❼ تکنیک ناب جمع بندی کنکور که به آن بی توجه هستید

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر
جمع بندی کنکور

❼ تکنیک ناب جمع بندی کنکور که به آن بی توجه هستید

ارسال شده توسط: شایان مامندی دسته روش های مطالعه دروس کنکور, مشاوره حرف آخر, مشاوره و برنامه ریزی کنکور برچسب ها: بدون دیدگاه یک نظر 0

جمع بندی کنکور از مهمترین موارد و حتی حیاتی ترین آن ها است. فرض کنید داوطلبی چندین و چند ماه را به مطالعه کنکور اختصاص داده است و تمامی دروس را خوانده و الان وارد مرحله جمع بنید خواهد شد اما جالب اینجاست و مششکل عده زیادی هم است؛ وقتی وارد دوران جمع بندی می‌شوند هیچ توشه ای برای خود جمع نکرده اند که به کمک آن بتوانند جمع بندی کنکور را انجام دهند و باور کنید به جایی خواهند رسید که کاملا نا امید خواهند شد. اما امروز در سایت موسسه حرف اخر به شما همه چیز را در رابطه با جمع بندی کنکور خواهیم گفت.

کی و چگونه وارد دوران جمع بندی کنکور شویم؟

چگونه وارد جمع بندی کنکور شویم

بی شک یکی از دشوارترین کارها برای یک داوطلب  جمع بندی کنکور می‌باشد. و با قاطعیت می‌توان گفت که تا رسیدن به ماه های پایانی کنکور داوطلبان به دوران جمع بندی کنکور توجهی نمی‌نمایند و برای آن برنامه ای ندارند. ابتدا به دنبال مفهوم جمع بندی کنکور برویم. منظور از جمع بندی کنکور چه جیزی است؟ اصلا چرا باید جمع بندی کنیم؟

شروع مطالعه  برای هر درس کار راحتی می‌باشد و هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد، اما در کنکور داوطلبان تجربی با ۹ درس و داوطلبان گروه ریاضی با ۷ درس سر و کار خواهند داشت که به طور میانگین هر درس مربوط به کتاب های سه سال دبیرستان می‌باشد.

اگر مو شکافانه بررسی کنیم هر یک از این درس ها خود حجم گسترده ای دارند و از مباحث زیادی تشکیل شده اند.

مطالعه ی این مباحث همان طور که اشاره شد کار آسانی می‌باشد ولی با توجه به حجم آن ها بعد از مدتی مطالب خوانده شده از حافظه پاک می‌شود و عملا بعد از چند ماه داوطلب احساس می‌کند تمامی مطالب گذشته که مورد بررسی قرار داده است از ذهن او خارج شده است و حتی نمی‌تواند ساده ترین سؤالات مربوطه را پاسخ دهد.

در این جا موضوع دوران جمع بندی کنکور شروع می‌‍شود که در این مقاله قصد دارم به صورت کامل در مورد آن توضیح دهم و مطمئن باشید با خواندن این متن تمامی تجربیاتی که بنده از دوران کنکور کسب کردم در اختیار شما قرار می‌گیرد و منظور از این تجربیات، تجربیات رتبه ۹۵۸ کنکور سراسری می‌باشد. در قسمت مربوط به مشاوره حرف آخر می‌توانید مقالات زیادی را در رابطه با این موضوع مطالعه و بررسی کنید.

جمع بندی کنکور چیست و چرا باید برای کنکور جمع بندی کنیم؟

جمع بندی کنکور چیست؟

منظور از جمع بندی کنکور یک سری دوره ها می‌باشد که داوطلب کنکوری در قالب این دوره های مطالب مورد مطالعه ی گذشته را دوباره مورد بررسی قرار می‌دهد اما این بار با اختصاص زمان کمتر نسبت به اولین باری که این مباحث را مطالعه نموده است.

با توجه به حجم و فراریت مطالب کنکور با اولین دور مطالعه ، این مطالب وارد حافظه ی کوتاه مدت می‌شوند و رفته رفته از ذهن داوطلب پاک می‌شوند.

پارازیت: ما سه نوع حافظه داریم:

  • حافظۀ حسی :

اولین بار مطالب در این حافظه جای می‌گیرند و مدت زمان باقی ماندن مطالب در این حافظه از چند ثانیه تا چند دقیقه می‌باشد.

یک مثال ساده : در یک مهمانی یا یک جمع وقتی برای اولین بار نام فردی را خواهید شنید و چند دقیقه بعد نام وی را فراموش خواهید کرد.

  • حافظۀ کوتاه مدت :

مطالب در این نوع حافظه مدت ماندگاری محدود دارند و دامنۀ ماندگاری در این نوع حافظه از چند روز تا چند ماه می‌باشد.

به عنوان مثال گاها پیش آمده که یک داوطلب کنکوری برای آزمون های آزمایشی یا امتحانات چند درس از دین و زندگی را مورد مطالعه قرار می‌دهد و به درصد و نتیجۀ خوبی نیز می‌رسد. اما یک هفته بعد اگر از همان مطالب از او سؤال پرسیده شود قادر به پاسخ‌گویی نمی‌باشد.

حافظه کوتاه مدت

  • حافظۀ بلند مدت :

مطالب وارد شده به این حافظه تا مدت ها باقی می‌ماند و دامنۀ ماندگاری نا محدود است.

مثال: همه ی ما چهار عمل اصلی ریاضی ( جمع ، تفریق ، تقسیم و ضرب ) را می‌دانیم و امکان فراموش کردن این چهار عمل غیر ممکن است. چرا؟ به خاطر تثبیت این مطالب در حافظۀ بلند مدت.

وارد شدن مطالب به حافظۀ انسان از یک الگوریتم خاص تبعیت می‌کند به طوری که یک مطلب ابتدا وارد حافظۀ حسی می‌شود ، سپس وارد حافظۀ کوتاه مدت ، در نهایت در حافظۀ بلند مدت تثبیت می‌گردد. جالب است بدانید در موسسه حرف اخر آموزش مبتنی بر شناخت حافظه است وتمامی مطالب کل دروس با انیمیشن سازی و تصویر های متحرک به شما آموزش داده می‌شود که دیگر از حفظ کردن و فراموش کردن نجات پیدا خواهید کرد. تک تک  محصولات و روش تدریس را می‌توانید در فروشگاه حرف اخر مشاهده کنید.

در دوران کنکور نیز برای انتقال مطالب از حافظۀ حسی به حافظۀ بلند مدت نیازمند دوره های جمع بندی می‌باشیم.

این مطلب را با پرسش هایی که اکثر داوطلبان کنکوری مطرح می‌کنند ادامه خواهم داد.

اما صبر کنید اینجا یک خبر فوق العاده برای شما داریم

اگر تا کنون از مطالعه خود برای کنکور راضی نبوده اید و نمی‌خواهید یک سال پشت کنکور بمانید ادامه مقاله مختص شماست؛ ویدیو را ببینید و هدینگ بعدی را حتما مطالعه کنید.

پروژه ۲ ماهه حرف آخر:

در هر سطحی که باشید و هر نوع تا کنون برای کنکور مطالعه کرده اید در بازه کنونی که ۶ ماه تا کنکور فاصله داریم اگر به دنبال مطالعه کامل مباحث و ۲۰ بار جمع بندی و مرور کل دروس همراه با حل تست های شبیه ساز کنکور موسسه حرف آخر دوای درد شما را ایجاد کرده است. با پروژه ۲ ماهه حرف آخر یا پروژه ۶۰۴۰ حرف آخر فقط در ۶۰ روز صفر تا صد دروس را با بهترین آموزش مطالعه کنید و در ۴۰ روز بیست بار کل دروس را مرور کنید و بیست آزمون شبیه ساز بال کنکور بزنید و با آمادگی کامل در جلسه کنکور حاضر شوید و مانند رتبه های برتر سال قبل حرف آخر امسال شما هم بدون پشت کنکور شدن به نتیجه دلخواهتان برسید.

اما خبر خوب اینجاست که ۲۰ درصد از کل پروژه ۶۰۴۰ به صورت کاملا رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال به شما اهدا خواهد شد که با استفاده از آن ۴۰ تست قطعی از کنکور را فقط در ۵ روز به خود اختصاص خواهید داد و بهترین منبع برای جمع بندی و آشنایی با این پروژه عظیم است. برای دریافت این پکیج طلایی فرم زیر را همین الان پر کنید.

آیا فقط ماه های پایانی باید جمع بندی انجام دهیم؟

خیر. ما سه نوع جمع بندی داریم. اولین نوع ، جمع بندی مبحثی می‌باشد که هر چند هفته یک بار ، یک دوره ی جمع بندی برای مطالبی که در این بازه مورد مطالعه قرار گرفته اند باید برگزار شود.

دومین نوع جمع بندی ، جمع بندی دوره ای می‌باشد که به صورت میانگی باید هر دو الی سه ماه کلیۀ مطالب از اول جمع بندی شود.

جمع بندی نوع سوم ، جمع بندی جامع نام دارد که در انتهای مطالعه ی کل دروس با توجه به زمان باقی مانده تا کنکور از ۱ بار تا ۵ بار می‌تواند اجرا شود.

جمع بندی کنکور در ماه های پایانی

چگونه و از روی چه منبعی باید جمع بندی را انجام دهیم؟

بهترین منبع برای جمع بندی خلاصه نویسی های خود داوطلب که در هنگام مطالعه انجام داده است، می‌باشد.

اگر یک دسته بندی دیگر برای انواع جمع بندی انتخاب کنیم، با دو نوع جمع بندی مواجه خواهیم بود.

۱-جمع بندی در قالب درسنامه : در این نوع جمع بندی همان طور که اشاره شد داوطلب با استفاده از خلاصه نویسی هایی که

از دوران مطالعه انجام داده است مطالب خوانده شده ی قبل را دوباره مورد بررسی قرار می‌دهد.

یک نکتۀ مهم: از دید مشاورین و کاری که خود من در دوران کنکور انجام می‌دادم و به شما نیز توصیه می‌کنم

داوطلب باید به سطحی برسد که در دوران جمع بندی از روی خلاصه نویسی های قبلی خود ، دوباره خلاصه نویسی انجام دهد. و از همین جا قول می‌دهم داوطلبی که بتواند این کار را انجام دهد صد در صد بر کلیۀ مباحث مسلط خواهد شد.

دومین نوع جمع بندی ، جمع بندی در قالب تست می‌باشد. در این نوع جمع بندی داوطلب با استفاده از تست های جامع اولا تست زنی انجام می‌دهد و در گام دوم با بررسی پاسخ نامۀ تشریحی و بررسی نکات موجود در پاسخ نامه یک جمع بندی دیگر نیز انجام می‌دهد.

کدام نوع جمع بندی را اجرا کنیم؟ جمع بندی در قالب درسنامه یا جمع بندی در قالب تست؟

خب در پاسخ این سؤال باید اشاره کرد که داوطلب موفق در گام اول جمع بندی در قالب درسنامه را اجرا کرده و در گام دوم جمع بندی در قالب تست زنی. اگر هر دو نوع جمع بندی کامل اجرا شود، در سریع ترین زمان ممکن مطالب به حافظۀ بلند مدت منتقل خواهد شد.

جمع بندی کنکور 98

برای جمع بندی چقدر زمان اختصاص داده شود؟

خب با هر بار خواندن یک مطلب زمان اختصاص داده شده به آن کم‌تر و کم‌تر خواهد شد.

به عنوان مثال داوطلب برای بار اول روابط مثلثاتی مربوط به دو آلفا (۲α) را مورد مطالعه قرار می‌دهد. زمان پیش‌نهادی برای مطالعۀ این مبحث (بدون حل تست) از یک ساعت تا یک ساعت و نیم می‌باشد.

در دور اول جمع بندی داوطلب همین حجم را باید در حداکثر نیم ساعت مورد مطالعه قرار دهد.

در دور دوم باید حداکثر ۱۵ دقیقه و در دور چهارم که همان جمع بندی جامع می‌باشد باید  در حداکثر ۵ دقیقه بتواند این مبحث را جمع بندی کند.

در کنار جمع بندی در قالب درسنامه حل کردن تست لازم می‌باشد؟

 

هنگام جمع بندی در قالب درسنامه پیش‌نهاد می‌شود فقط تست های مارک دار که می‌تواند برای هر مبحث بین ۳ تا ۵ تست باشد را حل کرد. ( فلسفه ی تست مارکدار جدا است و با توجه به ارتباط کم با این مطلب سعی خواهم کرد در یک مقالۀ دیگر تخصصی در رابطه با آن توضیح دهم)

اما اگر تست های مارک دار در دسترس نبود می‌توان از یک سری تست های دیگر به نام مثال آموزشی استفاده کرد.

اگر دقت کرده باشید در درسنامۀ کتاب های کمک آموزشی هنگام آموزش یک مبحث از یک سری تست در داخل درسنامه استفاده می‌شود که به این نوع تست ، مثال آموزشی می‌گویند.

در هنگام جمع بندی در قالب درسنامه می‌توانید از این نوع تست ها استفاده کنید.

دوستان عزیز و گرامی بهترین مقاله ای که در رابطه با جمع بندی کنکور در توانم بود با توجه به تجربیاتم در اختیارتان قرار دادم در آخر برای رزرو مشاوره با من و دریافت تکنیک هایی که مسیر کنکور را بسیار هموار می‌کند فقط کافیست فرم زیر را پر کنید.

مشاوره مامندی

این اعلان را به اشتراک گذارید

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر