معرفی رشته پزشکی به صورت کامل همراه با بررسی بازار کار

در این مقاله می‌خوانید:

سلام شیدا کبیرعبادی هستم مشاور تحصیلی، امروز قصد دارم در این مقاله به تفصیل به توضیح و بررسی نحوه ورود به رشته پزشکی، مراحل تحصیل، بازارکار، تخصص ها و در یک کلام به معرفی رشته پزشکی در یک نگاه بپردازیم. بی تردید یکی ازتأثیرگذارترین تصمیم ها در طول زندگی هر فرد انتخاب شغل است. بر این اساس انتخاب رشته که در واقع درگاه اولیه برای ورود به حرفه آینده است، اهمیت زیادی دارد.

همراهان عزیزی که به فایل صوتی مقالات علاقمند هستید، ما برای شما نسخه صوتی مقاله را هم قرار دادیم تا در صورت تمایل از آن استفاده کنید.

قبولی در رشته پزشکی، یکی از بزرگترین اهداف دانش آموزان رشته تجربی است و احتمالأ به دلیل همین موضوع است که متقاضیان ورود به رشته تجربی دوبرابر رشته های ریاضی و انسانی است. افراد مختلف بنا به دلایل گوناگونی علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی هستند. برخی به دلیل اعتبار و منافع مالی شغل پزشکی، برخی هم برای خدمت به نوع بشری. اما ابتدا بهتر است با مفهوم کلی پزشک آشنا شویم.

پزشک شخصی است که به هنر درمان انواع بیماریهای عمومی تحت پوشش حوزه تخصص خود مجهز بوده و مجوز لازم برای انجام فعالیتهای شغلی خود را از مراکز معتبر دانشگاهی دریافت نموده است. رشته پزشکی جزو دانشهای کاربردی است و رشته پزشکی عمومی مقدمه انواع تخصص هاست. اما آیا داوطلبان کنکور سراسری تجربی به طور کامل و دقیق از این رشته اطلاع دارند؟

انتخاب هر رشته و هنری مستلزم شناخت کامل آن است تا بتوانیم از درستی یا نادرستی انتخاب خود اطمینان حاصل کنیم، در این مطلب برآنیم تا نکات مهمی را که شناخت شما از رشته پزشکی عمومی را کامل میکند، ارائه دهیم. همچنین شما میتوانید معرفی سایر رشته های دانشگاهی علوم تجربی را در سایت حرف آخر مطالعه کنید.

چه افرادی مناسب تحصیل در رشته پزشکی هستند؟

همانطور که گفته شد، رشته پزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته های عوم تجربی است، اما همانطور که میدانید تمامی مشاغل و حرفه ها نیازمند یک سری مهارتها، ویژگیهای شخصی و فردی میباشند. این مهارتها و ویژگیها دلیل اصلی موفقیت یا عدم موفقیت افراد محسوب میشوند. رشته پزشکی نیز به دلیل حساسیت بالا، به برخی از ویژگیها نیازمند است تا فرد در شغل خود موفق تلقی شود.

فرض کنید یک فرد مأمور آتش نشانی است، پس برای او ابزار و وسایل خاصی نیاز است تا بتواند در هنگام بروز حادثه کار خود را به نحو احسنت انجام دهد. اما علاوه بر این ابزارها، او به برخی از مهارتها و ویژگی های جسمانی نیاز دارد تا هنگام مواجهه با حوادث با خطرات احتمالی مقابله کند و جان خود و سایرین را نجات دهد. برای یک پزشک نیز تمام این شرایط وجود دارد. در درمان هر بیمار از ابتدای مسیر تا رسیدن به هدف، او به برخی از ابزارها و مهارتها نیاز دارد تا بتواند موفق شود. یک پیش بینی غلط یا یک تصمیم نادرست میتواند منجر به از دست رفتن جان بیمار شود، بنابراین شغل پزشکی بسیار حساس است و افرادی که میخواهند این راه را ادامه دهند بهتراست، بعد از بررسی علایق شخصی، مهارتها و ویژگیهای لازم برای ورود به این رشته را نیز مورد بررسی و مطالعه قرار دهند.

 • یک پزشک از همان ابتدا تحصیل به هوش بالایی نیاز دارد. بخاطر سپردن مطالب درسی و نکات علمی، اجزای بدن انسان و موجودات زنده، انواع داروها و واکنشهای آنها، انواع بیماریها و علائم آنها، انواع درمانها و ابزارهای کمکی و … همه نیاز به یک ذهن و هوش فعالی دارد تا فرد بتواند همه این موارد را بخاطر بسپارد و در زمان لازم، از آنها بهره گیرد.
 • کلاسهای درسی فشرده همراه با کارهای عملی و بازدید از بیماران، نیاز به فردی با انگیزه، فعال و با روحیه بالا دارد تا بتواند بین درس، شغل و زندگی شخصی تعادل و هماهنگی ایجاد کند.
 • کار در بیمارستان، ملاقات بیماران و مواجهه با انواع بیماریها،به فردی جسور و توانا نیاز دارد تا بتواند با وجود شرایط سخت روحیه خود را حفظ کند و کار درمان را ادامه دهد.
 • یک پزشک باید حس انسان دوستی، کمک به هم نوع و غیرهم نوع و احساس مسئولیت در برابر بیماران داشته باشد و تحت هیچ شرایطی از مسئولیتهای محوله شانه خالی نکند.
 • یک دانشجو پزشکی از همان ابتدا تحصیل نیاز به تعامل گروهی و روحیه کار گروهی دارد تا ارتباط مثبت و کارآمدی با سایر همکاران خود برقرار سازد و در کنار سایرین به کار درمان بیماران بپردازد.
 • یک پزشک باید قدرت تصمیم گیری آنی و نتیجه گیری سریعی داشته باشد و بتواند در مواقع ضروری علاوه بر حفظ روحیه، روشهای درمانی مناسبی را رائه دهد.
 • یک پزشک ساعات کاری مشخصی ندارد، ممکن است در طول هفته چندین نوبت شیفت شبانه باشد و هر لحظه ممکن است با شرایط سخت مواجه شود. در این صورت، فرد باید توانایی فشار کاری بالا داشته و این فشار نباید روی سلامت روحی و جسمی او تأثیر سویی بگذارد.
 • و در آخر فردی که وارد عرصه پزشکی میشود، باید تسلط کافی بر زبان انگلیسی داشته باشد، تمام بیماریها و انواع داروهای موجود با نامهای لاتین در دنیا شناخته شده اند. به همین دلیل، فراگیری این مهارت برای شاخه پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است.

ضریب دروس مورد نیاز رشته پزشکی

رشته علوم تجربی یکی از پنج گروه آزمایشی است که از پرطرفدارترین رشته هاست و حدود 140 رشته دانشگاهی دارد و به دلیل همین تنوع رشته ها و اهمیت هر درس برای هر رشته، این گروه را به 5 زیرگروه تقسیم کرده اند و هریک از زیرگروههای رشته تجربی دارای رشته های خاص میباشند. در هریک از زیرگروههای رشته تجربی ضرایب دروس عمومی یکسان بوده و اختلاف آنها در ضرایب دروس اختصاصی است. در زیرگروه 1 رشته تجربی، رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری قرار دارند و ضرایب دروس برای آنها یکسان میباشد. همانطور که در جدول مشاهده میکنید، در زیرگروه 1 زیست دارای ضریب 4، فیزیک دارای ضریب 2، ریاضی ضریب 2 و شیمی که آخرین درس در دفترچه اختصاصی ها میباشد، دارای ضریب 3 است. همچنین برای اطلاعات بیشتر در این مورد، شما عزیزان میتوانید مقاله مربوط به رتبه و درصد لازم برای قبولی در پزشکی را نیز از همین سایت مطالعه کنید.

ضرایب دروس برای رشته پزشکی

امیدوارم که تا اینجا از مقاله بهره کافی برده باشید، دوستان عزیزی که به تحصیل در رشته پزشکی علاقمند هستید، احتمالأ این سوال برایتان پیش آمده است که بهترین منابع و برنامه ریزی برای قبولی در رشته پزشکی چیست؟ ما به شما برنامه 4 ماهه حرف آخر را معرفی خواهیم کرد، برنامه ای که با استفاده از آن به حداقل ترین منابع و برنامه دیگری از جمله: کتاب، آزمون، مشاور و … نیاز خواهید داشت. پس برای ثبت نام در این طرح هیجان انگیز با تخفیف ویژه و پیوستن به صدها نفری که در سال 99 موفق به قبولی در رشته پزشکی شدند، کافیست همین الآن فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان و مشاوران مجرب آموزشی ما با شما تماس بگیرند. 

4 ماه طلائی تا کنکور با حرف آخر

برنامه-4ماهه-اصلی

دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی

حالا که تصمیم گرفتید رشته پزشکی را دنبال کنید، بهتر است بدانید که رشته پزشکی در کدام دانشگاهها ارائه میشود؟ طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاههای دولتی (روزانه)، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان صورت میگیرد. البته لازم به ذکر است که دانشگاه آزاد اسلامی نیز پذیرش دانشجو برای رشته پزشکی را دارا میباشد.

نحوه پذیرش در این رشته فقط به صورت با آزمون بوده و پذیرش بدون کنکور در رشته پزشکی وجود ندارد. به طور خلاصه، برای رشته های پزشکی بدون کنکور و پزشکی با آزمون به صورت انحصاری در اختیار وزارت بهداشت و درمان بوده و فقط در دانشگاههای زیر ارائه میشود:

دانشگاههای ارائه دهنده رشته پزشکی

 • دانشگاه روزانه
 • دانشگاه پردیس خودگردان سراسری
 • دانشگاه ظرفیت مازاد سراسری
 • دانشگاه آزاد اسلامی
 • دانشگاه ظرفیت مازاد آزاد اسلامی
 • دانشگاه پردیس خودگردان آزاد اسلامی

این بدان معناست که هیچکدام از رشته های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاههای غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی ارائه نمیشود. اما شرایط تحصیل به صورت بدون کنکور در دانشگاه آزاد و رشته هایی که مرتبط با رشته های پزشکی هستند از جمله: مهندسی پزشکی، گیاه پزشکی و کاردانی دامپزشکی امکانپذیر میباشد و در دانشگاههای علمی کاربردی پذیرش داوطلبان صرفأ به صورت بدون آزمون در رشته های مرتبط با پزشکی مانند: تجهیزات فنی اتاق عمل، تجهیزات فنی آزمایشگاه، تشخیص پزشکی، تجهیزات آزمایشگاه، تجهیزات کنترل عفونی و استریلیزاسیون وجود خواهد داشت که شما داوطلبان گرامی میبایست با مدرک دیپلم برای تحصیل در مقطع کاردانی اقدام نمایید وسپس برای مقطع کارشناسی ناپیوسته اقدام به ثبت نام نمایید.

ظرفیت دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی

در جدول زیر 10 دانشگاه برتر ایران که براساس نتایج رتبه بندی دانشگاههای علوم پزشکی کشور در نظام رتبه بندی وبومتریکس میباشد را برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

ظرفیت دانشگاههای ارائه دهنده رشته پزشکی

برای مطالعه سایر دانشگاههای ارائه دهنده رشته پزشکی، میتوانید pdf مطالب را از لینک زیر دانلود کنید.

مراحل تحصیل در رشته پزشکی

مطمئنأ سوال خیلی از شما عزیزان این است که پزشکی عمومی چند ترم است؟ در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران، مراحل تحصیل در رشته پزشکی شامل 4 دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی میباشد که در ادامه به تفکیک به توضیح هرکدام خواهیم پرداخت. پزشکی عمومی بسته به نوع دانشگاهی که در آن تحصیل خواهید نمود، حدود 7 سال إلی 7 سال و نیم میباشد، البته به شرطی که دانشجویان تمام دروس را با نمرات عالی و بدون مشروطی طی کنند. حال اگر 7 سال در نظر بگیریم، این 7 سال خود به چند بخش تقسیم میشود:

مراحل تحصیل در رشته پزشکی

دوره علوم پایه رشته پزشکی

دوره علوم پایه به دوره تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی عمومی نیز مشهور است. این دوره که جمعأ 31 واحد درسی است که در 5 ترم ارائه میشود و دانشجویان موظف هستند در عرض دو سال و نیم کلیه دروس علوم پایه را با نمره بالاتر از 12 بگذرانند. همانطور که از نام این دوره مشخص است، شما در مرحله اول باید مباحث اولیه و پایه ای در رابطه با شرایط سلامت عمومی بدن و مواردی که باعث شکل گیری انواع بیماری در بدن میشوند را بیاموزید.

اگر بخواهیم ساده تر صحبت کنیم، شما یاد خواهید گرفت که بدن در حالت طبیعی چگونه کار میکند و باکتریها، ویروسها، قارچها و انگلها دقیقأ چه چیزی هستند و همچنین شما یاد خواهید گرفت که حالت طبیعی این سیستم چگونه است تا بتوانید حالت غیرطبیعی آن را درک کنید. بعد از اتمام این دوره، شرکت در آزمون علوم پایه برای همه الزامی است و اگر بنابه دلایلی هرشخص موفق به کسب نمره مطلوب در آن نشود، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بعدی را نخواهد داشت. به همین دلیل، دوره علوم پایه رشته پزشکی را میتوان به چند دوره دیگر دسته بندی کرد:

1. دوره آناتومی در علوم پایه رشته پزشکی

همانطور که از اسم دوره مشخص است، در این دوره دانشجویان با شکل ظاهری بدن، سیستم خون رسانی، اسکلت بدنی، سیستم عصبی، نواحی مختلف مغز، چشم و … آشنا میشوند.

2. دوره بافت شناسی در علوم پایه رشته پزشکی 

اگر بخواهیم این دوره را ساده تر مطرح کنیم، باید بگوییم که در این دوره، دانشجویان به مطالعه دقیق تر و عمیق تر در رابطه با آنچه که در دوره آناتومی مطالعه کرده اند، خواهند پرداخت. در این دوره با سلولهای تشکیل دهنده هریک از اعضای بدن، نحوه عملکرد و نحوه قرارگیری هریک در کنار یکدیگر و … آشنا خواهند شد.

3. دوره جنین شناسی در علوم پایه رشته پزشکی

در این دوره، دانشجویان اطلاعات تکمیلی در مورد شکل گیری جنین از ابتدای دوران شکل گیری تا زمانی که هرکدام از اجزای بدن او به طور کامل شکل میگیرند، دریافت خواهند کرد.

4. دوره فیزیولوژی در علوم پایه رشته پزشکی

برحسب آنچه از اسم دوره پیداست، در این دوره دانشجویان با عملکرد فیزیکی هریک از اعضای بدن آشنا خواهند شد. بعنوان مثال، اینکه انگشتان دست چگونه فرمان اراده انسان را به مغز انتقال میدهند و فرمان حرکت و … چگونه و توسط کدام یک از ارگانها به سیستم عصبی وحرکتی صادر میشود.

دروس دوره علوم پایه رشته پزشکی
 • بیوشیمی
 • بافت شناسی
 • تشریح (نظری-عملی)
 •  تشریح (آناتومی) (نظری-عملی)
 • فیزیولوژی (نظری-عملی)
 • ایمونولوژی
 • اپیدمیولوژی
 • روانشناسی
 • جنین شناسی
 • تغذیه
 • ژنتیک
 • زبان تخصصی
 • آسیب شناسی عمومی
 • انگل شناسی
 • میکروب شناسی

دوره فیزیوپاتولوژی در رشته پزشکی

دوره فیزیوپاتولوژی، دوره ای است که دانشجویان مسائل رایج در پزشک عمومی اعم از: داخلی، جراحی، زنان و کودکان را می آموزند و با نحوه برخورد با بیمار و شرح حال نویسی بیمار آشنا میشوند. این دوره معمولأ یک ساله است و 6 إلی 7 ترم دارد و دروس فیزیولوژی و فارماکولوژی در این دوره به دانشجویان ارائه میشود و امتحانات این دوره معمولأ به صورت ماهانه برگزار میشوند. دانشجویان پزشکی در این دوره مجموعأ 97 واحد را میگذرانند.

دروس دوره فیزیوپاتولوژی در رشته پزشکی 

 • آسیب شناسی اختصاصی
 • فارماکولوژی: تدریس فارماکولوژی در اصل در همه رشته های علوم پزشکی من جمله: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مامایی، فیزیوتراپی، تغذیه، علوم آزمایشگاهی، فوریتهای پزشکی، مدارک پزشکی و هوشبری در جهت آشنایی دانشجویان با گروههای مختلف دارویی است.
 • سیمیولوژی: دروس سیمیولوژی به آن دسته از دروسی گفته میشود که به منظور ایجاد توانمندی در دانشجویان، برای اخذ شرح حال نویسی از بیماران، برقراری یک ارتباط مناسب و هدفمند با بیمار و معاینه فیزیکی صحیح بیماران، تدریس میشوند.
 • دوره های فیزیوپاتولوژی ارگانها

دوره کارآموزی بالینی رشته پزشکی 

دوره کارآموزی بالینی، طولانی ترین دوره در بین تمام مراحل تحصیلی رشته پزشکی است. به این دوره استارژی هم گفته میشود. طول این دوره دو سال و نیم است و شامل 97 واحد درسی است. همانند دوره علوم پایه، این دوره نیز از چند دوره استیودنتی و اکسترنی تشکیل شده است. این دوره همان دوره ای است که دانشجویان انتظارش را میکشند و باید بطور عملی از آنچه که تاکنون آموخته اند، استفاده کنند و زیر نظر اساتید در بیمارستانها به معاینه و درمان بیماران بپردازند. در واقع، هدف این دوره تقویت و پرورش مهارتهای پزشکی، آموزش و ترییت اخلاق و شئونات پزشکی، تقویت قدرت تشخیص، درمان و بهبودی وضعیت بیمار و … است. دانشجویان در این دوره، ساعات مشخصی از شب را بعنوان کشیک فعالیت میکنند و همچنین بعد از گذراندن این دوره، در یک آزمون پیش کارورزی یا پره انترنی شرکت میکنند. در حقیقت قبولی در این آزمون مجوز ورود به دوره کارورزی بالینی است.

دروس دوره کارآموزی بالینی رشته پزشکی

 • بیماریهای اعصاب
 • بیماریهای عفونی
 • کارآموزی داخلی
 • بیماریهای جراحی
 • بیماریهای ارتوپدی
 • کارآموزی جراحی
 • تاریخ و اخلاق پزشکی
 • بیماریهای کودکان
 • پزشکی قانونی و مسمومیت ها
 • فارماکولوژی بالینی
 • کارآموزی چشم
 • کارآموزی پوست
 • کارآموزی بهداشت
 • کارآموزی بخش کودکان
 • بهداشت
 • کارآموزی گوش، حلق و بینی
 • کارآموزی ارتوپدی
 • بیماریهای زنان و زایمان
 • کارآموزی رادیولوژی
 • بیماریهای روانی
 • کارآموزی روانپزشکی

دوره کارورزی بالینی رشته پزشکی 

دوران کارورزی بالینی که به دوره انترنی نیز معروف است، کمی طولانی تر از دوره اکسترنی است و دانشجویان در این دوره در کنار رزیدنتهای تخصصی بخش فعالیت میکنند و مهری به آنها تعلق میگیرد که ارزش زیادی در بیمارستان داشته و اتیکت اسم آنها برای اولین بار با نام دکتر خواهد بود. دوره انترنی شاید دوره سختی بنظر برسد، چرا که دانشجو بطور مستقیم با بیماران سروکار داشته و باید روی آنها تمرین کند تا ماهرتر شود. در صورتی که این دوره با موفقیت پشت سر گذاشته شود، دانشجویان باید در یک آزمون صلاحیت بالینی شرکت کنند که این آزمون قبل از فارغ التحصیلی برگزار میشود. در صورتی که در آزمون هم موفق شوند، بعنوان یک پزشک شناخته خواهند شد.

دروس دوره کارورزی بالینی رشته پزشکی

 • کارورزی بخش جراحی
 • کارورزی بخش چشم
 • کارورزی بخش سوانح و سوختگی
 • کارورزی بخش ارتوپدی
 • کارورزی بخش ارولوژی 
 • کارورزی بخش اطفال
 • کارورزی بهداشت
 • کارورزی بخش گوش، حلق و بینی
 • کارورزی بخش داخلی
 • کارورزی بخش زنان و زایمان
 • کارورزی بخش اورژانس
 • کارورزی بخش نفرولوژی
 • کارورزی بخش پوست
 • کارورزی بخش روانپزشکی

طرح اجباری مناطق محروم رشته پزشکی

همه فارغ التحصیلان رشته پزشکی موظف به گذراندن طرح دو ساله هستند و بعد از فراغت از تحصیل، می بایست به مدت 2 سال در مناطق محروم و کم برخوردار به طبابت و خدمت به مردم بپردازند. در دوره های بالاتر نظیر تخصص نیز طرح دو ساله وجود دارد. همچنین پسران نیز موظف به گذراندن خدمت سربازی هستند.

همانطور که گفته شد، همه فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته پزشکی موظف به گذراندن طرح دو ساله هستند ولی با این وجود، ممکن است برخی شرایط موجب معافیت بعضی از دانش آموختگان از این طرح شوند. البته خالی از لطف نیست بدانید که فارغ التحصیلان این رشته میتوانند بعد از یک سال برای انتقال به منطقه ای برخوردارتر اقدام کنند و بعد از ارزیابی شرایط و بررسی میزان ضریب محرومیت منطقه، نتیجه درخواست مشخص میشود. همچنین باید در نظر گرفت که معدل هیچ تأثیر بسزایی در افزایش یا کاهش طرح دو ساله پزشکی ندارد.

چه شرایطی باعث معافیت از طرح دو ساله رشته پزشکی میشود؟

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که آن شرایطی که در مطالب قبلی گفته شد و موجب معافیت میشوند، کدام ها هستند؟ من شیداکبیرعبادی در این قسمت از مقاله تمام شرایط و ضوابط موجود در رابطه با امکان معافیت از طرح دو ساله پزشکی را جمع آوری کرده ام و در ادامه به تفصیل شرح خواهم داد.

 • فارغ التحصیلانی که در دانشگاههای خارج از کشور تحصیلات خود را گذرانده اند یا آن دسته از کسانی که از دانشگاههای خارج از کشور به دانشگاههای داخلی انتقال یافته اند و از مزایای ارز دولتی استفاده نکرده اند، در صورتی که دوره تکمیلی را در داخل کشور گذرانده باشند و شهریه مربوطه را پرداخته باشند، از طرح دو ساله پزشکی معاف هستند.
 • بانوان متأهل که قبل از تاریخ 1 آذر سال 1380 فارغ التحصیل شده اند.
 • افرادی که در مقطع تحصیلی قبلی خود، گواهی معافیت از طرح را دریافت کرده باشند.
 • فارغ التحصیلان استعدادهای درخشان مثل برندگان مدال طلای المپیاد کشوری، نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی، نفرات اول تا سوم آزمون ورودی دستیاری تخصصی (به استثناء رشته داروسازی) و نفرات اول تا سوم آزمون پیش از کارورزی یا پره انترنی از گذراندن طرح دوساله پزشکی معاف هستند.
 • افرادی که حداقل شش ماه به طور داوطلبانه در جبهه خدمت کرده اند، از گذراندن طرح دوساله پزشکی معاف هستند.
 • فارغ التحصیلانی که مشکل حاد پزشکی دارند و شورای عالی پزشکی برای آن ها گواهی معافیت از طرح دوساله را صادر کرده یاشند.

علاوه بر موارد بالا، دانشگاه علوم پزشکی کشور نیز می تواند به بعضی افراد گواهی معافیت از طرح دوساله دهد که عبارتند از:

 •  افرادی که به مدت 4 ماه در صف انتظار به کارگیری به سر می برند. فارغ التحصیلانی که بومی هستند و در رشته های غیر از پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کرده اند ، در صورتی که علاوه بر این 4 ماه به صورت پیوسته در صف انتظار یک شهرستان در یک دانشگاه باشند و دانشگاه نیاز یا امکان به کارگیری آن ها را نداشته باشد ، از گذراندن طرح خود معاف می شوند.
 •  آزادگان ، همسران و فرزندان آزادگان
 •   فرزندان و همسران شهدا و مفقودین جنگ تحمیلی
 •   خواهر و برادر شهدا (تنها یک نفر از اعضای خانواده مجاز به استفاده از معافیت می باشد)
 •   افراد فارغ التحصیل در رشته های اجباری در صورت رسیدن به سن 45 سال
 • مادری که حضانت فرزند خود را بر عهده دارد.
 •   تک فرزند خانواده
 •   سپری کردن خدمت نظام وظیفه برای آقایانی که دارای شرایط معافیت های خدمت نظام وظیفه می باشند.

پزشکی در ایران یا مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور!

احتمالأ شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که حداقل یکبار این سوال به ذهنتان خطور کرده است که، در ایران رشته پزشکی را بخوانیم یا در دانشگاههای خارجی؟ در جواب این سوال باید گفت: به صورت کلی، گرفتن پذیرش در این رشته نسبت به سایر رشته ها از جمله: رشته های پیراپزشکی و فنی مهندسی دشوارتر است. با این اوصاف، برخی تحصیل پزشکی در خارج از کشور را به تحصیل در ایران ترجیح میدهند. برای رشته هایی مانند داندانپزشکی و پزشکی باید یک سری آزمونهای مختص آن کشورها را بگذرانید تا مجوز ادامه تحصیل برای شما صادر شود. در کنار این آزمون، نمره آزمون تافل، آیلتس و یا GRE هم لازم خواهید داشت. اما آنچه کار را دشوارتر میکند، اینست که این آزمونها در هر کشوری برگزار نمیشوند. در ادامه لیستی از برترین دانشگاههای ارائه دهنده رشته پزشکی در سطح جهانی را برای شما فراهم کرده ام تا با آنها آشنا شوید.

 • هاروارد (انگلیس)
 • آکسفورد (انگلیس)
 • کمبریج (انگلیس)
 • استنفورد (آمریکا)
 • جان هاپکینز (آمریکا)
 • انستیتو کارولینکا (سوئد)
 • دانشگاه کالیفرنیا (UCLA انگلیس)
 • دانشگاه ییل (آمریکا)
 • انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT آمریکا)
 • UCL (انگلیس)

همانطور که از لیست پیداست، بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی عبارتند از: آمریکا، انگلیس و سوئد. اما در این میان، کشورهایی مانند اسکاندیناوی نیز ویزای مخصوص پزشکی دارند.

حال ممکن است این سوال را از خود بپرسید که، اگر دوره عمومی پزشکی را در ایران بگذرانیم و صرفأ برای ادامه تحصیل در دوره تخصص در خارج از کشور اقدام کنیم، آیا مدرک پزشکی عمومی ایران در خارج از کشور مورد قبول است؟ پاسخ این سوال به دانشگاه موردنظر شما بستگی دارد. به طور مثال، آمریکا مدرک پزشکی عمومی ایران را قبول دارد اما باید سه گام آزمون USMLE را با موفقیت پشت سر گذاشت و همچنین قوانین هر ایالت با ایالت دیگر متفاوت است. اما اگر بتوان مجوز طبابت را از یک ایالت گرفت، برای دیگر ایالت ها نیز مجوز تعلق میگیرد.

کشورهایی مانند استرالیا، کانادا و آلمان هم مدرک پزشکی عمومی ایران را قبول دارند، اما اولأ باید حتمأ در آزمون مختص هر کشور شرکت کرد. ثانیأ برخی از کشورها قانونی دارند که شخص حتمأ باید دوره انترنی را در آنجا بگذراند. ثالثأ باید توجه کرد که، مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی تخصصی در کشورهای مختلف به یک اندازه نیست و ممکن است برخی طولانی تر هم باشد. بعنوان مثال، مدت زمان تحصیل در رشته رادیولوژی در کشور استرالیا 5 سال است در حالیکه، در ایران 4 سال میباشد.

پس اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی داشته باشیم، باید گفت: کشورهای غیر انگلیسی زبان، روند جذب و پذیرش راحت تری نسبت به سایرین دارند و به همین دلیل، کشورهای غیر انگلیسی زبان گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل در یکی از تخصص های رشته پزشکی خواهند بود.

بازار کار و درآمد دانشجویان رشته پزشکی

بازار کار یک پزشک میتواند از منزل شخصی تا بیمارستانها، درمانگاهها، کلینیکها، مراکز بهداشتی درمانی، اورژانسها و … گسترش یابد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، به ازای هر هزار نفر جمعیت یک پزشک کافی است. پس طبق استاندارد جهانی، اگر جمعیت ایران را 80 میلیون در نظر بگیریم، وجود 80 هزار پزشک برای انجام خدمات درمانی و بهداشتی کافیست. این در حالیست که در سال 1398 طبق اعلام رسمی دولت، تعدا پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص از مرز 85 هزار نفر گذشته بود.

اما جالب است بدانید با این وجود، در بسیاری از مناطق کم برخوردار و محروم ما با کمبود پزشک مواجه بودیم و همانطور که میدانید، با بروز ویروس کووید 19 ما بسیاری از پزشکان و متخصصان خود را از دست داده ایم و هنوز معلوم نیست این ویروس چینی، جان چه تعداد دیگر از پزشکان و کادر درمان را خواهد گرفت. با این اوصاف، درک این مسئله آسان است که علاوه بر نیازهای قبلی به پزشکان و کادر درمان، در طی یک سال گذشته نیاز ما تشدیدتر هم شده است.

کمبود پزشک و متخصص در ایران

اما هدف اصلی از انتخاب هر شغل و حرفه ای به میزان درآمد آن بستگی دارد. همانطور که در مطالب قبلی گفته شد، رشته پزشکی از 4 دوره مهم تشکیل شده است که در دوره های علوم پایه، فیزیوپاتولوژی و کارآموزی بالینی، دانشجویان هیچ درآمدی نخواهند داشت ولی در دوره کارورزی بالینی یا همان انترنی به دلیل سختی ها ومشقتهای موجود، حقوق اندکی بین 500 تا 700 هزار تومان به دانشجویان پرداخت میشود. و در دوره طرح رشته پزشکی، دانش آموختگان حقوقی بالغ بر 2 و نیم میلیون خواهند داشت.

اما بعد از پایان دوره، پزشکان میتوانند با شروع فعالیت رسمی خود، لذت کسب درآمد بالا را تجربه کنند. البته میزان درآمد هر شخص به عوامل مختلفی مانند: محل کار، میزان تخصص، میزان تجربه کسب شده و … بستگی دارد اما اگر بخواهیم کلی تر صحبت کنیم، میزان درآمد یک پزشک از چند میلیون تا چندصد میلیون متغیر است. توجه شما را به اینفوگرافیک زیر جلب می کنم.

درآمد سالیانه پزشکان متخصص

خب دوستان گرامی امیدوارم که تا اینجای مطالب براتون مفید بوده باشه، تا اینجا تقریبأ در مورد رشته پزشکی عمومی تمام و کمال صحبت کردیم و هرآنچه که نیاز بود بدانید را گفتیم. اما برای رسیدن به هدف ما علاوه بر یک برنامه جامع، به منابع جامع و بی نقصی هم نیاز داریم تا علاوه بر اینکه تمام آموزشهای لازمه را در اختیارمان قرار میدهد، پاسخگوی همه نیازهایمان از جمله: کتاب، جزوه، نمونه سوال، آزمون و … هم باشد. در دوره ای که همه دانش آموزان و داوطلبان کنکور از هر روشی برای شکستن شاخ غول کنکور استفاده میکنند، شما باید متفاوت تر و قوی تر عمل کنید. اما مگر همچین چیزی ممکن هست؟ بله پیشنهاد ویژه و داغ امروز من برای شما، محصولات حرف آخر است. اما از آنجایی که عقل سلیم همیشه میگوید نمونه را ببین اصل را ببر، همین الآن برای دریافت 20 درصد رایگان مطالب کنکور فرم زیر را پر کنید و محصول را درب منزل تحویل بگیرید.  

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

گرایش و زیرشاخه های رشته پزشکی

پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی، دانش آموختگان پزشکی عمومی میتوانند با شرکت در آزمون دستیاری پزشکی برای گرفتن تخصص اقدام کنند. برای شرکت در این آزمون با مدرک پزشکی عمومی، میتوان در یکی از تخصصهای زیر ادامه تحصیل داد:

گرایش و زیرشاخه های رشته پزشکی

 • فوریتهای پزشکی
 • ارتوپدی
 • پزشکی اطفال
 • پزشکی انفورماتیک
 • انکولوژی (سرطان شناسی)
 • ایمن شناسی و آلرژی
 • بهداشت عمومی
 • بیماریهای اعصاب
 • بیماریهای دهان و دندان
 • بیماریهای ریوی
 • بینایی سنجی
 • پزشکی بیهوشی
 • فیزیوتراپی
 • فیزیولوژی پزشکی
 • پاتولوژی (آسیب‌شناسی)
 • پرستاری
 • طب اورژانس
 • پزشکی خانواده
 • پزشکی مولکولی
 • پزشکی قانونی
 • پزشکی پوست
 • تغذیه و رژیم ‌درمانی
 • جراحی عمومی
 • جراحی کلیه و مجاری ادراری
 • جراحی مغز و اعصاب
 • چشم ‌پزشکی
 • خون‌شناسی
 • داروسازی
 • دارورسانی
 • دامپزشکی
 • دندانپزشکی
 • رادیولوژی (تکنولوژی پرتو شناسی)
 • روان‌پزشکی
 • روماتولوژی
 • زنان و زایمان
 • ژنتیک
 • میکروب شناسی
 • طب سنتی / طب حاشیه
 • طب فیزیکی و توانبخشی
 • طب کار / بهداشت حرفه‌ای
 • پزشکی عفونی
 • علوم آزمایشگاهی
 • پزشکی غدد
 • پزشکی قلب و عروق
 • پزشکی کلیه و مجاری ادراری
 • پزشکی گوارش و کبد
 • پزشکی گوش
 • حلق و بینی
 • مامایی
 • مدارک پزشکی
 • کالبدشناسی
 • علوم تشریحی

معرفی تخصص های رشته پزشکی

رشته پزشکی شامل 28 رشته تخصصی است که عبارتند از:

 • تخصص داخلی: در این رشته پزشک مهارت تشخیص، درمان و طبابت را دارا است. وظیفه پزشک داخلی، تشخیص، حل مسائل و مشکلات بالینی بیماران است. اگر چه در مواقعی درمانهای جراحی را به همکاران جراح خود میسپارد.
 • تخصص جراحی عمومی: در گذشته جراحان عمومی اعمال ارتوپدی، اورولوژی و …. انجام میدادند ولی با ایجاد رشته های تخصصی عملکرد آنان به جراحی های دستگاه گوارش و تیروئید محدود شده است و جراحی سایر قسمتها به رشته های فوق تخصصی سپرده شده است.

 • تخصص جراحی استخوان و مفاصل (Orthoped): اصلاح شکستگی ها و ضایعات و بیماریهای اندامها و استخوانها به این گروه از جراحان ارتباط دارد.
 • تخصص جراحی کلیه و مجاری اداراری و تناسلی (Urologist): بیماریهای کلیه ها و مجاری ادراری و نیز بیماریهای مربوط به نازایی مردان به این گروه از جراحان ارتباط دارد.
 • تخصص جراحی مغز و اعصاب: جراحی های مغز، نخاع، درمان ضربه های مغزی و تومورهای مغز و نخاع به این گروه از جراحان ارتباط دارد.
 • جراح زنان و زایمان: تشخیص، درمان و جراحی های زنان در دوران باروری و انجام سزارین و زایمان طبیعی و نیز نازایی به این گروه پزشکان ارتباط دارد.
 • تخصص جراحی گوش، حلق و بینی (Ear Nasal ENT): تشخیص، درمان و جراحی های گوش، فک، صورت، بینی و لوزه بر عهده این جراحان است البته کارهای مربوط به دندانها را معمولأ دندانپزشک انجام میدهد.
 • تخصص قلب و عروق: تشخیص، درمان بیماریهای قلبی، آنژیوگرافی، اکو و نیز تعیین اندیکاسیونهای عمل جراحی قلب برعهده این پزشکان است، این رشته کاملا مشابه رشته فوق تخصصی قلب و عروق است که از ادامه تخصص داخلی حاصل میشود.
 • تخصص کودکان: تشخیص، درمان بیماریهای نورادان و کودکان (معمولأ زیر 14 سال) مربوط به این پزشکان میشود.
 • تخصص رادیولوژی: با گسترده شدن تکنولوژی در پزشکی و بکارگیری دستگاههای متعدد، این رشته به تشخیص بیماریها با کمک رادیولوژی، سونوگرافی، MRI, CT scan و … میپردازد.
 • تخصص پزشکی هسته ای: کارکردن با رادیو داروها در پزشکی به این گروه از پزشکان مرتبط می شود، اسکن تالیوم قلب، تکنسیوم و … در حوزه فعالیت آنان است.
 • تخصص پرتو درمانی: درمان بسیاری از سرطانها و … با پرتوهای یونیزان صورت میگیرد که این کار توسط پزشکان پرتودرمانی انجام می شود.
 • تخصص عفونی و گرمسیری: تشخیص، درمان و پیشگیری بیماریهای عفونی ناشی از میکروارگانسیم ها برعهده این گروه از پزشکان است. با توجه به مسری بودن این بیماریها، این رشته در کنترل اپیدمیهای بیماری و هدایت مراکز تصمیم گیری بهداشتی در کشور بسیار مهم است.
 • تخصص مغز و اعصاب: تشخیص، درمان مربوط به بیماریتهای مغز و نخاع در حیطه غیر جراحیها مانند: سردردها، بیماریهای اعصاب محیطی، تشنجها و … بر عهده این گروه از پزشکان است.
 • تخصص روانپزشکی: تشخیص، درمان سایکوزها و نورزها، روانپریشی ها، اختلالات خلقی، وسواسها و اختلالات خواب و … از وظایف این گروه از پزشکان است.
 • تخصص پوست: تشخیص و درمان بیماریهای بزرگترین و پرسلول ترین بافت بدن ما (پوست) به این گروه از پزشکان ارتباط دارد.
 • تخصص آسیب شناسی: تشخیص بافت شناسی بیماریها برعهده این گروه پزشکان است. اگر یک توده در حین جراحی از بدن بیمار خارج شود، آسیب شناسان به شما خواهند گفت که توده مذکور سرطانی است یا خیر!  و یا سرطان در چه مرحله ای از تهاجم و پیشرفت قرار دارد.
 • تخصص چشم پزشکی: این پزشکان به تشخصیص و درمان انواع بیماریها و مشکلات چشمی میپردازند.
 • رشته های تخصصی دیگری نیز مانند: طب اورژانس، پزشکی اجتماعی، پزشکی فیزیکی و توانبخشی نیز وجود دارند که در حوزه های مخصوص خود فعالیت میکنند.

رتبه بندی تخصص های رشته پزشکی

از آنجایی که معمولأ در کشور عزیزمان ایران، میزان تقاضا برای رشته های پرطرفدار پزشکی صرفأ به دلیل درآمد بالای آنها بوده و به اصطلاح شغلهای پولساز معرفی شده اند، در ادامه برای شما عزیزان لیستی از پرتقاضاترین تخصصهای رشته پزشکی به همراه درآمد تقریبی آنها (مخصوصأ پزشکانی که روزانه عمل جراحی ممکن است داشته باشند) تهیه کرده ام که عبارتند از:

 • چشم پزشکی (درآمد حداقل 30 میلیون در ماه)
 • رادیولوژی (درآمد حداقل 30 میلیون در ماه)
 • پوست و مو (زیبایی) – (درآمد حداقل 30 میلیون در ماه)
 • پزشکی هسته ای (اسکن و…) – (درآمد حداقل 15 میلیون در ماه)
 • ارتوپدی (درآمد حداقل 20 میلیون در ماه)
 • قلب و عروق (درآمد حداقل 30 میلیون در ماه)
 • طب فیزیک و توانبخشی (درآمد حداقل 15 میلیون در ماه)
 • مغز و اعصاب (درآمد حداقل 30 میلیون در ماه)
 • گوش، حلق و بینی (درآمد حداقل 30 میلیون در ماه)
 • پاتولوژی (درآمد حداقل 15 میلیون در ماه)
 • کلیه و مجاری ادرار (درآمد حداقل 20 میلیون در ماه)
 • رادیوتراپی و انکولوژی (درآمد حداقل 15 میلیون در ماه)
 • جراحی عمومی (درآمد حداقل 15 میلیون در ماه)
 • داخلی (درآمد حداقل 20 میلیون در ماه)
 • زنان و زایمان (درآمد حداقل 15 میلیون در ماه)
 • روانپزشکی (درآمد حداقل 10 میلیون در ماه)
 • کودکان (درآمد حداقل 10 میلیون در ماه)
 • بیهوشی (درآمد حداقل 10 میلیون در ماه)
 • عفونی (درآمد حداقل 10میلیون در ماه)
 • پزشک قانونی (درآمد حداقل10میلیون در ماه)

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی تخصصی

تا این قسمت از مقاله، در مورد کلیت رشته پزشکی، درصدها، رتبه ها، دانشگاهها، مراحل تحصیل، بازارکار، زیرشاخه ها و تخصصهای رشته پزشکی صحبت کردیم و همانطور که قبلأ اشاره شد، دانش آموختگان پزشکی عمومی با شرکت در آزمون دستیاری یا همان رزیدنتی در صورت قبولی، میتوانند 10 رشته از 28 رشته تخصصی پزشکی را انتخاب نمایند. اما آنچه در این میان مهم است و ممکن است برای هرشخص دیگری سوال ایجاد شود اینست که، چند سال دیگر از عمر خود را باید صرف تحصیل در دوره تخصصی کرد؟ 

در پاسخ به این سوال باید گفت: طول تحصیل در دوره تخصص پزشکی بین 3 إلی 5 سال متغیر است و علاوه بر آن، همانند دوره پزشکی عمومی بعد از اتمام مراحل تحصیل باید طرح مخصوص به تخصص را نیز گذراند. اما اگر شخصی در انتخاب رشته آزمون تخصص پزشکی قبول شود ولی در دوره شرکت نکند، تا یک سال محروم از تحصیل خواهد شد و بعلاوه تمام شرایط گفته شده، در برخی از رشته ها نظیر: تخصص زنان و زایمان و روانپزشکی علاوه بر آزمون کتبی، مصاحبه نیز اضافه میشود. همچنین در تخصص پزشکی قانونی، شرط سنی نیز وجود دارد و شخص باید زیر 40 سال سن داشته باشد.

لیست رشته های فوق تخصص پزشکی

هدف از برقراری دوره‌های فوق تخصصی پزشكی، تربیت پزشك فوق تخصصی مورد نیاز كشور، به منظور ارتقاء سطح علمی آموزش پزشكی، پژوهش و خدمات پزشكی و نیز دستیابی به آخرین یافته‌های علمی پزشكی می‌باشد. دستیار فوق تخصصی به فردی اطلاق می‌شود كه با داشتن مدرك دانشنامه تخصصی رشته پیش نیاز یا گواهی قبولی آن و پذیرش در آزمون ورودی، با رعایت كلیه مفاد این آیین‌نامه در مدت زمان مصوب به آموزشهای نظری، كسب مهارتهای عملی و فعالیتهای پژوهشی بپردازد.

دوره فوق تخصصی پزشكی بالینی، بالاترین مقطع تحصیلات دانشگاهی پزشكی است. متقاضیان واجد شرایط پس از موفقیت در آزمون پذیرش دستیار (‌كتبی و شفاهی‌) و گذراندن دوره آموزش علمی و عملی مصوب، در یكی از مراكز مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با دفاع و تأیید رساله و موفقیت در آزمون نهایی به اخذ دانشنامه فوق تخصصی نایل می‌گردند.

لیست رشته های فوق تخصصی پزشکی

 • جراحی عروق
 • جراحی قلب و عروق
 • جراحی کودکان
 • جراحی توراکس
 • جراحی پلاستیک ترمیمی و سوختگی
 • روانپزشک کودک و نوجوان
 • آلرژی و ایمونولوژی بالینی
 • ریه کودکان
 • روماتولوژی کودکان
 • مغز و اعصاب کودکان
 • غدد درون ریز و متابولیسم کودکان
 • عفونی کودکان
 • گوارش کودکان
 • کلیه کودکان
 • خون و سرطان کودکان
 • طب نوزادی و پیرامون تولد
 • قلب کودکان
 • مراقبتهای ویژه پزشکی
 • بیماریهای قلب و عروق
 • بیماریهای عفونی و گرمسیری
 • خون و سرطان بالغین
 • نفرولوژی
 • ریه
 • گوارش و کبد بالغین
 • روماتولوژی
 • غدد درون ریز و متابولیسم

مدت زمان تحصیل در رشته های فوق تخصص پزشکی

قبل از اینکه وارد بحث طول زمان تحصیل در رشته های فوق تخصص شویم، لازم است در مورد دو مطلب مهم اطلاعاتی را بدست آوریم. ممکن است در برخی منابع اصطلاحی مانند فلوشیپ به گوش شما خورده باشد. پس ابتدا لازم است بدانیم آیا فلوشیپ همان مدرک فوق تخصصی است یا خیر؟ از نظر معنای لغوی فلوشیپ به معنای کمک هزینه های تحصیلی میباشد. اما در بحث تحصیل، دانشجویان رشته های پزشکی و روانپزشکی بعد از فارغ التحصیلی جهت گرفتن تخصص، دوره هایی را طی میکنند که اصطلاحأ به آن فلوشیپ گفته میشود.

هدف از این دوره ها، افزایش مهارتهای تجربی و سطح علمی پزشکان خواهد بود و به طور معمول دوره های فلوشیپ بین 18 تا 24 ماه طول خواهد کشید، اما در این دوره مدرکی به پزشکان تعلق نخواهد گرفت. بعد از آن، اگر پزشک متخصصی به ادامه تحصیل خود به مدت زمان حداقل 2 و حداکثر 3 سال دیگر در یکی از زیرشاخه های فوق تخصص بپردازد، به دریافت مدرک فوق تخصص در آن زیر شاخه نائل خواهد شد.

نتیجه گیری کلی

طبق گفته جناب سعدی علیه السلام، از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تر است. اما به ایستگاه پایانی مقاله رسیدیم. هر آنچه که گفته شد، حاصل مدتها تحقیق و جمع آوری اطلاعات این جانب بوده و سعی بنده بر این بود که تمامی مباحث مرتبط با آشنایی رشته پزشکی را برای شما عزیزان گرد هم آورم.  بعنوان سخن پایانی باید بدانید که انتخاب رشته یعنی انتخاب آینده، انتخاب مسیر شغلی و انتخاب مسیر زندگی، مسیری که گاه ممکن است صعب باشد و گاه سهل. و از همه مهمتر در رشته پزشکی، شما با جان یک ملت روبرو خواهید بود، چه در کشور پهناورمان ایران و چه در خارج از کشور در هر کجای این کره خاکی، فارغ از رنگ پوست، نژاد، قومیت و زبان، پزشکی نیازمند روحیه ای انسان دوستانه و شرافتمندانه است. و در پایان، با شعری از جناب ابوسعید ابوالخیر سخن خلاصه میکنم:

خواهی که خدا کار نکو با تو کند

ارواح ملائک همه رو با تو کند

یا هرچه در رضای او آنست بکن

یا راضی شو هرآنچه او با تو کند

در اینجا مطالب ما به پایان رسید، اما ارتباط ما با شما عزیزان به همین جا ختم نمیشود و در بخش نظرات و ارسال دیدگاههای سایت حرف آخر میتوانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید و کارشناسان و مشاوران آموزشی ما پاسخگوی شما خواهند بود. همچنین برای ارتباط با کارشناسان و مشاوران مجرب آموزشی موسسه حرف آخر کافیست همین لحظه فرم زیر را پر کنید تا در هر ساعتی از شبانه روز، کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

 • درصد و رتبه لازم برای قبولی در رشته پزشکی چقدر است؟
  برای قبولی در رشته پرطرفداری مانند پزشکی، رتبه داوطلب باید زیر 1000 و میانگین درصدهای هر درس باید 70 به بالا باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، لطفأ کلیک کنید.
 • کدام دانشگاههای ایران، پذیرش رشته پزشکی دارند؟
  دانشگاه روزانه، دانشگاه پردیس خودگردان سراسری، دانشگاه ظرفیت مازاد سراسری، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه ظرفیت مازاد آزاد اسلامی، دانشگاه پردیس خودگردان آزاد اسلامی، برای اطلاعات دقیق تر میتوانید pdf داخل سایت را مطالعه کنید.
 • رشته پزشکی چند ترم است؟
  مراحل تحصیل در رشته پزشکی شامل 4 دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی میباشد و پزشکی عمومی بسته به نوع دانشگاهی که در آن تحصیل خواهید نمود، حدود 7 سال إلی 7 سال و نیم طول خواهد کشید.
 • پر درآمدترین تخصصهای پزشکی کدام ها هستند؟
  تخصص چشم پزشکی، رادیولوژی، پوست و مو (زیبایی) به ترتیب پرتقاضاترین تخصص رشته پزشکی از نظر درآمد میباشند. برای اطلاع از دیگر تخصص ها، کلیک کنید.
 • حوزه کاری یک پزشک شامل چه مکانهایی میباشد؟
  بازار کار یک پزشک میتواند از منزل شخصی تا بیمارستانها، درمانگاهها، کلینیکها، مراکز بهداشتی درمانی، اورژانسها و … گسترش یابد.
 • آیا مدرک پزشکی عمومی ایران در خارج از کشور مورد قبول است؟
  پاسخ این سوال به دانشگاه مورد نظر هر شخص بستگی دارد. کشورهایی مانند: آمریکا، آلمان، استرالیا و کانادا مدرک پزشکی عمومی ایران را قبول دارند اما هرکدام با شرایط خاص خودشان! پیشنهاد میکنم برای اطلاع دقیق تر ادامه مطلب را دنبال کنید.

4.1 10 رای
امتیاز این نوشته
guest
40 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!