آموزش علوم سوم دبستان فصل اول

در این مطلب با آموزش علوم سوم دبستان فصل اول در خدمت دانش آموزان عزیز هستیم. با توجه به این که در زمینه آموزش دروس دبستان سایت های بسیار کمی وجود دارد و آموزش های با کیفیت کمی برای پایه های ابتدایی عرضه شده است، من، حامد حبیب زاده، تصمیم گرفتم در حرف آخر با آموزش دروس ابتدایی نیز در خدمت دانش آموزان عزیز باشم.
بدون شک پایه های ابتدایی مهمترین مقطع برای شروع آموزش های اصولی و با کیفیت است، چرا که دانش آموزان از این پایه ها با دروس مختلف آشنا می شوند و روش های یادگیری در آن ها در این مقاطع نهادینه می شود.
با آموزش یکی از مهمترین دروس پایه سوم ابتدایی، علوم سوم دبستان شروع می کنیم. در این مطلب تمام مفاهیم فصل اول علوم سوم دبستان به شکل کامل آموزش داده شده است. برای مشاهده دروس بعدی نیز به آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم مراجعه کنید. همچنین اگر قصد دارید همین مقاله را براساس آخرین تغیرات کتاب درسی مطالعه کنید کافیست از طریق بخش آموزش فصل اول علوم سوم اقدام کنید.

آموزش درس اول علوم سوم دبستان زنگ علوم

آموزش علوم سوم دبستان فصل اول

در این درس می خواهیم به شما آموزش دهیم تا بتوانید مطالب علمی را در دسته های مختلف طبقه بندی کنید. این آموزش را با یک مثال آغاز می کنیم. مریم، سارا و زهرا از معلم خود کمک می گیرند تا خوراکی های دانش آموزان را دسته بندی کنند.
برای اینکه این دسته بندی ها راحت باشد می توانیم از جدول ها استفاده کنیم که نمونه ای از این جدول ها را در صفحات 9 و 10 کتاب خود مشاهده می کنید. این سه دانش آموز جدولی را طراحی کرده اند و اطلاعات به دست آمده را در آن جدول نوشته اند.
آن ها برای پر کردن اطلاعات این جدول اطلاعاتی را از همکلاسی های خود و والدین آن ها و همچنین مربی بهداشتشان پرسیده اند. این کار سه دانش آموز را جمع آوری اطلاعات می نامند.
جدول آن ها دارای سه بخش شماره و نام دانش آموزان و نام خوراکی ها است. طراحی جدول و پر کردن اطلاعات یه دست آمده کار را برای سه دانش آموز در مراحل بعدی راحت تر می کند و باعث می شود که اطلاعات مورد نیازشان را سریع تر و راحت تر پیدا کنند.

جدول درس یک علوم سوم دبستان

درس اول در اینجا به پایان رسید و در دامه آموزش علوم سوم دبستان فصل اول به درس 2 می رسیم و می خواهیم در مورد خوراکی ها مطالبی را ارائه کنیم.

آموزش گروه های غذایی سوم دبستان

آموزش علوم سوم دبستان درس 2

در این بخش از آموزش علوم سوم ابتدایی فصل اول می خواهیم در مورد خوراکی ها و انواع مختلف آن بحث کنیم. اما قبل از آن یک هدیه ویژه برای دانش آموزان داریم.
هدیه حرف آخر برای دانش آموزان ابتدایی
حرف آخر، بزرگترین موسسه آموزشی کشور، پکیج های آموزشی ویژه ای را برای دانش آموزان ابتدایی آماده کرده است. آموزش دروس ابتدایی با استفاده از انیمیشن ها و فیلم های آموزشی جذاب که درس خواندن را برای دانش آموزان جذاب تر می کند و در عین حال موجب پیشرفت درسی فوق العاده دانش آموزان نیز می شود. حرف آخر 20 درصد از این محصولات آموزشی را به رایگان به دانش آموزان هدیه می دهد. کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا این بسته آموزشی فدق العاده را به رایگان درب منزلتان تحویل بگیرید.

رایگان قمری min

%20 محصولات ابتدایی حرف آخر به صورت رایگان

 

همه انسان ها برای زندگی کردن به غذا نیاز دارد. بهتر است غذاها و خوراکی هایی که روزانه مصرف می کنیم سالم و مقوی باشد. غذاها در چهار گروه قرار دارند که در زیر آن ها را آورده ایم.

1. گروه گوشت و پروتئین ها؛ شامل گوشت قرمز، جگر و ..، مرغ، ماهی، تخم مرغ، حبوبات( مانند نخود، لوبیا، عدس و…) لبنیات شامل شیر، پنیر، ماست و .. می شود.

2. گروه نان و غلات؛ این گروه از خوراکی ها شامل نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی، غلات( گندم، جو، ذرت و …) ی شود.

3. دسته چربی ها؛ شامل موادی مانند روغن، کره، سُس و… می شود.

4. میوه ها و سبزیجات؛ گروه آخر در دسته خوراکی ها میوه ها و سبزیجات هستند.

در زیر تصاویری از هر چهار گروه را می توانید مشاهده کنید.

آموزش گروه های غذایی علوم سوم ابتدایی

گروه های مواد غذایی که در بالا ذکر شد هرکدام وظایف خاصی را در بدن انجام می دهند. با ما همراه باشید تا در ادامه با فواید هر کدام از این دسته های غذایی آشنا شویم.

گروه اول در برای رشد بدن مفید است و بدن پروتئین لازم را از این مواد دریافت می کند. میزان آهن موجود در این دسته زیاد است که به آرامش اعصاب کمک می کند. همچنین وجود آن در بدن به خون سازی نیز کمک می کند.
مواد مغذی دیگری که در این گروه قرار دارد کلسیم می باشد که برای استخوان ها و رشد ان ها مفید است و از دندان ها نیز محافظت می کند.
گروه دوم انرژی لازم برای بدن را تامین می کند و دارای انواع ویتامین ها است. این گروه از مواد غذایی در رشد اندام های بدن و افزایش قد نیز موثر هستند.
گروه سوم نیز در تامین انرژی بدن مفید است ولی نباید ببیش از حد ار آن استفاده کنیم چراکه مضراتی برای بدن دارد. از این گروه بیشتر برای طعم دادن به انواع غذاها و سالاد ها استفاده می کنند.
گروه چهارم دارای مقدار زیادی ویتامین است که این ویتامین ها برای درمان زخم های بدن و افزایش بینایی مفید هستند.

در دامه آموزش علوم سوم دبستان فصل اول با دو نکته مهم رو به رو می شویم.
یکی اینکه مواد غذایی را در شرایط مناسب نگهداری کنیم و هر کدام را در جای مخصوص خود بگذاریم.مثلا شیر و ماست را در یخچال نگهداری کنیم تا فاسد نشوند.
نکته دوم اینکه بسیاری از مواد بسته بندی شده که از بازار می خریم دارای تاریخ مصرف هستند و هنگام خرید باید به تاریخ انقضا آن توجه داشته باشیم تا سلامتی ما را به خطر نیندازد.

آموزش درس دوم علوم سوم ابتدایی نیز با بحث خوراکی ها به پایان رسید و در دامه می خواهیم در مورد مواد اطرافمان بحث کنیم.

آموزش علوم سوم دبستان درس سوم

برای درک بهتر این درس توصیه می کنیم تا فعالیتی که در ابتدای این درس آمده را انجام دهید. زمانی که جدول صفحه 21 را کامل می کنید متوجه این موضوع می شوید که ابزار های مورد استفاده در این فعالیت با یکدیگر متفاوت هستند و دلیل تفاوت آن ها نیز حالت مواد در این ابزار ها است.
برخی از آن ها جامد هستند مانند صابون و سیم و  برخی دیگر مایع اند مانند آب.

جامد و مایع دو حالت مختلف از مواد هستند و مورد سوم از حالت مواد، گاز می باشد که در زیر به توضیح آن پرداخته ایم.

آموزش صفحه 22 علوم سوم ابتدایی گاز چیست ؟

همانطور که گفته شد یکی دیگر از حالت های مواد گاز می باشد. ممکن است اکثر شما بدانید که برای باد کردن بادکنک باید آن را فوت کنید و با فوت کردن شما هوایی داخل بادکنک می شود که این هوا را گاز می نامند. همچنین هوایی که در داخل حباب ها وجود دارد نیز  گاز می باشد.

آموزش گاز چیست علوم سوم دبستان

به موادی مانند هوا که در همه جای یک ظرف می تواند وجود داشته باشد، گاز می گویند.
موادی مانند آب هم که در گزوه مایعات قرار دارد و اگر در داخل ظرفی مانند ظرف زیر بریزیم به شکل همان ظرف در می آید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید آب میوه در لیوان به شکل لیوان در آمده و در پارچ به شکل پارچ. همچنین اگر آن را در ظرف های دیگری بریزیم شکل آن ها را به خود می گیرد.

آموزش علوم سوم دبستان درس سوم مایعات

در ادامه آموزش علوم سوم دبستام فصل اول موارد استفاده از گاز ها را برای شما عزیزان بیان می کنیم.

 استفاده از گازها علوم سوم دبستان

ما برای زندگی کردن نیاز به گاز و هوای اطرافمان داریم. بهتر است بدانیم که علاوه بر انسان ها گیاهان و جانوران هم برای ادامه حیات خود و زنده ماندن به هوا نیاز دارند. در اطراف ما نیز گاز وجود دارد ولی چون گاز ها بی رنگ هستند به چشم ما دیده نمی شوند.

استفاده از گازها علوم سوم ابتدایی

موارد استفاده از گاز ها:
غواصی که می خواهد به کف دریا برود برای نفس کشیدن در زیر آب باید کپسول هوا به همراه داشته باشد.
بیمارانی که مشکلاتی تنفسی دارند نیز از گاز اکسیژن استفاده می کنند.
باد کردن بادکنک نیز توسط گاز امکان پذیر است.
آتش نشان ها هم برای خاموش کردن آتش سوزی ها از کپسول های کربن دی اکسید استفاده می کنند.
در خانه نیز برای پختن غذا از گاز شهری استفاده می کنیم.

در دامه آموزش فصل اول علوم سوم دبستان به تغییر حالت مواد می پردازیم.

آموزش تغییر حالت مواد علوم سوم دبستان

ما روزانه حالت های مختلف مواد را می بینیم که به سه حالت جامد، مایع و گاز است.
تصویر زیر را به دقت ببینید. با کی فکر کردن متوجه می شوید که مواد حالت طبیعی خود را از دست داده اند و به حالت دیگری در آمده است.
آب در حالت عادی به صورت مایع است ولی می تواند حالت خود را تغییر داده و به شکل جامد در بیاید.
اگر آب را در یخچال فریزر قرار دهیم بعد از چند ساعت خواهیم دید به شکل یخ و جامد در آمده است.
یا برعکس اگر آب را در جای گرمی قرار دهیم مانند اجاق گاز خواهیم دید که پس از جوشیدن به شکل بخار که گاز است خارج می شود.

تغییر حالت مواد علوم سوم دبستان

در ادامه آموزش فصل 1 علوم سوم به تعریف هر یک از انواع تغییر حالت مواد می پردازیم.

ذوب چیست علوم سوم

کره در حالت عادی به حالت جامد است ولی اگر آن را در محیط گرم تری قرار دهیم به حالت مایع در می آید. تغییر حالت مواد از جامد به مابع را ذوب می گویند.

انجماد چیست علوم سوم

آب را اگر در جایی مانند فریزر قرار دهیم بعد از چند ساعت تبدیل به یخ و جامد می شود. در این جا هم می بینیم که مابع می تواند به جامد تبدیل شود. تبدیل یک ماده از حالت مایع به جامد را انجماد می گوییم. این آزمایش را می توانید خودتان در خانه انجام دهید.

تبخیر چیست علوم سوم

اگر آب را بر روی اجاق روشن بگذاریم بعد از جوشیدن به حالت بخار در می آید و تبدیل به گاز می شود. در اینجا نیز می بینیم که مابع به حالت گاز تغییر حالت داده است. به تبدیل مواد از حالت مایع به گاز را تبخیر می گوییم.

در این بخش به پایان آموزش درس سوم علوم سوم دبستان رسیدیم. در درس بعدی به اندازه گیری مواد می پردازیم. با ما همراه باشید تا این درس را نیز به ساده ترین شکل یاد بگیریم.

آموزش علوم سوم دبستان درس چهارم

در این درس می آموزیم که برای اندازه گیری مواد مختلف از معیارهای مشخص استفاده می کنیم.
در اولین فعالیت این درس می بینیم که علی و رضا می خواهند آبی را که درون یک پارچ وجود دارد، اندازه بگیرند. مقدار آبی که هردو دارند به یک اندازه است ولی لیوان های که دارند متفاوت می باشد.
درست حدس زدید، آن ها به اندازه گیری متفاوتی می رسند چراکه لیوان یکی از آن ها بزرگ و دیگری کوچک است. از این فعالیت نتیجه می گیریم که اگر در اندازه گیری از معیارهای یکسان استفاده نکنیم نتایجی که به دست می آوریم نیز متفاوت خواهد بود.

لیتر، معیار اندازه گیری برای مایعات علوم سوم ابتدایی

ادامه این درس را با معرفی لیتر ادامه می دهیم. برای اندازه گرفتن مقدار مایعات از یکای لیتر استفاده می کنیم. در شکل زیر هم می بینید که روی هر کدام از ظرف ها اندازه با یکای لیتر نوشته شده.

آموزش لیتر علوم سوم دبستان

واحد اندازه گیری جرم علوم سوم

مواد تشکیل دهنده همه اجسام از مواد است. مقدار تشکیل دهنده در هر جسم را ” جرم” می گویند و برای اندازه گیری جرم جسم از ترازو استفاده می شود.
واحد اندازه گیری جرم مواد کیلو گرم و گرم است. اکنون می خواهیم بدانیم که چه زمانی از کیلوگرم و چه زمانی از گرم استفاده می کنیم. ا
گر جرم یک موادی زیاد باشد از کیلوگرم استفاده می کنیم مانند اندازه گیری پرتقال و سیب زمینی و … و زمانی که جرم مواد کم باشد در اندازه گیری از گرم استفاده می کنیم مثلا کره، پنیر و … . در ادامه آموزش درس چهارم علوم سوم با دو دنکته رو به رو می شویم.

نکته اول: یک کیلوگرم برابر است با 1000 گرم.
نکته دوم: گاهی ممکن است برخی از افراد به جای جرم از کلمه وزن استفاده کنند که اشتباه است.

اکنون درس چهارم را با واحد های اندازه گیری به پایان رساندیم. یک درس از آموزش علوم سوم دبستان فصل اول ی باقی مانده است که در ادامه با عنوان آب ماده با ارزش به آن می پردازیم.

آموزش چرخه آب علوم سوم دبستان درس پنجم

آموزش علوم سوم دبستان درس پنجم

تصویری که مشاهده می کنید مربوط به چرخه آب است. آب به شکل های مختلف در طبیعت قابل مشاده است مانند آب دریاها، ابرهای گازی شکل که از آب های بخار شده به وجود آمده اند و یا یخ در مناطق سرد و کوهستانی.

بهتر است بدانید که این آب ها به صورت ثابت نیستند و دائما در طبیعت در حال تغییر هستند. آبی که در دریا ها وجود دارد بر اثر تابش خورشید و گرما بخار شده و به بالا می رود و به صورت ابر در می آید، ابرها طی فرایندی به باد و باران تبدیل می شوند و باز به زمین و دریاها می ریزند و دوباره آب دریاها بخار می شود و همین روند و چرخه تکرار می شود.
در فصل های سرما نیز برفی که بر بالای کوه ها وجود دارد ذوب شده و به صورت جویبار به رودخانه ها و دریاها می ریزند. به این چرخه که همیشه در حال تکرار است چرخه آب می گویند.

آموزش صفحه 36 علوم سوم ابتدایی

زمانی که بخار آب با جسمی سرد برخورد می کند و یا در جای سردی قرار می گیرد از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می شود. به این تغییر حالت از گاز به مایع را میعان می گوییم.

حال می رسیم به بحث در مورد آب های شور و آب های شیرین که با یک تصویر آن را به شما آموزش می دهیم.

مشاوره رایگان آموزشی برای ابتدایی

فرم زیر را همین الان پر کنید تا مشاورین ارشد حرف آخر با شما تماس بگیرند و به رایگان مشاوره آموزشی برایتان ارائه دهند.
بررسی مشکلات درسی دانش آموزان و ارائه برنامه های آموزشی مناسب برای دانش آموزان ابتدایی از جمله خدمات این مشاوره است.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آب های شور و شیرین علوم سوم

همانطور که می دانیدبخش زیادی از سطح زمین را آب تشکیل می دهد ولی این آب ها شور هستند و نمی شود از آن ها برای آشامیدن استفاده کرد.
آب دریاها و اقیانوس ها نیز شور است و از آن ها برای کشاورزی و آشامیدن استفاده نمی کنند. در تصویر زیر مقدار آب شور موجود در کره زمین را در مقایسه با آب های شیرین مشاهده می کنید.

آموزش آب های شور و شیرین در کره زمین

همانطور که در شکل بالا مشاهده کردید میزان آب شور در سطح کره زمین خیلی بیشتر از میزان آب شیرین و آشامیدنی است. برای مثال یک سطل پر از آب را در کنار یک لیوان آب در نظر بگیرید. میزان آب آشامیدنی و قابل مصرف در کره زمین برابر با همان یک لیوان آب در کنار سطل پر از آب است.

با آگاهی بر این موضوع که آب شیرین در کره زمین کم است و ما فقط بر بخشی از این آب ها دسترسی داریم، بهتر است در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

چگونگی تشکیل ابرها علوم سوم دبستان

در صفحات قبل آموختیم که تبدیل آب از حالت مایع به گاز را تبخیر می گویند. تبخیر در جاهای گرم سریع تر اتفاق می افتد. برای مثال خشک شدن لباس ها در زیر آفتاب در نظر بگیرید. خیسی لباس ها با برخورد نور خورشید و گرمای آن بخار می شوند و باعث می شود لباس ها خشک شوند.

در هوا نیز همیشه بخار وجود دارد. آبی که در چاله ها یا بر روی زمین و در دریاها وجود دارند بخار می شوند و ابرها را به وجود می آورند. اگر ابر ها به اندازه کافی سرد شوند برف و باران به وجود می آید.

آموزش علوم سوم دبستان فصل اول با بحث تشکیل ابرها به پابان رسید.

خب دوستان عزیز به انتها آموزش فصل اول علوم سوم رسیدیم و امیدوارم تا اینجا برای شما مفید بوده باشد، برای تسلط کامل برروی مطالب این درس حال نوبت به حل سوالات است و ما برای شما به صورت کاملا رایگان سوالات این بخش را آماده کرده ایم. برای دسترسی کافیست از طریق بخش نمونه سوال فصل اول علوم سوم دبستان اقدام کنید و برای مشاهده کل مطالب مربوط به این درس از جمله گام به گام، نمونه سوال و آموزش کافیست وارد بخش علوم سوم دبستان شوید.

امتیاز بدهید.
guest
12 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!