آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم

در این مقاله می‌خوانید:

من، حامد حبیب زاده، در این مطلب با آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم در خدمت شما عزیزان و دوستان حرف آخر هستم. تمام مطالب دروس 10 تا 12 این کتاب را توضیح داده ام.
علوم سوم دبستان یکی از مهمترین دروس این پایه است. با یادگیری اصولی و مفهومی این درس، علاوه بر این که معدل امسالتان عالی خواهد بود، در سال های آینده هم در بسیاری از دروس مشکلی نخواهید داشت و راحت تر مفاهیم را درک می کنید. برای مشاهده آموزش درس های قبل نیز به آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم مراجعه کنید. همچنین اگر قصد استفاده از آموزش این فصل براساس آخرین تغیرات کتاب درسی را دارید حتما از طریق بخش آموزش فصل سوم علوم سوم که در سایت بخون قرار داده شده است اقدام کنید.

آموزش علوم سوم دبستان درس دهم

این درس ادامه بحث نیروها بر روی اجسام می باشد که در ادامه آن با  برخی دیگر از ویژگی های نیرو نیز آشنا می شویم.

آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم درس 10

برای انتقال نیرو از یک جسمی به جسم دیگر لازم نیست که آن دو جسم با هم در تماس باشند بلکه نیروهایی که در دو جسم وجود دارد بدون تماس با یکدیگر نیز می توانند منتقل شوند. برای مثال می توان نیروی آهن ربا را نام برد.

همانطور که می دانید آهنربا دارای دو سر هم نام و غیر هم نام است که به رنگ قرمز و آبی هستند.  اگر دو سر هم نام در آهنربا را به هم نزدیک کنیم نیروی رانشی بین آن ها ایجاد شده و از هم دور می شوند و برعکس. اگر دو سر غیر همنام در آهن ربا را به هم نزدیک کنیم نیروی کششی بین آن ها ایجاد شده و به هم نزدیک می شوند. پس در این بخش با دو نوع از انواع نیروها با نام های کششی و رانشی آشنا شدیم.
مثال برای نیروی کششی آهنربا: اکثر شما دیده اید که وقتی آهنربا را به برخی از فلزات نزدیک می کنیم، آهنربا و فلز به سمت همدیگر کشیده می شوند و همدیگر را جذب می کنند.
در تصاویر زیر نیز نیروی کششی و رانشی را در اهنربا مشاهده می کنید. همانطور که گفته شد دو قطب همنام در آهن ربا همدیگر را دفع و دو قطب ناهمنام در آهنربا همدیگر را جذب می کنند.

آموزش آهنربا علوم سوم

آموهنربا علوم سوم ابتدایی

هدیه حرف آخر برای دانش آموزان ابتدایی

حرف آخر 20 درصد از محصولات آموزشی خود را برای پایه ابتدایی، به صورت رایگان به دانش آموزان عزیز هدیه می دهد. دبیران نمونه کشوری در موسسه حرف آخر گرد هم آمده اند تا بهترین آموزش ها را برای دانش آموزان تهیه نمایند. آموزش تمام دروس با استفاده از انیمیشن ها و فیلم های حذاب و کاملا مفهومی انجام می شود. با این روش تدریس دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندتر شده و از درس خواندن لذت می برند. برای تهیه این پکیج آموزشی فوق العاده، کافی است همین الان فرم زیر را پر نمایید تا مشاورین حرف آخر در سریع ترین زمان، این هدیه آموزشی را برای شما ارسال کنند.

رایگان قمری min

%20 محصولات ابتدایی حرف آخر به صورت رایگان

اکنون که شما با نیروی کششی در اجسام آشنا شدید در ادامه به نیروی کششی زمین یا همان نیروی جاذبه می پردازیم.

آموزش نیروی کششی زمین علوم سوم دبستان درس 10

در ابتدای آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم آموختید که دو قطب غیرهمنام در آهن ربا بدون اینکه با هم تماسی داشته باشند همدیگر را جذب می کنند. زمین نیز همه اجسام را به خود جذب می کند بدون اینکه با ان ها در تماس باشد.
نیرویی که از سمت زمین به اجسام وارد می شود و آن ها را به خود جذب می کند نیروی جاذبه زمین نامیده می شود که نام دیگر آن نیروی کشش رمین می باشد. برای اینکه بتوانید مفهموم جاذبه زمین را به راحتی درک کنید تصویر را به دقت نگاه کنید. سارا و مریم در حال بازی هستند. آن ها توپ را به سمت بالا پرتاپ می کنند و بعد از پرتاپ توپ به سمت پایین می آید.
چیزی که باعث می شود توپ بعد از هر بار پرتاپ به سمت زمین بیاید نیروی جاذبه یا همان نیروی کششی زمین است. اگر نیروی جاذبه زمین نبود نوپ برای همیشه در هوا می ماند ولی نیروی کششی زمین بر نوپ وارد می شود و آن را به سمت خود می کشد.

آموزش علوم سوم دبستان فصل 3

نکته: نیروی جاذبه زمین برای اولین بار توسط دانشمندی به نام نیوتن کشف شده است. او در زیر درخت سیبی نشته بود و وقتی سیبی از درخت خود به خود به زمین افتاد او به این نیرو پی برد.

نیروی کششی زمین علوم سوم

علاوه بر مثال بالا بهتر است بدانیم که کره زمین بدون تمای با اجسام به همه چیز نیرو وارد می کند و آن ها را به سمت خود می کشد. این نیرو ما را نیز در بسیاری از کارها کمک  می کند. بارش باران به دلیل این نیرو است که به زمین می بارد و منابع آب را برای ما تامین می کند.
جوبیارها و رودها به وسیله این نیرو به سمت پایین و به حرکت هستند. اگر نیروی جاذبه زمین نبود آبی را نمی توانستیم از بطری داخل لیوان بریزیم چون به سمت پایین جاری نمی شد. همه این مثال ها را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

نیروی جاذبه علوم سوم

حال شما در تصویر زیر دقت کنید و بگویید کدام پیکان، جهت نیروی کشش زمین را نشان می دهد؟

جهت نیروی کششی زمین علوم سوم

در ادامه علوم سوم فصل سوم می خواهیم به جهت و مقدار نیروی جاذبه زمین بپردازیم.

آموزش صفحه 76 علوم سوم جهت و مقدار نیروی جاذبه زمین

بر اساس مطالبی که گقته شد فهمیدیم که نیروی جاذبه زمین همه اجسام را به سمت زمین می کشد. بنابراین جهت این نیرو به سمت پایین می باشد. پس هرچه قدر که جرم یک جسم بیشتر باشد، مقدار نیرویی که از جسم به سمت زمین وارد می شود نیز بیشتر است.

تعریف وزن: مقدار نیرویی که از طرف زمین بر یک جسم وارد می شود، وزن آن جسم نامیده می شود. اگر جرم یک جسم بیشتر باشد نیروی وارد شده از آن بر سمت زمین هم بیشتر و در نتیجه وزن آن نیز بیشتر است.

با توجه به شکل زیر می فهمیم که هر چقدر جرم جسمی که متصل به فنر است، بیشتر باشد، نیروی بیشتری نیز از سمت زمین بر آن وارد می شود. و هر چقدر آن جسم بیشتر به سمت زمین کشیده شود فنر هم بیشتر به سمت زمین می رود.

فنر علوم سوم دبستان

تا این بخش با نیرو و وزن و جرم آشنا شدیم و دانستیم که برای بلند کردن، جابه جا کردن و با تغییر حالت دادن یک جسم نیرو لازم است. گاهی ممکن است برای برخی کارهایی که در طول روز انجام می دهیم به نیروی کمی نیاز داشته باشیم. مثلا برای بلند کردن یک لیوان نیروی کمی لازم است و برای بلند کردن یک گلدان بزرگ نیروی زیاد. در ادامه می خواهیم به این موضوع بپردازیم که برای بلند کردن اجسام سنگین که نیروی کافی نداریم از چه روشی می توانیم استفاده کنیم؟

آموزش اهرم علوم سوم ابتدایی

اهرم علوم سوم دبستان

در تصویر بالا مشاهده می کنیم که گلدان سنگین است و علی نمی تواند آن را بلند کند. به بیانی دیگر نیروی علی برای بلند کردن گلدان کافی نمی باشد و تغییری در وضعیت جسم ایجاد نمی کند.

انسان ها برای حل کردن این مشکل و انجام دادن کارهای سنگین از ابزار استفاده می کنند. به عنوان مثال برای بلند کردن و حرکت دادن اجسام سنگین که نیروی کافی برای آن ندارند از ابزاری به نام اهرم استفاده می کنند. که در ادامه به تعریف اهرم نیز می پردازیم.

اهرم  با استفاده از یک میله و تکیه گاه ساخته می شود. نمونه ای از یک اهرم را در تصویر زیر مشاهده می کنید. در این شکل پدر حسن برای این که بتواند تنه درخت را حرکت بدهد از یک میله و سنگ به عنوان اهرم استفاده کرده است. همانطور که مشاهده می کنید یک سنگ نیز در زیر میله قرار داده شده است که به عنوان تکیه گاه اهرم است.

آموزش اهرم کلاس سوم

نکته: اهرم ها فقط به شکل یک میله نیستند و کاربرد های مختلفی در زندگی ما دارند. نمونه دیگر از اهرم ها را مانند الاکلنگ، قیچی، پاروی قایق در شکل زیر مشاهده می کنید.

مثال استفاده از اهرم ها علوم سوم

با بحث اهرم به پایان درس 10 از فصل 3 علوم سوم دبستان رسیدبم.  در درس 11 مطالبی درباره گیاهان و انواع ریشه آن ها ارائه می شود.

مشاوره رایگان آموزشی برای ابتدایی

حرف آخر یک هدیه بسیار ازشمند دیگر برای دانش آموزان ابتدایی در نظر گرفته است. کافی است همین الان فرم مشاوره زیر را پر نمایید تا مشاورین ارشد حرف آخر با شما تماس بگیرند و تمام نکات آموزشی و روش های درست درس خواندن را برای شما آموزش دهند.
استفاده از روش های جذاب درس خواندن در پایه های ابتدایی بسیار اهمیت دارد. مشاورین حرف آخر شما را با این روش ها آشنا می کنند تا فرزندان شما دانش آموزان نمونه کلاس باشند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش علوم سوم دبستان درس 11

این درس در مورد گیاهان و اجزاء تشکیل دهنده آن می باشد. با ما همراه باشید تا با ساده ترین جملات این مطالب را به یاد بسپارید.

همه گیاهان از سه قسمت اصلی به وجود می آیند. این سه قسمت اصلی شامل ریشه، ساقه و برگ است. در ادامه آموزش فصل سوم علوم سوم به توضیح هر یک از این بخش ها می پردازیم.

ریشه: ریشه گیاه آن ها را در داخل خاک نگه می دارد و وظیفه آن حذب موارد غذایی از داخل خاک و رساندن آن به همه قسمت هاب گیاه است. برخی گیاهان ریشه های خوراکی دارند و برخی نه. به عنوان مثال ریشه گیاهانی مانند هویج، تربچه و چغندر خوراکی هستند. در حالت کلی ریشه ها را از روی ظاهر می توان به دو دسته تقسیم کرد:

1) ریشه های افشان: ریشه های این گیاهان در زیر خاک پخش می شوند و دارای رگبرگ های موازی هستند. دانه های این گیاهان یک قسمتی است مانند ذرت و برنج.
2) ریشه های راست: ریشه های این گیاهان به درون خاک نفوذ می کنند تا اینکه به آب برسند. دارای برگ های پهن و دانه های دو قسمتی هستند مانند لوبیا و نخود.

در زیر یک ریشه افشان و یک ریشه راست را مشاهده می کنید. همانطور که گفته شد ریشه لوبیا ریشه راست و ذرت دارای ریشه افشان است.

آموزش ریشه ها علوم سوم

ساقه: ساقه بخشی دیگر از گیاه است که آب را به وسیله آوند ها از ریشه به دیگر بخش های گیاه می رساند و ریشه گیاه را به برگ ها وصل می کند. ساقه ها به دو گونه اند: برخی از آن ها مانند ساقه درختان کلفت و چوبی هستند و برخی دیگر نازک اند مانند ساقه گیاه لوبیا. تفاوت این دو ساقه را با تصویر زیر راحت تر درک می کنید.

آموزش ساقه علوم سوم

نکته: جنس ساقه درختان از چوب است. مانند درخت سیب.

برگ: برگ ها اندام های پهن و سبز رنگی هستند که با نظم و ترتیب بر روی ساقه گیاهان قرار گرفته اند. برگ ها نیز انواع مختلفی دارند. برخی پهن، برخی سوزنی شکل  و برخی دراز و باریک هستند. در تصویر زیر هر سه نوع از برگ ها را مشاهده می کنید.

برگ ها علوم سوم دبستان

در این بخش به سه قسمت از اجزاء تشکیل دهنده گیاه آشنا شدید. برخی گیاهان ممکن است علاوه بر این سه قسمت دارای قسمت های دیگری هم باشند مانند درختان. درختان علاوه بر ریشه، ساقه و برگ دارای میوه و گل هم هستند که میوه ها در ابتدا به صورت گل می باشند و با گذشت زمان تبدیل به میوه می شوند. گل ها نیز دارای گلبرگ می باشند.

تعداد گلبرگ ها در هر گل متفاوت است. برای مثال گل نرگس 6 گلبرگ و گل بنفشه 5 گلبرگ دارد.

گلبرگ چیست علوم سوم

در ادامه آموزش فصل سوم علوم سوم با انواع دانه ها آشنا می شویم.

اکثر گیاهان با کاشتن دانه به وجود می آیند. دانه ها را در داخل خاک می کارند و آبیاری می کنند، دانه ها در داخل خاک ریشه می دهند و سپس رشد کرده و ساقه و برگ و میوه می دهند. برخی از دانه ها خوراکی هستند مانند: لوبیا، دانه ذرت، دانه گندم و …

دانه ها نیز به دو دسته تقسیم می شوند: دانه های یک قسمتی، دانه های دو قسمتی.

دانه ذرت در دسته دانه های یک قسمتی و دانه لوبیا در دسته دانه های دو قسمتی وجود دارد. در شکل زیر دانه لوبیا و ذرت را مشاهده می کنید. همانطور که مشاهده می کنید دانه لوبیا را می توان به دو قسمت تقسیم کرد و به همین دلیل در دسته دانه های دو قسمتی قرار گرفته است.

آموزش دانه ها علوم سوم دبستان

در ادامه آموزش علوم سوم به مخروط ها می پردازیم.

آموزش صفحه 88 فصب سووم علوم سوم مخروط ها

در مطالب قبلی اشاره شد که برخی گیاهان گلدار هستند. بهتر است بدانیم که همه گیاهان گلدار نیستند. برخی مانند درخت کاج، به جای گل و یا میوه از قسمت دیگری به نام مخروط تشکیل شده است. به این گیاهان، مخروط دار می گویند. تصویر زیر نمونه ای از مخروط درخت کاج می باشد.

مخروط علوم سوم

با بحث مخروط ها به پایان درس 11 از فصل سوم رسیدیم. در ادامه این کتاب به دوزیستان و ماهی ها می پردازیم.

آموزش علوم سوم دبستان درس 12

آخرین درس از فصل 3 علوم سوم را با بحث دوزیستان آغاز می کنیم.

هر کدام از جانوران در جاهای مختلف زندگی می کند. به موجوداتی که هم در آب و هم در خشکی زندگی می کنند” دوزیستان” گفته می شود. یکی از معروف ترین دوزیستان که ممکن است اکثر شما آن را دیده باشید، قورباغه است که هم می تواند در آب و هم در خشکی زندگی کند.
البته بهتر است بدانید که قورباغه ها بعد از تولد ابتدا در آب رندگی می کنند. چون مانند ماهی ها آبشش دارند و قادر به زندگی در خشکی ها نیستند. اما پس از اینکه بالغ شدند شش آن ها تبدیل به آبشش می شود و بعد از ان می توانند در خشکی ها نیز زندگی کنند.

قورباغه ها تخم گذار هستند و بعد از اینکه به دنیا آمدند در ابتدا دارای دم و آیشش هستند. اما بعد از ان که بزرگتر شدند اجزای دیگر بدن آن ها مانند شش و دست و پا رشد می کند. در تصویر زیر مراحل رشد یک قورباغه را مشاهده می کنید.

مراحل رشد قورباغه علوم سوم

نکته: وزغ و سمندر نیز در گروه دوزیستان قرار دارند.

دوزیستان علوم سوم ابتدایی

خب دوستان خوبم به انتها مقاله آموزش درس سوم علوم سوم دبستان رسیدیم برای مشاهده کل مطالب مربوط به این پایه از جمله آموزش، گام به گام و نمونه سوالات تمامی دروس کافیست از طریق بخش سوم دبستان اقدام کنید.

5 1 رای
امتیاز این نوشته
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!