معرفی کامل رشته فیزیوتراپی

امروزه دغدغه بسیاری از دانش‌آموزان در مقطع نهم و دوره کنکور و علی‌الخصوص درمقطع کارشناسی (لیسانس)، انتخاب رشته مناسب می‌‌باشد. افراد به دنبال رشته‌هایی آسان، پر سود، بازار کار عالی و درآمد زیاد بوده و همواره در انتخاب رشته تحصیلی کم‌تر به علاقه و استعداد ذاتی خود توجه ‌می‌کنند.

من شیدا کبیرعبادی مشاور تحصیلی، در این مقاله کامل‌ترین معرفی رشته فیزیوتراپی که یکی از رشته‌های کاربردی علوم تجربی و یکی از پر تقاضاترین و پر درآمدترین رشته‌هاست، ارائه خواهم داد. همچنین در ادامه مطالب، به بحث و بررسی مدت زمان تحصیلی، گرایش‌ها، شرایط ادامه تحصیل در ایران و در خارج از کشور و … خواهم پرداخت.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که علاوه‌بر بحث درآمد و بازار کار به کشف استعداد و توانایی‌های ذاتی خود علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید. همچنین اگر مایل به آشنایی با سایر رشته‌های دانشگاهی باشید، حتمأ به وبلاگ سایت مرکزی حرف آخر مراجعه کنید.

فهرست مطالب

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی یکی از شاخه‌های رشته علوم تجربی است و در زیر گروه یک تجربی قرار می‌گیرد. فیزیوتراپی از دو کلمه جداگانه و به معنای عوامل فیزیکی و درمان تشکیل شده است. بخشی از این رشته توسط حرکات فیزیکی و بر روی بدن مراجعه‌کنندگان و بیماران صورت می‌گیرد و بخش دیگری با استفاده از تکنیک‌های درمانی خاص و توسط دستگاه‌های متفاوت انجام می‌پذیرد.

آنچه در این رشته حائز اهمیت است، این است که؛ در این رشته مواد شیمیایی و داروها جایی نداشته و علاوه‌بر درمان آسیب‌ها و بیماری‌های مختلف ایجاد شده در افراد، می‌تواند موجب جلوگیری از آسیب و ناتوانی افراد در برابر حوادث و تصادفات و همچنین کاهش احتمال جراحی ناحیه آسیب دیده بدن شود.

در واقع، فیزیوتراپی یک رشته توان‌بخشی بوده و توان و قدرت بدنی فرد را به او برمی‌گرداند. همچنین این رشته از رشته‌های ستاره‌دار رشته تجربی محسوب می‌شود و ۷۰ درصد افراد از جنسیت‌های زن و مرد می‌توانند در این رشته رتبه قبولی کسب کرده و در دانشگاه مشغول به تحصیل شوند، که در ادامه مطلب به تفصیل توضیح خواهیم داد.

فیزیوتراپیست کیست و چه وظایفی دارد؟

یک فیزیوتراپ به خوبی نحوه نشستن پشت میز و یا بلند کردن اجسام را می‌داند پس این رشته در پیشگیری از بیماری‌هایی که بر اثر استفاده نادرست از میز، صندلی و یا ناآگاهی به وجود می‌آیند، نقش مثبت و ارزنده‌ای دارد و می‌تواند جلوی بسیاری از انحرافات ستون فقرات را بگیرد پس، نقشی پیشگیری کننده هم علاوه بر درمان دارد.

وظایف فیزیوتراپیست عبارتند از: 

لیست وظایف
رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای
تشکیل پرونده جهت بیماران فیزیوتراپی
بررسی و معاینه انفرادی و گروهی نقص‌های بالقوه یا بالفعل، محدودیت‌های عملکردی و ناتوانایی‌ها
تشخیص محدودیت‌های حرکتی، ناتوانی‌ها یا بیماری‌‌ها
ارائه مشاوره به بیمار
آموزش، توصیه به بیماران و همراهان آن‌ها
طراحی و برنامه‌ریزی برای درمان
ثبت کلیه نکات مربوط به بیمار و مراحل درمان و کلیه وقایع در حین درمان
اجرای مداخلات درمانی مانند: منوال تراپی، الکتروتراپی، تمرین درمانی، هیدروتراپی و ...
نظارت بر فعالیت‌های درمانی دستیار و تکنسین فیزیوتراپی
تهیه گزارش درمان در پایان آخرین جلسه درمانی جهت ارائه به پزشک ارجاع دهنده
شرکت در بازآموزی‌ها به‌طور سالیانه و ارائه مدارک مربوطه

یک فیزیوتراپیست چه توانایی‌هایی نیاز دارد؟

 1. علاوه‌بر هوش بالا و حافظه قوی، دانشجوی رشته فیزیوتراپی اول از همه باید از سلامت جسمی کاملی برخوردار باشد.
 2. قدرت بدنی بالا و دستانی قوی نیاز دارند، چرا که باید به روش‌های درمانی دستی نیز بپردازند.
 3. تسلط کافی به درس زیست‌شناسی و فیزیک از دیگر توانایی‌های لازم است، چرا که باید با اجزا و ساختار بدن کاملأ آشنا بود و در طول کار با دستگاه‌های الکتریکی متنوعی کار خواهند کرد.
 4. داشتن روابط اجتماعی بالا نیز یک مزیت حساب می‌شود و یک فیزیوتراپیست باید بتواند ارتباط دوستانه و صمیمی‌ای با مراجعه‌کنندگان برقرار کند.

برای قبولی در رشته فیزیوتراپی چه دروسی را بهتر بخوانیم؟

رشته فیزیوتراپی در زیرگروه 1 علوم تجربی قرار دارد، به همین علت همانند رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی، مطالعه و تسلط بر دروس زیست‌شناسی و شیمی برای کنکور تجربی اهمیت بالایی دارد. به جدول ضریب دروس توجه کنید.

درسادبیاتعربیدینیزبانزمینریاضیزیستفیزیکشیمی
ضریب423202423

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، زیست‌شناسی ضریب 4 و شیمی ضریب 3 را در کنکور سراسری تجربی دارد. دروس دیگری مانند فیزیک و ریاضیات اهمیت کمتری دارند و ضریب آن‌ها 2 است. زمین‌شناسی برای رشته فیزیوتراپی برخلاف رشته داروسازی ضریب صفر را دارد.

دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی در ایران

طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری علوم تجربی، پذیرش در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های دولتی روزانه و پردیس خودگردان صورت می‌گیرد. در جدول زیر دانشگاه‌های روزانه ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی سراسر کشور را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم.

عناوین دانشگاه‌ها
دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور-اهواز
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی گیلان-رشت
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان

تاکنون هیچ یک از واحدهای دانشگاهی روزانه رشته فیزیوتراپی بدون کنکور را ارائه نداده‌اند. بنابراین شما برای پذیرش در دانشگاه‌های روزانه باید رتبه لازم برای رشته فیزیوتراپی را کسب کنید. اما برای اطلاع دقیق‌تر و کامل‌تر از رتبه و درصد قبولی مورد نیاز برای قبولی در رشته فیزیوتراپی پیشنهاد می‌کنم به مقاله رتبه لازم برای قبولی فیزیوتراپی مراجعه کنید.

همچنین قابل ذکر است که برخی از واحدهای دانشگاهی علوم پزشکی از جمله: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان رتبه‌های نزدیک به پنج هزار در سهمیه را نیز پذیرش می‌کنند که در مقایسه با رتبه قبولی سایر دانشگاه‌ها، رتبه نسبتأ بدتری می‌باشد.

رشته فیزیوتراپی بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی

در دانشگاه آزاد اسلامی تنوع رشته‌های بدون کنکور بسیار زیاد است و این دانشگاه در تمامی مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش بدون کنکور دارد. در این دانشگاه نیز مانند دانشگاه‌های روزانه، هیچ یک از رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی از قبیل فیزیوتراپی‌، بدون کنکور ارائه نمی‌شود.

تنها رشته شاخه علوم پزشکی که در دانشگاه آزاد بدون کنکور دایر می‌باشد، رشته کاردانی دامپزشکی است. برای اطلاع کامل از رشته دامپزشکی پیشنهاد می‌کنم مقاله مربوط به معرفی رشته دامپزشکی را نیز مطالعه کنید.

شایان ذکر است که دانشگاه آزاد اسلامی رشته فیزیوتراپی را حتی به صورت با کنکور نیز ارائه نمی‌دهد. اما ممکن است در سال‌های آینده با توجه به تقاضا و نیاز کشور، امکانات لازم برای تدریس و دایر کردن این رشته در دانشگاه آزاد فراهم شود.

رشته فیزیوتراپی بدون کنکور دانشگاه‌های پردیس خودگردان

تعداد بسیار اندکی از دانشگاه‌های پردیس خودگردان وابسته به علوم پزشکی نیز در رشته فیزیوتراپی دانشجو می‌پذیرند که در دامه، لیست این دانشگاه‌ها را مشاهده می‌کنید.

عناوین دانشگاه‌ها
علوم بهزیستی و توانبخشی - تهران
علوم پزشکی اصفهان
علوم پزشکی بابل
علوم پزشکی تبریز
علوم پزشکی تهران
علوم پزشکی شهید بهشتی - تهران
علوم پزشکی کرمان
علوم پزشکی همدان
علوم پزشکی شیراز

در دانشگاه‌های پردیس خودگردان شهریه بالایی از دانشجویان در هر ترم تحصیلی دریافت می‌شود و این تصور برای متقاضیان رشته فیزیوتراپی بدون کنکور ایجاد شده که می‌توانند صرفأ با پرداخت هزینه زیاد و بدون شرکت در کنکور، وارد رشته مورد علاقه‌ خود یعنی فیزیوتراپی در دانشگاه پردیس بین الملل شوند. اما باید بدانید که دانشگاه‌های پردیس خودگردان مجوز پذیرش دانشجو به صورت بدون کنکور در رشته‌های علوم پزشکی ندارند و خرید صندلی در این دانشگاه، شایعه‌ای بیش نیست!

داوطلبانی که در رشته‌های بدون کنکور پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه‌های پردیس خودگردان یا هر دانشگاه دیگری ثبت‌نام می‌کنند، پس از فارغ‌التحصیلی با مشکل عدم تأیید مدرک فارغ التحصیلی و در نتیجه با مشکل عدم ورود به بازارکار، روبرو خواهند بود. چرا که نظام پزشکی و وزارت علوم وبهداشت، این نوع مدرک فارغ التحصیلی را تأیید نمی‌کند.

رشته فیزیوتراپی بدون کنکور در دانشگاه پیام نور

دانشگاه‌های پیام نور سراسر ایران، رشته‌های بدون کنکور متنوعی دارد که در دوره کارشناسی پیوسته ارائه می‌شوند. اما هیچ یک از رشته‌های پزشکی و رشته‌های پیراپزشکی مانند فیزیوتراپی، در این دانشگاه ارائه نمی‌شوند.

از میان رشته‌های علوم تجربی فقط تعداد اندکی رشته در دانشگاه‌های پیام نور به صورت بدون کنکور پذیرش دارند که عبارتند از:

 • شیمی محض
 • شیمی کاربردی
 • زیست شناسی گیاهی
 • زیست شناسی جانوری
 • میکروبیولوژی

گفتنی است، برای ثبت‌ نام رشته‌های دانشگاه پیام نور که بدون کنکور هستند، باید هم زمان با شروع ثبت نام بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری اقدام کرد که در دو نیمسال تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد.

شهریه رشته فیزیوتراپی دانشگاه‌های پردیس خودگردان

همیشه گروهی از داوطلبان هستند که می‌خواهند تحت هر شرایطی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند. برای این داوطلبان دانشگاه‌های پردیس خودگردان بهترین انتخاب خواهند بود. به همین منظور در ادامه مطالب برای شما عزیزان میزان شهریه تقریبی رشته‌های زیرشاخه علوم پزشکی را آماده کرده‌ایم.

میزان تقریبی شهریه رشته های زیرشاخه علوم پزشکی

نام رشتهمیزان شهریه
پزشکی 14 الى 16 میلیون تومان (یک نیمسال تحصیلی)
دندان‌پزشکی 14 الى 18 میلیون تومان (یک نیمسال تحصیلی)
داروسازی 4 الى 6 میلیون تومان (یک نیمسال تحصیلی)
پرستاری ، فیزیوتراپی ، اتاق عمل ، مامایی، بینایی سنجی ، هوشبری ، کار درمانی و ... 4 الى 6 میلیون تومان (یک نیمسال تحصیلی)

همانطور که می‌دانید، رشته‌هایی مانند: پزشکی، دندان‌پزشکی، پرستاری، مامایی، فیزیوتراپی و … نیز در دانشگاه‌های پردیس خودگردان ارائه می‌شود. و البته لازم به ذکر است که هرساله شهریه این دانشگاه‌ها 10 الی 15 درصد افزایش می‌یابد.

حال که اطلاع تقریبی از میزان شهریه دانشگاه‌های پردیس ارائه دهنده انواع رشته‌های وزارت بهداشت در دست دارید، پیشنهاد می‌کنم مقاله معرفی و آشنایی با سایر رشته‌های وزارت بهداشت از جمله: رشته پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی را نیز مطالعه کنید تا با چشم باز و دیدی گسترده به سراغ انتخاب رشته بروید.

همین امروز شروع می‌کنم!

در بحث معرفی رشته‌های دانشگاهی، ما اصولأ با 3 نوع داوطلب روبرو هستیم. دسته اول کسانی هستند که هدف مشخصی دارند، برنامه‌ریزی درست دارند و حتی منابع مشخصی هم برای خودشان تعیین کرده‌اند، خب خسته نباشند با این دسته کار نداریم. دسته دوم کسانی هستند که هدف مشخصی دارند ولی تردید دارند با چه برنامه و اصولی پیش بروند. دسته سوم آن عزیزانی هستند که نه تنها برنامه و منابع مشخصی ندارند، بلکه کلأ در انتخاب هدف هم دچار تزلزل هستند. روی صحبتم با دسته دوم و سوم است. اگر شما هم جزو این 2 دسته هستید، همین امروز شروع کنید. چطوری؟ همین الآن فرم زیر را پر کنید تا علاوه‌بر تعیین سطح علمی، از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب آموزشی ما نیز بهره‌مند شوید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

بازار کار رشته فیزیوتراپی

فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی از لحاظ اشتغال نگرانی نخواهند داشت. بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز توان‌بخشی، فدراسیون‌های ورزشی، هلال احمر و … از جمله مکان‌هایی هستند که امکان اشتغال برای فیزیوتراپیست‌ها فراهم است. همچنین افرادی که به اندازه کافی مهارت و سابقه کاری کسب کنند، می‌توانند با تأسیس یک مرکز فیزیوتراپی خصوصی به صورت شخصی مشغول به کار شوند.

خالی از لطف نیست بدانید که رشته فیزیوتراپی درآمدزاترین رشته مرتبط با ورزش است. شاید از خودتان بپرسید چطور ممکن است؟ بله کاملأ مشخص است! در کل رشته‌های ورزشی، ورزشکارانی که حین فعالیت دچار مصدومیت می‌شوند، تا مدت‌ها از ادامه و شرکت در فعالیت‌های ورزشی خود محروم می‌شوند. به همین دلیل برای بهبود وضعیت جسمانی خود به فیزیوتراپیست‌ها مراجعه می‌کنند تا هرچه سریع‌تر سلامت خود را باز یابند.

از دیگر عواملی که زمینه رشد بازار کار این رشته را فراهم می‌کند، این است که جمعیت سالمندان رو به افزایش است. در تمام جوامع، سالمندان جزو قشر پر مراجعه و نیازمند به انجام حرکات توان‌بخشی محسوب می‌شوند. بنابراین با توجه به افزایش آمار تعداد سالمندان و گذر زمان جامعه می‌توان نتیجه گرفت آینده شغلی مناسبی برای فیزیوتراپیست‌ها وجود خواهد داشت.

از دیگر عواملی که می‌توان برای رشد بازار کار فیزیوتراپیست‌ها برشمرد، نشستن‌های طولانی مدت افراد است. بله کاملأ درست متوجه شده‌اید، از آنجایی که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و زندگی ماشینی و از همه مهم‌تر با بروز ویروس منحوس کووید19، افراد مجبور هستند مدت زمان زیادی را به صورت نشسته کار کنند که این موضوع باعث بروز صدمات جدی‌ای به ستون فقرات، کمر و گردن افراد می‌شود. بنابراین بعد از مدتی، نیاز به مراجعه به مراکز درمانی فیزیوتراپی شدیدتر می‌شود. به جدول زیر که پیش‌بینی سایت کیپلینگر از داده‌های آمار کار 756 شغل محبوب در ایالات متحده آمریکا را بررسی می‌کند، توجه کنید.

محبوب‌ترین شغل‌های جهان در 10 سال آینده

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، رشته فیزیوتراپی در جایگاه چهارم در بین 10 شغل برتر جهان قرار دارد و این به منزله این است که اگر کسی امروز برای این رشته سرمایه‌گذاری کند، 10 سال آینده از موقعیت خیلی ویژه‌ای برخوردار خواهد شد.

درآمد فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی چقدر است؟

اما می‌رسیم به بحث شیرین درآمد! قبل از هر صحبتی باید یادآور شویم که وقتی از درآمد صحبت می‌کنیم منظورمان سودآوری است، ممکن است شخصی درآمد بالایی داشته باشد اما هزینه‌های زیادی هم صرف کار خود کند و در نهایت سود چندانی برای خود فرد باقی نماند.

اما به طور کلی، درآمد فیزیوتراپیست‌ها براساس میزان توانمندی و تجربه هرشخص می‌تواند متغیر باشد. فارغ التحصیلانی که به تازگی مدرک خود را اخذ کرده‌ و از تجربه کمی برخوردارند، می‌توانند با درآمد ماهیانه 5 میلیون تومان فعالیت خود را در مراکز درمانی فیزوتراپی دولتی ادامه دهند. اما با ادامه فعالیت و اخذ تخصص و تجارب بیشتر، یک فیزیوتراپیست می‌تواند بازار کار شخصی خود را داشته باشد و حتی می‌تواند در منزل نیز به درمان بیماران بپردازد و روزانه تا سقف 3 میلیون تومان درآمد کسب کند.

مقاطع تحصیلی رشته فیزیوتراپی در دانشگاه

رشته فیزیوتراپی در ایران در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شود. کارشناسان فیزیوتراپی در ایران همیار افراد معلول و بیماران هستند و کسانی که محدودیت جسمی و حرکتی داشته باشند با کمک فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند تا حدودی سلامت جسمی، روحی و اجتماعی خود را بازیابند.

مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی

مقطع لیسانس فیزیوتراپی در 17 دانشگاه دولتی ایران ارائه می‌شود و همان‌طور که پیش‌تر پرداختیم، این رشته در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و غیره قابل ارائه نیست. در مقطع کارشناسی فیزیوتراپی افراد ملزم به گذراندن ۱۳۰ واحد درسی هستند که ۸۲ واحد آن مربوط به دروس تخصصی و پایه و ۲۴ واحد آن مربوط به دروس کارورزی و ۲۴ واحد آن را دروس عمومی تشکیل می‌دهد. در جدول زیر، لیستی از دروس پایه و تخصصی لیسانس فیزیوتراپی را مشاهده می‌کنید که افراد پس از اخذ مدرک لیسانس فیزیوتراپی می‌توانند به‌عنوان فیزیوتراپیست مشغول ‌به ‌کار شوند.

دروس پایه و تخصصی اجباری
فیزیولوژی عمومی
فیزیولوژی عصب و عضله
تشریح سر و گردن و تنه
بیوشیمی و داروشناسی
تشریح اندام فوقانی
تشریح اندام تحتانی
تشریح سطحی
تشریح اعصاب
بافت شناسی
آسیب شناسی
روانشناسی عمومی و بیماران
بیماری‌های قلبی و عروقی
ژنتیک
بیماری‌های مغز و اعصاب
ارتوپدی
جراحی عمومی
بیماری‌های روماتیسمی و پوستی
روانپزشکی
مدیریت بخش فیزیوتراپی
رادیولوژی
کمک های اولیه
زبان تخصصی
اصول توانبخشی و فیزیوتراپی
فیزیوتراپی در بیماری‌های اعصاب
فیزیوتراپی در بیماری‌های قلبی و عروقی
فیزیوتراپی در بیماری‌های پوستی و روماتیسمی
فیزیوتراپی در بیماری‌های ارتوپدی
فیزیوتراپی در بیماری‌های جراحی
کینزیولوژی و بیومکانیک
اصول تمرین درمانی
روش‌های اختصاصی تمرین درمانی
الکتروتراپی
وسایل کمکی و اندام‌های مصنوعی
درمان های دستی
درمان مبتنی بر شواهد
اخلاق حرفه‌ای
ارزشیابی دستگاه اسکلتی عضلانی

مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی

مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی از رشته‌های پر طرفدار در مقطع کارشناسی‌ ارشد وزارت بهداشت محسوب می‌شود. بازار کار خوب یکی از دلایل اسقبال دانشجویان از این رشته می‌باشد. توجه داشته باشید فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس فیزیوتراپی می‌توانند در مقطع ارشد تمامی رشته‌های وزارت بهداشت شرکت کنند، اما برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی ورزشی افراد شرکت کننده صرفاً باید دارای مدرک کارشناسی فیزیوتراپی باشند.

کسانی که دارای مدرک لیسانس فیزیوتراپی هستند می‌توانند در رشته‌های علوم تشریحی، فیزیک پزشکی، فیزیولوژی، مدیریت توانبخشی، آرگونومی و سلامت سالمندی نیز شرکت نمایند. رشته‌های ذکر شده جزء رشته‌های مرتبط با فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند در این رشته ها بسیار موفق عمل نمایند. رشته فیزیوتراپی ورزشی رشته‌ای است که به ارزیابی  دقیق آسیب های ورزشی پرداخته و نحوه پیشگیری از آسیب های ورزشی و درمان آسیب های ورزشی را بررسی می‌کند.

واحدهای تخصصی اجباری مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی ورزشی عبارتند از:

عناوین واحدهای تخصصی
تغذیه ورزشی
فیزیولوژی ورزشی
بیومکانیک ورزشی
الکترومیوگرافی
آسیب های ورزشی
اصول فیزیولوژی تمرین درمانی
فیزیوتراپی در آسیب های ورزشی
کارورزی بالینی
فیزیوتراپی آسیب‌های ورزشی
سمینار
پایان نامه

ای ام جی پیشرفته، فیزیولوژی قلب و عروق و تنفس، فیزیولوژی پیشرفته عصب و عضله، تجزیه و تحلیل فعالیت های ورزشی در سطح پیشرفته از دروس تخصصی اختیاری فوق لیسانس فیزیوتراپی ورزشی هستند.

مقطع دکتری تخصصی رشته فیزیوتراپی

دکتری فیزیوتراپی به تازگی در ایران تشکیل شده و هدف از تشکیل این دوره تربیت متخصصان متبحر درزمینۀ فیزیوتراپی است. فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی‌ارشد فیزیوتراپی و فارغ‌التحصیلان دوره پزشکی عمومی می‌توانند در این دوره تخصصی شرکت نمایند.

دکتری فیزیوتراپی جزو رشته‌هایی به‌شمار می‌رود که در دو مرحله آموزشی و پژوهشی ارائه می‌گردد. در مرحله آموزشی دانشجو موظف است ۱۰ واحد دروس تخصصی اجباری را بگذراند. در این دوره ۲۷ واحد اختیاری در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و دانشجویان با توجه به موضوع رساله خود در دوره دکتری و نظر استاد راهنما باید ۱۰ تا ۱۱ واحد درسی را از بین ۲۷ واحد انتخابی انتخاب کرده و بگذرانند.

بعد از گذراندن مرحله آموزشی دانشجوی مقطع دکتری فیزیوتراپی در یک آزمون جامع شرکت کرده و پس از قبولی در آزمون جامع ۲۴ واحد رساله تحصیلی خود را انتخاب کرده و بعد از تعیین موضوع مرحله پژوهشی را آغاز می‌نماید.

واحدهای تخصصی اختیاری مقطع دکتری تخصصی رشته فیزیوتراپی عبارتند از:

عناوین واحدهای تخصصی
اصول فیزیکی تمرین درمانی
فیزیولوژی پیشرفته اعصاب و عضلات
بیومکانیک کار
بیومکانیک کار
سمینار
رساله

اصول فیزیکی تمرین درمانی، فیزیولوژی پیشرفته اعصاب و عضلات، بیومکانیک کار، الکتروفیزیولوژی، سمینار و رساله از واحدهای تخصصی اجباری دکتری فیزیوتراپی هستند. برای ورود به دوره دکتری فیزیوتراپی باید در کنکور دکتری وزارت بهداشت شرکت نمایید و به منابعی که از سوی وزارت بهداشت معرفی گردیده است مسلط شوید.

گرایش‌های رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شود. فیزیوتراپی در مقطع لیسانس هیچ گرایشی نداشته و در مقطع ارشد و دکتری رشته‌های مرتبط با آن اضافه می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند در آن‌ها ادامه‌تحصیل دهند. رشته‌های مشاوره توان‌بخشی، فیزیوتراپی ورزشی، مدیریت توان‌بخشی، سلامت و رفاه اجتماعی، علوم تشریحی، فیزیولوژی، فیزیولوژی ورزشی، آسیب شناسی و حرکات اصلاحی، رفتار حرکتی، بیومکانیک ورزشی، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، آرگونومی و سالمندشناسی از رشته‌هایی هستند که فارغ‌التحصیلان رشته فیزیوتراپی می‌توانند در مقطع ارشد و دکتری در آن ها ادامه‌تحصیل دهند.

رشته مشاوره توانبخشی به‌عنوانِ یکی از گرایش‌های رشته مشاوره نیز شناخته می‌شود. دانشجویان این رشته واحدهای مربوط به مشاوره روانشناسی، فیزیوتراپی و فیزیولوژی را پاس می‌نمایند. افراد فارغ‌التحصیل این رشته به معلولین جسمی مشاوره داده و به آن‌ها کمک می‌کنند تا بتوانند استعدادهای بالقوه خود را شکوفا کرده و روابط اجتماعی خود را گسترده کرده و همچنین اعتماد به نفس حضور در جامعه را داشته باشند.

سلامت سالمندی نیز از دیگر گرایش‌های جدیدی است که از دوره ارشد در ایران ارائه شده و فارغ‌التحصیلان لیسانس فیزیوتراپی می‌توانند در صورت علاقه مند بودن در این رشته ادامه‌تحصیل دهند. این رشته به تغذیه سالمندان، فیزیولوژی سالمندان، روانشناسی سالمندان، نحوه مراقبت از سالمندان در خانه و مراکز مربوطه می‌پردازد.

فارغ‌التحصیلان این رشته به خانواده سالمندان نحوه مراقبت صحیح از سالمندان را آموزش داده و به کاهش مشکلات سالمندان کمک می‌نمایند. از طرفی فارغ‌التحصیلان این رشته با مشاوره های خود کمک می‌نمایند تا امید به زندگی در افراد سالمند افزایش پیدا کند و بیماری‌های مربوط به دوران پیری کاهش پیدا کرده و راهکارهایی ارائه می‌دهند تا بتوان این مقطع حساس از زندگی را به خوبی کنترل کرد.

فیزیولوژی پزشکی در دوره کارشناسی‌ارشد از رشته‌های  پرطرفدار در میان فارغ‌التحصیلان لیسانس فیزیوتراپی است . این رشته از وزارت بهداشت به بررسی عملکرد اندام ها و سلول های بدن می پردازد. فیزیولوژی سلول، فیزیولوژی تنفس، فیزیولوژی قلب و گردش خون، فیزیولوژی اعصاب ازجمله دروس تخصصی فیزیولوژی پزشکی به‌شمار می‌روند. زیست شناسی جانوری، بیوشیمی، زبان و فیزیولوژی از دروس امتحانی این رشته هستند. آسیب شناسی ورزشی از دیگر رشته‌های دوره ارشد و دکتری است که فارغ‌التحصیلان فیزیوتراپی و تربیت بدنی می‌توانند در آن ادامه‌تحصیل دهند.

جهش طلایی تا رتبه …؟ شما بگویید!

آیا می‌دانستید شما هم می‌توانید مشاور خودتان باشید؟ آیا برای آینده سرنوشت‌ساز خود برنامه‌ریزی‌ کرده‌اید؟ تا حالا به این فکر کرده‌اید کم‌تر بخوانید اما بیش‌تر تست بزنید؟ آیا تا به حال می‌دانستید یک شبانه روز 28 ساعت است؟ دوست عزیز، آیا شما هم به دنبال راز انیشتین برای داشتن حافظه‌ای قوی و بدون فراموشی می‌باشید؟ خوش آمدید… ما همه این موارد را برای شما فراهم کرده‌ایم. برنامه 4 ماهه موسسه حرف آخر! درست حدس زدید شما با این برنامه نه تنها مشاور خودتان هستید، بلکه 1. اصولی‌ترین برنامه‌ریزی درسی را تجربه خواهید نمود. 2. در عرض 4 ماه تمام دروس را مطالعه کرده و بیش از 7 بار مرور خواهید نمود. 3. با آموزش همراه الگو و نقشه‌راه شبانه روز شما 28 ساعته خواهد شد. 4. با تصویر و انیمیشن آموزش ببینید و دست انیشتین را از پشت ببندید. پس تا دیر نشده باکس زیر را پر کنید و رویایتان را در دستان خودتان پرورش دهید.

4 ماه طلائی تا کنکور با حرف آخر

برنامه-4ماهه-اصلی

شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور به چه صورت است؟

رشته فیزیوتراپی جزو رشته‌هایی محسوب می‌شود که در دانشگاه‌های جهان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شود بنابراین این رشته جزو رشته‌هایی است که دارای دکتری پیوسته نبوده و دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این رشته باید در هر مقطع در آزمون‌های ورودی شرکت نمایند.

 • ترکیه از کشورهایی است که اقدام به جذب دانشجویان بین المللی زیادی می‌نماید، در بین دانشجویان بین‌المللی ترکیه دانشجویان ایرانی زیادی مشاهده می‌شود. رشته فیزیوتراپی از رشته‌هایی است که در ترکیه تدریس می‌شود بسیاری از ایرانیان برای تحصیل در این رشته اقدام به مهاجرت می‌نمایند. زبان تحصیل در ترکیه ترکی و انگلیسی است. دانشجویان آذری زبان به راحتی می‌توانند برای دانشگاه‌های ترکیه درخواست پذیرش دهند.

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور ترکیه ارائه شده و با توجه به نوع دانشگاه و زبان تدریس دانشگاه شرایط پذیرش می‌تواند متفاوت باشد. دانشجویانی که برای دانشگاه‌های دولتی انگلیسی زبان درخواست پذیرش می‌دهند باید در آزمون SAT شرکت کرده و بعد از قبولی در این آزمون می‌توانند ادامه‌تحصیل دهند. دانشجویانی که برای دانشگاه‌های ترکی و انگلیسی‌ زبان دولتی ترکیه اقدام می‌نمایند، باید در آزمون یوس شرکت کرده و بعد از قبولی می‌توانند ادامه‌تحصیل دهند.

تمامی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه از دانشجویان شهریه دریافت می‌کنند. هزینه دانشگاه‌های دولتی ترکیه نسبت به دانشگاه‌های خصوصی بیشتر از نصف کاهش می‌یابد. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در رشته فیزیوتراپی در هر سال تحصیلی باید مبلغی بین شش تا هشت هزار دلار را باید به شهریه تحصیلی اختصاص دهید. هزینه زندگی در ترکیه با توجه به پارامترهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد اما برای داشتن یک زندگی دانشجویی  متوسط ماهانه به مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار نیاز خواهید داشت.

 • روسیه جزو کشورهایی محسوب می‌شود که مورد توجه علاقه‌مندان به فیزیوتراپی بوده و ایرانیان زیادی برای کار و تحصیل در این رشته به روسیه مهاجرت می‌نمایند. روسیه از کشورهایی است که برای ورود به رشته فیزیوتراپی آزمون ورودی برگزار می‌کند. برای ورود به رشته فیزیوتراپی در کشور روسیه باید در یک دوره ۱۰ ماهه به نام دوره پادفک شرکت کرده و به زبان روسی و دیگر دروس پیش نیاز مانند شیمی، فیزیک و زیست مسلط شوید. بعد از گذراندن دوره پادفک آزمون ورودی برگزار شده و بعد از قبولی در آزمون ورودی می توانید در رشته فیزیوتراپی تحصیل نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای جهان مقرون به صرفه‌تر بوده و هزینه تحصیل در سال چیزی حدود ۳ هزار یورو می‌باشد. دقت نمایید که رشته فیزیوتراپی در روسیه به زبان روسی برگزار شده و شما باید برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در روسیه به زبان روسی مسلط باشید. برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های روسیه آزمون ورودی برگزار می‌شود و شرط قبولی در این رشته قبولی در آزمون های ورودی است.

 • کشور سوئد به‌دلیل نیاز مبرمی که به فیزیوتراپیست‌ها دارد، شرایط بسیار ایده آلی را برای دانشجویان این رشته فراهم آورده است. کشور سوئیس نیز برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی چون روسیه به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته اقامت داده و دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیل در کشور مشغول ‌به ‌کار شده و به‌عنوان شهروند کشور سوئد اقامت بگیرند.
 • آمریکا ازجمله کشورهایی است که استقبال زیادی از دانشجویان نخبه این رشته می‌نماید. اگر شما بتوانید هزینه‌های زندگی در آمریکا را تأمین نمایید و رزومه پربار و غنی در رشته فیزیوتراپی داشته باشید، می‌توانید برای مهاجرت به این کشور اقدام نمایید.

هزینه زندگی در آمریکا با توجه به نوع ایالت، دانشگاه محل تحصیل، نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی، شهر محل زندگی، نوع محل اقامت و سبک زندگی دانشجو می‌تواند متغیر باشد. اما به طور میانگین هزینه های زندگی در آمریکا سالانه چیزی حدود ۳۰ هزار دلار خواهد بود. اگر ایالت‌های ارزان قیمت برای زندگی انتخاب شود، این هزینه‌ها می‌تواند به ۱۸ هزار دلار کاهش یابد. برای محل اقامت خود در آمریکا بهتر است خوابگاه دانشجویی را انتخاب نمایید و از غذاهای سلف دانشجویی استفاده نمایید. از این طریق می‌توانید در ماه حداقل هزار دلار برای خود پس انداز نمایید.

آمریکا برای رشته فیزیوتراپی در مقطع لیسانس دارای ۷۰۰ دانشگاه و برای مقطع فوق لیسانس نزدیک به ۶۰ دانشگاه دارد. به همین سبب اگر رزومه پربار و دستاورد علمی خاصی داشته باشید، می توانید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید. این را در نظر داشته باشید که به علت تحریم‌های موجود، اخذ ویزای دانشجویی آمریکا برای دانشجویان ایرانی کار بسیار سختی است به همین سبب بهتر است که در کنار کشور آمریکا برای یکی از کشورهای اروپایی مطرح در رشته فیزیوتراپی که اخذ ویزای دانشجویی آن راحت است نیز اقدام نمایید. کشور روسیه می‌تواند یکی از این گزینه‌ها باشد.

 • ایتالیا نیز جزو کشورهایی محسوب می‌شود که شرایط لازم را برای تحصیل دانشجویان فیزیوتراپی فراهم آورده است.

اما لازم به ذکر است که کشورهایی مانند: آلمان، کانادا، اتریش و استرالیا نیز پذیرش دانشجو در رشته فیزیوتراپی را دارند. اما در یک جمع‌بندی کلی بهترین دانشگاه‌های دنیا برای ادامه تحصیل رشته فیزیوتراپی عبارتند از:

اسامی دانشگاه‌ها
دانشگاه مریلند (university of Maryland college park)
دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ(The Hong Kong Polytechnic University)
دانشگاه ایالتی نیویورک(State university of new York)
دانشگاه لاتروب(La Trobe University)
دانشگاه سیدنی(The University of Sydney)
دانشگاه صنعتی اوکلند(Auckland University of Technology)
دانشگاه ترنت( Trent university)
دانشگاه ولونگونگ( University of Wollongong)
دانشگاه بولتون( University in Bolton)
دانشگاه وینچستر( University of Winchester)
دانشگاه رابرت گوردن(University Gordon )
دانشگاه بیرمنگام( University of Birmingham)
دانشگاه برادفورد( University of Bradford)
لیورپول( University of Liverpool)
دانشگاه کاردیف (Cardiff University)
دانشگاه ووستر (University of Worcester )
دانشگاه پلیموث (University of Plymouth)
دانشگاه ساوتهمپتون (University of Southampton)
دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham)

از چه رشته‌هایی می‌توان به فیزیوتراپی رفت؟

اصولأ تغییر رشته پس از مقطع کارشناسی انجام‌ پذیر است. در واقع، دانشجویانی که متقاضی تغییر رشته هستند، باید ابتدا مدرک کارشناسی خود را دریافت کنند و با استفاده از مدرک خود از طریق شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت یا وزارت علوم، رشته خود را تغییر دهند.

در ادامه مطلب لیستی از رشته‌های مجاز ارشد رشته فیزیوتراپی و همچنین رشته‌های مجاز ارشد برای یک لیسانس فیزیوتراپی را مشاهده خواهید نمود. 

رشته های مجاز با مدرک کارشناسی رشته فیزیوتراپی

نام رشتهلیست رشته ها
فیزیوتراپیعلوم تشریحی - فیزیوتراپی - فیزیوتراپی ورزشی - فیزیولوژی - فیزیک پزشکی - مدیریت توانبخشی - ارگونومی - فیزیوتراپی- سلامت سالمندی
کلیه کارشناسیهای آموزش پزشکیآموزش پزشکی - اپیدمیولوژی ۔ انفورماتیک پزشکی - زیست فناوری پزشکی - فناوری اطلاعات سلامت - مدیریت خدمات بهداشتی درمانی - نانوتکنولوژی پزشکی - مهندسی پزشکی - آمار زیستی - سلامت و ترافیک - اقتصاد بهداشت - نانوتکنولوژی پزشکی - ارزیابی فناوری سلامت – برنامهریزی یادگیری - تاریخ علوم پزشکی - رفاه اجتماعی - کتابداری و اطلاعرسانی پزشکی - مهندسی بهداشت محیط - ژورنالیسم پزشکی

لیست رشته های مجاز ارشد رشته فیزیوتراپی

نام رشتهلیست رشته ها
فیزیوتراپیکارشناسی فیزیوتراپی تذکر: معلولیت در اندام فوقانی به هرشکل معلولیت در اندامم تحتانی به گونه ای که استقلال فیزیوتراپی فردی را مختل نماید و همچنین نقص كامل يك چشم بایک گوش و یا لکنت شدید مانع از پذیرش دانشجو در این رشته خواهد بود.
فیزیوتراپی ورزشیکارشناسی فیزیوتراپی

سخن پایانی

خب دوستان و همراهان عزیز، امیدواریم مطالب امروز ما برای شما مورد رضایت واقع شده باشد. من شیدا کبیرعبادی به عنوان عضوی از جامعه مشاوران تحصیلی، در این مقاله تمام تلاش خود را در ارائه نکات و مطالبی که ممکن است سوال اکثر شما عزیزان باشد را به کار گرفته و با توضیحات کافی شرح داده‌ام. اما هر رشته‌ای مزایا و معایب خاص خود را دارد. این علاقه و استعداد شخصی هر فرد است که می‌تواند در مسیر موفقیت، بهترین یاری‌رسان هرکس باشد.

اما یک قاعده کلی‌ای وجود دارد که براساس آن می‌گوییم؛ همه چیز را همگان نمی‌دانند. در شرایطی که علم در ابعاد مختلف، با چنان توسعه و پیشرفتی مواجه است که هر شاخه از آن به تخصصی مجزا تبدیل شده است، اشراف و آگاهی به تمامی حوزه‌ها عملأ امکان‌پذیر نخواهد بود. پس، آگاهی از علایق و استعدادهای فردی‌مان بهترین راه انتخاب مسیر زندگیمان خواهد بود. به امید روزی که همه فرزندان سرزمینمان در راه درست موفقیت قرار بگیرند …

در این قسمت، به پایان مقاله می‌رسیم. اما به رسم همیشگی من و شما، در قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت حرف آخر، منتظر نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما سروران عزیز می‌باشیم. همچنین برای ارتباط با بنده و برای پاسخ‌گویی به سوالات شما به صورت 24 ساعته می‌توانید، به آدرس واتساپ من به نشانیWa.me/989120067691 مراجعه کنید.

سوالات متدوال

 1. بازار کار رشته فیزوتراپی به چه صورت می‌باشد؟
  افزایش جمعیت سالمندان، کم تحرکی، چاقی و بروز مشکلات متعدد عضلانی و استخوانی منجر به افزایش تقاضا برای رشته فیزیوتراپی می‌شود. بنابراین بازار کار رشته فیزیوتراپی مثل همیشه عالی خواهد بود.
 2. درآمد فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی به چه صورت است؟
  فارغ التحصیلانی که به تازگی مدرک خود را اخذ کرده‌ و از تجربه کمی برخوردارند، می‌توانند با درآمد ماهیانه 5 میلیون تومان فعالیت خود را در مراکز درمانی فیزوتراپی دولتی ادامه دهند. اما با ادامه فعالیت و اخذ تخصص و تجارب بیشتر، یک فیزیوتراپیست می‌تواند بازار کار شخصی خود را داشته باشد و حتی می‌تواند در منزل نیز به درمان بیماران بپردازد و روزانه تا سقف 3 میلیون تومان درآمد کسب کند.

 3. آیا رشته فیزیوتراپی طرح دوساله اجباری دارد؟
  خیر، گذراندن طرح دوساله در رشته فیزیوتراپی برخلاف رشته‌های پزشکی، اجباری نیست و به صورت اختیاری و مازاد بر نیاز صورت می‌پذیرد.
 4. حداقل رتبه قبولی برای رشته فیزیوتراپی چقدر است؟
  برای قبولی در رشته فیزیوتراپی می‌توان به رتبه حدودی 8000 امیدوار بود. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌شود به متن مقاله مراجعه کنید.
امتیاز بدهید.
guest
16 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!