آموزش ریاضی نهم فصل هشتم

آموزش ریاضی نهم فصل هشتم در مورد مبحث حجم و مساحت است که شامل 3 درس می‌باشد. که درس اول حجم و مساحت کره، درس دوم حجم هرم و مخروط و درس سوم سطح و حجم هستند. شما با مطالعه دقیق این مطلب به هر 3 این درس ها تسلط خواهید یافت چون این مطلب به صورت کامل نوشته شده است و دیگر نیازی به بررسی دیگر جزوات نخواهید داشت.

مفهوم حجم از آموزش ریاضی نهم فصل هشتم

مفهوم حجم از آموزش ریاضی نهم فصل هشتم

حجم: مقدار فضایی را که یک جسم اشغال می کند حجم یا گنجایش نام دارد که حجم را با حرف انگلیسی v نشان می‌دهند.

انواع حجم:

  • حجم منشوری
  • حجم هرمی یا مخروطی
  • حجم کروی

دایره: مجموعه نقاطی از صفحه که فاصله تمام نقاط از یک نقطه به نام مرکز دایره به یک اندازه باشد. به این فاصله نقاط صفحه تا مرکز دایره شعاع دایره می‌گویند.

درضمن درجریان هم هستید که امسال شما با انتخاب رشته نهم بسیار حائز اهمیت است سر و کار دارید، در این بخش قصد دارم به شما یکی از مقالات پر بازدید با عنوان رشته های تجربی را معرفی کنم که به صورت کامل تمامی موارد مربوط به این رشته که در جهت انتخاب رشته به شدت برایتان مفید است را توضیح داده است و از طریق لینک قبلی می‌توانید به آن دسترسی رایگان داشته باشید.

آموزش ریاضی نهم فصل هشتم و حجم کره

کره: مجموعه نقاطی از فضا که فاصله تمام نقاط از یک نقطه به نام مرکز کره به یک اندازه باشد. به این فاصله نقاط صفحه تا مرکز دایره، شعاع کره می‌گویند. مثل توپ و کره زمین

نکات مهم در مورد کره:

  • اگر کره به طور کامل داخل استوانه قرار گیرد. می گوییم کره بر استوانه محاط شده و استوانه بر کره محیط شده است.
  • از دوران نیم دایره حول قطر کره حاصل می‌‌شود.
  • از دوران ربع دایره حول شعاع نیم کره حاصل می‌شود.

هرم: شکل فضایی که سطح جانبی آن مثلث و وجه زیرین یا همان قاعده آن چند ضلعی محدب باشد.

اگر شما واقعا می خواهید که آینده تحصیلی خوبی برای خود بسازید باید هوشمندانه قدم بردارید و در مسیر درستی حرکت کنید. این کار نیاز به تخصص خاص دارد و شما برای شناسایی مسیر درست باید از مشاور کارشناس کمک بگیرید. حرف آخر برای ایجاد فرصت مشاوره ای برابر برای تمام دانش آموزان، طرح مشاوره رایگان دارد که برای استفاده از این طرح فقط باید همین حالا فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس مشاوران ارشد ما باشید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

به فاصله راس هرم تا قاعده، ارتفاع هرم می‌گویند. اگر دو هرم دارای قاعده‌هایی با مساحت و ارتفاع یکسان باشند، دارای حجم برابر هستند.

مخروط: شکلی شبیه به هرم منتظم که قاعده آن دایره و پای ارتفاع مخروط، مرکز دایره می‌باشد.

از دوران مثلث قائم الزاویه حول یک ضلع قائم آن مخروط حاصل می‌شود. ضلعی که دوران روی آن انجام شده است ارتفاع مخروط و ضلع دیگر شعاع قاعده نام دارد.

استوانه: از دوران مستطیل و مربع حول یک ضلع آن استوانه تشکیل می شود.

لطفا نظرات خود را در مورد آموزش ریاضی نهم فصل هشتم در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین برای اطلاع از قیمت تمام محصولات موسسه حرف آخر می توانید به صفحه لیست قیمت محصولات حرف آخر بروید و از فروشگاه حرف آخر محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

3.3/5 - (10 امتیاز)
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!