آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم

من، حامد حبیب زاده، در این مطلب با آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم آموزش این درس را به اتمام می رسانم. برای مشاهده فصل های قبل به آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم مراجعه کنید.
علوم از مهمترین دروس پایه های ابتدایی است و یادگیری کامل آن هم سطح نمرات دانش آموزان را بالا می برد و هم در سال های بعد نقش زیادی در موفقیت در آزمون های نمونه دولتی و تیزهوشان دارد. بنابراین بسیار مهم است که دانش آموزان این درس را از منابع آموزشی معتبر یاد بگیرند. 20 دقیقه با من همراه باشید تا دروس 13 به بعد این کتاب را بررسی کنیم.

فصل جانوان علوم سوم ابتدایی درس 13

آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم درس 13

در درس گذشته آموختیم که ماهی ها و دوزیستان دو گروه از جانوران را تشکیل می دهند. ماهی ها با داشتن آبشش در آب زندگی می کنند و دوزیستان با بالغ شدن و تبدیل آبشش آن ها به شش قادر به زندگی در دریا و خشکی می باشند، مانند قورباغه که روند رشد آن را با عکس نشان دادیم. اکنون می خواهیم دیگر گروه های جانوران را معرفی کنیم و در مورد هر کدام توضیحاتی ارائه کنیم.
خزندگان، پرندگان و پستانداران دسته های دیگر از گروه جانوران هستند. در ادامه ابتدا به توضیحاتی در مورد خزندگان می پردازیم.

خزندگان علوم سوم دبستان

خزندگان گروهی از جانداران هستند که دست و پا ندارند و برای حرکت کردن بر روی زمین می خزند. البته بهتر است بدانیم که همه خزندگان بدون دست و پا نیستند. برخی مانند مارمولک دست و پا دارند ولی کوتاه است.
مارمولک چون دست و پای کوتاهی دارد هنگام حرکت شکم ان بر روی زمین کشیده می شود و به همین دلیل جزو خرندگان به شمار می رود. از دیگر جانوران خزنده میتوان به مار، لاک پشت، مارمولک و تمساح اشاره کرد.

خزندگان علوم سوم دبستان

روی بدن خزندگان از پولک های سخت پوشیده شده است. خزندگان در گروه جانداران تخم گذار هستند و برای زاد و ولد تخم می گذارند و بچه ان ها از داخل تخم بیرون می آید. در تصویر زیر ماری را مشاهده می کنید که بعد از تخم گذاری به دور تخم های خود حلقه بسته است تا بچه مارها از داخل تخم ها بیرون بیایند.

آموزش خزندگان علوم سوم دبستان

در ابن بخش از علوم سوم با خزندگان و نوع زاد و ولد آن ها آشنا شدید. در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم به دسته دیگر از جانوران می پردازیم که گروه بزرگی را تشکیل می دهند. در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم به توضیح پرندگان و ویژگی های آن ها می پردازیم.

هدیه آموزشی رایگان برای ابتدایی

حرف آخر بزرگترین موسسه آموزشی کشور، 20 درصد از تمام آموزش های خود را به رایگان به دانش آموزان عزیز هدیه می دهد.
آموزش های جذاب به همراه انیمیشن ها و فیلم های جذاب که درس خواندن را برای دانش آموزان تبدیل به یکی از لذت بخش ترین کارها می کند. کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا این پکیج آموزشی هدیه را به رایگان درب منزل خود تحویل بگیرید.

رایگان قمری min

%20 محصولات ابتدایی حرف آخر به صورت رایگان

ویژگی های پرندگان علوم سوم دبستان

پرندگان گروه دیگری از جاندران هستند که برای حرکت پرواز می کنند و در برای پرواز کردن از بال های خود کمک می گیرند. سطح بدن پرندگان از پر پوشیده شده است و مانند ماهی ها، دوزیستان و خرندگان که قبلا اشاره کردیم، تخم می گذارند.
برای مثال عقاب، گنجشک، کبوتر، مرغ، خروس، کلاغ و… در گروه پرندگان قرار دارند. همانطور که اشاره شد پرندگان گروه بزرگی از جانوران را تشکیل می دهند و دارای تنوع زیادی هستند.

ویژگی های پرندگان علوم سوم دبستان

برخی پرندگان مانند عقاب غذای خود را از راه شکار به دست می آورند. آن ها در پاهای خود ناخن های بزرگ و قوی دارند که هنگام شکار از آن ها استفاده می کنند. عقاب، شاهین، باز جزو پرندگان شکاری می باشند. برخی دیگر از پرندگان نیز ار دانه برای غذا استفاده می کنند.

نکته: خرندگان و پرندگان برخلاف ماهی ها که برای زنده ماندن در زیر آب از آبشش استفاده می کنند، دارای شش هستند.

پستانداران علوم سوم دبستان

در این بخش از آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم نیز به معرفی پستانداران می پردازیم. گروهی دیگر از جانداران، پستانداران هستند که بدن آن ها از مو و پشم پوشیده شده است.
این گروه از جانداران بچه زا هستند و برای بزرگ کردن بچه های خود به آن ها شیر می دهند. برخی از پستاندران وجشی هستند و از گوشت و استخوان تغذیه می کنند. برخی دیگر نیز اهلی بوده و غذای خود را از علف و برگ و میوه های به دست می آورند.

مثال برای پستانداران وحشی: شیر، ببر، پلنگ، گربه، روباه، سگ و…
مثال برای پستاندارن اهلی: گوسفند، گاو، بز، الاغ، خرگوش و …

نکته: انسان ها نیز در گروه پستانداران قرار دارند و همه چیز خوارند. یعنی انسان هم از گوشت و هم سبزیجات و میوه ها به عنوان غذا استفاده می کنند.

در تصویر زیر انواع مختلفی از پستاندان وحشی و اهلی را مشاهده می کنید.

پستانداران علوم سوم ابتدایی

آموزش علوم سوم ابتدایی فصل چهارم حرکت پستانداران

بیشتر پستانداران برای حرکت کردن از دست و پای خود استفاده می کنند و راه می روند مانند گربه، برخی دیگر نیز از دست و پای خود استفاده می کنند ولی جهش می کنند مانند کانگورو. برخی دیگر از پستانداران مانند وال و فُک شنا می کنند و بعضی از آن ها هم مانند خفاش پرواز می کنند.

نکته: وال پستانداری است که مانند ماهی در آب زندگی میکند ولی بچه زا است. همچنین خفاش نیز پستانداری است که مانند پرندگان بال دارد و پرواز می کند.

تصویر زیر گروهی از پستاندارن می باشد. به حرکت هر کدام در عکس دقت کرده و تشخیص دهید که چگونه حرکت می کنند.

حرکت پستانداران علوم سوم ابتدایی

در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم به بررسی جانوران مهره دار و بی مهره می رسیم. اما قبل از شروع این مبحث یک خبر ویژه برای دانش آموزان ابتدایی دارم.

مشاوره رایگان آموزشی برای ابتدایی

همبن الان فرم زیر را پر کنید تا مشاورین ارشد حرف آخر با شما تماس بگیرند و تمام نکاتی را که برای خوب درس خواندن به آن نیاز دارند، به شما ارائه دهند. این مشاوره آموزشی کاملا رایگان است و هیچ هزینه ای بابت آن آن پرداخت نخواهید کرد. 
روش های خوب درس خواندن مخصوص دانش آموزان ابتدای و ارائه راه حل های آموزشی مناسب برای دانش آموزان دوره دبستان از جمله مزایای این مشاره آموزشی هدیه است.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم مهره داران و بی مهره ها

ما می توانیم موجودات زنده را در حالت کلی در دو گروه گیاهان و جانوران تقسیم بندی کنیم. جانوران نیز خود به دو دسته مهره داران و بی مهره ها تقسیم می شوند.
همه گروه هایی که در بخش های قبلی توضیح داده شد، جزو مهره داران هستند. مهره داران در پشت خود دارای مهره هایی هستند که پشت سر هم قرار گرفته اند. ماهی نیز جزو مهره داران است که شکل مهره های آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

ستون فقرات ماهی علوم سوم

علاوه بر ماهی ها، دوزیستان(مانند قورباغه)، پستانداران(مانند ببر)، پزندگان(مانند پلیکان) و خزندگان(مانند تمساح)همگی در گروه مهره داران قرار گرفته اند و در پشت بدن خود ستون فقرات دارند. در شکل زیر ستون فقرات جانوران گفته شده را مشاهده می کنید.

ستون فقرات جانوران مهره دار علوم سوم ابتدایی

نکته: همه جانوران مهره دار نیستند و برخی از آن ها در گروه جانوان بی مهره قرار دارند. حشره ای مانند زنبور و جانورانی مانند عقرب و عنکبوت بی مهره هستند. بی مهره ها نیز خود به دسته های مختلفی تقسیم شده اند که در این کتاب اشاره ای به این دسته بندی نشده است.

در این قسمت از آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم دسته بندی مهره داران و برخی از ویژگی های آن ها در قالب یک جدول آورده شده است که در زیر مشاهده می کنید.

دسته بندی جانوران علوم سوم

اکنون به پایان آموزش درس 13 علوم سوم رسیدیم. در ادامه آخرین درس این کتاب را به شما آموزش می دهیم.

آموزش درس 14 علوم سوم دبستان

در این درس به روش های مختلف در مورد نگهداری مواد عذایی می پردازیم. روش های مختلفی برای این کار از گذشته تا کنون ارائه شده است که در این درس می خواهیم برخی از آن ها را مرور کنیم.
در زیر تصویری را مشاهده می کنید که در مورد روش های نگهداری مواد غذایی است و با استفاده از این روش ها میتوانید مواد دلخواهتان را به مدت زیادی نگهداری کنید.

نگهداری مواد غذایی علوم سوم ابتدایی

البته بهتر است بدانیم که همه روش ها برای هر مواد غذایی موثر نمی باشد. هر مواد غذایی را باید با روش مخصوص خود نگهداری کنیم. در این بخش می خواهیم به سه مورد از این روش ها اشاره کنیم.

  1. خشک کردن مواد غذایی
  2. استفاده از نمک( شور کردن)
  3. سرد کردن و خنک نگه داشتن مواد غذایی

با ما همراه باشید تا در ادامه  آموزش فصل 4 علوم سوم ابتدایی هر کدام از این موارد را  توضیح دهیم.

آموزش صفحه 110 کتاب سوم دبستان خشک کردن مواد غذایی

روش خشک کردن مواد غذایی از گذشته رایج بوده است. در گذشته برای این که بتوانند مواد غذایی را مدت زمان زیادی نگهداری کنند، آن ها را خشک می کردند. البته همه مواد غذایی را نمی توان با روش خشک کردن نگهداری کرد.
برخی از مواد غذایی را که بتوان به این روش خشک کرد، سبزیجات و میوه ها هستند. در زمان های گذشته برای خشک کردن مواد از روش های سنتی استفاده می کردند. آن ها را جلوی خورشید پهن می کردند تا مواد خشک شوند.
ولی امروزه از کوره های حرارتی برای این کار استفاده می کنند و مواد غذایی را به روش صنعتی خشک می کنند. در تصویر زیر دو روش خشک کردن مواد غذایی را به روش صنعتی و سنتی مشاهده می کنید.

خشک کردن مواد غذایی علوم سوم دبستان

استفاده از نمک برای نگهداری مواد غذایی علوم سوم دبستان

یکی دیگر از روش های مناسب برای خشک کردن مواد غذایی استفاده از نمک می باشد. نمک خاصیت گندزدایی دارد و برای نگهداری مواد غذایی مناسب می باشد. برخی از مواد مانند خیارشور و پنیر را می توان در داخل آب نمک قرار داد تا فاسد نشود و بتوان مدت زمان زیادی از آن استفاده کرد.

استفاده از نمک برای نگهداری مواد غذایی درس 14 علوم سوم

آموزش روش خنک کردن برای نگهداری مواد غذایی علوم سوم

یکی دیگر از روش هایی که می توان برای نگهداری مواد غذایی استفاده کرد این است که آن را در جای خنک و سرد بگذاریم. این روش نیز مانند روش خشک کردن با گذشته فرق کرده است. در گذشته مواد را در جای خنک مانند سایه و یا چاه های مخصوص می گذاشتند تا فاسد نشود.
امروزه نیز با استفاده از یخچال ها و فریزرها این کار آسان شده است. امروزه نیز همه در خانه های خود از یخچال های فریزر برای نگهداری مواد غذایی استفاده می کنند.

استفاده از فریزر برای نگهداری مواد غذایی علوم سوم ابتدایی

آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم با بحث نگهداری مواد غذایی به پایان رسید. سوالات و نظرات خود را در قسمت نظرات با من در میان بگذارید.

بهترین آموزش علوم سوم دبستان

برای دریافت بهترین آموزش علوم سوم دبستان، کافی است وارد فروشگاه حرف آخر شوید و پکیج آموش علوم سوم دبستان را تهیه نمایید. در این پکیج علوم سوم ابتدایی به شکل کاملا تصویری و با ارائه انیمیشن ها و فیلم های آموزشی جذاب آموزش داده شده است. به گونه ای که دانش آموز با مشاهده آن ها تمام مطالب درسی را به شکل کاملا مفهومی یاد می گیرد.
با استفاده از این پکیج آموزشی علاوه بر این که تبدیل به دانش آموز ممتاز در مدرسه خواهید شد، در آزمون های تستی سال های بعد مانند نمونه دولتی و تیزهوشان نیز به راحتی خواهید توانست سوالات علوم را پاسخ دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
guest
8 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!