معرفی کامل رشته داروسازی

در این مقاله می‌خوانید:

سلام شیدا کبیرعبادی هستم مشاور تحصیلی، در این سری از مقالات معرفی رشته‌های دانشگاهی، قصد دارم در مورد معرفی کامل و جامع رشته داروسازی برای شما عزیزان مطالبی را ارائه دهم. همچنین در این مقاله به بررسی بازار کار، درآمد، شرایط تحصیل در مقاطع بالاتر در ایران و خارج از کشور، گرایش و زیرشاخه های رشته داروسازی خواهیم پرداخت. پس اگر از علاقه مندان این رشته می باشید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. همان‌طور‌ ‌که می‌دانید، رشته داروسازی سومین رشته پرطرفدار گروه علوم تجربی است و هرساله داوطلبان بسیاری برای تصاحب صندلی‌های دانشگاه‌ها در رشته داروسازی با یکدیگر به رقابت می پردازند.

برخی از افراد، آگاهی لازم را در مورد رشته داروسازی ندارند و آن را با نسخه‌پیچی و یا قسمت پذیرش داروخانه‌ها اشتباه می‌گیرند. اما باید گفت که داروسازی یک تخصص است و از مهم‌ترین بخش‌های علوم پزشکی محسوب می‌شود. این افراد با تولید و ساخت دارو، در تعیین وضعیت سلامت بیماران و جامعه نقش مهمی ایفا می‌کنند. برای اطلاعات تکمیلی‌تر، در ادامه مطالب با ما همراه باشید و همچنین برای آشنایی با سایر رشته‌های علوم تجربی می‌توانید به سایت حرف آخر مراجعه کنید.

نگاهی اجمالی به رشته داروسازی

قبل از هر صحبتی، ابتدا بهتر است با مفهوم داروسازی آشنا شویم. رشته داروسازی همان‌طور که از اسم این رشته برمی آید، ارتباط تنگاتنگی با رشته پزشکی داشته و فارغ التحصیلان این رشته با دارو سروکار خواهند داشت. یک داروساز، مواد مؤثر برای مقابله با بیماری‌‌ها را فرموله می‌کند و به شکل قابل مصرف مثل قرص،کپسول، شربت و … درمی‌آورد. درواقع، رشته داروسازی رشته‌ای است که حوزه سلامت عمومی را با علم شیمی پیوند می‌دهد.

اگر به رشته داروسازی علاقه‌مند هستید، باید از حافظه قوی‌ای برای ادامه تحصیل برخوردار باشید، چرا که رشته داروسازی سرشار از مطالب حفظی بوده و دانشجویان باید نام تمامی داروها، ساختار داروها و مکانیسم اثر هر یک را در ذهن خود نگه دارند و هیچ‌گاه فراموش نکنند. علاوه بر حفظ نام داروها و ترکیبات آن‌ها، یک داروساز باید قدرت تحلیل داشته باشد تا بتواند ساختار داروها را بررسی کند.

با توجه به این که رشته داروسازی ترکیبی از علوم پایه و بالینی است، داوطلبین باید علاوه‌بر دروس فیزیک و شیمی، در درس زیست‌شناسی نیز توانمند باشند. همچنین میزان تسلط بر زبان انگلیسی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در طول دوره تحصیل، اغلب کتب درسی دانشجویان به زبان انگلیسی است و دانشجویان نیاز خواهند داشت مجلات انگلیسی زبان سرتاسر دنیا را نیز مطالعه کنند.

اما در نهایت، هدف از رشته داروسازی تربیت افرادی است که بتوانند با کشف انواع خاصیت‌های مواد مختلف، در راستای تأمین سلامت جامعه گام بردارند و با روش‌های بهینه سازی، نسبت به عرضه محصولات دارویی اقدام نمایند و بدین طریق نه تنها کشور را از واردات دارو بی‌نیاز می‌کنند، بلکه بستری است برای اشتغال‌زایی و همچنین مسیر صادرات و کمک به اقتصاد کشور را فراهم می‌سازند.

ضرایب دروس مورد نیاز برای رشته داروسازی

طبق دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری، رشته داروسازی در زیرگروه 2 از 5 زیرگروه رشته علوم تجربی قرار دارد. این زیرگروه، علاوه بر رشته داروسازی، شامل رشته‌های مختلفی مانند: آموزش شیمی، بهداشت عمومی، بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری‌ها، تکنولوژی پزشکی هسته‌‌ای، شیمی کاربردی، شیمی محض، فناوری اطلاعات سلامت، مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار، مهندسی بهداشت محیط و … می‌باشد.

ضرایب دروس برای رشته داروسازی

همان‌طور که از جدول پیداست، شالوده این زیرگروه بر درس‌های شیمی و زیست استوار است. بنابراین برای قبولی در هریک از رشته‌های این زیرگروه، کسب نمره تراز بالا در درس‌های زیست و شیمی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و درس‌های ریاضی و فیزیک، به ترتیب، در اولویت‌های بعدی قرار دارند. از طرفی، بر خلاف رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی، که در زیرگروه یک قرار دارند و درس زمین شناسی، برای آن‌ها ضریب صفر گرفته است، در زیرگروه ۲، نمره تراز این درس با ضریب یک،‌ محاسبه و در امتیاز نهایی داوطلبان، اعمال می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، دروس عمومی، برای همه گروه‌ها با ضریب یک در فرمول محاسباتی امتیاز نهایی، لحاظ می‌شوند. اما اگر نوع دیپلم داوطلب، با گروه آزمایشی او متفاوت باشد، تنها نمره آن دسته از دروس تخصصی در این فرمول اعمال می‌شوند که، با زیرگروه آزمایشی داوطلب تناسب داشته باشند و میزان این تأثیر، حداکثر ۳۰ درصد است. چنانچه مایل به کسب اطلاعات بیشتر پیرامون رتبه و درصد لازم برای قبولی در رشته داروسازی می باشید، می توانید به مقاله رتبه لازم برای رشته دارو سازی چه قدر باید باشد! مراجعه کنید.

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته داروسازی

پذیرش در این رشته در دانشگاه‌های سراسری و حتی پردیس‌های خودگردان، تنها از طریق کنکور صورت می‌گیرد و امکان ورود به این رشته به صورت بدون آزمون در این دانشگاه‌ها وجود ندارد. از بین دانشگاه‌های ایران، 9 دانشگاه برتر را در لیست زیر برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم.

۹ دانشگاه برتر ارائه دهنده رشته داروسازی

داروسازی از جمله رشته‌های پرتقاضا و البته پر هزینه دانشگاه آزاد است که داوطلبان واجد شرایط، می‌توانند بدون شرکت در کنکور سراسری وارد این رشته شوند. البته امکان تحصیل در رشته داروسازی دانشگه آزاد به وسیله شرکت در کنکور سراسری نیز برای داوطلبان فراهم است. میزان شهریه پرداختی رشته داروسازی برای دانشجویانی که با کنکور یا بدون کنکور وارد رشته داروسازی شده اند، تفاوتی با یکدیگر ندارد. هر دو دسته این داوطلبان شرایط یکسانی را برای پرداخت شهریه خواهند داشت. مهمترین عواملی که میزان شهریه رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد را برای هر ترم مشخص می کنند، عبارتند از:

 • شهریه ثابت رشته داروسازی دانشگاه آزاد
 • تعداد واحدهای انتخاب شده توسط داوطلبان
 • نوع واحدهای انتخاب شده شامل واحدهای نظری و عملی

با توجه به عوامل تأثیرگذار بر شهریه داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد، می‌توان میانگینی از میزان شهریه را برای این رشته در یک ترم تحصیلی معرفی کرد. دانشجویان رشته داروسازی دانشگاه آزاد، درصورتیکه به طور میانگین 18 واحد درسی را برای یک ترم انتخاب کنند، شهریه آنان به طور تقریبی به شرح زیر خواهد بود:

 • شهریه ثابت برای هر ترم رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد: 5.500.000 تومان إلی 6.200.000 تومان
 • شهریه متغیر برای 20 واحد درسی رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد: 1.300.000 تومان إلی 1.800.000 تومان
 • هزینه‌های آموزشی و بیمه: تقریبأ 120.000 تومان
 • شهریه کل یک ترم رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد: 6.800.000 تومان إلی 7.500.000 تومان

بدین ترتیب هر دانشجویی که در رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد تحصیل می‌کند، نیاز به پرداخت شهریه در حدود 7.5000.000 تومان برای هر ترم خواهد داشت. داوطلبان باید در نظر داشته باشند که رشته داروسازی، به طور میانگین دارای طول تحصیل 6 ساله است. البته طول تحصیل می‌تواند با توجه به عملکردی که دانشجویان دارند، متغیر باشد. از طرف دیگر، افزایش 10 تا 15 درصدی مبلغ شهریه رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد در هر سال، بایستی مورد توجه قرار گیرد.

داوطلبانی که علاوه‌بر دروس اصلی رشته داروسازی، موظف به گذراندن دروس جبرانی رشته داروسازی در دانشگاه آزادشوند، شهریه این دروس را نیز پرداخت خواهند کرد. دروس جبرانی، برای آن دسته از داوطلبان اجباری است که رشته دیپلم آنان غیرمرتبط به رشته تحصیلی آنان یعنی رشته داروسازی باشد.

شهریه رشته داروسازی بدون کنکور ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد نیز، یکی از رایج ترین سؤالاتی است که از طرف داوطلبان مطرح می شود. ثبت‌نام داروسازی به روش ظرفیت مازاد دانشگاه آزاد، نوعی از ثبت‌نام است که داوطلبان با پرداخت شهریه بیشتر در کنار سایر دانشجویان رشته داروسازی دانشگاه آزاد به تحصیل می‌پردازند. تنها تفاوت میان دانشجویان ظرفیت مازاد داروسازی و سایر دانشجویان داروسازی دانشگاه آزاد، در میزان شهریه است. به طور میانگین، دانشجویان داروسازی ظرفیت مازاد دانشگاه آزاد در هر ترم تحصیلی خود، در حدود 9 تا 10 میلیون تومان نیاز به پرداخت شهریه دارند.

اهمیت و آینده شغلی رشته داروسازی، موجب شده است تا داوطلبان بسیاری برای أخذ مدرک فارغ التحصیلی داروسازی، راضی به پرداخت شهریه‌های بالا شوند. علاوه‌بر دانشگاه آزاد که زمینه راحت تری را برای تحصیل در رشته داروسازی فراهم کرده است، پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز این شرایط را فراهم کرده اند. در پردیس‌های خودگران، داوطلبان با پرداخت شهریه‌های سنگین به خرید صندلی داروسازی پرداخته و مشغول به تحصیل می‌شوند. البته لازم به ذکر است که شهریه داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقایسه با شهریه داروسازی بدون کنکور پردیس خودگردان، بسیار پایین تر است.

ظرفیت دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته داروسازی

رشته داروسازی در مقایسه با سایر رشته‌های علوم پزشکی ظرفیت پذیرش کم‌تری دارد و در مقابل متقاضیان زیادی که دارد ، رقابت برای قبولی در این رشته تنگاتنگ است. ظرفیت پذیرش در رشته ی داروسازی برای دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و خبر خوشحال کننده این است که هر ساله این ظرفیت افزایش می‌یابد، اگرچه رقابت در بین دانشجویان نیز بسیار بالا رفته ولی با تلاش مطلوب می‌توانید یکی از صندلی‌های موجود در دانشگاه مورد علاقه‌ی خود را در این رشته رزور کنید.

هم اکنون شروع کنید برای مطالعه‌ی بیشتر و خود را درگیر ظرفیت‌های موجود دانشگاه‌ها نسازید، زیرا رتبه ی قبولی شما از ظرفیت موجود اهمیت بیشتری دارد یا به عبارتی این رتبه‌ی قبولی شما است که نوع دانشگاه را مشخص می‌کند. اما برای اطلاع دقیق از ظرفیت دانشگاه‌های سراسر ایران برای پذیرش در رشته داروسازی، ما برای شما عزیزان PDF لیست دانشگا‌ه‌ها را تهیه کرده‌ایم که از لینک زیر قابل دسترس می‌باشد.

ظرفیت_دانشگاه‌های_سراسر_کشور_برای_رشته_داروسازی

مشخصات و مراحل تحصیل در رشته داروسازی

حداقل مدت زمان مجاز برای تحصیل در دوره دکتری عمومی رشته داروسازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، 5 و نیم إلی 6 سال است. تعداد کل واحدهای درسی این رشته 211 واحد می‌باشد که خود از دو دوره مجزا علوم پایه و دوره تخصصی تشکیل شده است که در ادامه به تفصیل به توضیح و بررسی خواهیم پرداخت.

دوره علوم پایه رشته داروسازی

دوره اول که دانشجویان داروسازی به مطالعه دروس پایه و پیش نیاز دروس تخصصی می‌پردازند، دو سال و معادل چهار ترم است. در این دوره دانشجویان داروسازی باید 22 واحد عمومی و 58 واحد علوم پایه را بگذرانند. در این دوره دروس آن‌ها با دروس دوره علوم پایه پزشکی شباهت‌هایی دارد و دروسی نظیر: آناتومی بدن و فیزیولوژی را مطالعه می‌‌کنند. علاوه‌بر این، آن‌ها می‌بایست دروس شیمی مانند شیمی عمومی، شیمی آلی، و … را نیز بگذرانند.

دروس دوره علوم پایه رشته داروسازی عبارتند از:

 • بیولوژی نظری‌
 • فیزیک‌ نظری‌
 • ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار
 • شیمی‌ عمومی‌
 • بیوشیمی‌
 • فیزیولوژی‌
 • شیمی‌ آلی‌
 • تشریح‌
 • اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌
 • آمار حیاتی‌
 • شیمی‌ تجزیه‌
 • میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌
 • انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌
 • ایمونولوژی‌
 • کمک‌های‌ اولیه‌
 • کامپیوتر

بعد از پایان این  دوره، دانشجویان داروسازی می‌توانند با گذراندن آزمون جامع علوم پایه در صورت قبولی، وارد دوره تخصصی و کارآموزی تحصیلات خود شوند.

 دوره تخصصی و کار آموزی رشته داروسازی

در این دوره که حدود 3 سال و نیم به طول می‌انجامد، دانشجویان رشته داروسازی به مطالعه دروس تخصصی مثل فارماکولوژی می‌پردازند، همچنین تعداد واحدهای این دوره 129 واحد است.

دروس دوره تخصصی و کارآموزی رشته داروسازی عبارتند از:

 • گیاه‌شناسی‌ دارویی‌
 • اشکال‌ دارویی‌
 • تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌
 • مواد خوراکی‌ نظری‌
 • مدیریت‌ در داروسازی‌
 • درمان‌شناسی‌
 • اطلاعات‌ دارویی‌
 • شیمی‌ دارویی‌
 • فارماکولوژی‌
 • مفردات‌ پزشکی‌
 • فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌
 • فیزیکال‌ فارماسی‌ روش‌های‌ دستگاهی‌
 • سم‌شناسی‌
 • یوفارماسی‌
 • داروسازی‌ صنعتی‌
 • کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌
 • کارآموزی‌ صنعت‌
 • زبان‌ تخصصی‌
 • مقدمات‌ داروسازی‌
 • گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌
 • کارآموزی‌ داروخانه‌
بررسی واحدهای درسی در رشته داروسازی
 • یادگیری علم شیمی با واحد شیمی عمومی آغاز و در ترم‌های بعد، واحدهای شیمی آلی و شیمی تجزیه، دانشجو را برای آموختن علم شیمی داروئی، که از پایه‌های علم داروسازیست، آماده می‌کند.
 • هدف از تدریس دروس تشریح و بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ایمونولوژی، انگل‌شناسی و میکروب‌شناسی نیز، ایجاد آمادگی ذهنی کافی برای درک بهتر دروس فارماکولوژی و دارودرمانی می‌باشد. در ادامه به معرفی برخی از دروس تخصصی دوره کارآموزی رشته داروسازی می‌‌پردازیم.

واحد فارماکولوژی در داروسازی: از ابتدای سال سوم، یادگیری علوم فارماکولوژی، فارماسیوتیک و فارماکوگنوزی آغاز می‌شود. علم فارماکولوژی به بررسی اثر داروها بر بدن و نحوه عملکرد آنها می‌پردازد. فارماسیوتیکس و فیزیکال فارماسی مربوط به نحوه ساخت داروها در صنعت، مواد جانبی به کار رفته در اشکال مختلف داروها و علت کاربرد هر یک از آنها است. علم فارماکوگنوزی نیز، آشنایی با خواص داروئی گیاهان است. این علوم هر یک به شکل جامع از سال سوم تا انتهای سال پنجم، تدریس می‌شوند.

واحد آنالیز دستگاهی در داروسازی: از واحدهای درسی دیگر، آنالیز دستگاهی است که نحوه کار با دستگاه‌های شناسایی عناصر و مولکول‌ها و چگونگی تفسیر داده‌های حاصل از کاربرد این دستگاه‌ها را آموزش می‌دهد.

واحد آمار زیستی در داروسازی: روش‌های مطالعات آماری و آزمون‌های آماری مختلف و نحوه اجرای آن‌ها در نرم افزارهای مختلف را آموزش می‌دهد.

سایر دروس عمومی و تخصصی در رشته داروسازی: 

 • همانند سایر رشته‌ها، در رشته داروسازی هم واحد درسی زبان تخصصی، جهت ارتقای قدرت فهم متون تخصصی داروسازی و اخلاق حرفه‌ای برای یادگیری اصول کلی اخلاقی در این حرفه، ارائه می‌شود.
 • جمعیت و تنظیم خانواده جزء دروس عمومی است.
 •  واحد مواد خوراکی و رژیم درمانی، جهت یادگیری کلیات مربوط به هرم غذایی و نیازهای تغذیه‌ای بیماران تدریس می‌شود.
 • فراورده‌های بیولوژیک، معرفی واکسن‌ها و پادتن‌هاست.
 • مدیریت، مدیریت خرید، فروش و واردات و صادرات فراورده‌های داروییست.
 • واژه شناسی، یادگیری معادل‌های انگلیسی اصطلاحات رایج در داروسازیست.

واحدهای درسی در ترم هفتم: از ترم هفتم، آموزش دارودرمانی یا همان فارماکوتراپی آغاز می‌شود که این علم، همه اطلاعات مورد نیاز برای تجویز یک دارو، از جمله کاربرد دارو، زمان مصرف، عوارض جانبی، دوز لازم در هر بیماری، موارد منع مصرف و … را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد.

 • بیوتکنولوژی، از دروسی است که محتوای آن، بسیار به روز بوده و از روش‌های جدید برای ساخت داروها با استفاده از موجودات زنده و همچنین ساخت لوازم درمانی به کمک موجودات زنده، مطالبی را ارائه می‌دهد.

واحدهای درسی در ترم هشتم داروسازی: در ترم هشتم، آموزش شیمی داروئی آغاز می‌شود که بررسی نحوه اثر داروها بر بدن با توجه به ساختار شیمیایی آنهاست.

 • همچنین کارآموزی در عرصه داروخانه، از ترم هشتم آغاز می‌شود که در حقیقت، شروع ایستادن دانشجو پشت گیشه داروخانه جهت آموختن فنون لازم جهت کار به عنوان مسئول فنی داروخانه است.
 • سم شناسی(نظری و عملی) و کنترل مسمومیت، همان‌طور که از اسم آنها مشخص است، آشنایی با انواع سموم از جمله سموم شیمیایی و بیولوژیک به کار رفته در جنگ‌ها، سموم به کار رفته در کشاورزی و … و نحوه درمان افراد مسموم است.
 • کشت سلولی نحوه کشت سلول‌های زنده جهت انجام آزمایشات و تحقیقات پزشکی و کنترل میکروبی، روش‌های آزمایشگاهی کنترل مواد دارویی و غذایی از جهت آلودگی‌های میکروبی است.
 • فراورده‌های آرایشی نیز به نحوه ساخت ترکیبات موضعی که اغلب با اهداف زیبایی یا بهداشتی به کار می‌روند می‌پردازند.

پایان نامه رشته داروسازی: شروع کار پایان نامه از ترم نهم است که دانشجو بایستی براساس علاقه خود، استاد راهنما و موضوع مورد نظر را انتخاب کرده و پس از مطالعه و جست و جو در مقالات در زمینه موضوع انتخابی، پروپوزال خود را بنویسد که تأیید شدن پروپوزال، مساوی با گذراندن واحد پایان نامه۱ است. اقدامات لازم جهت نوشتن پایان نامه، پس از ثبت پروپوزال، ادامه می‌یابد و ثبت نمره پایان نامه۳، پس از دفاع دانشجو از پایان نامه خود انجام می‌گیرد که کسب موافقت برای دفاع، نیازمند گذرانیده شدن همه واحدهای درسی در این رشته است.

کارآموزی صنعت یا کارآموزی داروخانه بیمارستانی: در ترم دهم، دانشجو می‌بایست، از بین کارآموزی صنعت و کارآموزی داروخانه بیمارستانی، یکی را انتخاب کند که همان‌طور که از اسامی آن‌ها مشخص است، کارآموزی صنعت، آموزش کار در کارخانه‌ها و کارآموزی بیمارستانی، آموزش کار در داروخانه‌های بیمارستانی است. همچنین در این ترم، دانشجو بایستی از بین واحدهای اختیاری از جمله داروسازی بیمارستانی، آزمایشگاه کنترل میکروبی و قوانین و مقررات دارویی یکی را انتخاب کند که بهتر است انتخاب وی، متناسب با موضوع پایان نامه باشد.

منظور از بیوفارماسی در داروسازی چیست؟

بیوفارماسی به بررسی اثرات بدن بر دارو و فرایندهای طی شده توسط دارو از زمان ورود به بدن تا زمان رسیدن به محل اثر خود در بدن می‌پردازد که این بررسس‌ها، به شکل دقیق و با انجام محاسبات و رسم نمودارهای خاص، صورت می‌گیرد.
ترم یازدهم نیز، گذراندن دوره‌های کارورزی در عرصه صنعت و بیمارستان است که به شکل حضوری در کارخانه‌های داروسازی و بخش‌های مختلف بیمارستان‌های دانشگاهی و با هدف کسب تجربیات لازم برای کار در این محیط‌‌ها صورت می‌گیرد.
همچنین کارآموزی داروخانه شهری نیز در این ترم، ارائه می‌شود که هدف آن کسب تجربیات مورد نیاز برای کار در داروخانه‌های شهری است.

دریافت کارت نظام پزشکی: پس از طی این دوره ۵ سال و نیمه، دفاع از پایان نامه و انجام مراحل لازم برای فراغت از تحصیل، می‌بایست جهت دریافت کارت نظام پزشکی اقدام کرد.

 دوره طرح اجباری رشته داروسازی

فارغ التحصیلان این رشته نیز همانند سایر فارغ التحصیلان گروه پزشکی، موظف به انجام خدمت دو ساله در ازای سال‌های تحصیل خود در دوره عمومی داروسازی هستند که شامل کار در داروخانه‌های وابسته به دولت، بخش‌های دانشگاهی نظیر آزمایشگاه‌ها، سازمان غذا و دارو و یا کارخانه‌ها و شرکت‌های داروسازی است. فارغ التحصیلان مذکر، می‌توانند بین گذراندن دوره طرح یا خدمت سربازی یکی را انتخاب کنند.

چه کسانی از گذراندن طرح داروسازی معاف می‌شوند؟

 شرایط معافیت از طرح دوساله رشته داروسازی عباتند از:

 • دانش آموختگانی که در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیلات خود را گذرانده‌اند یا با انتقالی در دانشگاه‌های داخل کشور تحصیل کرده‌اند و از مزایای ارز دولتی استفاده نکرده‌اند، در صورتی که دوره تکمیلی را در داخل کشور گذرانده باشند و شهریه مربوطه را پرداخته باشند، از طرح دوساله داروسازی معاف هستند.
 • بانوان متأهلی که قبل از تاریخ 1 آذر سال 1380 فارغ التحصیل شده‌اند.
 • افرادی که در مقطع تحصیلی قبلی خود، گواهی معافیت از طرح را دریافت کرده باشند.
 • فارغ التحصیلانی که مشکل حاد پزشکی دارند و شورای عالی پزشکی برای آن‌ها گواهی معافیت از طرح دوساله را صادر کرده باشد.
 • افرادی که حداقل شش ماه به طور داوطلبانه در جبهه خدمت کرده‌اند، از گذراندن طرح دوساله داروسازی معاف هستند.
 • فارغ التحصیلان استعدادهای درخشان مثل برندگان مدال طلای المپیاد کشوری، نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی، از گذراندن طرح دوساله داروسازی معاف هستند.

علاوه بر موارد بالا دانشگاه علوم پزشکی کشور نیز می‌تواند به بعضی افراد گواهی معافیت از طرح دوساله دهد که عبارتند از:

 •   مادری که حضانت فرزند خود را بر عهده دارد.
 •   آزادگان ، همسران و فرزندان آزادگان
 •   فرزندان و همسران شهدا و مفقودین جنگ تحمیلی
 •   تک فرزند خانواده
 •   خواهر و برادر شهدا (تنها یک نفر از اعضای خانواده مجاز به استفاده از معافیت می‌باشد.)
 •   جانباز بالای 25 درصد (خود داوطلب) و فرزند جانباز بالای 50 درصد و همسر جانباز بالای 70 درصد
 •   افراد فارغ التحصیل در رشته‌های اجباری در صورت رسیدن به سن 45 سال
 •   افرادی که به مدت 4 ماه در صف انتظار به کارگیری به سر می‌برند. فارغ التحصیلانی که بومی هستند و در رشته‌های غیر از پزشکی و دندان‌پزشکی تحصیل کرده‌اند، در صورتی که علاوه بر این 4 ماه به صورت پیوسته در صف انتظار یک شهرستان در یک دانشگاه باشند و دانشگاه نیاز یا امکان به کارگیری آن‌ها را نداشته باشد ، از گذراندن طرح خود معاف می‌شوند.
 •   سپری کردن خدمت نظام وظیفه برای آقایانی که دارای شرایط معافیت‌های خدمت نظام وظیفه می‌باشند.

 بازار کار و درآمد رشته داروسازی

تا زمانی که بیماری و مریضی وجود داشته باشد، رشته داروسازی در جامعه اشباع نخواهد شد. دانشجویان رشته داروسازی می‌توانند با گذراندن تقریبأ 4 سال از دوره تحصیل معادل 140 واحد درسی و معدل بالای 14، کارت و شماره انجمن داروسازان دریافت کنند و در جایگاه قائم مقام مسئول فنی مشغول به کار شوند.

درنقش خدماتی می‌توانند در:

 1.  داروخانه شهری به عنوان مسئول که بر حسن اجرای امور نسخه‌پیچی و راهنمائی متقاضیان خدمات داروئی نظارت دارد، ارائه خدمات نماید.
 2.  داروخانه بیمارستانی به عنوان مسئول فنی که بر حسن اجرای امور نسخه پیچی و تأمین داروهای بخش‌های مختلف بیمارستان و راهنمائی متقاضیان خدمات داروئی نظارت دارد، ارائه خدمت نمایند.

در نقش مشاوره‌ای و آموزشی می‌توانند:

 1.  در داروخانه اعم از شهری و بیمارستانی در انتخاب و مصرف صحیح داروها به بیماران و پزشکان کمک نمایند.
 2. با ارائه اطلاعات صحیح به پزشک و بیمار باعث کاهش عوارض سمی و جانبی داروها گردد.

درنقش مدیریتی می‌توانند:

 1.  در سازمان‌ها و مؤسسات داروئی به عنوان مدیر فعالیت نماید.
 2. در کلیه امور مربوط به دارو اعم از ارتباط با کارخانه‌های داروسازی یا دیگر مراکز تولید دارو، و شبکه‌های بهداشتی در سطح اجرائی و نظارتی ارائه خدمات نمایند.
 3. در کارخانه‌های داروسازی بر ساخت و کنترل داروها به عنوان مسئول فنی نظارت نمایند.

در نقش پژوهشی می‌توانند:

 1.  با توجه به اهداف رشته، با مطالعه پیرامونی در خصوص الگوی مصرف دارو و نوع بیماری‌ها منطقه فعالیت به افزایش سطح آگاهی پزشکان در آن منطقه مشخص، کمک نماید.
 2.  در بخش‌های پژوهشی شامل مراکز تحقیقاتی و همچنین تحقیق و توسعه کارخانه‌های داروسازی ارائه خدمات نماید.

دوستان عزیز خسته نباشید! تا اینجای مطالب در مورد کلیت رشته داروسازی از جمله: نحوه ورود به دانشگاه، ضرایب، درصد و رتبه قبولی، مراحل تحصیل دوران دانشجویی، بازار کار، درآمد و غیره صحبت کردیم. با این اوصاف، احتمالأ خیلی از شما عزیزان علاقه‌مند به تحصیل در این رشته شده‌اید، اما ممکن است تا به امروز برای آینده کنکوری خود تصمیم جدی‌ای نگرفته باشید. جای هیچ نگرانی‌ای نیست، کافیست تا دیر نشده فرم زیر را پر کنید و از تجربیات کارشناسان و مشاورین مجرب موسسه حرف آخر استفاده کنید و پله‌های صعود به سوی موفقیت را سریع‌تر طی کنید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

 وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته داروسازی

پس از اخذ مدرک دکترای عمومی داروسازی به شرط داشتن معدل کل بالاتر از ۱۵، دانشجو می‌تواند در امتحان دوره تخصصی شرکت کند. دانشجویان پذیرفته شده در دوره تخصصی بسته به گرایش تحصیلی خود،‌ واحدهای گوناگون و متنوع دیگری را (تقریبا ۴۰ واحد) در حدود 3 تا 4 در سطح پیشرفته و تخصصی می‌گذرانند که بخش عمده آن پایان نامه تخصصی است.

قبل از انتخاب پایان نامه تخصصی، دانشجو باید در امتحان جامع تخصصی که در سطح کشور برگزار می‌شود، نمره قبولی را کسب نمایدسرانجام  پس از نگارش و دفاع از پایان نامه به اخذ مدرک دکتری تخصصی (Ph.D.) نائل می‌آید.

گرایش‌های مقطع تخصصي داروسازی

 • داروسازی بالینی
 • صنعت
 • گیاهان دارویی
 • شیمی دارویی
 • فارماکوگنزی
 • سم شناسی
 • داروشناسی
 • فارماسیوتیکس
 • بیوتکنولوژی دارویی
 • داروسازی هسته ای
 • اقتصاد مدیریت و دارو
 •  نانو فناوری دارویی
 • کنترل دارویی

معرفی گرایش‌های مقطع تخصصی رشته داروسازی

 • داروسازی بالینی (Clinical Pharmacy): این گرایش تخصصی، یکی از رشته‌های نوپا در کشور ما به شما می‌رود که با توجه به ماهیت بالینی آن، به صورت دوره‌ تخصصی بالینی، مشابه دستیاران تخصصی رشته پزشکی طراحی شده است.

البته بر خلاف دوره‌های دستیاری پزشکی، دستیاران داروسازی بالینی می‌بایست یک سری دروس مرتبط با پزشکی، مانند فیزیوپاتولوژی، فارماکواپیدمیولوژی، سم‌شناسی بالینی، فارماکوکینتیک بالینی و… را در قالب یک دوره  1/5 تا 2 ساله، پیش از حضور در بخش‌های بالینی مراکز بیمارستانی بگذرانند. دانش‌آموختگان این رشته، اطلاعات کاربردی داروها و مهارت لازم برای ارائه خدمات و مراقبت‌های دارویی (Pharmaceutical care) در مراکز بیمارستانی و بخش‌های بالینی را دارا هستند.

دستیاران این دوره تخصصی مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط موثر با بیمار و تیم درمان، پایش اثرات و عوارض داروها در بیماران، شناخت تداخلات رایج و مهم دارویی شامل تداخلات دارو –دارو، دارو –غذا و دارو–بیماری، راه‌های پیشگیری یا کنترل آنها و همچنین روش‌های تنظیم دوزهای مناسب دارویی را در طول دوره تحصیل خود کسب می‌کنند.

 • شیمی دارویی (Pharmaceutical Chemistry): این رشته، یکی از پایه‌ای‌ترین گرایش‌‌های تخصصی داروسازی به شمار می‌رود. هدف اصلی در این دوره، تربیت متخصصانی است که به خوبی بر دانش شیمی و به ویژه شیمی آلی، مسلط باشند، از ساختار شیمیایی ترکیبات دارویی و گروه‌های عاملی فعال موجود در ساختمان آنها، آگاه باشند و بتوانند به خوبی، واکنش‌ها و ساختار ترکیبات شیمیایی را بررسی و تحلیل کنند.

از سوی دیگر، بتوانند بین این ساختار شیمیایی ترکیبات مختلف و عملکرد آن‌ها در بدن انسان، یک ارتباط منطقی پیداکنند و این ارتباط را برای طراحی یا شناسایی ماده موثره‌های دارویی جدید، به کار بگیرند. دستیاران این رشته تخصصی، در طول تحصیل، از توانمندی‌های لازم برای کار با ابزارهای پیشرفته آزمایشگاهی و دستگاه‌های متعدد آنالیز داروها نیز برخوردار می‌شوند.

 • فارماکوگنوزی (Pharmacognosy): این گرایش تخصصی نیز در قالب دوره‌های آموزشی–پژوهشی منجر به مدرک .Ph.D در سطح دنیا ارائه می‌شود. در این رشته تخصصی، دانشجویان با خواص مواد موثره دارویی با منشاء طبیعی به ویژه گیاهان دارویی آشنا می‌شوند. دانش لازم برای شناسایی گیاهان دارویی و اجزایی از آنها که دارای خاصیت درمانی هستند، استخراج و شناسایی مواد موثره موجود در قسمت‌های مختلف گیاهان، از جمله مهارت‌هایی هستند که در این دوره تخصصی، تدریس می‌شوند.

دستیاران این رشته تخصصی، در طول تحصیل، با گیاهان دارویی بومی (فلور گیاهی) ایران ‌آشنا می‌شوند و می‌آموزند که هریک از گونه‌های گیاهی موجود، که دارای ارزش دارویی در مقیاس صنعتی است، با چه شرایط اقلیمی خاصی سازگار است.

 • سم شناسی (Toxicology): این رشته تخصصی، از جمله دوره‌های تخصصی منجر به مدرک .Ph.D به شمار می‌رود که علاوه بر فارغ‌التحصیلان داروسازی،‌ فارغ ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی ارشد سم‌شناسی نیز می‌توانند در آن ادامه تحصیل دهند. دانشجویان در این دوره، ضمن آشنایی با عناصر و ترکیبات سمی غیر دارویی که بشر در خطر تماس با آنها قرار دارد، با مسمومیت‌های ناشی از ترکیبات دارویی نیز آشنا می‌شوند. برخی از دانش‌ها و مهارت‌هایی که در این گرایش، آموزش داده می‌شوند، عبارتند از: علایم ناشی از تماس ترکیبات سمی یا دوزهای بالای ترکیبات دارویی که ممکن است به عمد و یا سهواً مصرف شوند، روش‌های سم‌زدایی و درمان حمایتی یا علامتی این نوع مسمومیت‌ها.
  علاوه بر این، دستیاران این دوره تخصصی، با روش‌های رایج آزمایش‌های در زیوه (In vivo) و در شیشه (In vitro) آشنا می‌شوند تا بتوانند اثرات و عوارض سم‌ها را در سطح سلولی و اندام‌ها ارزیابی کنند. این مرحله، از جمله مراحل بسیار مهم در مطالعات داروشناسی، پیش از ورود دارو به عرصه‌های کارآزمایی‌های بالینی (Clinical Trials) است.
 • داروشناسی (Pharmacology): این رشته تخصصی،  ارتباط بسیار تنگاتنگی با رشته سم‌شناسی دارد. با این تفاوت که به طور عمده، بر روی بررسی اثرات و عوارض داروها تمرکز می‌کند. دستیاران، در طول این دوره تخصصی با جدیدترین روش‌های تعیین دوزهای موثر ترکیبات دارویی و مکانیسم اثر آنها آشنا می‌شوند و همچنین یاد می‌گیرند که چطور می‌توان اثرات مورد انتظار داروها را در حیوانات، و همچنین در سطح سلول‌ها و اندام‌های هدف،‌ مدل‌سازی کرد. فارغ‌التحصیلان این رشته تخصصی، از دانش بسیار بالایی در رابطه با داروها، مکانیسم اثر، عوارض و تداخلات احتمالی اثرات داروهای مختلف برخوردار هستند.
 • فارماسیوتیکس (Pharmaceutics): در این گرایش، هدف، تبدیل مواد مؤثر دارویی به یک شکل مناسب و قابل مصرف توسط انسان است، به گونه‌ای که حداکثر مقدار ماده مؤثر دارویی بتواند در دسترس عضو یا اندام هدف قرار گیرد. آشنایی با روش‌های ارزیابی کیفیت فرمولاسیون‌های دارویی، سامانه‌های نوین و پیشرفته دارورسانی، شرایط مناسب نگهداری و بسته‌بندی‌های دارویی و نیز توجه به مدل‌های ارزیابی ویژگی‌های فارماکوکینتیکی داروها در بدن انسان، از جمله مهارت‌هایی هستند که دستیاران این دوره تخصصی، آن‌ها را فرا می‌گیرند.
 • بیوتکنولوژی دارویی (Pharmaceutical Biotechnology): این رشته تخصصی نیز از جمله دوره‌های تخصصی نوپا در کشور ما به شمار می‌رود. زیست فناوری دارویی، امروزه به یکی از برجسته‌ترین رشته‌های تخصصی داروسازی تبدیل شده است. در این دوره تخصصی، هدف، کسب دانش و مهارت لازم برای بهره‌برداری از علوم سلولی- مولکولی، میکروبیولوژی و ژنتیک، برای ساخت و تولید مواد موثره دارویی، در مقیاس صنعتی است. بهره‌برداری از انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها به عنوان کارخانجات طبیعی تولید داروها و یا به کارگیری ریزسازواره‌ها در مهار و کنترل بیماری‌ها از جمله مباحث مورد توجه در این رشته تخصصی هستند.
 • داروسازی هسته‌ای یا رادیوفارماسی (Nuclear Pharmacy): در طی این دوره تخصصی، دستیاران با رادیوداروها، روش‌های شناسایی و سنجش آن‌ها، روش تولید رادیوداروها و کاربرد آن‌ها در تشخیص، درمان و یا پیشگیری از بیماری‌ها آشنا می‌شوند و مهارت‌های مرتبط با آنها را کسب می‌کنند.‌ دانشجویان این گرایش تخصصی، با تکنولوژی‌های پیشرفته مرتبط با بکارگیری و تماس با رادیوایزوتوپ‌ها آشنا می‌شوند.
 • اقتصاد و مدیریت دارو (Pharmaceutical Administration and Pharmacoeconomics): هدف این دوره، تربیت متخصصان کارآمدی است که با توانمندی‌های مدیریتی، بتوانند در شناسایی و حل مشکلات نظام دارویی کشور، مؤثر باشند و با مدیریت صحیح منابع مالی، در بهبود سطح ارائه خدمات نظام سلامت بکوشند. در طی این دوره، دانشجو با مباحث مختلف مربوط به اقتصاد داروئی و مدیریت مالی و سایر مباحث مرتبط با رشته آشنا خواهد شد.
 •  نانوفناوری دارویی (Pharmaceutical Nanotechnology): این رشته كه به تازگی در كشور راه‌اندازی شده است، با هدف تربیت متخصصین كارآمد در عرصه نانوفناوری دارویی در راستای خودكفایی كشور در تولید محصولات نانوزیست فناوری و اشتغال آنها در مراكز علمی و دانشگاهی كشور، مراكز تحقیقاتی پزشكی – دارویی و صنایع داروئی طراحی شده است. در طول این دوره دانشجو با مباحث گوناگونی نظیر بیولوژی سلولی مولكولی پیشرفته، نانوبیو مواد، كشت سلول و بافت، فارماكوكینتیک پیشرفته، ژن درمانی و… آشنا خواهد شد.
 •  كنترل دارو (Control of Pharmaceuticals): این رشته كه به تازگی در كشور راه‌اندازی شده است، با هدف تربیت متخصصین كارآمد در زمینه كنترل كیفیت انواع مواد اولیه و فرآورده‌های دارویی و همچنین بهداشتی – آرایشی، جهت ارائه خدمت در صنایع داروسازی و بهداشتی – آرایشی، آزمایشگاه‌های كنترل كیفیت فرآورده‌های دارویی سراسر كشور و همچنین مراكز تحقیقاتی كشور، طراحی شده است.

در طی این دوره مباحث گوناگونی شامل كنترل میكروبی داروها، كنترل كیفیت زیست داروها، ایمنی دارو، كنترل فیزیكوشیمیایی پیشرفته مواد و فرآورده‌های دارویی، طراحی و معتبرسازی روش‌ها و تجهیزات آنالیز، كینتیک شیمیایی و پایداری مواد و فراورده‌های دارویی و همچنین كنترل و تضمین كیفیت مواد و فرآورده‌های دارویی به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

 • داروسازی سنتی: از جمله تخصص‌های کم طرفدار داروسازی است. حوزه کاری این رشته تحقیق روی فرمولاسیون داروهای گیاهی سنتی و بررسی اثرات بیولوژیک گیاهان دارویی و طب سنتی است.

علاوه بر تخصص‌های فوق‌ که در کشور ما دایر هستند، با توجه به پیشرفت شگرفی که علم داروسازی در سطح جهان با آن روبروست، گرایش‌های تخصصی جدیدتری نیز در راه هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به فارماکواپیدمیولوژی، فارماکوژنتیک، ایمونوفارماکولوژی و مدیریت دارویی اشاره کرد.

علاوه بر رشته‌های ياد شده، فارغ التحصيلان رشته داروسازی عمومي مي‌توانند در تخصص‌های علوم پايه پزشکي شرکت کنند که عبارتند از:

 • بيوشيمی
 • ‌انگل شناسي پزشکي
 • ميکروب شناسي پزشکي
 • فيزيولوژي، آمار حياتي
 • تغذيه
 • ايمونولوژي
 • ويروس شناسي
 • ژنتيک

وضعیت و شرایط تحصیل و کار رشته داروسازی در خارج از کشور

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولاً از طریق مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد داروسازی اقدام می‌کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار رشته داروسازی و اخذ پذیرش کارشناسی ارشد داروسازی از دانشگاه‌های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می‌کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش‌های مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد داروسازی می‌باشد. روش‌های دیگر نظیر: ویزای کار کارشناسی ارشد داروسازی و اخذ اقامت سرمایه‌گذاری با رشته داروسازی نیز وجود دارند.

شرایط اخذ پذیرش رشته داروسازی

شرایط ورود جهت اخذ رشته داروسازی از مؤسسه‌ای به مؤسسه دیگر متفاوت می‌باشد. در اغلب مؤسسات، سوابق تحصیلی شما در درس شیمی ( در سطح عالی ) و در کنار آن زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات خواسته می‌شود. ورود به دانشگاه‌های داروسازی معمولأ به صورت رقابتی می‌باشد و از شما انتظار می‌رود که نمرات بسیار عالی در دروس ذکر شده کسب کرده باشید. ناگفته نماند که کسب مهارت‌های زبانی یکی از موارد ضروری و بسیار مهم می‌باشد.

شهریه دانشگاه‌های این رشته و هزینه و شهریه تحصیل رشته از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) متفاوت است. درآمد رشته داروسازی در خارج از کشور نیز متغیر است و بستگی دارد در کدام کشور قصد داشته باشید با این رشته مشغول به کار شوید.

ساختار دوره‌ها و روش‌های ارزیابی

انواع رشته داروسازی بستگی به مکان تحصیل (کشور انتخابی شما) شما خواهد داشت. در برخی از مناطق جهان، اخذ مدرک کارشناسی داروسازی (BPharm) پیشنهاد می‌شود، در مناطق دیگر گزینه انتخابی اصلی اخذ مدرک کارشناسی ارشد داروسازی (MPharm) می‌باشد. اگر شما قصد مطالعه گرایش داروسازی در خارج از کشور را دارید، شما قادر به اخذ مشاغل مورد نظر در بخش‌های مختلف کشور پس از فارغ التحصیلی خواهید بود. لذا این بسیار حائز اهمیت است که قبل از هرگونه اقدام، به رسمیت شناخته شدن مکان تحصیل خود را مورد ارزیابی قرار دهید. برای مثال در کشور انگلستان شما به حداقل مدرک MPharm جهت پذیرش، یک سال شرکت در دوره‌ها و ثبت‌نام جهت تحصیل به عنوان یک داروساز حرفه‌ای نیاز خواهید داشت.

رشته داروسازی معمولأ از طریق شرکت در سخنرانی‌ها، سمینارها و انجام فعالیت‌های عملی در اختیار افراد قرار می‌گیرد. بسیاری از دانشگاه‌ها کارکردن در طول دوران تحصیل را به افراد پیشنهاد می‌نمایند. ارزیابی بر اساس شرکت در آزمون‌های تئوری و عملی و شرکت در فعالیت‌های کلاسی می‌باشد.

شرایط تحصیل رشته در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس  و همچنین شرایط تحصیل در رشته داروسازی در مقطع دکتری یا .Ph.D نیز باید از دانشگاه‌های مربوطه مورد سوال قرار گیرد. زبان تحصیل رشته داروسازی در کشورهای مختلف متفاوت است، اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می‌باشد. تحصیل در رشته داروسازی بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می‌باشد.

کسب تخصص در گرایش داروسازی

در ادامه مطالب، به بررسی گرایش‌های مختلف رشته داروسازی در از خارج کشور و معرفی بهترین گرایش رشته داروسازی در خارج از کشور می‌پردازیم. برخی از عناوین مرتبط با گرایش داروسازی که شما قادر به کسب تخصص در آنان خواهید بود عبارتند از:

داروشناسی: گرایش داروشناسی بر مطالعه چگونگی ارتباط و تأثیرگذاری دارو بر بدن متمرکز است. گرایش داروشناسی مواردی مانند: چگونگی دارو درمانی، تأثیر سم‌ها، داروهای مختلف و مواد زهر آلود، چگونگی جذب دارو، چگونگی تأثیر دارو بر بدن، انواع مختلف مواد غذایی تأثیرگذار بر بدن، تغذیه، روش‌های تحویل دارو را در بر خواهد گرفت. این امکان وجود دارد که افراد تمام برنامه‌های خود را به مطالعه گرایش داروشناسی اختصاص دهند.

عمل بالینی: یکی از شاخه‌های اصلی گرایش داروسازی عمل بالینی می‌باشد. از اهداف اصلی این گرایش، ایجاد آمادگی در دانشجویان برای درمان مستقیم بیماران می‌باشد. منظور از درمان مستقیم بیماران، درمان از طریق تشخیص دادن بیماری، تجویز، ارائه پیشنهادات، برقراری ارتباط مؤثر با بیماران و کمک به آنان می‌باشد. با تحصیل در این گرایش افراد قادر به شناخت دامنه گسترده‌ای از رویکردهای مرتبط با سلامتی، چگونگی دارو درمانی، چگونگی معالجه، ارائه خدمات دارویی و کسب تجارب عملی خواهند بود.

میکروب شناسی و ایمن شناسی: گرایش میکروب شناسی به مطالعه موجودات میکروسکوپی مربوط می‌شود. این گرایش در داروسازی از اهمیت بسیار والایی برخوردار است، چرا که همین میکروب‌ها، علت بسیاری از بیماری‌ها می‌باشند. در کنار گرایش میکروب‌شناسی، شما قادر به کسب تخصص در عناوینی مانند: ویروس‌شناسی ( مطالعه ویروس‌ها )، باکتری‌شناسی ( مطالعه باکتری‌ها ) و قارچ‌شناسی ( مطالعه قارچ‌ها ) خواهید بود.

معمولأ گرایش میکروب‌شناسی، در کنار مبحث ایمن‌شناسی، به افراد آموزش داده می‌شود. گرایش ایمن‌شناسی که به مطالعه سیستم‌های ایمنی بدن، شناخت بیماری‌هایی که موجب شکست ایمنی بدن می‌شود، استفاده از سلول‌های بنیادی، شناخت روابط مابین سیستم‌های ایمنی و شناخت مراحل زندگی مانند: بارداری و پیشرفت‌های اولیه مربوط می‌شود.

توسعه دارویی: یکی دیگر از شاخه‌های داروسازی، توسعه دارویی می‌باشد. گرایشی که به مطالعه فرایندهای درگیر در ایجاد داروهای جدید و آوردن آنان به بازار مربوط می‌شود. مطالعه این گرایش مواردی مانند: چگونگی تحقیق در خصوص دوره‌های پیش بالینی، شناخت مراحل مختلف، کارآزمایی بالینی، شناخت فرایندهای ساخت و تجارت‌های دارویی، شناخت قوانین و مقررات و ارزیابی معتبر بودن داروها را شامل می‌شود. این گرایش ارتباط نزدیکی با داروهای شیمیایی ( توسعه داروهای شیمیایی ) نیز خواهد داشت.

تکنولوژی داروسازی: گرایش تکنولوژی داروسازی، در بسیاری از دانشگاه‌ها، جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد، کسب تخصص و به منظور تمرکز بر فناوری‌های مدرن که در بخش‌های داروسازی استفاده می‌گردد، به افراد پیشنهاد می‌شود. این گرایش فرصت کسب تجارب در شناخت تجهیزات و فرایندهای استفاده شده در توسعه دارویی، میزان تقاضا افراد و شناخت چالش‌های موجود در صنایع دارویی را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

چاقی و مدیریت وزن: شما قادر به کسب تخصص در گرایش چاقی و مدیریت وزن نیز خواهید بود، در حال حاضر، بسیاری از دانشگاه‌ها اخذ مدرک کارشناسی ارشد چاقی و مدیریت وزن را به افراد پیشنهاد می‌کنند. در این گرایش، شما قادر به مطالعه تمامی جوانب مرض چاقی به صورت فردی و حل مشکلات مرتبط با این گرایش در مقیاس بسیار بزرگ خواهید بود.

برای ایفای این نقش شما ملزم به شناخت استراتژی‌های موجود در مدیریت وزن، فرمول‌ها و سیاست‌های بکار رفته شده جهت کاهش وزن و چگونگی اجرای آنان خواهید بود. با کسب تخصص در این گرایش، امکان کار کردن در سازمان‌های دولتی، همکاری با مقام‌های بومی، مراکز سلامت و درمان، در بخش‌های تجاری و بخش‌های مرتبط با توسعه محصولات جدید برای شما وجود خواهد داشت.

 برترین دانشگاه‌های دنیا در رشته داروسازی

شرایط تحصیل و کار رشته داروسازی کشورهای مختلف اروپا مانند: فرانسه، اتریش،  آلمان، لهستان، سوئد، هلند، بلژیک، نروژ، دانمارک، ایتالیا، روسیه، بلاروس، لیتوانی، مجارستان، سوئیس، فنلاند، پرتغال، اسپانیا، انگلستان و همچنین کشورهایی مانند: آمریکا، نیوزلند، استرالیا، کانادا و کشورهای آمریکای جنوبی مانند: برزیل، اکوادور، اروگوئه، آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مانند: کره جنوبی، ژاپن، ارمنستان، گرجستان، قطر، امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته‌ای خاص دارای مزایا و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته داروسازی

همان‌طور که از این فهرست پیداست، بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی، عبارتند از: آمریکا، ‌انگلیس و استرالیا. در بسیاری از کشورها، داروسازی، شغلی پردرآمد محسوب می‌شود و با تحصیل در این رشته دانشگاهی، حتی می‌توانید در برخی از کشورها مثل کانادا، اقامت بگیرید.

در این میان،‌ کشور قبرس یکی از راحت‌ترین کشورها برای تحصیل داروسازی به شمار می‌رود. چرا که در این کشور، برای ورود به رشته داروسازی، نیازی به شرکت در آزمون نیست. دانشجویان نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند و از طرفی، هزینه‌های تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در قبرس،‌ سالانه در حدود ۷۰۰۰ یورو است. مدارکی که دانشجویان در قبرس اروپایی دریافت می‌کنند، مورد تایید اروپا و انگلستان است.

جالب است بدانید در بین دانشگاه‌های مطرح پذیرنده رشته داروسازی در جهان، در سال 2019، دانشگاه علوم پزشکی تهران،‌ در گروه رتبه‌ای بین 351 تا 400 داشته است.

محبوب‌ترین تخصص‌های رشته داروسازی+درآمد

 • داروسازی بالینی (درآمد حداقل 15 میلیون در ماه)
 • نانوفناوری دارویی (درآمد حداقل 10 میلیون در ماه)
 • داروسازی هسته ای (درآمد حداقل 10 میلیون در ماه)
 • بیوتکنولوژی دارویی (درآمد حداقل 10 میلیون در ماه)
 • فارماسیوتیکس (درآمد حداقل 10میلیون در ماه)

سهم بزرگ خوتان را امروز بگیرید!

همراهان گرامی، امیدارم که مطالب ما مورد پسند شما واقع شده باشد. با توجه به موارد گفته شده، رشته داروسازی یکی از شیک‌ترین و در عین حال یکی از پردرآمدترین رشته‌های علوم تجربی است. قطعأ شما هم جزو 90 درصد از کسانی هستید که حداقل یک‌بار به قبولی در این رشته فکر کرده‌اید، اما برای رسیدن به چنین هدف گران‌بهایی شما نیاز به یک برنامه‌ریزی و منابع جامعی دارید. منابعی که با استفاده از آن، راه رسیدن به چنین هدف صعب العبوری به آسانی آب خوردن باشد. اما مگر همچین چیزی ممکن است؟ بله، پیشنهاد من به شما عزیزان محصولات مؤسسه حرف آخر است. محصولاتی که انتخاب اول بسیاری از رتبه برترین بوده و هست. پس برای دریافت 20 درصد رایگان محصولات، همین الآن فرم زیر را پر کنید و محصول را درب منزل تحویل بگیرید.

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

نتیجه گیری پایانی

همان‌طور که مستحضر هستید در این مقاله سعی براین بود تمام موارد و نکات مورد نیاز برای آشنایی با رشته داروسازی اعم از: درصد و رتبه قبولی، دانشگاه‌های ارائه دهنده، مراحل تحصیل، شرایط ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، بازار کار، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و … را برای شما عزیزان فراهم آوریم. اما بعنوان موارد پایانی مطالب را با بررسی نکات مثبت و منفی رشته داروسازی به انتها می‌رسانیم. از نکات مثبت رشته داروسازی می‌توان به: اجازه کار در داروخانه در دوران تحصیل، درآمدزایی با در دست داشتن مجوز داروخانه بدون نیاز به حضور در داروخانه، طول دوره تحصیلی کوتاه‌تر نسبت به سایر رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی، ارتباط کم‌تر با بیماران نسبت به سایر رشته‌های درمانی و گستره وسیع شغلی اشاره کرد. اما نکات منفی این رشته عبارتند از: دروس سخت‌تر و جذابیت کم‌تر، عدم تناسب آموخته‌ها با آنچه در محل کار انجام می‌شود و … .

آنچه از این نکات برمی‌آید، این است که نکات مثبت رشته داروسازی از نکات منفی آن به نسبت چشم‌گیری بیشتر است. اما فراموش نکنید اولین قدم در انتخاب هر رشته‌ای را، علاقه قلبی و توانایی‌های ذاتی هر فرد تعیین می‌کند و برای رسیدن به هر هدفی، گذشتن از برخی چیزها کلید موفقیت هر شخص می‌باشد. اما طبق قرار همیشگی من و شما عزیزان، از بخش ارسال دیدگاه‌های سایت حرف آخر، منتظر ارسال نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم و برای ارتباط بیشتر و برای پاسخ‌گویی به سوالات شما می‌توانید با واتساپ بنده به نشانی Wa.me/98912006769 در تماس باشید. به امید موفقیت همه شما عزیزان …

1.رتبه و درصد قبولی برای رشته داروسازی چقدر باید باشد؟
برای قبولی حتمی در رشته داروسازی، به طور میانگین به درصد بالای 70 و رتبه زیر 1000 نیاز خواهید داشت. برای اطلاعات تکمیلی تر به متن مقاله مراجعه فرمایید.

2.رشته داروسازی چند سال است؟
مدت زمان مجاز برای تحصیل در دوره دکتری عمومی رشته داروسازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، 5 و نیم إلی 6 سال است.

3.آیا شرایط پذیرش بدون کنکور برای رشته داروسازی وجود دارد؟
بله، دانشگاه‌های آزاد اسلامی علاوه‌بر پذیرش با کنکور، پذیرش بدون کنکور برای رشته داروسازی را نیز فراهم کرده‌اند.
4.شهریه دانشگاه‌های پذیرنده بدون کنکور چقدر است؟
مجموع شهریه پرداختی برای هر ترم دانشگاه آزاد اسلامی برای رشته داروسازی تقریبأ 7میلیون و نیم است. برای اطلاع دقیق‌تر کلیک کنید.

5.درآمد یک پزشک داروساز چقدر است؟
فارغ التحصیلان دکتری عمومی رشته داروسازی بسته به نوع فعالیت‌ آنان، میتواند بین 10 الی 15 میلیون متغیر باشد. این در حالی است که میزان درآمد آنها با متخصصین این حوزه تفاوت چشم‌گیری ندارد.

6.کدام کشورها برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی بهتر هستند؟
با توجه به رتبه بندی دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های آمریکا،  انگلیس و استرالیا از توان آموزشی و علمی بالایی برخوردار هستند. برای اطلاع از سایر کشورها، به متن مقاله مراجعه فرمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 1 رای
امتیاز این نوشته
guest
31 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!