز های دندانی (حداقل درآمد 20 میلیون در ماه)
 • دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی (حداقل درآمد 20 میلیون در ماه)

نتیجه گیری پایانی

همراهان گرامی، در این مقاله تلاش شد به طور جامع و کامل به معرفی رشته دندان پزشکی بپردازیم. انتخاب رشته تحصیلی مناسب با توانایی ها‌، تیپ شخصیتی، استعدادها و … اولین و مهم‌ترین قدم در بحث انتخاب رشته دانشگاهی می‌باشد. پس با توجه به هدف خود، شما باید با دید آگاهانه تری در مورد آینده خود تصمیم بگیرید. در طول این مطلب تلاش بنده براین بود تا همه موارد مورد نیاز برای آشنایی کامل شما عزیزان با رشته دندان پزشکی را بیان کنم. اما به خاطر داشته باشید که، دندان پزشکی یک هنر محسوب می شود، چرا که در رشته دندان پزشکی ما به بازسازی و ترمیم یک عضو مهم و حیاتی می پردازیم، عضوی که نعمت خدادادی است و حفظ و نگهداری از این نعمت کار دشواری است.

اما در اینجا مطالب من به پایان رسید، اما طبق قرار همیشگی ما در قسمت ارسال دیدگاه های سایت حرف آخر منتظر نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. اما آن دسته از همراهان گرانقدری که مایل به دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان هستید، می توانید همین الآن با پر کردن فرم زیر با مشاوران و کارشناسان مجرب آموزشی موسسه حرف آخر در ارتباط باشید و از تجربیات رتبه های برتر نهایت استفاده را ببرید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

 1. درصد و رتبه قبولی برای رشته دندانپزشکی چقدر باید باشد؟
  با توجه به اینکه رشته دندانپزشکی دومین رشته پرطرفدار علوم تجربی است، میانگین درصد باید بالای 70 و رتبه قبولی را باید زیر 1000 در نظر گرفت. برای اطلاعات تکمیلی تر، کلیک کنید.
 2. بهترین دانشگاه پذیرنده رشته دندانپزشکی در ایران کدام است؟
  براساس رتبه بندی‌های وزارت بهداشت، دانشگاه شهید بهشتی تهران در صدر دانشگاه‌های پذیرنده رشته دندانپزشکی قرار دارد، اما برای اطلاع از سایر دانشگاه‌های نمونه کشور به متن مقاله مراجعه فرمایید.
 3. رشته دندانپزشکی چند ترم است؟
  رشته دندان‌پزشکی یک دوره 6 ساله با 12 ترم می باشد. اما این رشته به سه دوره مجزا تقسیم می شود که دوره اول را دوره 2 ساله علوم پایه و دوره دوم را دوره 4 ساله کارآموزی تشکیل می دهد.
 4. بهترین کشورها برای ادامه تحصیل کدام ها هستند؟
  کشورهایی نظیر آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا، آلمان، اتریش، اسپانیا، فرانسه و سوئیس از اعتبار علمی بالایی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی برخوردارند.
 5. درآمد یک دندانپزشک چقدر است؟
  درآمد یک دندانپزشک بسته به محل کار و تخصص او میتواند بین 10 تا 30 میلیون در ماه متغیر باشد.

 

 

 

3.3 3 رای
امتیاز این نوشته
guest
26 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!